Kanada i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Kanada i olympiska spelen
Kanada IOK-landskod

CAN
Kommitté Canadian Olympic Committee
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 322 deltagare i 25 sporter
Fanbärare Adam van Koeverden
Medaljsummering
Guld
3
Silver
9
Brons
6
Totalt
18
Kanada i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kanada i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Kanada i andra olympiska spel
1906

Kanada i olympiska sommarspelen 2008 bestod av idrottare som blivit uttagna av Kanadas olympiska kommitté.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Andrew Dabeka Singel Sydkorea Park (KOR)
 L 11-21 11-21
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Anna Rice Singel USA Lee (USA)
 W 21-15 19-21 21-19
Schweiz Cicognini (SUI)
 W 21-10 21-13
Kina (3) Lu (CHN) br>L 7-21 12-21 Gick inte vidare
  • Mixed
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Mike Beres
Valerie Loker
Mixed Thailand Prapakamol
och Thoungthongkam (THA)
 L 9-21 9-21
Gick inte vidare

Baseboll[redigera | redigera wikitext]

Lag G W L RS RA Vinst% GB Tiebreaker
 Sydkorea 7 7 0 41 22 100% - -
 Kuba 7 6 1 52 23 85,7% 1 -
 USA 7 5 2 40 22 71,4% 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 57,1% 3 -
 Taiwan 7 2 5 29 33 28,6% 5 1-0
 Kanada 7 2 5 29 20 28,6% 5 0-1
 Nederländerna 7 1 6 9 50 14,3% 6 1-0
 Kina 7 1 6 14 60 14,3% 6 0-1

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Pradeeban Peter-Paul Singel Brasilien Tsuboi (BRA)
L 3-4
Gick inte vidare
Peng Zhang Singel Trinidad och Tobago St Louis (TRI)
 W 4-0
Japan Seiya (JPN)
L 2-4
Gick inte vidare


  • Lag, herrar
Lag Poäng Matcher Vinster Förluster GW GL
 Tyskland 6 3 3 0 9 1
 Kroatien 5 3 2 1 6 4
 Singapore 4 3 1 2 5 6
 Kanada 3 3 0 3 0 9

13 augusti

 Singapore 3–0  Kanada

14 augusti

 Tyskland 3–0  Kanada
 Kroatien 3–0  Kanada


  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Judy Long Singel Venezuela Ramos (VEN)
 L 1-4
Gick inte vidare
Mo Zhang Singel Colombia Medina (COL)
 W 4-0
Vitryssland Kostromina (BLR)
L 0-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Adam Trupish Weltervikt Kazakstan Sarsekbayev (KAZ)
L 1-20
Gick inte vidare


Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Klass Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Bronsomgång
Runda 1
Bronsomgång
Runda 2
Brongsmedalj-
kamp
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Saeed Azerbayjani Fristil, fjädervikt Armenien Martin Berberyan (ARM)
W 1:0 3:0
Iran Morad Mohammadi (IRI)
L 0:1 0:1
Gick inte vidare
Haislan Garcia Fristil, lättvikt Iran Mehdi Taghavi (IRI)
L 1:0 1:1 0:2
Gick inte vidare
Matt Gentry Fristil, weltervikt Grekland Emzarios Bentinidis (GRE)
L 1:0 0:2 0:2
Gick inte vidare
Travis Cross Fristil, mellanvikt Turkiet Serhat Balcı (TUR)
L 1:1 1:1
Gick inte vidare
David Zilberman Fristil, tungvikt Uzbekistan Kurban Kurbanov (UZB)
L 1:3 0:1
Gick inte vidare
Ari Taub Grekisk-romersk, supertungvikt Ungern Deák-Bárdos (HUN)
L 1:2 1:4
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Klass Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Bronsomgång
Runda 1
Bronsomgång
Runda 2
Brongsmedalj-
kamp
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Carol Huynh Fristil, flugvikt Azerbajdzjan |Stadnik (AZE)
W 4:3 2:0
Sydkorea Kim (KOR)
W 1:0 1:0
Kazakstan Bakatyuk (KAZ)
W 1:0 1:4
Japan Icho (JPN)
W 4:0 2:1 Gold medal icon.svg
Tonya Verbeek Fristil, lättvikt Mongoliet Naidan (MGL)
W 3:0 4:0
Moldavien Cristea (MDA)
W 3:1 3:0
Japan Yoshida (JPN)
L 0:2 0:6
Bronsmatch
Sverige Nerell (SWE)
W 1:0 1:0 Bronze medal icon.svg
Martine Dugrenier Fristil, mellanvikt Ungern Sastin (HUN)
W 2:0 6:0
Kina Xu Haiyan (CHN)
W 2:1 1:3 1:0
Japan Kaori Icho (JPN)
L 0:1 1:0 1:1
Bronsmatch
USA Randi Miller (USA)
L 0:1 2:1 1:1
Ohenewa Akuffo Fristil, tungvikt Bulgarien Zlateva (BUL)
L 0:2 0:5
Gick inte vidare Spanien Maider Unda (ESP)
L 2:5 1:1 0:1
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
John-David Burnes Individuellt 644 50 USA Ellison (USA) (15)
L 89-111
Gick inte vidare 63
Crispin Duenas Individuellt 664 16 Sverige Petersson (SWE) (49)
L 108(+18)-108(+19)
Gick inte vidare 39
Jay Lyon Individuellt 646 47 Kina Xue (CHN) (18)
W 111-106
USA Ellison (USA) (15)
W 107-113
Ryssland Badenov (RUS) (31)
L 110-115
Gick inte vidare 10
John-David Burnes
Crispin Duenas
Jay Lyon
Lag 1954 11 Italien Italien (6)
L 217-219
Gick inte vidare 11
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Marie-Pier Beaudet Individuellt 628 34 Indien Banerjee (IND) (31)
W 109 (+5)-109(+4)
Sydkorea Yun (KOR) (2)
L 107-114
Gick inte vidare 20 T

