Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 1996

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska sommarspelen 1996. OS 1996 hölls i Atlanta. Det finns även en lista över den nationella medaljfördelning vid olympiska sommarspelen 1996.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Individuellt, herrar

Detaljer...

Danmark Poul-Erik Høyer Larsen (DEN) Kina Dong Jiong (CHN) Malaysia Rashid Sidek (MAS)
singel, damer

Detaljer...

Sydkorea Bang Soo-hyun (KOR) Indonesien Mia Audina (INA) Indonesien Susi Susanti (INA)
Dubbel, herrar

Detaljer...

Indonesien Indonesien
Rexy Mainaky
Ricky Subagja
Malaysia Malaysia
Cheah Soon Kit
Yap Kim Hock
Indonesien Indonesien
Antonius Ariantho
Denny Kantono
Dubbel, damer

Detaljer...

Kina Kina
Ge Fei
Gu Jun
Sydkorea Sydkorea
Gil Young-ah
Jang Hye-ock
Kina Kina
Qin Yiyuan
Tang Yongshu
Mixed

Detaljer...

Sydkorea Sydkorea
Kim Dong-moon
Gil Young-ah
Sydkorea Sydkorea
Park Joo-bong
Ra Kyung-min
Kina Kina
Liu Jianjun
Sun Man

Baseboll[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar Kuba Kuba
Juan Manrique
Orestes Kindelan
Antonio Scull
Alberto Hernández
Antonio Pacheco
Juan Padilla
Omar Linares
Lázaro Vargas
Miguel Caldés
Eduardo Paret
José Estrada
Rey Isaac
Luis Ulacia
Pedro Luis Lazo
Eliecer Montes de Oca
José Contreras
Omar Luis
Omar Ajete
Ormari Romero
Jorge Fumero
Japan Japan
Masahiko Mori
Jutaro Kimura
Masao Morinaka
Hitoshi Ono
Takashi Kurosu
Masahiro Nojima
Makoto Imaoka
Kosuke Fukudome
Takayuki Takabayashi
Yasuyuki Saigo
Masanori Sugiura
Takeo Kawamura
Koichi Misawa
Hideaki Okubo
Nobuhiko Matsunaka
Tadahito Iguchi
Takao Kuwamoto
Daishin Nakamura
Tomoaki Sato
Yoshitomo Tani
USA USA
Kris Benson
R.A. Dickey
Troy Glaus
Chad Green
Seth Greisinger
Travis Lee
Augie Ojeda
Jason Williams
Chad Allen
Kip Harkrider
A.J. Hinch
Jacque Jones
Mark Kotsay
Matthew LeCroy
Braden Looper
Brian Loyd
Warren Morris
Jeff Weaver
Jim Parque
Billy Koch

Basketboll[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar USA USA
Charles Barkley
Anfernee Hardaway
Grant Hill
Hakeem Olajuwon
Karl Malone
Reggie Miller
Shaquille O'Neal
Gary Payton
Scottie Pippen
Mitch Richmond
David Robinson
John Stockton
Förbundsrepubliken Jugoslavien FR Jugoslavien
Dejan Tomašević
Miroslav Berić
Dejan Bodiroga
Željko Rebrača
Predrag Danilović
Vlade Divac
Aleksandar Đorđević
Saša Obradović
Žarko Paspalj
Zoran Savić
Nikola Lončar
Milenko Topić
Litauen Litauen
Arvydas Sabonis
Rimas Kurtinaitis
Darius Lukminas
Saulius Štombergas
Eurelijus Žukauskas
Šarūnas Marčiulionis
Mindaugas Žukauskas
Gintaras Einikis
Andrius Jurkūnas
Artūras Karnišovas
Rytis Vaišvila
Tomas Pačėsas
Damer USA USA
Teresa Edwards
Dawn Staley
Ruthie Bolton
Sheryl Swoopes
Jennifer Azzi
Lisa Leslie
Carla McGhee
Katy Steding
Katrina Felicia McClain
Rebecca Lobo
Venus Lacy
Nikki McCray
Brasilien Brasilien
Hortência Marcari Oliva
Maria Angelica
Adriana Aparecida Santos
Leila Sobral
Maria Paula Silva
Janeth Arcain
Roseli Gustavo
Marta Sobral
Silvinha
Alessandra Oliveira
Cintia Santos
Claudia Maria Pastor
Australien Australien
Robyn Maher
Allison Cook
Sandy Brondello
Michele Timms
Shelley Sandie
Trisha Fallon
Michelle Chandler
Fiona Robinson
Carla Boyd
Jenny Whittle
Rachael Sporn
Michelle Brogan

Beachvolleyboll[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar Charles Kiraly
Kent Steffes
 USA
Michael Dodd
Michael Whitmarsh
 USA
John Child
Mark Heese
 Kanada
Damer Jaqueline Silva
Sandra Pires
 Brasilien
Monica Rodriguez
Adriana Samuel
 Brasilien
Natalie Cook
Kerri Pottharst
 Australien

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld: Silver: Brons:
Singel herrar Kina Liu Gouliang, CHN Kina Wang Tao, CHN Tyskland Jörg Rosskopf, GER
Dubbel herrar Kina Liu Gouliang & Kong Linghui, CHN Kina Lu Lin & Wang Tao, CHN Sydkorea Lee Chul Seung & Yoo Nam-Kyu, KOR
Singel damer Kina Deng Yaping, CHN Taiwan Chen Jing, TPE Kina Qiao Hong, CHN
Dubbel damer Kina Deng Yaping & Qiao Hong, CHN Kina Liu Wei & Qiao Yunping, CHN Sydkorea Park Hae-Jung & Ryu Ji-Hye, KOR

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Lätt flugvikt (48 kg) BulgarienDaniel Petrov FilippinernaMansueto Velasco UkrainaOleg Kiryukhin
SpanienRafael Lozano
Flugvikt (51 kg) KubaMaikro Romero KazakstanBolat Dzhumadilov TysklandZoltan Lunka
RysslandAlbert Pakeyev
Bantamvikt (54 kg) UngernIstván Kovács KubaArnaldo Mesa ThailandVichai Khadpo
RysslandRaimkul Malakhbekov
Fjädervikt (57 kg) ThailandKamsing Somluck BulgarienSerafim Todorov ArgentinaPablo Chacon
USAFloyd Mayweather Jr.
Lättvikt (60 kg) AlgerietHocine Soltani BulgarienTontcho Tontchev USATerrance Cauthen
RumänienLeonard Doroftei
Lätt weltervikt (63.5 kg) KubaHéctor Vinent TysklandOktay Urkal TunisienFathi Missaoui
KazakstanBolat Niyazymbetov
Weltervikt (67 kg) RysslandOleg Saitov KubaJuan Hernández Sierra Puerto RicoDaniel Santos
RumänienMarian Simion
Lätt medelvikt (71 kg) USADavid Reid KubaAlfredo Duvergel KazakstanYermakhan Ibraimov
UzbekistanKarim Tulaganov
Medelvikt (75 kg) KubaAriel Hernández TurkietMalik Beyleroglu USARhoshii Wells
AlgerietMohamed Bahari
Lätt tungvikt (81 kg) KazakstanVasilii Jirov SydkoreaLee Seung-Bae USAAntonio Tarver
TysklandThomas Ulrich
Tungvikt (91 kg) KubaFélix Savón KanadaDavid Defiagbon USANate Jones
TysklandLuan Krasniqi
Super tungvikt (+91 kg) UkrainaWladimir Klitschko TongaPaea Wolfgram NigeriaDuncan Dokiwari
RysslandAlexei Lezin

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Olympic pictogram Archery.png
Klass Guld Silver Brons
Individuellt, herrar

Detaljer...

