ISDE Historia

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

International Six Days Enduro (ISDE) är den äldsta motorcykelsport som årligen samlar världseliten i motorsporten enduro. Tävlingen arrangeras med FIM som huvudansvarig.

ISDE genomfördes första gången 1913 i Carlisle, England. ISDE har genomförts årligen sedan start förutom under förstavärldskriget och andra världskriget. Tävlingsplatsen har varierats över hela världen.

Förare och motorcyklar har alltid utsatts för stora påfrestningar. Förarens uthållighet, skicklighet och motorcykelns hållbarhet var avgörande för framgång. Med motorcykelns utveckling som inledningsvis klarade dåtidens vägar ökades utmaningarna med väglös terräng som underlag.

Förändringar 1913-2009[redigera | redigera wikitext]

  • Fram till 1973 var tävlingen arrangerad i Europa. 1973 var första gången som en ny kontinent stod som arrangör, USA. Sedan dess har tävlingen arrangerats utanför Europa mer regelbundet. Två gånger i Australien (1992 och 1998), USA (1994), Brasilien (2003), Nya Zeeland (2006) och Chile (2007). 2010 kommer tävlingen att avgöras i Mexiko.
  • Fram till 1980 kallades tävlingen International Six Day Trial, därefter VM i Enduro, ISDE, International Six Day Enduro.
  • 1985 ändrades namnet på junior klassen från "Silver Vase" (Silvervasen) till Junior World Trophy. Med traditioner från 1913 benämner många fortfarande herrjuniorernas landslag med "Vaslaget"
  • Fram till 2007 har kvinnor deltagit i klubblag ( CTA) med 3 förare. Intresset för att köra i egen klass framfördes 2005 från Sverige och Frankrike. FIM (organisation) beslutade att öppna upp för en egen inofficiell klass 2006 med enbart kvinnor och eget lagpris, Women's Cup. 2007 i Chile, La Serena tävlade för första gången flera kvinnliga landslag med egen VM-Staus, Women's World Trophy (WWT).

Lag Guld 2000-2010[redigera | redigera wikitext]

Ordning År Plats World Trophy
(WT)
Junior World Trophy
(JWT)
Women's World Trophy
(WWT)
Club Team Award
(CTA)
85. 2010 Morelia, Mexiko Frankrike Frankrike
Johnny Aubert
Nicolas Deparrois
Seb Guillaume
Rodrig Thain
Antoine Meo
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Spanien Spanien
Victor Guerrero
Mario Roman
Lorenzo Santolino
Oriol Mena
Mario Roman
Frankrike Frankrike
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Blandine Dufrene
-
-
-
84. 2009 Figueira da Foz, Portugal Frankrike Frankrike
Julien Gauthier
Marc Germain
Marc Bourgeois
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Antoine Méo
Spanien Spanien
Victor Guerrero
Oriol Mena
Lorenzo Santolino
Mario Roman
Frankrike Frankrike
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Stéphanie Bouisson
83. 2008 Serres, Grekland Frankrike Frankrike
Julien Gauthier
Jordan Curvalle
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Sebastien Guillaume
Nicolas Deparrois
Italien Italien
Thomas Oldrati
Oscar Balleti
Mirko Gritti
Vanni Cominotto
Frankrike Frankrike
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Alice Geneste
82. 2007 La Serena, Chile Italien Italien
Alessandro Belometti
Alex Salvini
Alessandro Botturi
Maurizio Micheluz
Fabrizio Dini
Andrea Belotti
Spanien Spanien
Cristóbal Guerrero
Oriol Mena
Lorenzo Santolino
Carlos Andreu
USA USA
Nicole Bradford
Amanda Mastin
Lacy Jones
81. 2006 Taupo, Nya Zeeland Finland Finland
Juha Salminen
Samuli Aro
Mika Ahola
Marko Tarkkala
Petri Pohjamo
Jari Mattila
USA USA
Kurt Caselli
Ricky Dietrick
Russell Bobbitt
David Pearson
80. 2005 Považská Bystrica, Slovakien Italien Italien
Alessandro Botturi
Alessandro Belometti
Simone Albergoni
Alessandro Zanni
Alessio Paoli
Giuliano Falgari
Italien Italien
Andrea Beconi
Maurizio Micheluz
Paolo Bernardi
Manuel Pievani
79. 2004 Kielce, Polen Finland Finland
Petteri Silván
Juha Salminen
Mika Saarenkoski
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Mika Ahola
Finland Finland
Valtteri Salonen
Jari Mattila
Tomi Peltola
Marko Tarkkala
78. 2003 Fortaleza, Brasilien Finland Finland
Juha Salminen
Mika Saarenkoski
Mika Ahola
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Kari Tiainen
Frankrike Frankrike
Damien Miquel
Freddy Blanc
Herve Versace
Fabien Planet
77. 2002 Jablonec nad Nisou, Tjeckien Finland Finland
Mika Ahola
Juha Salminen
Petteri Silván
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Petri Pohjamo
Frankrike Frankrike
Julien Dubac
Raphael André
Damien Miquel
Fabien Planet
76. 2001 Brive la Gaillarde, Frankrike Frankrike Frankrike
Marc Germain
Olivier Rebufie
Eric Bernard
David Fretigne
Sébastien Guillaume
Cyril Esquirol
Italien Italien
Simone Albergoni
Ivan Boano
Paolo Carrara
Giovanni Gritti
75. 2000 Granada, Spanien Italien Italien
Fausto Scovolo
Mario Rinaldi
Matteo Rubin
Arnaldo Nicoli
Giovanni Sala
Fabio Farioli
Spanien Spanien
Xavier Pons
Gérard Farrés
Xacob Agra
Jordi Duran