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Totalt Placering Tid Placering
Scott Erwood BMX 37.050 26 50.052 28 T Gick inte vidare
Damer
Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Totalt Placering Tid Placering
Samantha Cools BMX 39.137 13 Q 14 4 Q DNF 7

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Geoff Kabush Mountainbike 2:03:55 20
Seamus McGrath Mountainbike –3LAP 44

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Catharine Pendrel Mountainbike 1:46:37 4
Marie-Hélène Prémont Mountainbike DNF

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Michael Barry Linjelopp 6:24:05 (+0:16) 9
Ryder Hesjedal Linjelopp 6:34:26 (+10:37) 56
Tempolopp 1:05:42.33 (+3:30) 16
Svein Tuft Linjelopp 6:34:26 (+10:37) 59
Tempolopp 1:04:39.44 (+2:28) 7

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Leigh Hobson Linjelopp 3:32:52 (+0:28) 17
Erinne Willock Linjelopp 3:33:23 (+0:59) 37
Alex Wrubleski Linjelopp 3:39:36 (+7:12) 50
Tempolopp 39:15.42 (+4:23) 24

Cycling (track) pictogram.svg Track[redigera | redigera wikitext]

Poänglopp

Cyklist Gren Poäng
varv
Placering
Zachary Bell Herrarnas poänglopp 27
1 varv
7
Gina Grain Damernas poänglopp 6
0 varv
9
Zachary Bell
Martin Gilbert
Herrarnas Madison 5
−3 varv
12