USA Justin Huish (USA) Sverige Magnus Petersson (SWE) Sydkorea Oh Kyo-Moon (KOR)
Individuellt, damer

Detaljer...

Sydkorea Kim Kyung-Wook (KOR) Kina He Ying (CHN) Ukraina Olena Sadovnytja (UKR)
Lag, herrar

Detaljer...

USA USA
Justin Huish
Butch Johnson
Rod White
Sydkorea Sydkorea
Jang Yong-Ho
Kim Bo-Ram
Oh Kyo-Moon
Italien Italien
Matteo Bisiani
Michele Frangilli
Andrea Parenti
Lag, damer

Detaljer...

Sydkorea Sydkorea
Kim Jo-Sun
Kim Kyung-Wook
Yoon Hye-Young
Tyskland Tyskland
Barbara Mensing
Cornelia Pfohl
Sandra Wagner-Sachse
Polen Polen
Iwona Dzięcioł
Katarzyna Klata
Joanna Nowicka

Cykel[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Landsvägslopp, individuellt Pascal Richard
 Schweiz
Rolf Sørensen
 Danmark
Mark Sciandri
 Storbritannien
Tempolopp, individuellt Miguel Induráin
 Spanien
Abraham Olano
 Spanien
Christopher Boardman
 Storbritannien
1 000 m tempolopp Florian Rousseau
 Frankrike
Erin Hartwell
 USA
Takanobu Jumonji
 Japan
Sprint Jens Fiedler
 Tyskland
Martin Nothstein
 USA
Curtis Harnett
 Kanada
4 000 m förföljelselopp, individuellt Andrea Collinelli
 Italien
Philippe Ermeneault
 Frankrike
Bradley McGee
 Australien
4 000 m förföljelselopp, lag Cristophe Capelle
Philippe Ermeneault
Jean-Michel Monin
Francis Moreau
 Frankrike
Eduard Gritsun
Nikolaj Kuznetsov
Aleksej Markov
Anton Chantyr
 Ryssland
Brett Aitken
Bradley McGee
Stuart O'Grady
Dean Woods
 Australien
Poänglopp Silvio Martinello
 Italien
Brian Walton
 Kanada
Stuart O'Grady
 Australien
Mountainbike Bart Brentjens
 Nederländerna
Thomas Frischknecht
 Schweiz
Miguel Martinez
 Frankrike

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Landsvägslopp, individuellt Jeannie Longo-Ciprelli
 Frankrike
Imelda Chiappa
 Italien
Clara Hughes
 Kanada
Tempolopp, individuellt Zulfija Zabirova
 Ryssland
Jeannie Longo-Ciprelli
 Frankrike
Clara Hughes
 Kanada
Sprint Felicia Ballanger
 Frankrike
Michelle Ferris
 Australien
Ingrid Haringa
 Nederländerna
3 000 m förföljelselopp, individuellt Antonella Bellutti
 Italien
Marion Clignet
 Frankrike
Judith Arndt
 Tyskland
Poänglopp Ingrid Even-Lanthien
 Frankrike
Ingrid Haringa
 Nederländerna
Lucy Tyler-Sharman
 Australien
Mountainbike Paola Pezzo
 Italien
Alison Sydor
 Kanada
Susan DeMattei
 USA

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar  Nigeria

Daniel Amokachi
Emmanuel Amunike
Tijani Babangida
Celestine Babayaro
Emmanuel Babayaro
Teslim Fatusi
Victor Ikpeba
Dosu Joseph
Nwankwo Kanu
Garba Lawal
Abiodun Obafemi
Kingsley Obiekwu
Uche Okechukwu
Jay-Jay Okocha
Sunday Oliseh
Mobi Oparaku
Wilson Oruma
Taribo West
Coach: Jo Bonfrere

 Argentina

Matías Almeyda
Roberto Ayala
Christian Bassedas
Carlos Bossio
Pablo Cavallero
José Chamot
Hernán Crespo
Marcelo Delgado
Marcelo Gallardo
Claudio López
Gustavo López
Hugo Morales
Ariel Ortega
Pablo Paz
Héctor Pineda
Roberto Sensini
Diego Simeone
Javier Zanetti
Coach: Daniel Passarella

 Brasilien

Dida
Zé María
Aldair
Ronaldo
Flávio Conceição
Roberto Carlos
Bebeto
Amaral
Juninho
Rivaldo
Sávio
Danrlei
Narciso
André Luiz
Zé Elias
Marcelinho Paulista
Luizão
Ronaldo Guiaro
Coach: Mario Zagallo

Damer  USA

Michelle Akers
Brandi Chastain
Joy Fawcett
Julie Foudy
Carin Gabarra
Mia Hamm
Mary Harvey
Kristine Lilly
Shannon MacMillan
Tiffeny Milbrett
Carla Overbeck
Cindy Parlow
Tiffany Roberts
Briana Scurry
Tisha Venturini
Staci Wilson

 Kina

Chen Yufeng
Fan Yunjie
Gao Hong
Liu Ailing
Liu Ying
Shi Guihong
Shui Qingxia
Sun Qingmei
Sun Wen
Wang Liping
Wei Haiying
Wen Lirong
Xie Huilin
Yu Hongqi
Zhao Lihong
Zhong Honglian

 Norge

Ann Kristin Aarønes
Agnete Carlsen
Gro Espeseth
Tone Gunn Frustøl
Tone Haugen
Linda Medalen
Merete Myklebust
Bente Nordby
Anne Nymark Andersen
Nina Nymark Andersen
Marianne Pettersen
Hege Riise
Brit Sandaune
Reidun Seth
Heidi Støre
Tina Svensson
Trine Tangeraas
Kjersti Thun