Lag Guld 1985-1999[redigera | redigera wikitext]

Ordning År Plats World Trophy
(WT)
Junior Trophy
(JWT)
Silver Vasen
Club Team Award
(CTA
60. 1985 La Molina, Spanien Sverige Sverige
Peter Hansson
Per Grönberg
Dick Wicksell
Svenerik Jönsson
Hålan Lundberg
Thomas Gustavsson
Östtyskland Östtyskland
Andreas Cyffka
Mike Heydenreich
Jens Grüner
Udo Grellmann
61. 1986 San Pellegrino Terme, Italien Italien Italien
Angelo Signorelli
Renato Pegurri
Tullio Pellegrinelli
Gianangelo Croci
Gugliemo Andreini
Edi Orioli
Italien Italien
Paolo Fellegara
Giorgio Grasso
Stefano Passeri
Enrico Zuffa
62. 1987 Jelenia Góra, Polen Östtyskland Östtyskland
Jens Thalmann
Reinhard Klädtke
Uwe Weber
Harald Sturm
Jens Scheffler
Jens Grüner
Östtyskland Östtyskland
Mike Heydenreich
Udo Grellmann
Thomas Bieberbach
Danielo Pörschke
63. 1988 Mende, Frankrike Frankrike Frankrike
Thierry Charbonnier
Stéphane Peterhansel
Gilles Lalay
Jean Paul Charles
Alan Olivier
Marc Morales
Italien Italien
Luca Trussardi
Massimo Migliorati
Enrico Zuffa
Davide Trolli
64. 1989 Walldürn, Tyskalnd Italien Italien
Gianmarco Rossi
Stefano Passeri
Angelo Signorelli
Luca Trussardi
Paolo Fellagara
Franco Gualdi
Finland Finland
Kari Tiainen
Juha-Pekka Leino
Jarkko Vainio
Jouni Sauren
65. 1990 Västerås, Sverige Sverige Sverige
Jeff Nilsson
Dick Wicksell
Kent Karlsson
Svenerik Jönsson
Peter Hansson
Jimmie Eriksson
Sverige Sverige
Robert Grönlund
Robert Svensson
Peter Karlsson
Peter Lundfeldt
66. 1991 Považská Bystrica, Tjeckoslovakien Sverige Sverige
Jeff Nilsson
Joachim Hedendahl
Svenerik Jönsson
Dick Wicksell
Kent Karlsson
Bill Andersson
USA USA
Steve Hatch
Jimmy Lewis
David Rhodes
Chris Smith
67. 1992 Cessnock, Australien Italien Italien
Paolo Fellegara
Fabio Farioli
Stefano Passeri
Mario Rinaldi
Giovanni Sala
Arnaldo Nicoli
Sverige Sverige
Anders Eriksson
Robert Grönlund
Peter Karlsson
Peter Jansson
68. 1993 Assen, Nederländerna Polen Polen
Marek Darowski
Maciej Wrobel
Viktor Iwanski
Wojciech Rencz
Andrzej Tomizek
Ryszard Augustyn
Nederländerna Nederländerna
Peter Lenselink
Patrick Isfordink
Erik Davids
Hans Arends
69. 1994 Tulsa, USA Italien Italien
Maurizio Carminati
Tullio Pellegrinelli
Mario Rinaldi
Fabio Farioli
Arnold Nicoli
Giovanni Sala
Sverige Sverige
Rickard Larsson
Björn Carlsson
Linus Borman
Morgan Jansson
70. 1995 Jelenia Góra, Polen Italien Italien
Gianmarco Rossi
Paolo Fellegara
Giorgio Grasso
Giuseppe Gallino
Tullio Pellegrinelli
Arnaldo Nicoli
Australien Australien
Shawn Reed
Shane Watts
Ian Cunningham
Jamie Cunningham
71. 1996 Tavastehus, Finland Finland Finland
Kari Tiainen
Jani Laaksonen
Pekka Viljakainen
Petteri Silván
Mika Ahola
Vesa Kytönen
Finland Finland
Tuomas Ahonen
Juha Salminen
Juha Laaksonen
Mika Marila
72. 1997 Brescia, Italien Italien Italien
Fausto Scovolo
Stefano Passeri
Giovanni Sala
Jarno Boano
Mario Rinaldi
Fabio Farioli
Italien Italien
Pablo Peli
Ivan Boano
Alessio Paoli
Giovanni Genini
73. 1998 Traralgon, Australien Finland Finland
Juha Salminen
Jani Laaksonen
Mika Ahola
Petteri Silván
Vesa Kytönen
Kari Tiainen
Spanien Spanien
Xavier Pons
Miki Arpa
Marc Coma
Gérard Farres
74. 1999 Coimbra, Portugal Finland Finland
Samuli Aro
Mika Ahola
Jani Laaksonen
Vesa Kytönen
Kari Tiainen
Petri Pohjamo
Spanien Spanien
Arnau Vilanova
Xacob Agra
Gérard Farres
Miki Arpa