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Nr Namn Klubb Född SM Mål Yellow card.svg Gult kortGult kortRött kort Rött kort
Målvakter
1 Karina LeBlanc USA New Jersey Wildcats 30 mars 1980 (37 år) 0 0 0 0 0
18 Erin McLeod Kanada Vancouver Whitecaps 26 februari 1983 (34 år) 2 0 0 0 0
Försvarare
3 Emily Zurrer Kanada Vancouver Whitecaps 12 juli 1987 (30 år) 2 0 1 0 0
5 Robyn Gayle Kanada Ottawa Fury 31 oktober 1985 (32 år) 0 0 0 0 0
9 Candace Chapman Kanada Vancouver Whitecaps 2 april 1983 (34 år) 2 1 0 0 0
10 Martina Franko Kanada Vancouver Whitecaps 13 januari 1976 (42 år) 2 0 0 0 0
11 Randee Hermus Kanada Vancouver Whitecaps 14 november 1979 (38 år) 1 0 0 0 0
Mittfältare
4 Clare Rustad USA University of Washington 27 april 1983 (34 år) 2 0 0 0 0
6 Sophie Schmidt Kanada Vancouver Whitecaps 28 juni 1988 (29 år) 2 0 0 0 0
7 Rhian Wilkinson Kanada Ottawa Fury 12 maj 1982 (35 år) 2 0 0 0 0
8 Diana Matheson Kanada Ottawa Fury 6 april 1984 (33 år) 2 0 0 0 0
13 Amy Walsh Kanada Laval Comets 13 september 1977 (40 år) 0 0 0 0 0
17 Brittany Timko Kanada Vancouver Whitecaps 5 september 1985 (32 år) (2) 0 0 0 0
Anfallare
2 Jodi-Ann Robinson Kanada Vancouver Whitecaps 17 april 1989 (28 år) (2) 0 0 0 0
12 Christine Sinclair Kanada Vancouver Whitecaps 12 juni 1983 (34 år) 2 1 0 0 0
14 Melissa Tancredi USA Atlanta Silverbacks 27 december 1981 (36 år) 1 0 0 0 0
15 Kara Lang USA UCLA 22 oktober 1986 (31 år) 2 1 0 0 0
16 Jonelle Filigno USA Rutgers 24 september 1990 (27 år) 1(1) 0 0 0 0
Coach
Norge Even Pellerud 15 juli 1953 (64 år)
  • Grupp E
Lag S V O F GM IM MS P
 Kina 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Sverige 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Kanada 3 1 1 1 4 4 0 4
 Argentina 3 0 0 3 1 5 −4 0
6 augusti 2008 Argentina  1 – 2  Kanada Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
17.00 Manicler Mål 85′ (0 – 1)
Rapport
Mål 27′ Chapman
Mål 72′ Lang
Publik: 23 201
Domare: Christine Beck (Tyskland)

9 augusti 2008 Kanada  1 – 1  Kina Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
19.45 Sinclair Mål 34′ (1 – 1)
Rapport
Mål 36′ Xu Yuan Publik: 52 600
Domare: Dagmar Damková (Tjeckien)

12 augusti 2008 Sverige  2 – 1  Kanada Beijing Workers' Stadium, Beijing
19.45 Schelin Mål 19′51′ (1 – 0)
Rapport
Mål 63′ Tancredi Publik: 51 112
Domare: Pannipar Kamnueng (Thailand)
  • Ranking av tredjeplacerade lag
Lag S V O F GM IM MS P
 Japan 3 1 1 1 7 4 +3 4
 Kanada 3 1 1 1 4 4 0 4
 Nordkorea 3 1 0 2 2 3 −1 3
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  F1   Brasilien 2  
G2   Norge 1  
  F1   Brasilien 4  
  F2   Tyskland 1  
E2   Sverige 0
  F2   Tyskland 2  
    F1   Brasilien 0
  G1   USA 1
  G1   USA 2  
E3   Kanada 1  
  G1   USA 4 Bronsmatch
  G3   Japan 2  
E1   Kina 0 F2   Tyskland 2
  G3   Japan 2   G3   Japan 0
  • Kvartsfinaler
15 augusti 2008
18.00
USA  2 – 1  Kanada Shanghai Stadium, Shanghai
Hucles Mål 12′
Kai Mål 101′
(1 – 1; 1 – 1) Mål 30′ Sinclair Publik: 26 129
Domare: Jenny Palmqvist, Sverige