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Donovan Bailey
 Kanada
9,84 (WR) Frankie Fredericks
 Namibia
9,89 Ato Boldon
 Trinidad och Tobago
9,90
200 meter Michael Johnson
 USA
19,32 (WR) Frankie Fredericks
 Namibia
19,68 PB Ato Boldon
 Trinidad och Tobago
19,80
400 meter Michael Johnson
 USA
43,49 (CR) Roger Black
 Storbritannien
44,41 Davis Kamoga
 Uganda
44,53
800 meter Vebjørn Rodal
 Norge
1.42,58 (CR) Hezekiél Sepeng
 Sydafrika
1.42,74 Fred Onyancha
 Kenya
1.42,79
1 500 meter Noureddine Morceli
 Algeriet
3.35,78 Fermín Cacho
 Spanien
3.36,40 Stephen Kipkorir
 Kenya
3.36,72
5 000 meter Vénuste Niyongabo
 Burundi
13.07,96 Paul Bitok
 Kenya
13.08,16 Khalid Boulami
 Marocko
13.08,37
10 000 meter Haile Gebrselassie
 Etiopien
27.07,34 (CR) Paul Tergat
 Kenya
27.08,17 Salah Hissou
 Marocko
27.28,59
Maraton Josia Thugwane
 Sydafrika
2:12.36 Lee Bong-Ju
 Sydkorea
2:12.39 Erick Wainaina
 Etiopien
2:12.44
110 meter häck Allen Johnson
 USA
12,95 (CR) Mark Crear
 USA
13,09 Florian Schwarthoff
 Tyskland
13,17
400 meter häck Derrick Adkins
 USA
47,54 Samuel Matete
 Zambia
47,78 Calvin Davis
 USA
47,96
3 000 meter hinder Joseph Keter
 Kenya
8.07,12 Moses Kiptanui
 Kenya
8.08,33 Alessandro Lambruschini
 Italien
8.11,28
4 x 100 meter  Kanada:
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers*
37,69  USA:
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery*
38,05  Brasilien:
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
38,41
4 x 400 meter  USA:
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser*
2.55,99  Storbritannien:
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Mark Hylton*
Du'aine Ladejo*
2.56,60  Jamaica:
Michael McDonald
Greg Haughton
Roxbert Martin
Davian Clarke
Dennis Blake*
Garth Robinson*
2.59,42
20 km gång Jefferson Pérez
 Ecuador
1:20.07 Ilya Markov
 Ryssland
1:20.16 Bernardo Segura
 Mexiko
1:20.23
50 km gång Robert Korzeniowski
 Polen
3:43.30 Mikhail Shchennikov
 Ryssland
3:43.36 Valentí Massana
 Spanien
3:44.19
Höjdhopp Charles Austin
 USA
2,39 m (CR) Artur Partyka
 Polen
2,37 m Steve Smith
 Storbritannien
2,35 m
Längdhopp Carl Lewis
 USA
8,50 m James Beckford
 Jamaica
8,29 m Joe Greene
 USA
8,24 m
Stavhopp Jean Galfione
 Frankrike
5,92 m Igor Trandenkov
 Ryssland
5,92 m Andrei Tivontchik
 Tyskland
5,92 m
Trestegshopp Kenny Harrison
 USA
18,09 m (CR) Jonathan Edwards
 Storbritannien
17,88 m Yoelbi Quesada
 Kuba
17,44 m
Kulstötning Randy Barnes
 USA
21,62 m John Godina
 USA
20,79 m Oleksandr Bagach
 Ukraina
20,75 m
Diskuskastning Lars Riedel
 Tyskland
69,40 m Vladimir Dubrovshchik
 Vitryssland
66,60 m Vasiliy Kaptyukh
 Vitryssland
65,80 m
Släggkastning Balázs Kiss
 Ungern
81,24 m Lance Deal
 USA
81,12 m Oleksandr Krykun
 Ukraina
80,02 m
Spjutkastning Jan Železný
 Tjeckien
88,16 m Steve Backley
 Storbritannien
87,44 m Seppo Räty
 Finland
86,98 m
Tiokamp Dan O'Brien
 USA
8 824 p Frank Busemann
 Tyskland
8 706 p Tomáš Dvořák
 Tjeckien
8 664 p
  • Tävlade i försöken men inte i finalen

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Gail Devers
 USA
10,94 Merlene Ottey
 Jamaica
10,94 Gwen Torrence
 USA
10,96
200 meter Marie-José Perec
 Frankrike
22,12 Merlene Ottey
 Jamaica
22,24 Mary Onyali
 Nigeria
22,38
400 meter Marie-José Perec
 Frankrike
48,25 (CR) Cathy Freeman
 Australien
48,63 Falilat Ogunkoya
 Nigeria
49,10
800 meter Svetlana Masterkova
 Ryssland
1.57,73 Ana Fidelia Quirot
 Kuba
1.58,11 Maria de Lurdes Mutola
 Moçambique
1.58,71
1 500 meter Svetlana Masterkova
 Ryssland
4.00,83 Gabriela Szabo
 Rumänien
4.01,54 Theresia Kiesl
 Österrike
4.03,02
5 000 meter Wang Junxia
 Kina
14.59,88 (CR) Pauline Konga
 Kenya
15.03,49 Roberta Brunet
 Italien
15.07,52
10 000 meter Fernanda Ribeiro
 Portugal
31.01,63 (CR) Wang Junxia
 Kina
31.02,59 Gete Wami
 Etiopien
31.06,65
Maraton Fatuma Roba
 Etiopien
2:26.05 Valentina Jegorova
 Ryssland
2:28.05 Yuko Arimori
 Japan
2:28.39
100 meter häck Ludmila Engquist
 Sverige
12,58 Brigita Bukovec
 Slovenien
12,59 Patricia Girard
 Frankrike
12,65
400 meter häck Deon Hemmings
 Jamaica
52,82 (CR) Kim Batten
 USA
53,08 Tonja Buford-Bailey
 USA
53,22
4 x 100 meter  USA:
Chryste Gaines
Gail Devers
Inger Miller
Gwen Torrence
Carlette Guidry*
41,95  Bahamas:
Eldece Clarke
Chandra Sturrup
Savatheda Fynes
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson*
42,14  Jamaica:
Michelle Freeman
Juliet Cuthbert
Nicole Mitchell
Merlene Ottey
Gillian Russell*
Andrea Lloyd*
42,24
4 x 400 meter  USA:
Rochelle Stevens
Maicel Malone-Wallace
Kim Graham
Jearl Miles-Clark
Linetta Wilson*
3.20,91  Nigeria:
Olabisi Afolabi
Fatima Yusuf
Charity Opara
Falilat Ogunkoya
3.21,04  Tyskland:
Uta Rohländer
Linda Kisabaka
Anja Rücker
Grit Breuer
3.21,14
10 km gång Jelena Nikolajeva
 Ryssland
41.49 (CR) Elisabetta Perrone
 Italien
42.12 Wang Yan
 Kina
42.19
Höjdhopp Stefka Kostadinova
 Bulgarien
2,05 m Níki Bakogiánni
 Grekland
2,03 m Inha Babakova
 Ukraina
2,01 m
Längdhopp Chioma Ajunwa
 Nigeria
7,12 m Fiona May
 Italien
7,02 m Jackie Joyner-Kersee
 USA
7,00 m
Trestegshopp Inessa Kravets
 Ukraina
15,33 m (CR) Inna Lasovskaya
 Ryssland
14,98 m Šárka Kašpárková
 Tjeckien
14,98 m
Kulstötning Astrid Kumbernuss
 Tyskland
20,56 m Sui Xinmei
 Kina
19,88 m Irina Khudoroshkina
 Ryssland
19,35 m
Diskuskastning Ilke Wyludda
 Tyskland
69,66 m Natalya Sadova
 Ryssland
66,48 m Ellina Zvereva
 Vitryssland
65,64 m
Spjutkastning Heli Rantanen
 Finland
67,94 m Louise McPaul
 Österrike
65,54 m Trine Hattestad
 Norge
64,98 m
Sjukamp Ghada Shouaa
 Syrien
6 780 p Natalia Sazanovitj
 Vitryssland
6 563 p Denise Lewis
 Storbritannien
6 489 p

