Kanada i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Kanada i olympiska spelen
Kanada IOK-landskod

CAN
KommittéCanadian Olympic Committee
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare277 deltagare i 24 sporter
Medaljsummering
Guld
2
Silver
5
Brons
11
Totalt
18

Placering
36:e
Kanada i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kanada i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Kanada i andra olympiska spel
1906

Kanada deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Rosannagh MacLennan Gymnastik Damernas trampolin
1 Guld Christine Girard Tyngdlyftning Damernas 63 kg
2Silver medal icon.svg Silver Tonya Verbeek Brottning Damernas 55 kg
2Silver medal icon.svg Silver Adam van Koeverden Kanotsport Herrarnas K-1 1000 m
2Silver medal icon.svg Silver Gabriel Bergen
Jeremiah Brown
Andrew Byrnes
Will Crothers
Douglas Csima
Robert Gibson
Malcolm Howard
Conlin McCabe
Brian Price
Rodd Herrarnas åtta
2Silver medal icon.svg Silver Ashley Brzozowicz
Janine Hanson
Krista Guloien
Darcy Marquardt
Natalie Mastracci
Andréanne Morin
Lesley Thompson
Rachelle Viinberg
Lauren Wilkinson
Rodd Damernas åtta
2Silver medal icon.svg Silver Ryan Cochrane Simning Herrarnas 1500 m frisim
3Bronze medal icon.svg Brons Carol Huynh Brottning Damernas 48 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Tara Whitten
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
Cykling Damernas lagförföljelse
3 Brons Kanadas damlandslag i fotboll Fotboll Damernas turnering
3 Brons Derek Drouin Friidrott Herrarnas höjdhopp
3 Brons Antoine Valois-Fortier Judo Herrarnas 81 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Mark Oldershaw Kanotsport Herrarnas C-1 1000 m
3Bronze medal icon.svg Brons Mark de Jonge Kanotsport Herrarnas K-1 200 m
3 Brons Jennifer Abel
Émilie Heymans
Simhopp Damernas svikt, par
3 Brons Meaghan Benfeito
Roseline Filion
Simhopp Damernas höga hopp, par
3 Brons Brent Hayden Simning Herrarnas 100 m frisim
3 Brons Richard Weinberger Simning Herrarnas 10 km maraton


Badminton[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Michelle Li Damsingel Flag of the People's Republic of China.svg Wang Yh (CHN)
L 8–21, 16–21
i.u. 2 Gick inte vidare
Michelle Li
Alexandra Bruce
Damdubbel Flag of the People's Republic of China.svg Wang Xl
Yu Y (CHN)
W 21–0, 21–0 DSQ
Flag of South Korea.svg Jung K-e /
Kim H-n (KOR)
W 21–0, 21–0 DSQ
Flag of Russia.svg Sorokina /
Vislova (RUS)
L 8–21, 10–21
2 i.u. Flag of Australia.svg Choo /
Veeran (AUS)
W 21–9, 18–21, 21–18
Flag of Japan.svg Fujii /
Kakiiwa (JPN)
L 12–21, 21–19, 13–21
Flag of Russia.svg Sorokina /
Vislova (RUS)
L 9–21, 10–21
4
Grace Gao
Toby Ng
Mixeddubbel Flag of Denmark.svg Fischer Nielsen /
Pedersen (DEN)
L 12–21, 11–21
Flag of Japan.svg Ikeda /
Shiota (JPN)
L 10–21, 21–11, 15–21
Flag of Poland.svg Mateusiak /
Kostiuczyk (POL)
L 13–21, 16–21
3 i.u. Gick inte vidare

Basket[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Pos. Namn Klubb
Flag of Canada.svg Krista Phillips (CAN) ?
Flag of Canada.svg Teresa Gabriele (CAN) ?
Flag of Canada.svg Shona Thorburn (CAN) ?
Flag of Canada.svg Courtnay Pilypaitis (CAN) ?
Flag of Canada.svg Kim Smith (CAN) ?
Flag of Canada.svg Miranda Ayim (CAN) ?
Flag of Canada.svg Alisha Tatham (CAN) ?
Flag of Canada.svg Natalie Achonwa (CAN) ?
Flag of Canada.svg Lizanne Murphy (CAN) ?
Flag of Canada.svg Tamara Tatham (CAN) ?
Flag of Canada.svg Chelsea Aubry (CAN) ?
Flag of Canada.svg Michelle Plouffe (CAN) ?
Förbundskapten(-er):
? (?)
Positioner:
G - Guard
C - Center
F - Forward
Spelarnas klubb per 27 juli 2012.

