Herrarnas singelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Olympiska sommarspelen 1988
Rodd Rowing pictogram.svg
Herrarnas singelsculler
Information
Datum19-24 september
Nationer22
Deltagare22
AnläggningHan River Regatta Course
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Los Angeles 1984 Barcelona 1992
Rodd vid olympiska sommarspelen 1988
Herrar Grenar Damer
Detaljer Singelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler Detaljer
Detaljer Scullerfyra Detaljer
Detaljer Tvåa (med styrman)
Detaljer Tvåa (utan styrman) Detaljer
Detaljer Fyra (utan styrman)
Detaljer Fyra (med styrman) Detaljer
Detaljer Åtta (med styrman) Detaljer


Herrarnas singelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes mellan den 19 och 24 september 1988.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singelsculler[1] Flag of East Germany.svg Thomas Lange (GDR) Flag of Germany.svg Peter-Michael Kolbe (FRG) Flag of New Zealand.svg Eric Verdonk (NZL)

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Heat[redigera | redigera wikitext]

Heat 1[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Thomas Lange Flag of East Germany.svg Östtyskland 7:03,25 SF
2 Andrew Sudduth Flag of the United States.svg USA 7:05,61
3 Peter-Michael Kolbe Flag of Germany.svg Västtyskland 7:12,35
4 Kajetan Broniewski Flag of Poland.svg Polen 7:13,77
5 Henk Jan Zwolle Flag of the Netherlands.svg Nederländerna 7:29,68
6 Juan Felix Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg Puerto Rico 7:55,46

Heat 2[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Hamish McGlashan Flag of Australia.svg Australien 7:25,26 SF
2 Jesus Posse Flag of Uruguay.svg Uruguay 7:37,92
3 Jüri Jaanson Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 7:41,28
4 Masahiro Sakata Flag of Japan (1870–1999).svg Japan 7:43,67
5 Gordon Henry Flag of Canada.svg Kanada 7:51,83
6 Edgardo Maerina Flag of the Philippines (navy blue).svg Filippinerna 8:54,90

Heat 3[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Eric Verdonk Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland 7:18,69 SF
2 Pascal Body Flag of France.svg Frankrike 7:26,12
3 Dirk Crois Flag of Belgium (civil).svg Belgien 7:34,74
4 Giovanni Calabrese Flag of Italy.svg Italien 7:45,02
5 Denis Marinho Flag of Brazil (1968–1992).svg Brasilien 7:48,33

Heat 4[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Fredrik Hultén Flag of Sweden.svg Sverige 7:12,98 SF
2 Pertti Karppinen Flag of Finland.svg Finland 7:24,72
3 Arnold Jonke Flag of Austria.svg Österrike 7:30,45
4 Lim Kyung-Suk Flag of South Korea (1984–1997).svg Sydkorea 7:39,94
5 Waleed Al-Mohammad Flag of Kuwait.svg Kuwait 8:05,35

Återkval[redigera | redigera wikitext]

Återkval 1[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Pertti Karppinen Flag of Finland.svg Finland 7:14,91 SF
2 Henk Jan Zwolle Flag of the Netherlands.svg Nederländerna 7:16,23 SF
3 Dirk Crois Flag of Belgium (civil).svg Belgien 7:19,94
4 Masahiro Sakata Flag of Japan (1870–1999).svg Japan 7:26,66

Återkval 2[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Jüri Jaanson Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 7:04,04 SF
2 Kajetan Broniewski Flag of Poland.svg Polen 7:04,39 SF
3 Pascal Body Flag of France.svg Frankrike 7:05,80
4 Waleed Al-Mohammad Flag of Kuwait.svg Kuwait 8:15,16

Återkval 3[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Peter-Michael Kolbe Flag of Germany.svg Västtyskland 7:12,27 SF
2 Jesus Posse Flag of Uruguay.svg Uruguay 7:17,43 SF
3 Denis Marinho Flag of Brazil (1968–1992).svg Brasilien 7:22,84
4 Lim Kyung-Suk Flag of South Korea (1984–1997).svg Sydkorea 7:46,40
5 Edgardo Maerina Flag of the Philippines (navy blue).svg Filippinerna 8:27,02

Återkval 4[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Andrew Sudduth Flag of the United States.svg USA 7:05,52 SF
2 Giovanni Calabrese Flag of Italy.svg Italien 7:12,93 SF
3 Arnold Jonke Flag of Austria.svg Österrike 7:18,29
4 Juan Felix Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg Puerto Rico 7:18,77
5 Gordon Henry Flag of Canada.svg Kanada 7:37,48

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Thomas Lange Flag of East Germany.svg Östtyskland 6:58,65 F
2 Andrew Sudduth Flag of the United States.svg USA 6:59,70 F
3 Eric Verdonk Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland 7:11,98 F
4 Jesus Posse Flag of Uruguay.svg Uruguay 7:27,43
5 Henk Jan Zwolle Flag of the Netherlands.svg Nederländerna 7:30,45
6 Jüri Jaanson Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 7:32,51

Semifinal 2[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Peter-Michael Kolbe Flag of Germany.svg Västtyskland 6:58,65 F
2 Hamish McGlashan Flag of Australia.svg Australien 6:59,70 F
3 Kajetan Broniewski Flag of Poland.svg Polen 7:11,98 F
4 Fredrik Hultén Flag of Sweden.svg Sverige 7:27,43
5 Giovanni Calabrese Flag of Italy.svg Italien 7:30,45
6 Pertti Karppinen Flag of Finland.svg Finland 7:32,51

B-final[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Pertti Karppinen Flag of Finland.svg Finland 7:34,47
2 Jüri Jaanson Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 7:35,09
3 Fredrik Hultén Flag of Sweden.svg Sverige 7:40,07
4 Giovanni Calabrese Flag of Italy.svg Italien 7:43,31
5 Jesus Posse Flag of Uruguay.svg Uruguay 7:44,18
6 Henk Jan Zwolle Flag of the Netherlands.svg Nederländerna 7:44,92

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Tid Noteringar
1 Thomas Lange Flag of East Germany.svg Östtyskland 6:58,65
2 Peter-Michael Kolbe Flag of Germany.svg Västtyskland 6:59,70
3 Eric Verdonk Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland 7:11,98
4 Hamish McGlashan Flag of Australia.svg Australien 7:27,43
5 Kajetan Broniewski Flag of Poland.svg Polen 7:30,45
6 Andrew Sudduth Flag of the United States.svg USA 7:32,51

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Sports-reference.com