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Florett, individuellt Alessandro Puccini
 Italien
Lionel Plumenail
 Frankrike
Franck Boidin
 Frankrike
Florett, lag Vladislav Pavlovitj
Dimitri Tjevtsjenko
Ilgar Mamedov
 Ryssland
Ryszard Sobczak
Adam Krzesinski
Jaroslaw Rodzewicz
 Polen
Elvis Gregory
Rolando Tucker
Oscar García
 Kuba
Värja, individuellt Aleksandr Beketov
 Ryssland
Ivan Trevejo
 Kuba
Imre Geza
 Ungern
Värja, lag Angelo Mazzoni
Sandro Cuomo
Maurizio Randazzo
 Italien
Aleksandr Beketov
Pavel Kolobkov
Valerij Sacharevitsj
 Ryssland
Eric Srecki
Jean-Michel Henry
Robert Leroux
 Frankrike
Sabel, individuellt Stanislav Pozdniakov
 Ryssland
Sergej Sjarikov
 Ryssland
Damien Touya
 Frankrike
Sabel, lag Sergei Sjarikov
Stanislav Pozdniakov
Grigor Kirienko
 Ryssland
Csaba Köves
Jozsef Navarrete
Bence Szabo
 Ungern
Raffaelleo Caserta
Luigi Tarantino
Toni Terenzi
 Italien

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Florett Laura Badea
 Rumänien
Valentina Vezzali
 Italien
Giovanna Trillini
 Italien
Florett, lag Giovanna Trillini
Valentina Vezzali
Francesca Bortolozzi
 Italien
Laura Badea
Reka Szabo
Roxana Scarlett
 Rumänien
Anja Fichtel-Mauritz
Sabine Bau
Monika Weber
 Tyskland
Värja, individuellt Laura Flessel
 Frankrike
Valerie Barlois
 Frankrike
Gyöngyi Szalai
 Ungern
Värja, lag Laura Flessel
Frankrike
Valerie Barlois
Sophie Moresée-Pichot
 Frankrike
Laura Chiesa
Elisa Uga
Margherita Zalaffi
 Italien
Maria Mazina
Julia Garajeva
Karina Asnavurjan
 Ryssland

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mångkamp, individuellt Xiaoshuang Li
 Kina
Aleksei Nemov
 Ryssland
Vitalij Sjtjerbo
 Vitryssland
Mångkamp, lag  Ryssland  Kina  Ukraina
Räck Andreas Wecker
 Tyskland
Krasimir Dounev
 Bulgarien
Aleksei Nemov
 Ryssland

Vitalij Sjtjerbo
 Vitryssland


Bin Fan
 Kina

Barr Rustam Sjaripov
 Ukraina
Jair Lynch
 USA
Vitalij Sjtjerbo
 Vitryssland
Hopp Aleksei Nemov
 Ryssland
Hong-chul Yeo
 Sydkorea
Vitalij Sjtjerbo
 Vitryssland
Bygelhäst Donghua Li
 Schweiz
Mariusz Urzica
 Rumänien
Aleksei Nemov
 Ryssland
Ringar Juri Chechi
 Italien
Dan Burinca
 Rumänien
Szilveszter Csollany
 Ungern
Fristående Ioannis Melissanidis
 Grekland
Xiaoshuang Li
 Kina
Aleksei Nemov
 Ryssland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mångkamp, individuellt Lilia Podkopajeva
 Ukraina
Gina Gogean
 Rumänien
Simona Amanar
 Rumänien

Lavinia Milosovici
 Rumänien

Mångkamp, lag  USA  Ryssland  Rumänien
Barr Svetlana Tjorkina
 Ryssland
Amy Chow
 USA
Wenjing Bi
 Kina
Bom Shannon Miller
 USA
Lilia Podkopajeva
 Ukraina
Gina Gogean
 Rumänien
Hopp Simona Amanar
 Rumänien
Huilan Mo
 Kina
Gina Gogean
 Rumänien
Fristående Lilia Podkopajeva
 Ukraina
Simona Amanar
 Rumänien
Dominique Dawes
 USA
Rytmisk sportgymnastik, individuellt Jekaterina Serebrianskaja
 Ukraina
Janina Batirsjina
 Ryssland
Jelena Vitrisjenko
 Ukraina
Rytmisk sportgymnastik, lag  Spanien  Bulgarien  Ryssland

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Guld: Silver: Brons:
 Kroatien
Vladimir Jelcic
Goran Perkovac
Irfan Smajlagic
Bozidar Jovic
Alvaro Nacinovic
Vladimir Sujster
Bruno Gudelj
Nenad Kljaic
Iztok Puc
Zoran Mikulic
Patrik Cavar
Venio Losert
Patrik Cavar
Valner Frankovic
Slavko Goluza
Valter Matosevic
Zlatko Saracevic
 Sverige
Tomas Svensson
Martin Frändesjö
Mats Olsson
Robert Hedin
Magnus Wislander
Thomas Sivertsson
Ola Lindgren
Per Carlen
Erik Hajas
Johan Pettersson
Stefan Löfgren
Robert Andersson
Pierre Thorsson
Staffan Olsson
Magnus Andersson
Andreas Larsson
 Spanien
Jaume Fort Mauri
Demetrio Lozano
Salvador Esquer
Rafael Guijosa
Fernando Hernandez
Raul Gonzalez
Ignacio Urdangarin
Jesus Olalla
Mateo Garralda
Talant Dujshebaev
Jesus Fernandez
Albert Urdiales
Jordi Nunez
Juan Perez
Jose Hombrados
Aitor Etxaburu