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Lag S V O F GM IM MS P
 Frankrike 5 5 0 0 356 319 +37 10
 Australien 5 4 0 1 353 322 +31 9
 Ryssland 5 3 0 2 314 308 +6 8
 Kanada 5 2 0 3 328 332 −4 7
 Brasilien 5 1 0 4 329 354 −25 6
 Storbritannien 5 0 0 5 327 372 −45 5
28 juli 2012 Kanada  53–58  Ryssland Basketball Arena, London
30 juli 2012 Storbritannien  65–73  Kanada Basketball Arena, London
1 augusti 2012 Kanada  60–64  Frankrike Basketball Arena, London
3 augusti 2012 Brasilien  73–79  Kanada Basketball Arena, London
5 augusti 2012 Kanada  63–72  Australien Basketball Arena, London

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
A1  Flag of the United States.svg USA  91   
B4  Flag of Canada.svg Kanada  48   
   Flag of the United States.svg USA  86   
   Flag of Australia.svg Australien  73   
B2  Flag of Australia.svg Australien  75 
  A3  Flag of the People's Republic of China.svg Kina  60       
     Flag of the United States.svg USA  86 
   Flag of France.svg Frankrike  50 
B1  Flag of France.svg Frankrike  71   
A4  Flag of the Czech Republic.svg Tjeckien  68   
   Flag of France.svg Frankrike  81  Bronsmatch
   Flag of Russia.svg Ryssland  64   
A2  Flag of Turkey.svg Turkiet  63   Flag of Australia.svg Australien  83 
  B3  Flag of Russia.svg Ryssland  66     Flag of Russia.svg Ryssland  74 

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Pierre-Luc Hinse Herrsingel Bye Flag of Latvia.svg Burģis (LAT)
L (2–3)
Gick inte vidare
Andre Ho Flag of Nigeria.svg Toriola (NGR)
L (1–4)
Gick inte vidare
Pierre-Luc Hinse
Andre Ho
Zhen Wang
Herrarnas lagtävling i.u. Flag of Japan.svg Japan
L (3–0)
Gick inte vidare
Zhang Mo Damsingel Flag of Qatar.svg Majdi (QAT)
W (4–0)
Flag of Turkey.svg Hu (TUR)
W (4–3)
Flag of Austria.svg Li (AUT)
L (1–4)
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Custio Clayton Herrarnas weltervikt Flag of Mexico.svg Molina (MEX)
W 12–8
Flag of Australia.svg Hammond (AUS)
W 14–11
Flag of the United Kingdom.svg Evans (GBR)
L 14–14+
Gick inte vidare
Simon Kean Herrarnas supertungvikt i.u. Flag of France.svg Yoka (FRA)
W 16+–16
Flag of Kazakhstan.svg Dytjko (KAZ)
L 6–20
Gick inte vidare
Mary Spencer Damernas mellanvikt i.u. Bye Flag of the People's Republic of China.svg Li Jz (CHN)
L 14–17
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar, fristil[redigera | redigera wikitext]

Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
David Tremblay -55 kg BYE Flag of Turkey.svg Peker (TUR)
L 1–3
Gick inte vidare 16
Haislan Garcia -66 kg Flag of Tunisia.svg Ben Aleyech (TUN)
W 3–1
Flag of Tajikistan.svg Yusupov (TJK)
W 3–1
Flag of Japan.svg Yonemitsu (JPN)
L 1–3
Gick inte vidare BYE Flag of Cuba.svg L López (CUB)
L 1–3
Gick inte vidare 7
Matt Gentry -74 kg BYE Flag of India.svg Yadav (IND)
W 3–1
Flag of the United States.svg Burroughs (USA)
L 1–3
Gick inte vidare BYE Flag of Puerto Rico.svg Soler (PUR)
W 3–0
Flag of Russia.svg Tsargush (RUS)
L 0–3
5
Khetag Pliev -96 kg BYE Flag of Cuba.svg Lacerra (CUB)
W 3–1
Flag of the United States.svg Varner (USA)
L 0–3
Gick inte vidare BYE Flag of Uzbekistan.svg Kurbanov (UZB)
L 1–3
Gick inte vidare 10
Arjan Bhullar -120 kg BYE Flag of Iran.svg Ghasemi (IRI)
L 0–3
Gick inte vidare 13

