Herrarnas individuella tävling i bågskytte vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Bågskytte vid
olympiska sommarspelen 2004
Archery pictogram.svg
Individuellt   herrar   damer  
Lag   herrar   damer

Den här artikeln behandlar herrarnas individuella tävling i bågskytte under olympiska sommarspelen 2004 i Aten.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Individuellt, herrar Italien Marco Galiazzo (ITA) Japan Hiroshi Yamamoto (JPN) Australien Tim Cuddihy (AUS)

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Rankingrunda[redigera | redigera wikitext]

Seed Tävlande Poäng Seed Tävlande Poäng Seed Tävlande Poäng
1 Flag of South Korea (1997–2011).svg Im Dong-hyun (KOR) 687 23 Flag of Poland.svg Jacek Proć (POL) 657 44 Flag of Russia.svg Dmitry Nevmerzhitskiy (RUS) 639
2 Flag of Sweden.svg Magnus Petersson (SWE) 673 24 Flag of Italy (2003–2006).svg Michele Frangilli (ITA) 654 45 Flag of Belarus (1995–2012).svg Anton Prylepau (BLR) 638
3 Flag of Italy (2003–2006).svg Marco Galiazzo (ITA) 672 25 Flag of Ukraine.svg Oleksandr Serdyuk (UKR) 654 46 Flag of Sweden.svg Mattias Eriksson (SWE) 637
4 Flag of South Korea (1997–2011).svg Park Kyung-mo (KOR) 672 26 Flag of Sweden.svg Jonas Andersson (SWE) 653 47 Flag of the United States.svg John Magera (USA) 637
5 Flag of South Korea (1997–2011).svg Jang Yong-ho (KOR) 671 27 Flag of the People's Republic of China.svg Xue Haifeng (CHN) 653 48 Flag of India.svg Satyadev Prasad (IND) 634
6 Flag of Ukraine.svg Dmytro Hrachov (UKR) 671 28 Flag of the People's Republic of China.svg Yong Fujun (CHN) 652 49 Flag of the Netherlands.svg Ron van der Hoff (NED) 633
7 Flag of Russia.svg Balzhinima Tsyrempilov (RUS) 668 29 Flag of Kazakhstan.svg Stanislav Zabrodskiy (KAZ) 651 50 Flag of Canada.svg Jonathan Ohayon (CAN) 632
8 Flag of Denmark.svg Hasse Pavia Lind (DEN) 666 30 Flag of Mexico.svg Juan Rene Serrano (MEX) 651 51 Flag of El Salvador.svg Ricardo Merlos (ESA) 630
9 Flag of Japan.svg Hiroshi Yamamoto (JPN) 664 31 Flag of the United Kingdom.svg Laurence Godfrey (GBR) 650 52 Flag of Bhutan.svg Tashi Peljor (BHU) 627
10 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Chen Szu Yuan (TPE) 663 32 Flag of India.svg Tarundeep Rai (IND) 647 53 Flag of France.svg Thomas Naglieri (FRA) 626
11 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Liu Ming-huang (TPE) 663 33 Flag of Greece.svg Alexandros Karageorgiou (GRE) 647 54 Flag of New Zealand.svg Ken Uprichard (NZL) 623
12 Flag of Australia.svg Tim Cuddihy (AUS) 663 34 Flag of Turkey.svg Hasan Orbay (TUR) 647 55 Flag of Luxembourg.svg Jeff Henckels (LUX) 623
13 Flag of France.svg Jocelyn de Grandis (FRA) 663 35 Flag of Mexico.svg Eduardo Avelino Magana (MEX) 646 56 Flag of France.svg Franck Fisseux (FRA) 622
14 Flag of the Netherlands.svg Wietse van Alten (NED) 661 36 Flag of the Netherlands.svg Pieter Custers (NED) 646 57 Flag of Egypt.svg Ismail Essam (EGY) 602
15 Flag of Ukraine.svg Viktor Ruban (UKR) 660 37 Flag of Japan.svg Takaharu Furukawa (JPN) 646 58 Flag of Greece.svg Georgios Kalogiannidis (GRE) 601
16 Flag of the United States.svg Butch Johnson (USA) 660 38 Flag of Mexico.svg Jorge Pablo Chapoy (MEX) 645 59 Flag of Egypt.svg Maged Youssef (EGY) 599
17 Flag of Japan.svg Yuji Hamano (JPN) 660 39 Flag of Australia.svg David Barnes (AUS) 641 60 Flag of Greece.svg Apostolos Nanos (GRE) 585
18 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Wang Cheng-pang (TPE) 659 40 Flag of Spain.svg Felipe López (ESP) 641 61 Flag of Fiji.svg Rob Elder (FIJ) 583
19 Flag of Italy (2003–2006).svg Ilario Di Buò (ITA) 659 41 Flag of Indonesia.svg Lockoneco Lockoneco (INA) 641 62 Flag of Tonga.svg Sifa Taumoepeau (TGA) 563
20 Flag of Australia.svg Simon Fairweather (AUS) 658 42 Flag of Bulgaria.svg Yavor Hristov (BUL) 641 63 Flag of Laos.svg Phoutlamphay Thiamphasone (LAO) 557
21 Flag of Germany.svg Michael Frankenberg (GER) 657 43 Flag of the United States.svg Vic Wunderle (USA) 639 64 Flag of Mauritius.svg Yehya Bundhun (MRI) 494
22 Flag of India.svg Majhi Sawaiyan (IND) 657


Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1  Flag of South Korea (1997–2011).svg Im Dong-hyun (KOR)  152  
16  Flag of Mauritius.svg Yehya Bundhun (MRI)  109  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Im (KOR)  171  
 
     Flag of Greece.svg Karageorgiou (GRE)  159  
8  Flag of Greece.svg A. Karageorgiou (GRE)  147
9  Flag of India.svg Tarundeep Rai (IND)  143  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Im (KOR)  167  
     Flag of India.svg Prasad (IND)  165  
5  Flag of India.svg Satyadev Prasad (IND)  155  
12  Flag of Japan.svg Yuji Hamano (JPN)  150  
     Flag of India.svg Prasad (IND)  158
 
     Flag of the Netherlands.svg van der Hoff (NED)  155  
4  Flag of the Netherlands.svg Ron van der Hoff (NED)  145
13  Flag of the United States.svg Butch Johnson (USA)  135  
     Flag of Japan.svg Yamamoto (JPN)  111
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Im (KOR)  110
6  Flag of Japan.svg Hiroshi Yamamoto (JPN)  155  
11  Flag of France.svg Franck Fisseux (FRA)  147  
     Flag of Japan.svg Yamamoto (JPN)  162
 
     Flag of Italy (2003–2006).svg Frangilli (ITA)  154  
3  Flag of Italy (2003–2006).svg Michele Frangilli (ITA)  153
14  Flag of Indonesia.svg Lockoneco Lockoneco (INA)  141  
     Flag of Japan.svg Yamamoto (JPN)  168
     Flag of Ukraine.svg Serdyuk (UKR)  160  
7  Flag of Ukraine.svg Oleksandr Serdyuk (UKR)  164  
10  Flag of Spain.svg Felipe López (ESP)  141  
     Flag of Ukraine.svg Serdyuk (UKR)  165
 
     Flag of Denmark.svg Lind (DEN)  164  
2  Flag of Denmark.svg Hasse Pavia Lind (DEN)  158
15  Flag of Egypt.svg Ismail Essam (EGY)  110  

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1  Flag of South Korea (1997–2011).svg Jang Yong-ho (KOR)  162  
16  Flag of Greece.svg Apostolos Nanos (GRE)  131  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Jang (KOR)  166  
 
     Flag of Japan.svg Furukawa (JPN)  163  
8  Flag of Japan.svg Takaharu Furukawa (JPN)  146
9  Flag of the People's Republic of China.svg Yong Fujun (CHN)  143  
     Flag of Australia.svg Cuddihy (AUS)  166  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Jang (KOR)  165  
5  Flag of Germany.svg Michael Frankenberg (GER)  140  
12  Flag of Russia.svg Dmitry Nevmerzhitskiy (RUS)  135  
     Flag of Australia.svg Cuddihy (AUS)  164
 
     Flag of Germany.svg Frankenberg (GER)  163  
4  Flag of Australia.svg Tim Cuddihy (AUS)  148
13  Flag of France.svg Thomas Naglieri (FRA)  127  
     Flag of Australia.svg Cuddihy (AUS)  112
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Park (KOR)  111
6  Flag of Bhutan.svg Tashi Peljor (BHU)  161  
11  Flag of France.svg Jocelyn de Grandis (FRA)  136  
     Flag of Belarus (1995–2012).svg Prylepau (BLR)  155
 
     Flag of Bhutan.svg Peljor (BHU)  152  
3  Flag of Belarus (1995–2012).svg Anton Prylepau (BLR)  141
14  Flag of Australia.svg Simon Fairweather (AUS)  137  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Park (KOR)  173
     Flag of Belarus (1995–2012).svg Prylepau (BLR)  166  
7  Flag of Kazakhstan.svg Stanislav Zabrodskiy (KAZ)  145  
10  Flag of the Netherlands.svg Pieter Custers (NED)  141  
     Flag of South Korea (1997–2011).svg Park (KOR)  16410,10
 
     Flag of Kazakhstan.svg Zabrodskiy (KAZ)  16410, 9  
2  Flag of South Korea (1997–2011).svg Park Kyung-mo (KOR)  154
15  Flag of Fiji.svg Rob Elder (FIJ)  138  