Damer[redigera | redigera wikitext]

Guld: Silver: Brons:
 Danmark
Lene Rantala
Anne Dorthe Tanderup
Camilla Andersen
Tina Bottzau
Anette Hoffman
Anja Hansen
Marianne Florman
Janne Kolling
Conny Hamann
Anja Andersen
Gitte Madsen
Gitte Sunesen
Heidi Astrup
Tonje Kærgård
Susanne Lauritsen
Kristine Andersen
 Sydkorea
Moon Hyang-ja
Huh Soon-young
Kim Mi-sam
Han Sun-hee
Kwag Hye-jeong
Lim O-kyung
Kim Rang
Kim Jeong-mi
Oh Sung-ok
Hong Jeong-o
Park Jeong-lim
Oh Yong-ran
Park Jeong-lim
Kim Eun-mi
Lee Sang-eun
Cho Eun-hee
Kim Cheong-ship
 Ungern
Aniko Meksz
Eszter Matefi
Auguszta Matyas
Beatrix Toth
Ildikó Pádar
Erzsebet Kocsis
Helga Nemeth
Beatá Siti
Eva Erdos
Anikó Kántor
Beata Hoffman
Anikó Nagy
Beatrix Kökény
Andrea Farkas
Katalin Szilagyi
Anna Szanto

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Under 60 kg Tadahiro Nomura
 Japan
Girolamo Giovinazzo
 Italien
Dorjpalam Narmandach
 Mongoliet

Richard Trautmann
 Tyskland

Under 66 kg Udo Quellmalz
 Tyskland
Yukimasa Nakamura
 Japan
Henrique Guimaraes
 Brasilien

Israel Hernandez
 Kuba

Under 73 kg Kenzo Nakamura
 Japan
Dae-sung Kwak
 Sydkorea
Christophe Gagliano
 Frankrike

James Pedro
 USA

Under 81 kg Djamel Bouras
 Frankrike
Toshihiko Koga
 Japan
In-chul Cho
 Sydkorea

Soso Liparteliani
 Georgien

Under 90 kg Ki-young Jeon
 Sydkorea
Armen Bagdasarov
 Uzbekistan
Mark Huizinga
 Nederländerna

Marko Spittka
 Tyskland

Under 100 kg Pawel Nastula
 Polen
Min-soo Kim
 Sydkorea
Stephane Traineau
 Frankrike

Miguel Frenandez
 Brasilien

Över 100 kg David Douillet
 Frankrike
Ernesto Perez
 Spanien
Harry van Barneveld
 Belgien

Frank Möller
 Tyskland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Under 48 kg Sun-hui Kye
 Nordkorea
Ryoko Tamura
 Japan
Amarilis Savón
 Kuba

Yolanda Soler
 Spanien

Under 52 kg Marie-Claire Restoux
 Frankrike
Sook-hee Hyun
 Sydkorea
Noriko Sugavar
 Japan

Legna Verdecia
 Kuba

Under 57 kg Driulis Gonzales
 Kuba
Sun-yong Jung
 Sydkorea
Isabel Fernandez
 Spanien

Marisabel Lomba
 Belgien

Under 63 kg Yuko Emoto
 Japan
Gella van den Caveye
 Belgien
Jennifer Gal
 Nederländerna

Sung-sook Jung
 Sydkorea

Under 70 kg Min-sun Cho
 Sydkorea
Aneta Szczepanska
 Polen
Xiangbo Wang
 Kina

Claudie Zwiers
 Nederländerna

Under 78 kg Ulla Werbrouck
 Belgien
Yoko Tanabe
 Japan
Diadenis Luna
 Kuba

Ylenia Scarpin
 Italien

Över 78 kg Sun Fuming
 Kina
Estela Rodriguez
 Kuba
Christine Cicot
 Frankrike

Johanna Hagn
 Tyskland

Kanot[redigera | redigera wikitext]

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar C-1  Michal Martikán (SVK)  Lukáš Pollert (CZE)  Patrice Estanguet (FRA)
Herrar C-2  Frankrike
Franck Adisson
Wilfrid Forgues
 Tjeckien
Jiří Rohan
Miroslav Šimek
 Tyskland
Andre Ehrenberg
Michael Senft
Herrar K-1  Oliver Fix (GER)  Andraž Vehovar (SLO)  Thomas Becker (GER)
Damer K-1  Štěpánka Hilgertová (CZE)  Dana Chladek (USA)  Myriam Fox-Jerusalmi (FRA)

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
C-1 500 meter  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)  Imre Pulai (HUN)
C-1 1000 meter  Martin Doktor (CZE)  Ivans Klementjevs (LAT)  György Zala (HUN)
C-2 500 meter  Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
 Moldavien
Viktor Reneysky
Nicolae Juravschi
 Rumänien
Grigore Obreja
Gheorghe Andriev
C-2 1000 meter  Tyskland
Gunar Kirchbach
Andreas Dittmer
 Rumänien
Marcel Glavan
Antonel Borsan
 Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
K-1 500 meter  Antonio Rossi (ITA)  Knut Holmann (NOR)  Piotr Markiewicz (POL)
K-1 1000 meter  Knut Holmann (NOR)  Beniamino Bonomi (ITA)  Clint Robinson (AUS)
K-2 500 meter  Tyskland
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Italien
Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
 Australien
Andrew Trim
Daniel Collins
K-2 1000 meter  Italien
Daniele Scarpa
Antonio Rossi
 Tyskland
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Bulgarien
Andrian Dushev
Milko Kazanov
K-4 1000 meter  Tyskland
Thomas Reineck
Olaf Winter
Detlef Hofmann
Mark Zabel
 Ungern
András Rajna
Gábor Horváth
Ferenc Csipes
Attila Adrovicz
 Ryssland
Oleg Gorobiy
Sergey Verlin
Georgiy Tsybulnikov
Anatoli Tishchenko

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
K-1 500 meter  Rita Köbán (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)
K-2 500 meter  Sverige
Susanne Gunnarsson
Agneta Andersson
 Tyskland
Birgit Fischer
Ramona Portwich
 Australien
Anna Wood
Katrin Borchert
K-4 500 meter  Tyskland
Anett Schuck
Birgit Fischer
Manuela Mucke
Ramona Portwich
 Schweiz
Gabi Mueller
Ingrid Haralamow
Sabine Eichenberger
Daniela Baumer
 Sverige
Susanne Rosenqvist
Anna Olsson
Ingela Ericsson
Agneta Andersson

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

GULD Nederländerna Nederländerna

Jacques Brinkman, Floris Jan Bovelander, Maurits Crucq, Marc Delissen, Jeroen Delmee, Taco van den Honert, Erik Jazet, Ronald Jansen, Leo Klein Gebbink, Bram Lomans, Teun de Nooijer, Wouter van Pelt, Stephan Veen, Guus Vogels, Tycho van Meer, och Remco van Wijk.