Damer, fristil[redigera | redigera wikitext]

Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Carol Huynh -48 kg BYE Flag of Vietnam.svg Nguyen (VIE)
W 5–0
Flag of Belarus (1995–2012).svg Kaladzinskaya (BLR)
W 3–0
Flag of Japan.svg Obara (JPN)
L 1–3
BYE Flag of Senegal.svg Sambou (SEN)
W 3–0
3
Tonya Verbeek -55 kg BYE Flag of India.svg Phogat (IND)
W 3–1
Flag of Ukraine.svg Lazareva (UKR)
W 3–0
Flag of Colombia.svg Rentería (COL)
W 3–0
BYE Flag of Japan.svg Yoshida (JPN)
L 0–3
2
Martine Dugrenier -63 kg BYE Flag of Japan.svg Icho (JPN)
L 1–3
Gick inte vidare BYE Flag of Sweden.svg Johansson (SWE)
W 3–1
Flag of Mongolia.svg Soronzonboldiin (MGL)
L 0–3
5
Leah Callahan -72 kg BYE Flag of Mongolia.svg Ochirbat (MGL)
L 0–3
Gick inte vidare 18

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Crispin Duenas Herrarnas individuella 678 8 Flag of Egypt.svg El-Nemr (EGY) (57)
L 2–6
Gick inte vidare
Marie-Pier Beaudet Damernas individuella 645 29 Flag of Denmark.svg Laursen (DEN) (36)
L 3–7
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Ryder Hesjedal Herrarnas linjelopp 5:46:37 62
Herrarnas tempolopp 56:06.18 28
Clara Hughes Damernas linjelopp 3:36:01 32
Damernas tempolopp 38:28.96 5
Denise Ramsden Damernas linjelopp 3:35:56 27
Damernas tempolopp 41:44.81 19
Joëlle Numainville Damernas linjelopp 3:35:56 12

Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Kvalomgång Omgång 1 Återkval 1 Omgång 2 Återkval 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Monique Sullivan Damernas sprint 11.347
63.452
12 Flag of Hong Kong.svg Lee W S (HKG)
L
Flag of South Korea.svg Lee H-J (KOR)
Flag of Japan.svg Maeda (JPN)
W 11.572
62.219
Flag of Australia.svg Meares (AUS)
L
Flag of Belarus (1995–2012).svg Panarina (BLR)
Flag of Japan.svg Maeda (JPN)
L
Gick inte vidare 9:e plats-final
Flag of the Netherlands.svg Kanis (NED)
Flag of Hong Kong.svg Lee W S (HKG)
Flag of New Zealand.svg Hansen (NZL)
L
11

Keirin[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Joseph Veloce Herrarnas keirin 4 R 4 Gick inte vidare 13
Monique Sullivan Damernas keirin 5 R 3 Q 2 Q 6

Förföljelse[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Kvalomgång Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
resultat
Placering Motståndare
resultat
Placering
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
Tara Whitten
Damernas lagförföljelse 3:19.816 4 Q 3:17.454 4 Q 3:17.915 3

Omnium[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Zachary Bell Herrarnas omnium 13.406 7 4 13 10 4:29.411 8 1 1:04.328 10 49 8
Tara Whitten Damernas omnium 14.516 7 28 3 8 3:31.113 3 6 36.509 10 37 4

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Geoff Kabush Herrarnas terränglopp 1:30:43 8
Max Plaxton Did not finish
Emily Batty Damernas terränglopp 1:40:37 20
Catharine Pendrel 1:34:28 9

BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Tory Nyhaug Herrarnas BMX 39.515 20 20 5 Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Bana och väg[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Justyn Warner 100 m BYE 10.09 3 Q 10.09 5 Gick inte vidare
Aaron Brown 200 m 20.55 4 Q i.u. 20.42 4 Gick inte vidare
Jared Connaughton 20.72 3 Q i.u. 20.64 7 Gick inte vidare
Tremaine Harris 20.70 5 i.u. Gick inte vidare
Daundre Barnaby 400 m 46.04 6 i.u. Gick inte vidare
Geoffrey Harris 800 m 1:45.97 2 Q i.u. 1:46.14 7 Gick inte vidare
Nathan Brannen 1 500 m 3:39.95 5 Q i.u. 3:39.26 12 Gick inte vidare
Cameron Levins 5 000 m 13:18.29 8 q i.u. 13:51.87 14
Mohammed Ahmed 10 000 m i.u. 28:13.91 18
Cameron Levins i.u. 27:38.81 11
Alex Genest 3 000 m hinder 8:22.62 7 i.u. Gick inte vidare
Jared Connaughton
Gavin Smellie
Oluseyi Smith
Justyn Warner
4 x 100 m 38.05 2 Q i.u. DSQ*
Reid Coolsaet Maraton i.u. 2:16:29 27
Eric Gillis i.u. 2:16:00 22
Dylan Wykes i.u. 2:15:26 20
Iñaki Gomez 20 km gång i.u. 1:20.58 13

Fältgrenar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Derek Drouin Höjdhopp 2.29 6 q 2.29 3
Michael Mason 2.26 =12 q 2.29 8
Dylan Armstrong Kulstötning 20.49 7 q 20.93 5
Justin Rodhe NM Gick inte vidare
Curtis Moss Spjutkastning 78.22 22 Gick inte vidare
James Steacy Släggkastning NM Gick inte vidare

Kombinerade grenar[redigera | redigera wikitext]

tiokamp

Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Damian Warner Resultat 10.48 7.54 13.73 2.05 48.20 14.38 45.90 4.70 62.77 4:29.85 8442 5
Poäng 980 945 712 850 899 926 785 819 780 746

Damer[redigera | redigera wikitext]

Bana och väg[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Kerri-Ann Mitchell 100 m BYE 11.49 6 Gick inte vidare
Crystal Emmanuel 200 m 23.10 5 q i.u. 23.28 7 Gick inte vidare
Jenna Martin 400 m 51.98 3 Q i.u. 52.83 7 Gick inte vidare
Melissa Bishop 800 m 2:09.33 6 i.u. Gick inte vidare
Jessica Smith 2:07.75 2 Q i.u. 2:01.90 7 Gick inte vidare
Nicole Sifuentes 1 500 m 4:07.65 7 q i.u. 4:06.33 11 Gick inte vidare
Hilary Stellingwerff 4:05.79 6 Q i.u. 4:05.57 6 Gick inte vidare
Sheila Reid 5 000 m 15:27.41 15 i.u. Gick inte vidare
Phylicia George 100 m häck 12.83 2 Q i.u. 12.65 3 q 12.65 6
Nikkita Holder 12.93 5 q i.u. 12.93 6 Gick inte vidare
Jessica Zelinka 12.75 2 Q i.u. 12.66 2 Q 12.69 7
Sarah Wells 400 m häck 56.47 4 Q i.u. 56.71 8 Gick inte vidare
Rachel Seaman 20 km gång i.u. 1:37:36 52

Fältgrenar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Mélanie Blouin Stavhopp 4.25 19 Gick inte vidare
Julie Labonté Kulstötning 17.48 23 Gick inte vidare
Elizabeth Gleadle Spjutkastning 60.26 11 q 58.78 12
Sultana Frizell Släggkastning 67.45 26 Gick inte vidare
Heather Steacy 63.40 34 Gick inte vidare

Kombinerade grenar[redigera | redigera wikitext]

sjukamp

Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Brianne Theisen Resultat 13.30 1.83 12.89 24.35 6.01 46.47 2:09. 6383 11
Poäng 1080 1016 720 947 853 792 975
Jessica Zelinka Resultat 12.65 1.68 14.81 23.32 5.91 45.75 2:09.15 6460 7
Poäng 1178 830 848 1047 822 778 977

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Étienne Lalonde Turbide Florett, individuellt Bye Flag of the United States.svg Massialas (USA)
L 6–15
Gick inte vidare
Philippe Beaudry Sabel, individuellt Bye Flag of Belarus (1995–2012).svg Lapkes (BLR)
L 10–15
Gick inte vidare