Lag Guld 1913-1984[redigera | redigera wikitext]

Ordning År Plats World Trophy
(WT)
"Silver Vasen"
Junior-VM
Klubblag
(CTA)
1. 1913 Carlisle, Storbritannien Storbritannien Storbritannien
W. B. Gibb
W. B. Little
Charlie Collier
- -
- - Inställt därefter
Världskrig I 1914-1919
Inställt därefter
Världskrig I 1914-1919
-
2. 1920 Grenoble, Frankrike Schweiz Schweiz
J. Morand
A. Robert
E. Gex
- -
3. 1921 Ginebra, Schweiz Schweiz Schweiz
J. Morand
A. Rothenbach
E. Gex
- -
4. 1922 Ginebra, Schweiz Schweiz Schweiz
J. Morand
A. Robert
E. Gex
- -
5. 1923 Stockholm, Sverige Sverige Sverige
Gustav Göthe
Yngve Eriksson
Bernhard Malmberg
J A Bylund
- -
6. 1924 Chaudfontaine, Belgien Storbritannien Storbritannien
G. S. Arter
C. Wilson
F. W. Giles
Norge Norge
C. Vaumund
O. Graff
J. Juberget
-
7. 1925 Southampton, Storbritannien Storbritannien Storbritannien
B. Kershaw
G. S. Arter
F. W. Giles
Storbritannien Storbritannien



-
8. 1926 Buxton, Storbritannien Storbritannien Storbritannien
Graham Walker
J. Lidstone
P. Pike
Storbritannien Storbritannien