SILVER Spanien Spanien

Jaime Amat, Pablo Amat, Javier Arnau, Jordi Arnau, Oscar Barrena, Ignacio Cobos, Juan Dinarés, Juan Escarré, Xavier Escudé, Juantxo García-Mauriño, Antonio González, Ramón Jufresa, Joaquín Malgosa, Victor Pujol, Ramón Sala, och Pablo Usoz.

BRONS AustralienAustralien

Mark Hager, Stephen John Davies, Baeden Choppy, Lachlan Elmer, Stuart Carruthers, Grant Smith, Damon Diletti, Lachlan Dreher, Brendan Garard, Paul Gaudoin, Paul Lewis, Matthew Smith, Jay Stacy, Daniel Sproule, Ken Wark, Michael York.

Damer[redigera | redigera wikitext]

GULD AustralienAustralien

Michelle Andrews, Alyson Annan, Louise Dobson, Renita Farrell, Juliet Haslam, Rechelle Hawkes, Clover Maitland, Karen Marsden, Jenny Morris, Nova Peris-Kneebone, Jackie Pereira, Katrina Powell, Lisa Powell, Danni Roche, Kate Starre, och Liane Tooth.

SILVER Sydkorea Sydkorea

Jae-Sook You, Jeong-Sook Lim, Seung-Shin Oh, Hyun-Jung Woo, Eun-Young Lee, Eun-Kyung Lee, Ji-Young Lee, Myung-Ok Kim, Chang-Sook Kwon, Soo-Hyun Kwon, Mi-Soon Choi, Young-Sun Jeon, Deok-San Jin, Eun-Jung Chang, Eun-Jung Cho, och Eun-Kyung Choi.

BRONS Nederländerna Nederländerna

Suzanne Plesman, Dillianne van den Boogaard, Florentine Steenberghe, Willemijn Duyster, Mijntje Donners, Fleur van de Kieft, Nicole Koolen, Jeannette Lewin, Wietske de Ruiter, Ellen Kuipers, Margje Teeuwen, Carole Thate, Jacqueline Toxopeus, Stella de Heij, Noor Holsboer, och Suzan van der Wielen.

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Guld: Silver: Brons:
Kazakstan Alexandre Paryguin,
Kazakstan
Ryssland Eduard Zenovka,
Ryssland
Ungern Janos Martinek,
Ungern

Ridning[redigera | redigera wikitext]


Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
 Isabell Werth och Gigolo
Tyskland
 Anky van Grunsven och Bonfire
Nederländerna
 Sven Rothenberger och Weyden
Nederländerna
Lagtävlingen i dressyr
detaljer
 Tyskland
Klaus Balkenhol och Goldstern
Martin Schaudt och Durgo
Monica Theodorescu och Grunox
Isabell Werth och Gigolo
 Nederländerna
Tineke Bartels och Barbria
Anky van Grunsven och Bonfire
Sven Rothenberger och Weyden
Gonnelien Rothenberger och Gonnelien
 USA
Robert Dover och Metallic
Michelle Gibson och Peron
Steffen Peters och Udon
Guenter Seidel och Graf George


Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan
detaljer
 Blyth Tait och Ready Teady
Nya Zeeland
 Sally Clark och Squirrel Hill
Nya Zeeland
 Kerry Millikin och Out and About
USA
Lagtävlingen i fälttävlan
detaljer
 Australien
Wendy Schaeffer och Sunburst
Gillian Rolton och Peppermint Grove
Andrew Hoy och Darien Powers
Phillip Dutton och True Blue Girdwood
 USA
Karen O'Connor och Biko
David O'Connor och Giltedge
Bruce Davidson och Heyday
Jill Henneberg och Nirvana
 Nya Zeeland
Blyth Tait och Chesterfield
Andrew Nicholson och Jaggermeister II
Vaughn Jefferis och Bounce
Victoria Latta och Broadcast News


Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning
detaljer
 Ulrich Kirchhoff och Jus De Pommes
Tyskland
 Wilhelm Melliger och Calvaro
Schweiz
 Alexandra Ledermann och Rochet M
Frankrike
Lagtävlingen i hoppning
detaljer
 Tyskland
Franke Sloothaak och Joly Coeur
Lars Nieberg och For Pleasure
Ulrich Kirchhoff och Jus De Pommes
Ludger Beerbaum och Ratina Z
 USA
Peter Leone och Legato
Leslie Burr-Howard och Extreme
Anne Kursinski och Eros
Michael R. Matz och Rhum
 Brasilien
Luiz Azevedo och Cassiana
Alvaro Miranda Neto och Aspen
Andre Johannpeter och Calei
Rodrigo Pessoa och Tomboy


