Herrarnas lagtävling i sabel i fäktning vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Fäktning vid
olympiska sommarspelen 2000
Fencing pictogram.svg
Värja   herrar   damer
Värja, lag herrar damer
Florett herrar   damer
Florett, lag herrar damer
Sabel herrar
Sabel, lag herrar

Herrarnas lagtävling i sabel-tävling i de olympiska fäktningstävlingarna 2000 i Sydney avgjordes den 24 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Sabel, lag
Flag of Russia.svg Ryssland
Sergej Sjarikov
Aleksej Frosin
Stanislav Pozdnjakov
Flag of France.svg Frankrike
Mathieu Gourdain
Julien Pillet
Cedric Seguin
Damien Touya
Flag of Germany.svg Tyskland
Dennis Bauer
Wiradech Kothny
Alexander Weber

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Huvudturnering[redigera | redigera wikitext]

Åttondelsfinaler   Kvartsfinaler   Semifinaler   Final
                           
 Flag of Romania.svg Rumänien
Mihai Covaliu
Florin Lupeică
Victor Gaureanu
-  
 Bye -      Flag of Romania.svg Rumänien
Mihai Covaliu
Florin Lupeică
Victor Gaureanu
45  
 Flag of Poland.svg Polen
Rafał Sznajder
Norbert Jaskot
Marcin Sobala
45    Flag of Poland.svg Polen
Rafał Sznajder
Norbert Jaskot
Marcin Sobala
26  
 Flag of Spain.svg Spanien
Jorge Pina
Antonio García
Fernando Medina
33        Flag of Romania.svg Rumänien
Mihai Covaliu
Florin Lupeică
Victor Gaureanu
28  
 Flag of Hungary.svg Ungern
Zsolt Nemcsik
Csaba Köves
Domonkos Ferjancsik
Péter Takács
-        Flag of Russia.svg Ryssland
Sergej Sjarikov
Stanislav Pozdnjakov
Aleksej Frosin
45  
 Bye -      Flag of Hungary.svg Ungern
Zsolt Nemcsik
Csaba Köves
Domonkos Ferjancsik
39
 Bye -    Flag of Russia.svg Ryssland
Sergej Sjarikov
Stanislav Pozdnjakov
Aleksej Frosin
45  
 Flag of Russia.svg Ryssland
Sergej Sjarikov
Stanislav Pozdnjakov
Aleksej Frosin
-        Flag of Russia.svg Ryssland
Sergej Sjarikov
Stanislav Pozdnjakov
Aleksej Frosin
45
 Flag of Germany.svg Tyskland
Dennis Bauer
Alexander Weber
Wiradech Kothny
-        Flag of France.svg Frankrike
Mathieu Gourdain
Damien Touya
Julien Pillet
32
 Bye -      Flag of Germany.svg Tyskland
Dennis Bauer
Alexander Weber
Wiradech Kothny
45  
 Bye -    Flag of Italy.svg Italien
Tonhi Terenzi
Luigi Tarantino
Raffaelo Caserta
42  
 Flag of Italy.svg Italien
Tonhi Terenzi
Luigi Tarantino
Raffaelo Caserta
Gianpiero Pastore
-        Flag of Germany.svg Tyskland
Dennis Bauer
Alexander Weber
Wiradech Kothny
44   Tredje plats
 Flag of Ukraine.svg Ukraina
Vadjm Huttsait
Volodjmjr Lukasjenko
Volodjmjr Kaliuzjnij
-        Flag of France.svg Frankrike
Mathieu Gourdain
Damien Touya
Julien Pillet
45  
 Bye -      Flag of Ukraine.svg Ukraina
Vadjm Huttsait
Volodjmjr Lukasjenko
Volodjmjr Kaliuzjnij
31    Flag of Germany.svg Tyskland
Dennis Bauer
Alexander Weber
Wiradech Kothny
45
 Bye -    Flag of France.svg Frankrike
Mathieu Gourdain
Damien Touya
Julien Pillet
45      Flag of Romania.svg Rumänien
Mihai Covaliu
Florin Lupeică
Victor Gaureanu
27
 Flag of France.svg Frankrike
Mathieu Gourdain
Damien Touya
Julien Pillet
Cédric Séguin
-  

Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]