Höjdhopp för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Höjdhopp  Stefan Holm
Sverige
2,36 m  Matt Hemingway
USA
2,34 m  Jaroslav Bába
Tjeckien
2,34 m

Stefan Holms resultat i finalen[redigera | redigera wikitext]

2,20 2,25 2,29 2,32 2,34 2,36
O O O XO XXO O

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Kval[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land 2.10 2.15 2.20 2.25 2.28 Resultat Noteringar
1 Jamie Nieto  USA - - o o o 2.28 Q
1 Mark Boswell  Kanada - - o o o 2.28 Q, SB
3 Andrij Sokolovskij  Ukraina - o o xo o 2.28 Q
4 Alessandro Talotti  Italien - o xo xxo o 2.28 Q
5 Jaroslav Rjbakov  Ryssland - o o o xo 2.28 Q
6 Dragutin Topić  Serbien och Montenegro - o xo o xo 2.28 Q, =SB
7 Henadz Maroz  Vitryssland - o o o xxx 2.25
8 Ștefan Vasilache  Rumänien - o xo o xxx 2.25
9 Kyriakos Ioannou  Cypern o o o xo xxx 2.25
10 Grzegorz Sposób  Polen - o o xxx 2.20
10 Manjula Kumara Wijesekara  Sri Lanka - o o xxx 2.20
12 Linus Thörnblad  Sverige o xxo o xxx 2.20
13 Roman Fricke  Tyskland - o xo xxx 2.20
13 Oskari Frösén  Finland o o xo xxx 2.20
15 Tomáš Janků  Tjeckien o xo xo xxx 2.20
16 László Boros  Ungern xo o xxx 2.15
17 Tora Harris  USA - xo xxx 2.15
18 Alfredo Deza  Peru o xxx 2.10
Adrian O'Dwyer  Irland xxx NM

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land 2.10 2.15 2.20 2.25 2.28 Resultat Noteringar
1 Stefan Holm  Sverige - - o o o 2.28 Q
2 Lisvany Pérez  Kuba o xo o o o 2.28 Q, PB
2 Svatoslav Ton  Tjeckien o o xo o o 2.28 Q
4 Jaroslav Bába  Tjeckien - o o xo xo 2.28 Q
5 Matt Hemingway  USA - - o o xxo 2.28 Q
6 Vjatjeslav Voronin  Ryssland - o xo xo xxo 2.28 Q
7 Nicola Ciotti  Italien - o o o xxx 2.25
8 Abderrahmane Hammad  Algeriet - xo o o xxx 2.25 SB
9 Jessé de Lima  Brasilien - o xxo o xxx 2.25
10 Staffan Strand  Sverige - - o xo xxx 2.25
11 Jacques Freitag  Sydafrika - o o xxx 2.20
11 Rožle Prezelj  Slovenien - o o xxx 2.20
13 Pjotr Brajko  Ryssland - o xo x- 2.20
13 Jean-Claude Rabbath  Libanon o o xo xxx 2.20
13 Robert Wolski  Polen - o xo xxx 2.20
16 Marko Aleksejev  Estland o o xxx 2.15
16 Javier Bermejo  Spanien o o xxx 2.15
18 Yang Liu  Kina xxo x 2.10
Aleksej Lesnitjij  Vitryssland - - - - - DSQ

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Märke 2.20 2.25 2.29 2.32 2.34 2.36 Noteringar
1 Stefan Holm  Sverige 2.36 o o o xo xxo o =PB
2 Matt Hemingway  USA 2.34 o o - o o xxx SB
3 Jaroslav Bába  Tjeckien 2.34 o o o xxo o xxx PB
4 Jamie Nieto  USA 2.34 o xo - o xo xxx PB
5 Andrij Sokolovskij  Ukraina 2.32 o o o o xxx
6 Jaroslav Rjbakov  Ryssland 2.32 o xo o xo xxx =SB
7 Mark Boswell  Kanada 2.29 o - o xxx SB
8 Svatoslav Ton  Tjeckien 2.29 o xo xo xx- x
9 Vjatjeslav Voronin  Ryssland 2.29 o - xxo xxx
10 Dragutin Topic  Serbien och Montenegro 2.29 xo - xxo - xxx
11 Lisvany Pérez  Kuba 2.25 o xo xxx
12 Alessandro Talotti  Italien 2.25 o xxo - xxx