Rodd[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Singelsculler herrar  Xeno Mueller (SUI)  Derek Porter (CAN)  Thomas Lange (GER)
Dubbelsculler herrar  Italien
Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
 Norge
Steffen Skår Størseth
Kjetil Undset
 Frankrike
Frederic Kowal
Samuel Barathay
Fyrscull herrar herrar  Tyskland
Andreas Hajek
Stephan Volkert
Andre Steiner
Andre Willms
 USA
Tim Young
Eric Mueller
Brian Jamieson
Jason Gailes
 Australien
Janusz Hooker
Boden Joseph Hanson
Duncan Free
Ronald Snook
Tvåa utan styrman herrar  Storbritannien
Steven Redgrave
Matthew Pinsent
 Australien
David Weightman
Robert Geoffrey Scott
 Frankrike
Michel Andrieux
Jean Christophe Rolland
Fyra utan styrman herrar  Australien
Nicholas Green
Drew Ginn
James Tomkins
Mike McKay
 Frankrike
Bertrand Vecten
Olivier Moncelet
Daniel Fauche
Giles Bosquet
 Storbritannien
Gregory Searle
Jonathan William Searle
Rupert John Obholzer
Tim James Foster
Åtta med styrman herrar  Nederländerna
Koos Maasdijk
Ronald Florijn
Jeroen Duyster
Michiel Bartman
Henk-Jan Zwolle
Niels van der Zwan
Niels van Steenis
Diederik Simon
Nico Rienks
 Tyskland
Mark Kleinschmidt
Detlef Kirchhoff
Wolfram Huhn
Roland Baar
Marc Weber
Ulrich Viefers
Peter Thiede
Thorsten Streppelhoff
Frank Joerg Richter
 Ryssland
Pavel Melnikov
Andrey Glukhov
Anton Chermashentsev
Aleksandr Lukyanov
Nikolay Aksyonov
Dmitriy Rozinkevich
Sergeij Matveyev
Roman Monchenko
Vladimir Volodenkov
Dubbelsculler lättvikt herrar  Schweiz
Michael Gier
Markus Gier
 Nederländerna
Maarten van der Linden
Pepijn Aardewijn
 Australien
Bruce Hick
Anthony Edwards
Fyrsculler lättvikt herrar  Danmark
Victor Feddersen
Niels Henriksen
Thomas Poulsen
Eskild Ebbesen
 Kanada
Brian Peaker
Jeffrey Lay
Dave Boyes
Gavin Hassett
 USA
Marc Schneider
Jeff Pfaendtner
David Collins
William Carlucci
Singelsculler  Ekaterina Karsten (BLR)  Silken Laumann (CAN)  Trine Hansen (DEN)
Dubbelsculler  Kanada
Kathleen Heddle
Marnie McBean
 Kina
Xiuyun Zhang
Cao Mianying
 Nederländerna
Irene Eijs
Eeke van Nes
Dubbelsculler lättvikt  Rumänien
Camelia Macoviciuc
Constanţa Burcica
 USA
Teresa Z. Bell
Lindsay Burns
 Australien
Virginia Lee
Rebecca Joyce
Fyrsculler  Tyskland
Katrin Rutschow-Stomporowski
Jana Sorgers
Kerstin Koppen
Kathrin Boron
 Ukraina
Svetlana Maziy
Dina Myftakhutdinova
Inna Frolova
Olena Ronzhyna
 Kanada
Laryssa Biesenthal
Diane O’Grady
Kathleen Heddle
Marnie McBean
Dubbel utan styrman  Australien
Megan Leanne Still
Kate Elizabeth Slatter
 USA
Missy Schwen
Karen Kraft
 Frankrike
Christine Gosse
Helene Cortin
Åtta  Rumänien
Liliana Gafencu
Veronica Cochelea
Elena Georgescu
Anca Tănase
Doina Spircu
Mărioara Popescu
Ioana Olteanu
Elisabeta Lipă
Doina Ignat
 Kanada
Anna van der Kamp
Tosha Tsang
Lesley Thompson
Emma Robinson
Jessica Monroe
Heather McDermid
Maria Maunder
Theresa Luke
Alison Korn
 Vitryssland
Yelena Mikulich
Marina Znak
Natalya Volchek
Natalia Stasyuk
Tamara Davydenko
Valentina Skrabatun
Natalya Lavrinenko
Yaroslava Pavlovich
Aleksandra Pankina

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mistral  Nikolaos Kaklamanakis
Grekland
 Carlos Espinola
Argentina
 Gal Fridman
Israel
Finnjollee  Mateusz Kusznierewicz
Polen
 Sébastien Godefroid
Belgien
 Roy Heiner
Nederländerna
470  Ukraina
Yevhen Braslavets
Ihor Matviyenko
 Storbritannien
John Merricks
Ian Walker
 Portugal
Victor Rocha
Nuno Barreto

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mistral  Lee Lai Shan
Hongkong
 Barbara Kendall
Nya Zeeland
 Alessandra Sensini
Italien
Europajolle  Kristine Roug
Danmark
 Margriet Matthijsse
Nederländerna
 Courtenay Becker-Dey
USA
470  Spanien
Begona Via Dufresne
Theresa Zabell
 Japan
Yumiko Shige
Yurie Alicia Kinoshita
 Ukraina
Olena Pakholchik
Ruslana Taran

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Laser  Robert Scheidt
Brasilien
 Ben Ainslie
Storbritannien
 Peer Moberg
Norge
Soling  Tyskland
Thomas Flach
Bernd Jäkel
Jochen Schümann
 Ryssland
Gueorgi Shayduko
Igor Skalin
Dmitriy Shabanov
 USA
Jim Barton
Jeff Madrigali
Kent Massey
Starbåt  Brasilien
Torben Grael
Marcelo Ferreira
 Sverige
Hans Wallén
Bobby Lohse
 Australien
Colin Beashel
David Giles
Tornado  Spanien
Jose Ballester
Fernando Leon
 Australien
Mitch Booth
Andrew Landenberger
 Brasilien
Lars Grael
Kiko Pellicano

Simning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50m frssim  Alexander Popov (RUS) 22.13  Gary Hall, Jr. (USA) 22.26  Fernando Scherer (BRA) 22.29
100m frisim  Alexander Popov (RUS) 48.74  Gary Hall, Jr. (USA) 48.81  Gustavo Borges (BRA) 49.02
200m frisim  Danyon Loader (NZL) 1:47.63  Gustavo Borges (BRA) 1:48.08  Daniel Kowalski (AUS) 1:48.25
400m frisim  Danyon Loader (NZL) 3:47.97  Paul Palmer (GBR) 3:49.00  Daniel Kowalski (AUS) 3:49.39
1500m frisim  Kieren Perkins (AUS) 14:56.40  Daniel Kowalski (AUS) 15:02.43  Graeme Smith (GBR) 15:02.48
100m ryggsim  Jeff Rouse (USA) 54.10  Rodolfo Falcón (CUB) 54.98  Neisser Bent (CUB) 55.02
200m ryggsim  Brad Bridgewater (USA) 1:58.54  Tripp Schwenk (USA) 1:58.99  Emanuele Merisi (ITA) 1:59.18
100m bröstsim  Fred Deburghgraeve (BEL) 1:00.65  Jeremy Linn (USA) 1:00.77  Mark Warnecke (GER) 1:01.33
200m bröstsim  Norbert Rózsa (HUN) 2:12.57  Károly Güttler (HUN) 2:13.03  Andrey Korneyev (RUS) 2:13.17
100m fjärilsim  Denis Pankratov (RUS) 52.27  Scott Miller (AUS) 52.53  Vladislav Kulikov (RUS) 53.13
200m fjärilsim  Denis Pankratov (RUS) 1:56.51  Tom Malchow (USA) 1:57.44  Scott Goodman (AUS) 1:57.48
200m medley  Attila Czene (HUN) 1:59.91  Jani Sievinen (FIN) 2:00.13  Curtis Myden (CAN) 2:01.13
400m medley  Tom Dolan (USA) 4:14.90  Eric Namesnik (USA) 4:15.25  Curtis Myden (CAN) 4:16.28
4x100m frisim  USA
Jon Olsen
Josh Davis
Bradley Schumacher
Gary Hall, Jr.
David Fox*
Scott Tucker*
3:15.41  Ryssland
Roman Yegorov
Alexander Popov
Vladimir Predkin
Vladimir Pyshnenko
Denis Pimankov*
3:17.06  Tyskland
Christian Tröger
Bengt Zikarsky
Björn Zikarsky
Mark Pinger
Alexander Luderitz*
3:17.20
4x200m frisim  USA
Josh Davis
Joe Hudepohl
Bradley Schumacher
Ryan Berube
Jon Olsen*
7:14.84  Sverige
Christer Wallin
Anders Holmertz
Lars Frölander
Anders Lyrbring
7:17.56  Tyskland
Aimo Heilmann
Christian Keller
Christian Tröger
Steffen Zesner
Konstantin Dubrovin*
Oliver Lampe*
7:17.71
4x100m medley  USA
Jeff Rouse
Jeremy Linn
Mark Henderson
Gary Hall, Jr.
Josh Davis*
Kurt Grote*
John Hargis*
Tripp Schwenk*
3:34.84  Ryssland
Vladimir Selkov
Stanislav Lopukhov
Denis Pankratov
Alexander Popov
Roman Ivanovsky*
Vladislav Kulikov*
Roman Yegorov*
3:37.55  Australien
Steven Dewick
Phil Rogers
Scott Miller
Michael Klim
Toby Haenen*
3:39.56