-
9. 1927 Ambleside, Storbritannien Storbritannien Storbritannien
L. Crisp
Graham Walker
F. W. Giles
Storbritannien Storbritannien
Marjorie Cottle
Edyth Foley
Louise MacLean
-
10. 1928 Harrogate, Storbritannien Storbritannien Storbritannien
V. C. King
F. W. Neill
H. G. Uzzell
Storbritannien Storbritannien
L. Crisp
Graham Walker
F. W. Giles
-
11. 1929 Munic, Tyskland - Ginebra, Schweiz Storbritannien Storbritannien
G. R. Butcher
George Rowley
F. W. Neill
Storbritannien Storbritannien
L. A. Welch
A. R. Edwards
H. S. Perrey
-
12. 1930 Grenoble, Frankrike Italien Italien
Rosolino Grana
Luigi Gilera
Miro Maffeis
Frankrike Frankrike
A. Sourdot
R. Debaissieux
N. Coulon
-
13. 1931 Meran, Italien Italien Italien
Rosolino Grana
Luigi Gilera
Miro Maffeis
Nederländerna Nederländerna
D. H. Eysink
G. Bakker-Schut
A.P. van Hammersveld
-
14. 1932 Meran, Italien Storbritannien Storbritannien
Albert E. Perrigo
George Rowley
N. P. O. Bradley
Storbritannien Storbritannien
Graham Walker
Jack Williams
R. McGregor
-
15. 1933 Llandrindod Wells, Wales Tyskland Tyskland
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Josef Mauermayer
Wiggerl Kraus
Storbritannien Storbritannien
Vic Brittain
Jack Williams
G. F. Povey
-
16. 1934 Garmisch-Partenkirchen, Tyskland Tyskland Tyskland
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Josef Mauermayer
Wiggerl Kraus
Storbritannien Storbritannien
F.E. Thacker
R. McGregor
L. Heath
-
17. 1935 Oberstdorf, Tyskland Tyskland Tyskland
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Wiggerl Kraus
J. Müller
Tyskland Tyskland
Arthur Geiss
Walfried Winkler
Ewald Kluge
-
18. 1936 Freudenstadt, Tyskland Storbritannien Storbritannien
Vic Brittain
George Rowley
W.S. Waycott
E. Belsten
Storbritannien Storbritannien
R. McGregor
J.A. McLeslie
J.C. Edward
-
19. 1937 Llandrindod Wells, Wales Storbritannien Storbritannien
Vic Brittain
George Rowley
W.S. Waycott
Nederländerna Nederländerna
A.P. van Hammersveld
G. Bakker-Schut
J. Moejes
-
20. 1938 Llandrindod Wells, Wales Storbritannien Storbritannien
George Rowley
Jack Williams
Vic Brittain
W.S. Waycott
Tyskland Tyskland
Georg Meier
Rudolf Seltsam
Josef Forstner
-
21. 1939 Salzburg, Tyskland Inställt därefter
Världskrig II 1940-1946
Inställt därefter
Världskrig II 1940-1946
-
22. 1947 Zlín, Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jaroslav Simandl
Richard Dusil
Václav Stanislav
Jan Bednár
Karl Hansl
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Cenek Kohlícek
Emanuel Marha
Josef Paštika
-
23. 1948 San Remo, Italien Storbritannien Storbritannien
A. Jefferies
B.H.M. Viney
J. Williams
C.N. Rogers
Vic Brittain
Storbritannien Storbritannien
P.H. Alves
C. M. Ray
W.J. Stocker
-
24. 1949 Llandrindod Wells, Wales Storbritannien Storbritannien
P.H. Alves
C.M. Ray
C.N. Rogers
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Emanuel Marha
František Bláha
J. Krcmar
-
25. 1950 Llandrindod Wells, Wales Storbritannien Storbritannien
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
P.H. Alves
W.J. Stocker
C.M. Ray
Storbritannien Storbritannien
D.S. Evans
E. Usher
A.F. Gaymer
-
26. 1951 Varese, Italien Storbritannien Storbritannien
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
P.H. Alves
W.J. Stocker
C.M. Ray
Nederländerna Nederländerna
P. Haaker
C. van Rijssel
H. Veer
-
27. 1952 Bad Aussee, Österrike Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Cenek Kohlícek
Jaroslav Pudil
Richard Dusil
Jirí Kubeš
Jan Novotný
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Bláha
Vojtech Kolár
Bohumil Kabát
-
28. 1953 Gottwaldov, Tjeckoslovakien Storbritannien Storbritannien
John V. Brittain
W.J. Stocker
S.B. Manns
P.H. Alves
B.H.M. Viney
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Bláha
Vojtech Kolár
Bohumil Kabát
-
29. 1954 Llandrindod Wells, Wales Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Bohuslav Roucka
Jaroslav Pudil
Saša Klimt
Jirí Kubeš
Vladimír Šedina
Nederländerna Nederländerna
S. Schram
B.L. Jansema
M. den Haan
-
30. 1955 Gottwaldov, Tjeckoslovakien Tyskland Tyskland
Johann Abt
Otto Brack
Udo Feser
Ernst Deike
Volker von Zitzewitz
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Stanislav Štástka
Zdenek Polanka
Miloslav Soucek
-
31. 1956 Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Miloslav Soucek
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Zdenek Polánka
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Nederländerna Nederländerna
J.S. van Hoek
B.L. Jansema
J. Th. Witberg
Fritz R. Selling
-
32. 1957 Špindleruv Mlýn, Tjeckoslovakien Tyskland Tyskland
Lorenz Specht
Richard Heßler
Gernot Leistner
Walter Aukthun
Klaus Kämper
Volker von Zitzewitz
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Vladimir Stepen
Oldrich Hamrsmid
Antonin Matejka
Karel Buchnar
-
33. 1958 Garmisch-Partenkirchen, Österrike Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Antonín Matejka
Zdenek Polánka
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Stanislav Štástka
František Darebný
Alois Roucka
Arnošt Zemen
-
34. 1959 Gottwaldov, Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Antonín Matejka
Zdenek Polánka
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien