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Pierre Browne 100 m 10.22 2 Q 10.36 6 Gick inte vidare
Anson Henry 10.37 4 q 10.33 7 Gick inte vidare
Bryan Barnett 200 m DNF Gick inte vidare
Jared Connaughton 20.60 3 Q 20.45 5 q 20.58 7 Gick inte vidare
Tyler Christopher 400 m 45.67 5 i.u. Gick inte vidare
Gary Reed 800 m 1:46.02 3 Q i.u. 1:45.85 2 Q 1:44:94 4
Achraf Tadili 1:48.87 6 i.u. Gick inte vidare
Nathan Brannen 1 500 m 3:41.45 2 Q i.u. 3:39.10 9 Gick inte vidare
Taylor Milne 3:41.56 9 i.u. Gick inte vidare
Kevin Sullivan 1 500 m 3:36.05 5 Q i.u. 3:40.30 9 Gick inte vidare
5 000 m 14:09.16 11 i.u. Gick inte vidare
Eric Gillis 10 000 m i.u. 29:08.10 33
Pierre Browne
Jared Connaughton
Anson Henry
Hank Palmer
4 x 100 m 38.77 2 Q i.u. 38.66 6
Tim Berrett 50 km gång i.u. 4:08:18 38
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Michael Mason Höjdhopp 2.25 19 Gick inte vidare
Scott Russell Spjutkastning 80.42 6 Q 80.90 10
James Steacy Släggkastning 76.32 11 Q 75.72 10
Dylan Armstrong Kulstötning 20.43 5 Q 21.04 NR 4
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Massimo Bertocchi Resultat 11.00 7.05 14.10 1.90 48.72 14.32 44.91 4.70 45.33 4:42.26 7714 19
Poäng 861 826 734 714 875 934 765 819 520 666
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Adrienne Power 200 m 23.40 5 q 23.51 6 Gick inte vidare
Carline Muir 400 m 51.55 3 Q i.u. 52.37 7 Gick inte vidare
Megan Metcalfe 5 000 m 15:11:23 8 q i.u. 17:06.82 15
Priscilla Lopes-Schliep 100 m häck 12.75 2 Q i.u. 12.68 3 Q 12.64 3
Angela Whyte 13.11 5 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Ruky Abdulai Längdhopp 6.41 26 Gick inte vidare
Tabia Charles 6.61 9 q 6.47 10
Nicole Forrester Höjdhopp 1.89 19 Gick inte vidare
Kelsie Hendry Stavhopp 4.30 18 Gick inte vidare
Sultana Frizell Släggkastning 65.44 33 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Jessica Zelinka Resultat 12.97 1.77 13.79 23.64 6.12 43.91 129.34 6490 5*
Poäng 1129 941 780 1016 887 742 995

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Igor Tikhomirov Värja, individuellt BYE  Chvorost (UKR)
W 15–11
 Jeannet (FRA)
L 7–15
Gick inte vidare
Josh McGuire Florett, individuellt i.u.  Or (ISR)
W 11–10
 Sanzo (ITA)
L 3–15
Gick inte vidare
Philippe Beaudry Sabel, individuellt  Fathy (EGY)
W 15–8
 Montano (ITA)
L 4–15
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Sherraine Schalm Värja, individuellt i.u. BYE  Mincza-Nébald (HUN)
L 13–15
Gick inte vidare
Jujie Luan Florett, individuellt  Boubakri (TUN)
W 13–9
 Mohamed (HUN)
L 7–15
Did not advance
Julie Cloutier Sabel, individuellt  Bujdoso (GER)
L 2–15
Gick inte vidare
Olga Ovtchinnikova BYE  Lee S-M (KOR)
W 15–13
 Besbes (TUN)
L 12–15
Gick inte vidare
Sandra Sassine  Wood (RSA)
W 15–2
 Zagunis (USA)
L 10–15
Gick inte vidare
Julie Cloutier
Olga Ovtchinnikova
Wendy Saschenbrecker
Sandra Sassine
Sabel, lag i.u.  Frankrike
L 22–45
Klassificeringssemifinal
 Polen
L 44–45
7:e plats-final
 Sydafrika
W 45–16
7

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Nathan Gafuik Lag 15.225 13.800 14.250 16.175 15.450 14.825 89.725 20 Q Gick inte vidare
Grant Golding 14.850 15.125 15.275 i.u. 15.450 i.u.
David Kikuchi i.u. 14.175 15.200 15.575 15.150 14.200 i.u.
Brandon O'Neill 3.450 12.475 i.u. 15.150 14.900 i.u.
Kyle Shewfelt 15.525 i.u. 13.925 16.350 i.u. 14.250 i.u.
Adam Wong 14.900 14.375 14.500 15.650 15.125 14.575 89.125 24 Q
Totalt 60.500 56.475 59.225 63.750 61.175 57.850 358.975 9
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Nathan Gafuik Mångkamp 15.325 13.475 14.375 16.175 15.275 15.000 89.625 17
Adam Wong 14.325 14.550 15.050 15.700 15.350 14.825 89.800 15
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Nansy Damianova Mångkamp 14.100 14.700 13.650 14.250 56.700 38 Gick inte vidare
Elyse Hopfner-Hibbs 13.875 14.675 14.975 15.125 58.650 19 Q 14.925 14.875 15.425 14.150 58.375 16

Rytmisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Rep Tunnband Käglor Band Total Placering Rep Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Alexandra Orlando Individuellt 15.675 16.550 16.175 15.225 63.625 18 Gick inte vidare


Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Jason Burnett Herrar 69.70 7 Q 40.70 2
Karen Cockburn Damer 66.00 3 Q 37.00 2
Rosannagh MacLennan 65.60 4 Q 35.50 7