Damer[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Sherraine Schalm Värja, individuellt Bye Flag of South Korea.svg Shin A-L (KOR)
L 12–15
Gick inte vidare
Monica Peterson Florett, individuellt Flag of the United Kingdom.svg Bentley (GBR)
W 10–9
Flag of the United States.svg Kiefer (USA)
L 10–15
Gick inte vidare
Sandra Sassine Sabel, individuellt i.u. Flag of Poland.svg Socha (POL)
L 7–15
Gick inte vidare

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Coach: Storbritannien John Herdman

Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Leblanc, KarinaKarina LeBlanc 30 mars 1980 (32 år) 102 0 Free agent
2 F Zurrer, EmilyEmily Zurrer 12 juli 1987 (25 år) 55 3 Free agent
3 F Stewart, ChelseaChelsea Stewart 28 april 1990 (22 år) 35 0 USA UCLA
4 F Moscato, CarmelinaCarmelina Moscato 2 maj 1984 (28 år) 64 2 Free agent
5 F Gayle, RobynRobyn Gayle 31 oktober 1985 (26 år) 62 2 Free agent
6 MF Kyle, KaylynKaylyn Kyle 6 oktober 1988 (23 år) 59 4 Kanada Vancouver Whitecaps
7 F Wilkinson, RhianRhian Wilkinson 12 maj 1982 (30 år) 125 7 Free agent
8 MF Matheson, DianaDiana Matheson 6 april 1984 (28 år) 135 11 Free agent
9 F Chapman, CandaceCandace Chapman 2 april 1983 (29 år) 112 6 USA Sky Blue
10 F Sesselmann, LaurenLauren Sesselmann 14 augusti 1983 (28 år) 20 0 Free agent
11 MF Scott, DesireeDesiree Scott 31 juli 1987 (24 år) 47 0 Kanada Vancouver Whitecaps
12 A Sinclair, ChristineChristine Sinclair (c) 12 juni 1983 (29 år) 184 137 Free agent
13 MF Schmidt, SophieSophie Schmidt 28 juni 1988 (24 år) 90 7 Free agent
14 A Tancredi, MelissaMelissa Tancredi 27 december 1981 (30 år) 82 18 Sverige Dalsjöfors
15 MF Parker, KellyKelly Parker 8 mars 1981 (31 år) 37 3 Free agent
16 A Filigno, JonelleJonelle Filigno 24 september 1990 (21 år) 45 8 USA Rutgers University
17 MF Timko, BrittanyBrittany Timko 5 september 1985 (26 år) 115 4 Free agent
18 MV Macleod, ErinErin McLeod 26 februari 1983 (29 år) 74 0 Sverige Dalsjöfors

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1  Sverige 3 1 2 0 6 3 +3 5
2  Japan 3 1 2 0 2 1 +1 5
3  Kanada 3 1 1 1 6 4 +2 4
4  Sydafrika 3 0 1 2 1 7 −6 1


5 25 juli, 19:45 Sverige  4 – 1  Sydafrika City of Coventry Stadium, Coventry
9 28 juli, 14:45 Kanada  3 – 0  Sydafrika City of Coventry Stadium, Coventry
14 31 juli, 14:30 Kanada  2 – 2  Sverige St James' Park, Newcastle
Ranking av grupptreor
Nr
Lag (grupp)
S V O F GM IM MS P
1  Kanada (F) 3 1 1 1 6 4 +2 4
2  Nya Zeeland (E) 3 1 0 2 3 3 0 3
3  Nordkorea (G) 3 1 0 2 2 6 −4 3


Slutspel[redigera | redigera wikitext]

22 3 augusti, 19:30 Storbritannien  0 – 2  Kanada City of Coventry Stadium, Coventry
24 6 augusti, 19:45 Kanada  3 – 4  USA Old Trafford, Manchester
25 9 augusti, 13:00 Kanada  1 – 0  Frankrike City of Coventry Stadium, Coventry

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Nathan Gafuik Räck i.u. 13.866 13.866 46 Gick inte vidare

