Herrarnas florett i fäktning vid olympiska sommarspelen 2016

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Olympiska sommarspelen 2016
Fäktning Fencing pictogram.svg
Herrarnas florett
Information
Datum7 augusti
Nationer19
Deltagare35
AnläggningCarioca Arena 3
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
London 2012 Tokyo 2020
Fäktning vid olympiska sommarspelen 2016
Herrar Grenar Damer
0
Detaljer
Detaljer
Värja
Individuellt
Lagtävling
0
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
Florett
Individuellt
Lagtävling
0
Detaljer
0
Detaljer
Sabel
Individuellt
Lagtävling
0
Detaljer
Detaljer

Herrarnas florett vid de olympiska fäktningstävlingarna 2016 avgjordes i Carioca Arena 3 i Rio de Janeiro den 7 augusti.[1][2]

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Florett[1] Flag of Italy.svg Daniele Garozzo
Italien
Flag of the United States.svg Alexander Massialas
USA
Flag of Russia.svg Timur Safin
Ryssland

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Finaler[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler[3] Final[4]
15
 
8
 
 
   
15
 
11
Bronsmatch[5]
9
15
15
 
13


Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

  Första omgången[6] Andra omgången[7] Tredje omgången[8] Kvartsfinaler[9]
       
           Flag of Japan.svg Yūki Ōta (JPN)  13  
 Flag of Brazil.svg Guilherme Toldo (BRA)  15      Flag of Brazil.svg Guilherme Toldo (BRA)  15  
 Flag of Austria.svg René Pranz (AUT)  14        Flag of Brazil.svg Guilherme Toldo (BRA)  15  
             Flag of Hong Kong.svg Cheung Ka Long (HKG)  10  
           Flag of Hong Kong.svg Cheung Ka Long (HKG)  15  
           Flag of South Korea.svg Heo Jun (KOR)  8  
             Flag of Brazil.svg Guilherme Toldo (BRA)  8
             Flag of Italy.svg Daniele Garozzo (ITA)  15
           Flag of Italy.svg Daniele Garozzo (ITA)  15  
           Flag of Egypt.svg Tarek Ayad (EGY)  8  
             Flag of Italy.svg Daniele Garozzo (ITA)  15  
             Flag of Egypt.svg Alaaeldin Abouelkassem (EGY)  13  
           Flag of the Czech Republic.svg Alexander Choupenitch (CZE)  8        
           Flag of Egypt.svg Alaaeldin Abouelkassem (EGY)  15        
       

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

  Första omgången[6] Andra omgången[7] Tredje omgången[8] Kvartsfinaler[9]
       
           Flag of the United Kingdom.svg James Davis (GBR)  15  
           Flag of Tunisia.svg Mohamed Ayoub Ferjani (TUN)  7  
             Flag of the United Kingdom.svg James Davis (GBR)  13  
             Flag of Russia.svg Timur Safin (RUS)  15  
           Flag of Russia.svg Aleksej Tjeremisinov (RUS)  10  
           Flag of Russia.svg Timur Safin (RUS)  15  
             Flag of Russia.svg Timur Safin (RUS)  15
             Flag of the People's Republic of China.svg Chen Haiwei (CHN)  7
           Flag of the People's Republic of China.svg Chen Haiwei (CHN)  15  
           Flag of the United Kingdom.svg Laurence Halsted (GBR)  9  
             Flag of the People's Republic of China.svg Chen Haiwei (CHN)  15  
             Flag of the People's Republic of China.svg Ma Jianfei (CHN)  12  
           Flag of Brazil.svg Ghislain Perrier (BRA)  14        
           Flag of the People's Republic of China.svg Ma Jianfei (CHN)  15        
       

Undre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

  Första omgången[6] Andra omgången[7] Tredje omgången[8] Kvartsfinaler[9]
       
           Flag of the United States.svg Gerek Meinhardt (USA)  15  
 Flag of Venezuela.svg Antonio Leal (VEN)  7      Flag of Canada.svg Maximilien van Haaster (CAN)  4  
 Flag of Canada.svg Maximilien van Haaster (CAN)  15        Flag of the United States.svg Gerek Meinhardt (USA)  15  
             Flag of France.svg Erwann Le Péchoux (FRA)  14  
           Flag of the People's Republic of China.svg Lei Sheng (CHN)  9  
           Flag of France.svg Erwann Le Péchoux (FRA)  15  
             Flag of the United States.svg Gerek Meinhardt (USA)  13
             Flag of the United Kingdom.svg Richard Kruse (GBR)  15
           Flag of France.svg Jérémy Cadot (FRA)  14  
           Flag of Italy.svg Andrea Cassarà (ITA)  15  
             Flag of Italy.svg Andrea Cassarà (ITA)  12  
             Flag of the United Kingdom.svg Richard Kruse (GBR)  15  
           Flag of Algeria.svg Hamid Sintès (ALG)  4        
           Flag of the United Kingdom.svg Richard Kruse (GBR)  15        
       