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Frazer Will Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Houkes (NED)
L 0001–0011
Gick inte vidare  Alexanidis (GRE)
W 1001–0010
 Guédez (VEN)
W 1000–0000
 Sobirov (UZB)
L 0000–0011
Gick inte vidare
Sasha Mehmedovic Halv lättvikt (-66 kg) BYE  Ibáñez (ECU)
W 0011–0001
 Darbelet (FRA)
L 0000–0001
Gick inte vidare  Rguig (MAR)
W 0201–0000
 Gadanov (RUS)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Nicholas Tritton Lättvikt (-73 kg) i.u.  Pina (POR)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Keith Morgan Halv tungvikt (-100 kg) i.u.  Diek (DOM)
W 1001–0000
 Brata (ROU)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marylise Levesque Halv tungvikt (-78 kg) BYE  Grant (AUS)
W 1000–0000
 Yang Xl (CHN)
L 0000–1000
Gick inte vidare BYE  Lkhamdegd (MGL)
L 0110–0110
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
James Cartwright Herrarnas C-1 slalom 93.83 12 90.80 13 184.63 13 Gick inte vidare
David Ford Herrarnas K-1 slalom 85.35 6 89.49 17 174.84 13 Q 88.46 6 Q 89.89 5 178.35 6
Sarah Boudens Damernas K-1 slalom 158.99 18 109.68 15 268.67 19 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Thomas Hall Herrarnas C-1 1000 m 4:05.198 4 QS 3:58.820 1 Q 3:53.653 3
Mark Oldershaw Herrarnas C-1 500 m 1:48.817 2 QS 1:52.649 4 Gick inte vidare
Adam van Koeverden Herrarnas K-1 500 m 1:35.557 1 QS 1:42.438 1 Q 1:37.630 2
Herrarnas K-1 1000 m 3:29.622 1 QF BYE 3:31.793 8
Gabriel Beauchesne-Sevigny
Andrew Russell
Herrarnas C-2 500 m 1:43.189 5 QS 1:42.921 3 Q 1:42.450 5
Herrarnas C-2 1000 m 3:43.491 3 QF BYE 3:41.165 6
Ryan Cuthbert
Steve Jorens
Herrarnas K-2 1000 m 3:29.037 7 QS 3:26.635 5 Gick inte vidare
Richard Dober Jr.
Andrew Willows
Herrarnas K-2 500 m 1:30.324 4 QS 1:31.232 1 Q 1:30.857 6
Rhys Hill
Angus Mortimer
Christopher Pellini
Brady Reardon
Herrarnas K-4 1000 m 3:06.811 5 QS 3:02.572 3 Q 3:01.630 9
Karen Furneaux Damernas K-1 500 m 1:54.065 7 QS 1:55.145 7 Gick inte vidare
Mylanie Barre
Kristin Gauthier
Damernas K-2 500 m 1:46.129 4 QS 1:47.510 9 Gick inte vidare
Genevieve Beauchesne-Sevigny
Emilie Fournel
Karen Furneaux
Kristin Gauthier
Damernas K-4 500 m 1:39.366 5 QS 1:38.224 4 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Isabelle Rampling
Damernas duett 47.417 6 47.333 94.750 6 Q 47.667 95.084 6
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Jessika Dubuc
Marie-Pierre Gagne
Dominika Kopcik
Eve Lamoureux
Tracy Little
Elise Marcotte
Isabelle Rampling
Jennifer Song
Damernas lagtävling 47.584 =5 i.u. 48.084 96.167 4


Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Louis Mendonca

  1. Mike Mahood (GK)
  2. Anthony Wright
  3. Scott Tupper
  4. Marian Schole
  5. Ken Pereira
  6. Wayne Fernandes
  7. Peter Short
  8. Rob Short (c)
  1. Scott Sandison
  2. Connor Grimes
  3. Paul Wettlaufer
  4. Mark Pearson
  5. Ranjeev Deol
  6. Ravinder Kahlon
  7. Bindi Kullar
  8. Gabbar Singh

Reserver:

  1. Philip Wright
  2. David Carter (GK)
Gruppspel
Pld W D L GF GA GD Pts
 Nederländerna 5 4 1 0 16 6 +10 13
 Australien 5 3 2 0 24 7 +17 11
 Storbritannien 5 2 2 1 10 7 +3 8
 Pakistan 5 2 0 3 11 13 −2 6
 Kanada 5 1 1 3 10 17 −7 4
 Sydafrika 5 0 0 5 4 25 −21 0