-
35. 1960 Bad Aussee, Österrike Österrike Österrike
Information!


Italien Italien
Luigi Gorini
Tulio Masserini
Eugenio Saini
Fausto Vergani
-
36. 1961 Llandrindod Wells, Wales Tyskland Tyskland
Günter Dotterweich
Richard Heßler
Lorenz Müller
Sebastian Nachtmann
Erwin Schmider
Lorenz Specht
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Bouška
Oldrich Hamrsmid
Vladimír Štepán
-
37 1962 Garmisch-Partenkirchen, Österrike Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Bouška
František Hóffer
Drahoslav Miarka
Zdenek Polánka
Bohuslav Roucka
Vladimír Štepán
Tyskland Tyskland
Horst Rothermund
Heinz Klingenschmidt
Volker Kramer
Günter Sengfelder
-
38. 1963 Špindleruv Mlýn, Tjeckoslovakien Östtyskland Östtyskland
Günter Baumann
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
Italien Italien
Luigi Gorini
Carlo Moscheni
Giuseppe Panarari
Nino Tagli
-
39. 1964 Erfurt, Östtyskland Östtyskland Östtyskland
Günter Baumann
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
Östtyskland Östtyskland
Gottfried Pohlan
Siegfried Rauhut
Lothar Schünemann
Ewald Schneidewind
-
40. 1965 Isle of Man Östtyskland Östtyskland
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Östtyskland Östtyskland
Günter Baumann
Klaus Teuchert
Horst Golz
Werner Stiegler
-
41. 1966 Villingsberg, Sverige Östtyskland Östtyskland
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
Tyskland Tyskland
Norbert Gabler
Klaus Kämper
Dieter Kramer
Erwin Schmider
-
42. 1967 Zakopane, Polen Östtyskland Östtyskland
Peter Uhlig
Hans Weber
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
Klaus Halser
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
A. Zemen
D. Miarka
M. Vytlacil
J. Jasansky
-
43. 1968 San Pellegrino Terme, Italien Tyskland Tyskland
Andreas Brandl
Heinz Brinkmann
Siegfried Gienger
Dieter Kramer
Volker Kramer
Lorenz Specht
Italien Italien
Demetrio Bonini
Arnaldo Farioli
Francesco Foresti
Giuseppe Signorelli
-
44. 1969 Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland Östtyskland Östtyskland
Peter Uhlig
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
Klaus Halser
Fred Williamowski
Tyskland Tyskland
Helmut Beranek
Norbert Gabler
Hans Trinkner
Rolf Witthöft
-
45. 1970 El Escorial, Spanien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Fojtík
Jaroslav Bríza
Kvetoslav Mašita
Zdenek Cešpiva
František Mrázek
Petr Cemus
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien



-
46. 1971 Illa de Man Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Mrázek
Kvetoslav Mašita
Jaroslav Bríza
Petr Cemus
Zdenek Cešpiva
Josef Fojtík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Petrman


-
47. 1972 Špindleruv Mlýn, Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jaroslav Bríza
Petr Cemus
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
František Mrázek
Josef Fojtík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien



-
48. 1973 Dalton, USA Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Fojtík
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
Kvetoslav Mašita
František Mrázek
Petr Cemus
USA USA
Dick Burleson
Malcolm Smith
Ed Schmidt
Ron Bohn
-
49. 1974 Camerino, Italien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Fojtík
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
Kvetoslav Mašita
Jirí Stodulka
Petr Cemus
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Rabas
Pavel Cihelka
Milan Jedlicka
Jaroslav Bríza
-
50. 1975 Isle of Man Tyskland Tyskland
Josef Wolfgruber
Peter Neumann
Eberhard Weber
Jürgen Grisse
Rolf Witthöft
Eddy Hau
Italien Italien
Gualtiero Brissoni
Pietro Gagni
Attilio Petrogalli
Pierluigi Rottigni
-
51. 1976 Zeltweg, Österrike Tyskland Tyskland
Josef Wolfgruber
Peter Neumann
Eberhard Weber
Jürgen Grisse
Rolf Witthöft
Eddy Hau
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien



-
52. 1977 Považská Bystrica, Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Mrázek
Otakar Toman
Kvetoslav Mašita
Jirí Stodulka
Stanislav Zloch
Jozef Císar
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Pavel Cihelka
Milan Jedlicka
Jiri Pošík
-
53. 1978 Värnamo, Sverige Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Mrázek
Jozef Chovancík
Kvetoslav Mašita
Jiri Pošík
Stanislav Zloch
Jirí Stodulka
Italien Italien
Luigi Medardo
Gino Perego
Osvaldo Scaburri
Giuseppe Signorelli
-
54. 1979 Neunkirchen, Österrike Italien Italien
Elia Andrioletti
Franco Gualdi
Gualtiero Brissoni
Augusto Taiocchi
Guglielmo Andreini
Gianangelo Croci
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien



-
55. 1980 Brioude, Frankrike Italien Italien
Guglielmo Andreini
Elia Andrioletti
Gualtiero Brissoni
Gianangelo Croci
Andrea Marinoni
Augusto Taiocchi
Tyskland Tyskland
Arnulf Teuchert
Bert von Zitzewitz
Reinhard Christel
Rolf Witthöft
-
56. 1981 Elba, Italien Italien Italien
Gualtiero Brissoni
Alessandro Gritti
Luigi Medardo
Gianangelo Croci
Franco Gualdi
Augusto Taiocchi
Italien Italien
Cesare Bernardi
Gianpiero Findanno
Andrea Marinoni
Angelo Signorelli
-
57. 1982 Považská Bystrica, Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jiri Císar
Zdenek Belský
Emil Cunderlík
Vladimír Janouš
Jozef Chovancík
Stanislav Zloch
Östtyskland Östtyskland
Horst Geißenhöner
Steffen Mauersberger
Reinhard Klädtke
Uwe Weber
-
58. 1983 Builth Wells, Wales Sverige Sverige
Peter Hansson
Torbjörn Jansson
Per Grönberg
Svenerik Jönsson
Bosse Lindbom
Thomas Gustavsson
Sverige Sverige
Jacobsson
Karlsson
Andersson
Zell
-
59. 1984 Assen, Nederländerna Nederländerna Nederländerna
Dinand Zijlstra
Henk van Mierlo
Martin Schalkwijk
Henk Poorte
Simon Schram
Gerrit Wolsink
Östtyskland Östtyskland
Reinhard Klädtke
Jens Thalmann
Bernd Lämmel
Andreas Cyffka

Se även[redigera | redigera wikitext]

Källa länkar[redigera | redigera wikitext]

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]