Damer[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Elsabeth Black Mångkamp, lag 14.233 i.u. 14.800 13.966 i.u. 14.208 15.233 i.u. 14.266 i.u.
Victoria Moors i.u. 14.100 13.833 11.266 i.u. 14.600 i.u. 13.700 i.u.
Dominique Pegg 14.233 14.133 13.275 13.566 55.657 18 Q 13.966 14.400 i.u. 13.500 i.u.
Brittany Rogers i.u. 14.666 14.500 i.u. i.u. 14.866 14.466 i.u.
Kristina Vaculik 13.800 14.100 14.366 11.300 53.566 32 R i.u. 14.166 13.433 i.u.
Totalt 43.599 42.699 38.832 42.566 167.696 8 Q 42.774 44.499 42.332 41.199 170.804 5
Individuella finaler[redigera | redigera wikitext]
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Dominique Pegg Mångkamp 14.033 14.566 13.800 13.166 55.565 17
Elsabeth Black Hopp i.u. 0.000 i.u. 0.000 8
Brittany Rogers 14.483 14.483 7

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
5 rep 3 band
2 tunnband
Totalt Placering 5 bollar 3 band
2 tunnband
Totalt Placering
Katrina Cameron
Rose Cossar
Alexandra Landry
Anastasiya Muntyanu
Anjelika Reznik
Kelsey Titmarsh
Trupp 24.050 23.975 48.025 11 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Jason Burnett Herrar 109.065 6 Q 6.715 8
Karen Cockburn Damer 103.943 5 Q 55.860 4
Rosannagh MacLennan 104.450 4 Q 57.305 1

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sergio Pessoa Extra lättvikt (-60 kg) Bye Flag of Kazakhstan.svg Kossayev (KAZ)
L 0000–0001 GS
Gick inte vidare
Sasha Mehmedovic Halv lättvikt (-66 kg) Flag of El Salvador.svg Figueroa (ESA)
W 0010–0000 HRG
Flag of Japan.svg Ebinuma (JPN)
L 0000–0111 UMA
Gick inte vidare
Nicholas Tritton Lättvikt (-73 kg) Bye Flag of Uzbekistan.svg Jurakobilov (UZB)
L 0002–0111 P29
Gick inte vidare
Antoine Valois-Fortier Halv mellanvikt (-81 kg) Flag of Azerbaijan.svg Mammadli (AZE)
W 0001–0001 GS
Flag of the United Kingdom.svg Burton (GBR)
W 0100–0000 KGU
Flag of Montenegro.svg Mrvaljević (MNE)
W 0112–0011 TOS
Flag of Russia.svg Nifontov (RUS)
L 0000–0100 HRG
Gick inte vidare Flag of Argentina.svg Lucenti (ARG)
W 0101–0001 UMA
Flag of the United States.svg Stevens (USA)
W 0011–0000 TGM
Gick inte vidare 3
Alexandre Émond Mellanvikt (-90 kg) i.u. Flag of the United Kingdom.svg Gordon (GBR)
L 0000–1000 UMA
Gick inte vidare

Damer[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Joliane Melançon Lättvikt (-57 kg) Flag of Austria.svg Filzmoser (AUT)
L 0010–0100 UKG
Gick inte vidare
Kelita Zupancic Mellanvikt (-70 kg) Bye Flag of France.svg Décosse (FRA)
L 0001–1001 KSG
Gick inte vidare
Amy Cotton Halv tungvikt (-78 kg) Flag of France.svg Tcheuméo (FRA)
L 0001-001 DAB
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Michael Tayler Herrarnas K1 slalom 155.89 21 97.64 18 97.64 20 Gick inte vidare

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Émilie Fournel Damernas K1 200 m 43.117 5 Q 43.030 7 Did not advance
Damernas K1 500 m 1:58.740 5 Q 1:54.120 6 FB 1:56.058 14
Mark de Jonge K-1 200 m 35.396 1 Q 35.595 1 FA 36.657 3
Jason McCoombs Herrarnas C1 200 m 41.742 2 Q 42.255 5 FB 44.793 13
Mark Oldershaw Herrarnas C1 1000 m 3:55.211 2 Q 3:52.197 2 FA 3:48.502 3
Adam van Koeverden Herrarnas K1 1000 m 3:28.697 1 Q 3:28.209 1 FA 3:27.170 2
Ryan Cochrane
Hugues Fournel
Herrarnas K2 200 m 33.407 4 Q 33.500 4 FA 35.396 7
Herrarnas K2 1000 m 3:55.748 6 Q 3:29.819 5 FB 3:18.550 12

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Élise Marcotte
Damernas duett 94.500 4 94.750 189.250 4 Q 94.620 189.120 4
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Stéphanie Durocher
Jo-Annie Fortin
Chloé Isaac
Stéphanie Leclair
Tracy Little
Élise Marcotte
Karine Thomas
Valerie Welsh
Damernas lagtävling 94.400 4 i.u. 95.230 189.630 4