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Josh Riker-Fox Herrar 171 32 988 15–20 24 760 2:11,54 32 1224 108 8 1092 9:33,46 18 1108 5172 24
Kara Grant Damer 178 16 1072 15–20 =24 760 2:45,26 36 940 140 25 1060 10:44,45 16 1144 4976 31
Monica Pinette 187 2 1180 11–24 33 664 2:29,95 34 1124 56 14 1144 11:00,45 23 1080 5192 27

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jacqueline Brooks Gran Gesto Individuell dressyr 63,750 29 Gick inte vidare
Ashley Holzer Pop Art 67,042 19 Q 68,760 15 Q 71,450 12 70,105 14
Leslie Reid Orion 59,750 44 Gick inte vidare
Jacqueline Brooks
Ashley Holzer
Leslie Reid
Se ovan Lagtävling i dressyr 63,514 10 i.u. 63,514 9

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kvalificerad Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Kyle Carter Madison Park Individuell fälttävlan 63,50 # 61 18,40 81,90 32 14,00 95,90 36 Gick inte vidare 95,90 35
Sandra Donnelly Buenos Aires 60,20 # 58 24,00 84,20 34 8,00 92,20 31 Gick inte vidare 92,20 30
Selena O'Hanlon Colombo 44,10 20 76,80 120,90 51 12,00 132,90 46 Gick inte vidare 132,90 45
Samantha Taylor Livewire 70,70 66 69,60 180,30 60 8,00 188,30 56 Gick inte vidare 188,30 55
Michael Winter King Pin 48,90 28 76,80 125,70 53 20,00 145,70 52 Gick inte vidare 145,70 51
Kyle Carter
Sandra Donnelly
Selena O'Hanlon
Samantha Taylor
Michael Winter
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 153,20 9 133,80 287,00 9 34,00 321,00 9 i.u. 321,00 9

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Mac Cone Ole Individuell hoppning 0 =1 12 12 =30 Drog sig ur
Jill Henselwood Special Ed 1 =14 18 19 =44 Q 0 19 26 Q 4 =11 Fullföljde inte
Eric Lamaze Hickstead 0 =1 0 0 =1 Q 4 4 =2 Q 0 =1 Q 0 0 =1 0 1
Ian Millar In Style 4 =30 4 8 =16 Q 0 8 =8 Q 8 =23 Gick inte vidare 8 =23
Mac Cone
Jill Henselwood
Eric Lamaze
Ian Millar
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 16 =4 Q 4 20 =1 JO 24 2

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Dave Calder
Scott Frandsen
Tvåa utan styrman 6:54,88 3 SA/B BYE 6:34,02 1 FA 6:39,55 2
Douglas Vandor
Cameron Sylvester
Lättvikts-dubbelsculler 6:17,58 2 SA/B BYE 6:49,28 6 FB 6:40,80 12
Jon Beare
Iain Brambell
Mike Lewis
Liam Parsons
Fyra utan styrman 5:52,13 2 SA/B BYE 6:07,86 2 FA 5:50,09 3
Andrew Byrnes
Kyle Hamilton
Malcolm Howard
Adam Kreek
Kevin Light
Brian Price (styrman)
Ben Rutledge
Dominic Sieterle
Jake Wetzel
Åtta med styrman 5:27,69 1 FA BYE i.u. 5:23,89 1
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Zoe Hoskins
Sabrina Kolker
Tvåa utan styrman BUW 5 R 7:40,22 4 FB i.u. 7:37,27 9
Tracy Cameron
Melanie Kok
Lättvikts-dubbelsculler 6:54,07 2 SA/B BYE 7:10,70 1 FA 6:56,68 3
Rachelle de Jong
Anna-Marie de Zwager
Krista Guloien
Janine Hanson
Scullerfyra 6:23,27 3 R 6:46,60 5 FB i.u. 6:28,78 8
Sarah Bonikowsky
Ashley Brzozowicz
Heather Mandoli
Darcy Marquardt
Andréanne Morin
Jane Rumball
Romina Stefancic
Lesley Thompson-Willie (styrman)
Buffy Williams
Åtta med styrman 6:12,68 3 R 6:10,50 1 FA i.u. 6:08,04 4