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

  Första omgången[6] Andra omgången[7] Tredje omgången[8] Kvartsfinaler[9]
       
           Flag of Italy.svg Giorgio Avola (ITA)  15  
           Flag of Mexico.svg Daniel Gómez (MEX)  5  
             Flag of Italy.svg Giorgio Avola (ITA)  15  
             Flag of Germany.svg Peter Joppich (GER)  13  
           Flag of France.svg Enzo Lefort (FRA)  13  
           Flag of Germany.svg Peter Joppich (GER)  15  
             Flag of Italy.svg Giorgio Avola (ITA)  14
             Flag of the United States.svg Alexander Massialas (USA)  15
           Flag of the United States.svg Miles Chamley-Watson (USA)  13  
           Flag of Russia.svg Artur Achmatchuzin (RUS)  15  
             Flag of Russia.svg Artur Achmatchuzin (RUS)  9  
 Flag of Egypt.svg Mohamed Essam (EGY)  15        Flag of the United States.svg Alexander Massialas (USA)  15  
 Flag of Brazil.svg Henrique Marques (BRA)  8      Flag of Egypt.svg Mohamed Essam (EGY)  7        
           Flag of the United States.svg Alexander Massialas (USA)  15        
       

Placeringar[redigera | redigera wikitext]

[1][2]

Pl. Fäktare Nation
1 Daniele Garozzo Flag of Italy.svg Italien
2 Alexander Massialas Flag of the United States.svg USA
3 Timur Safin Flag of Russia.svg Ryssland
4 Richard Kruse Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien
5 Gerek Meinhardt Flag of the United States.svg USA
6 Giorgio Avola Flag of Italy.svg Italien
7 Chen Haiwei Flag of the People's Republic of China.svg Kina
8 Guilherme Toldo Flag of Brazil.svg Brasilien
9 Ma Jianfei Flag of the People's Republic of China.svg Kina
10 James Davis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien
11 Alaaeldin Abouelkassem Flag of Egypt.svg Egypten
12 Peter Joppich Flag of Germany.svg Tyskland
13 Erwann Le Péchoux Flag of France.svg Frankrike
14 Cheung Ka Long Flag of Hong Kong.svg Hongkong
15 Artur Achmatchuzin Flag of Russia.svg Ryssland
16 Andrea Cassarà Flag of Italy.svg Italien
17 Yūki Ōta Flag of Japan.svg Japan
18 Jeremy Cadot Flag of France.svg Frankrike
19 Miles Chamley-Watson Flag of the United States.svg USA
20 Heo Jun Flag of South Korea.svg Sydkorea
21 Sheng Lei Flag of the People's Republic of China.svg Kina
22 Laurence Halsted Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien
23 Aleksej Tjeremisinov Flag of Russia.svg Ryssland
24 Enzo Lefort Flag of France.svg Frankrike
25 Tarek Ayad Flag of Egypt.svg Egypten
26 Alexander Choupenitch Flag of the Czech Republic.svg Tjeckien
27 Daniel Gómez Flag of Mexico.svg Mexiko
28 Hamid Sintès Flag of Algeria.svg Algeriet
29 Mohamed Ayoub Ferjani Flag of Tunisia.svg Tunisien
30 Ghislain Perrier Flag of Brazil.svg Brasilien
31 Maximilien van Haaster Flag of Canada.svg Kanada
32 Mohamed Essam Flag of Egypt.svg Egypten
33 René Pranz Flag of Austria.svg Österrike
34 Henrique Marques Flag of Brazil.svg Brasilien
35 Antonio Leal Flag of Venezuela.svg Venezuela

Källor[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b c] Peixoto. 2016. s. 173.
  2. ^ [a b] Fencing at the 2016 Rio de Janeiro Summer Games: Men's Foil, Individual. Sports Reference. Läst 16 januari 2018.
  3. ^ Peixoto. 2016. s. 205-206.
  4. ^ Peixoto. 2016. s. 208.
  5. ^ Peixoto. 2016. s. 207.
  6. ^ [a b c d] Peixoto. 2016. s. 174-176.
  7. ^ [a b c d] Peixoto. 2016. s. 177-192.
  8. ^ [a b c d] Peixoto. 2016. s. 193-200.
  9. ^ [a b c d] Peixoto. 2016. s. 201-204.