Modern pentathlon pictogram.svg Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Melanie McCann Damer 19–16 =11 856 2:21,56 25 1104 20 4 1180 12:20,23 17 2040 5180 11
Donna Vakalis 17–18 =19 808 2:22,19 26 1096 356 32 844 12:10,03 11 2080 4828 29

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell dressyr[2]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Placering
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Ashley Holzer Breaking Dawn 71,809 20 71,317 24 Ej kvalificerad 24
Jacqueline Brooks D'Niro 68,526 41 Ej kvalificerad 41
David Marcus Capital Utesluten 50
Resultat från Lagtävlingen i dressyr[3]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Placering
Poäng Placering Poäng Total poäng
Jacqueline Brooks
David Marcus
Ashley Holzer
som ovan Utesluten -

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

resultat från:[4][5]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Jessica Phoenix Exponential Individuell 54,8 50 2,4 28 14 29 8 22 79,2 22
Michelle Mueller Amistad 57 56 63,2 58 Utgick 59
Hawley Bennett-Awad Gin & Juice 48,7 31 Utesluten
Rebecca Howard Riddle Master 50,6 34 Utesluten
Peter Barry Kilrodan Abbott 61,7 67 Utesluten
Jessica Phoenix
Michelle Mueller
Hawley Bennett-Awad
Rebecca Howard
Peter Barry
som ovan Lag 154,1 11 1177,4 12 2071,2 13 i.u. 2071,2 13

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell hoppning[6]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
Eric Lamaze Derly Chin de Muze 0 1 1 1 13 8 9 22 12 29 Ej kvalificerad 29
Ian Millar Star Power 4 42 0 4 17 4 8 11 4 11 4 8 9 9
Jill Henselwood George 5 53 4 9 47 Ej kvalificerad 47
Tiffany Foster Victor 8 60 Diskvalificerad
Resultat från lagtävlingen i hoppning[7]
Tävlande Häst Runda 1 Runda 2 Placering
Straff Placering Straff Placering
Eric Lamaze
Ian Millar
Jill Henselwood
Tiffany Foster
som ovan 5 6 21 5 5

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Dave Calder
Scott Frandsen
Tvåa utan styrman 6:23.80 1 SA/B BYE 6:56.47 3 FA 6:30.49 6
Michael Braithwaite
Kevin Kowalyk
Dubbelsculler 6:34.11 5 R 6:30.74 3 SA/B 6:38.94 6 FB 6:32.61 12
Morgan Jarvis
Douglas Vandor
Lättvikts-dubbelsculler 6:42.59 3 R 6:36.03 4 SC/D 7:02.85 1 FC 6:46.52 14
William Dean
Anthony Jacob
Derek O'Farrell
Michael Wilkinson
Fyra utan styrman 5:50.78 3 SA/B BYE 6:08.90 5 FB 6:11.15 9
Gabriel Bergen
Jeremiah Brown
Andrew Byrnes
Will Crothers
Douglas Csima
Robert Gibson
Malcolm Howard
Conlin McCabe
Brian Price
Åtta med styrman 5:37.91 4 R 5:27.41 2 FA i.u. 5:49.98 2

Damer[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Lindsay Jennerich
Patricia Obee
Lättvikts-dubbelsculler 7:10.89 5 R 7:15.37 2 SA/B 7:14.83 4 FB 7:17.24 7
Ashley Brzozowicz
Krista Guloien
Janine Hanson
Darcy Marquardt
Natalie Mastracci
Andréanne Morin
Lesley Thompson
Rachelle Viinberg
Lauren Wilkinson
Åtta med styrman 6:13.91 1 FA BYE i.u. 6:12.06 2

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Zachary Plavsic RS:X 6 12 12 6 4 17 9 7 7 29 20 100 8
David Wright Laser 18 15 9 31 14 24 42 6 29 38 EL 184 23
Gregory Douglas Finnjolle 16 23 16 13 12 18 13 17 20 12 EL 137 15
Mike Leigh
Luke Ramsay
470 26 20 21 21 19 19 16 20 26 19 EL 179 25
Richard Clarke
Tyler Bjorn
Starbåt 16 10 6 8 10 17
OCS
13 12 5 13 EL 93 12