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Zac Plavsic RS:X 23 25 22 21 30 12 26 12 29 11 EL 211 23
Mike Leigh Laser 13 23 26 5 4 3 28 2 19 CAN 14 137 9
Oliver Bone
Stephane Locas
470 25 26 30 20 23 22 30 18 26 16 EL 235 29

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Nikola Girke RS:X 11 14 13 14 12 15 13 DNF 18 15 EL 153 17
Lisa Ross Laser radial 16 23 13 11 7 9 29 25 7 CAN EL 140 17
Katie Abbott
Martha Henderson
Jennifer Provan
Yngling 5 4 10 15 9 12 11 15 CAN CAN EL 81 13

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Chris Cook Finnjolle 8 3 7 10 23 5 15 3 CAN CAN i.u. 16 90 5
Gordon Cook
Ben Remocker
49er 13 12 13 10 7 6 16 16 10 18 15 16 CAN CAN CAN EL 152 14
Oskar Johansson
Kevin Stittle
Tornado 8 3 9 9 1 15 11 12 2 2 i.u. 4 76 4

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Alexandre Despatie 3 m 453,60 9 Q 518,75 2 Q 536,65 2
Reuben Ross 446,15 13 Q 395,85 18 Gick inte vidare
Riley McCormick 10 m 425,95 14 Q 391,35 16 Gick inte vidare
Reuben Ross 425,60 15 Q 390,75 17 Gick inte vidare
Alexandre Despatie
Arturo Miranda
3 m parhoppning i.u. 409,29 5
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jennifer Abel 3 m 300,75 10 Q 296,10 13 Gick inte vidare
Blythe Hartley 350,60 3 Q 324,60 10 Q 374,60 4
Émilie Heymans 10 m 403,85 3 Q 374,10 4 Q 437,05 2
Marie-Ève Marleau 296,50 17 Q 335,25 7 Q 332,10 7
Meaghan Benfeito
Roseline Filion
10 m parhoppning i.u. 305,91 7

Softboll[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad till semifinalen
Eliminerad

De bästa fyra lagen gick vidare till semifinalen.

Alla tider är kinesisk tid (UTC+8)

Lag Vinster Förluster RS RA WIN% GB Tiebreaker
 USA 7 0 53 1 1,000 - -
 Japan 6 1 23 13 ,857 1 -
 Australien 5 2 30 11 ,714 2 -
 Kanada 3 4 17 23 ,429 4 -
 Kinesiska Taipei 2 5 10 23 ,286 5 2-0 mot CHN/VEN
 Kina 2 5 19 21 ,286 5 1-1 mot TPE/VEN
 Venezuela 2 5 15 35 ,286 5 0-2 mot CHN/TPE
 Nederländerna 1 6 8 48 ,143 6 -
Slutspel
  Semifinaler Bronsmatch Final
                           
1  USA 4  
2  Japan 1         1  USA 1
      3  Australien 3   2  Japan 3
  2  Japan 4  
3  Australien 5
4  Kanada 3  

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sébastien Michaud Herrarnas −80 kg  Román (PUR)
W 2–1
 Ahmadov (AZE)
L 0–0 SUP
Gick inte vidare
Ivett Gonda Damernas −49 kg  Zajc (SWE)
L 0–2
Gick inte vidare
Karine Sergerie Damernas −67 kg  Morgan (AUS)
W 0–0 SUP
 Sánchez (ARG)
W 3–0
 Ocasio (PUR)
W 3–0
Bye  Hwang K-S (KOR)
L 1–2
2

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Frank Dancevic Herrsingel  Wawrinka (SUI)
L 4–6, 6–3, 2–6
Gick inte vidare
Frédéric Niemeyer  Cañas (ARG)
L 3–6, 2–4r
Gick inte vidare
Daniel Nestor
Frédéric Niemeyer
Herrdubbel i.u.  A Murray /
J Murray (GBR)
L 4–6, 6–3, 4–6
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Colin Jenkins Herrarnas triathlon 18:12 0:29 58:59 0:31 38:39 1:56:50,85 50
Paul Tichelaar 18:24 0:27 58:51 0:30 33:34 1:51:46,81 28
Simon Whitfield 18:18 0:27 58:56 0:29 30:48 1:48:58,47 2
Lauren Groves Damernas triathlon 20:05 Fullföljde inte
Carolyn Murray 20:55 0:29 1:05:28 0:33 37:31 2:04:56,32 29
Kathy Tremblay 19:52 0:28 1:04:24 0:35 40:04 2:05:23,49 31

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CAN/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)