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1  Flag of Italy (2003–2006).svg Marco Galiazzo (ITA)  156  
16  Flag of Tonga.svg Sifa Taumoepeau (TGA)  122  
     Flag of Italy (2003–2006).svg Galiazzo (ITA)  164  
 
     Flag of Mexico.svg Serrano (MEX)  163  
8  Flag of Mexico.svg Juan Rene Serrano (MEX)  148
9  Flag of Mexico.svg Eduardo A. Magana (MEX)  138  
     Flag of Italy (2003–2006).svg Galiazzo (ITA)  162  
     Flag of Italy (2003–2006).svg di Buo (ITA)  155  
5  Flag of Italy (2003–2006).svg Ilario Di Buò (ITA)  151  
12  Flag of Sweden.svg Mattias Eriksson (SWE)  146  
     Flag of Italy (2003–2006).svg di Buo (ITA)  164
 
     Flag of the Netherlands.svg van Alten (NED)  160  
4  Flag of the Netherlands.svg Wietse van Alten (NED)  152
13  Flag of El Salvador.svg Ricardo Merlos (ESA)  151  
     Flag of Italy (2003–2006).svg Galiazzo (ITA)  109
     Flag of the United States.svg Wunderle (USA)  108
6  Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Liu Ming-huang (TPE)  148  
11  Flag of New Zealand.svg Ken Uprichard (NZL)  145  
     Flag of the United States.svg Wunderle (USA)  164
 
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Liu (TPE)  160  
3  Flag of the United States.svg Vic Wunderle (USA)  145
14  Flag of India.svg Majhi Sawaiyan (IND)  128  
     Flag of the United States.svg Wunderle (USA)  165
     Flag of the People's Republic of China.svg Xue (CHN)  164  
7  Flag of the People's Republic of China.svg Xue Haifeng (CHN)  162  
10  Flag of Mexico.svg Jorge Pablo Chapoy (MEX)  153  
     Flag of the People's Republic of China.svg Xue (CHN)  162
 
     Flag of Ukraine.svg Hrachov (UKR)  161  
2  Flag of Ukraine.svg Dmytro Hrachov (UKR)  154
15  Flag of Egypt.svg Maged Youssef (EGY)  128  

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1  Flag of Russia.svg B. Tsyrempilov (RUS)  148  
16  Flag of Greece.svg G. Kalogiannidis (GRE)  133  
     Flag of Russia.svg Tsyrempilov (RUS)  162  
 
     Flag of Sweden.svg Andersson (SWE)  160  
8  Flag of Sweden.svg Jonas Andersson (SWE)  160
9  Flag of Australia.svg David Barnes (AUS)  151  
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Chen (TPE)  169  
     Flag of Russia.svg Tsyrempilov (RUS)  161  
5  Flag of Bulgaria.svg Yavor Hristov (BUL)  133  
12  Flag of Poland.svg Jacek Proć (POL)  132  
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Chen (TPE)  170
 
     Flag of Bulgaria.svg Hristov (BUL)  159  
4  Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Chen Szu Yuan (TPE)  136
13  Flag of Luxembourg.svg Jeff Henckels (LUX)  132  
     Flag of the United Kingdom.svg Godfrey (GBR)  110
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Chen (TPE)  108
6  Flag of Ukraine.svg Viktor Ruban (UKR)  157  
11  Flag of Canada.svg Jonathan Ohayon (CAN)  140  
     Flag of Ukraine.svg Ruban (UKR)  1679
 
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Wang (TPE)  1678  
3  Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Wang Cheng-pang (TPE)  159
14  Flag of the United States.svg John Magera (USA)  144  
     Flag of the United Kingdom.svg Godfrey (GBR)  167
     Flag of Ukraine.svg Ruban (UKR)  162  
7  Flag of the United Kingdom.svg Laurence Godfrey (GBR)  157  
10  Flag of Turkey.svg Hasan Orbay (TUR)  155  
     Flag of the United Kingdom.svg Godfrey (GBR)  163
 
     Flag of Sweden.svg Petersson (SWE)  162  
2  Flag of Sweden.svg Magnus Petersson (SWE)  158
15  Flag of Laos.svg P. Thiamphasone (LAO)  95  


Finaler[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                           
  1  Flag of Japan.svg Hiroshi Yamamoto (JPN) 11510  
4  Flag of Australia.svg Tim Cuddihy (AUS) 1159  
     Flag of Italy (2003–2006).svg Marco Galiazzo (ITA) 111
     Flag of Japan.svg Hiroshi Yamamoto (JPN) 109
3  Flag of Italy (2003–2006).svg Marco Galiazzo (ITA) 110
  2  Flag of the United Kingdom.svg Laurence Godfrey (GBR) 108  
Bronsmatch
Flag of Australia.svg Tim Cuddihy (AUS)  113
Flag of the United Kingdom.svg Laurence Godfrey (GBR) 112