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer[redigera | redigera wikitext]

Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Nikola Girke RS:X 6 14 10 6 8 10 13 4 19 18 20 109 10
Danielle Dubé Laser radial 22 21 20 33 31 32 25 17 24 28 EL 220 27

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen[redigera | redigera wikitext]

Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Gordon Cook
Hunter Lowden
49er 3 16 5 17 9 17 16 8 11 16 7 8 20 9 21
DNF
EL 162 16

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jennifer Abel 3 m 344,15 4 Q 353,25 4 Q 343,00 6
Émilie Heymans 337,20 6 Q 331,35 8 Q 295,20 12
Meaghan Benfeito 10 m 325,50 10 Q 359,90 2 Q 345,15 11
Roseline Filion 314,85 17 Q 329,60 8 Q 349,10 10
Jennifer Abel
Émilie Heymans
3 m parhoppning i.u. 316,80 3
Meaghan Benfeito
Roseline Filion
10 m parhoppning i.u. 337,62 3

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Alexandre Despatie 3 m 458,55 9 Q 472,80 8 Q 413,35 11
François Imbeau-Dulac 449,30 12 Q 440,20 13 Gick inte vidare
Riley McCormick 10 m 452,75 11 Q 495,60 12 Q 493,35 11
Eric Sehn 363,90 29 Gick inte vidare
Alexandre Despatie
Reuben Ross
3 m parhoppning i.u. 421,83 6

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Karine Sergerie Damernas −67 kg Flag of Azerbaijan.svg Azizova (AZE)
W 1–0
Flag of Slovenia.svg Anić (SLO)
L 5–10
Gick inte vidare
Sébastien Michaud Herrarnas −80 kg Flag of Armenia.svg Jeremjan (ARM)
L 4–8
Gick inte vidare
François Coulombe-Fortier Herrarnas +80 kg Flag of Russia.svg Umarov (RUS)
W 7–3
Flag of Mali.svg Keïta (MLI)
L 6–11
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Aleksandra Wozniak Damsingel Flag of New Zealand.svg Erakovic (NZL)
W 6–2, 6–1
Flag of the United States.svg V. Williams (USA)
L 1–6, 3–6
Gick inte vidare
Stéphanie Dubois
Aleksandra Wozniak
Damdubbel i.u. Flag of Kazakhstan.svg Sjvedova /
Voskobojeva (KAZ)
L 2–6, 0–6
Gick inte vidare
Milos Raonic Herrsingel Flag of Japan.svg Ito (JPN)
W 6–3, 6–4
Flag of France.svg Tsonga (FRA)
L 3–6, 6–3, 23–25
Gick inte vidare
Vasek Pospisil Flag of Spain.svg Ferrer (ESP)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Daniel Nestor
Vasek Pospisil
Herrdubbel i.u. Flag of Romania.svg Tecău /
Ungur (ROU)
W 6–3, 7–6(11–9)
Flag of Serbia.svg Tipsarević /
Zimonjić (SRB)
L 4–6, 7–6(7–5), 9–11
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid
Paula Findlay Damernas triathlon 19.52 0.42 1:10.42 0.37 40.16 2:12.09 52
Kathy Tremblay 19.50 0.50 Fullföljde inte
Kyle Jones Herrarnas triathlon 18.31 0.38 59.17 0.29 31.03 1:49.58 25
Brent McMahon 18.04 0.40 59.40 0.30 31.09 1:50.03 27
Simon Whitfield 17.23 0.44 Fullföljde inte

Källor[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CAN/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ ”Individual Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205091739/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-individual/phase%3Deqx001100/doc%3Dresults.html. Läst 18 augusti 2012. 
  3. ^ ”Team Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 4 december 2012. https://archive.is/20121204144708/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-team/index.html. Läst 18 augusti 2012. 
  4. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205004130/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-individual/phase%3Deqx003100/doc%3Dresults.html. Läst 3 augusti 2012. 
  5. ^ ”Team Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205010904/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-team/phase%3Deqx403100/doc%3Dresults.html. Läst 3 augusti 2012. 
  6. ^ ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase%3Deqx002901/index.html. Läst 16 augusti 2012. 
  7. ^ ”Team Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205085759/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-team/phase%3Deqx402101/index.html. Läst 16 augusti 2012.