* Simmare som bara deltog i försöksheat, men fick även medalj.

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50m frisim  Amy Van Dyken (USA) 24.87  Le Jingyi (CHN) 24.90  Sandra Völker (GER) 25.14
100m frisim  Le Jingyi (CHN) 54.50  Sandra Völker (GER) 54.88  Angel Martino (USA) 54.93
200m frisim  Claudia Poll (CRC) 1:58.16  Franziska van Almsick (GER) 1:58.57  Dagmar Hase (GER) 1:59.56
400m frisim  Michelle Smith (IRL) 4:07.25  Dagmar Hase (GER) 4:08.30  Kirsten Vlieghuis (NED) 4:08.70
800m frisim  Brooke Bennett (USA) 8:27.89  Dagmar Hase (GER) 8:29.91  Kirsten Vlieghuis (NED) 8:30.84
100m ryggsim  Beth Botsford (USA) 1:01.19  Whitney Hedgepeth (USA) 1:01.47  Marianne Kriel (RSA) 1:02.12
200m ryggsim  Krisztina Egerszegi (HUN) 2:07.83  Whitney Hedgepeth (USA) 2:11.98  Cathleen Rund (GER) 2:12.06
100m bröstsim  Penelope Heyns (RSA) 1:07.73  Amanda Beard (USA) 1:08.09  Samantha Riley (AUS) 1:09.18
200m bröstsim  Penelope Heyns (RSA) 2:25.41  Amanda Beard (USA) 2:25.75  Ágnes Kovács (HUN) 2:26.57
100m fjärilsim  Amy Van Dyken (USA) 59.13  Liu Limin (CHN) 59.14  Angel Martino (USA) 59.23
200m fjärilsim  Susie O'Neill (AUS) 2:07.76  Petria Thomas (AUS) 2:09.82  Michelle Smith (IRL) 2:09.91
200m medley  Michelle Smith (IRL) 2:13.93  Marianne Limpert (CAN) 2:14.35  Lin Li (CHN) 2:14.74
400m medley  Michelle Smith (IRL) 4:39.18  Allison Wagner (USA) 4:42.03  Krisztina Egerszegi (HUN) 4:42.53
4x100m frissim  USA
Angel Martino
Amy Van Dyken
Catherine Fox
Jenny Thompson
Lisa Jacob*
Melanie Valerio*
3:39.29  Kina
Le Jingyi
Na Chao
Yun Nian
Shan Ying
3:40.48  Tyskland
Sandra Völker
Simone Osygus
Antje Buschschulte
Franziska van Almsick
Meike Freitag*
3:41.48
4x200m frissim  USA
Trina Jackson
Cristina Teuscher
Sheila Taormina
Jenny Thompson
Lisa Jacob*
Annette Salmeen*
Ashley Whitney*
7:59.87  Tyskland
Franziska van Almsick
Kerstin Kielgass
Anke Scholz
Dagmar Hase
Meike Freitag*
Simone Osygus*
8:01.55  Australien
Julia Greville
Nicole Stevenson
Emma Johnson
Susie O'Neill
Lise Mackie*
8:05.47
4x100m medley  USA
Beth Botsford
Amanda Beard
Angel Martino
Amy Van Dyken
Catherine Fox*
Whitney Hedgepeth*
Kristine Quance*
Jenny Thompson*
4:02.88  Australien
Nicole Stevenson
Samantha Riley
Susie O'Neill
Sarah Ryan
Helen Denman*
Angela Kennedy*
4:05.08  Kina
Chen Yan
Han Xue
Cai Huijue
Shan Ying
4:07.34

* Simmare som bara deltog i försöksheat, men fick även medalj.

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Fripistol, 50 m, tre positioner  Jean-Pierre Amat
Frankrike
 Sergey Belyayev
Kazakstan
 Wolfram Waibel
Österrike
Fripistol, 50 m  Christian Klees
Tyskland
 Sergey Belyayev
Kazakstan
 Jozef Gönci
Slovakien
Luftgevär, 10 m  Artem Khadjibekov
Ryssland
 Wolfram Waibel
Österrike
 Jean-Pierre Amat
Frankrike
50 meter pistol  Boris Kokorev
Ryssland
 Igor Basinski
Vitryssland
 Roberto Di Donna
Italien
Snabbpistol, 25 m  Ralf Schumann
Tyskland
 Emil Milev
Bulgarien
 Vladimir Vokhmyanin
Kazakstan
Luftpistol, 10 m  Roberto Di Donna
Italien
 Wang Yifu
Kina
 Tanyu Kiryakov
Bulgarien
Trap  Michael Diamond
Australien
 Joshua Lakatos
USA
 Lance Bade
USA
Dubbeltrap  Russell Mark
Australien
 Albano Pera
Italien
 Zhang Bing
Kina
Skeet  Ennio Falco
Italien
 Mirosław Rzepkowski
Polen
 Andrea Benelli
Italien
Löpande mål, 10 m  Yang Ling
Kina
 Xiao Jun
Kina
 Miroslav Januš
Tjeckien

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Fripistol, 50 m, tre positioner Förbundsrepubliken Jugoslavien Aleksandra Ivošev
FR Jugoslavien (YUG)
 Irina Gerasimenok
Ryssland
 Renata Mauer
Polen
Luftgevär, 10 m  Renata Mauer
Polen
 Petra Horneber
Tyskland
 Aleksandra Ivošev
Jugoslavien
Pistol, 25m  Li Duihong
Kina
 Diana Iorgova
Bulgarien
 Marina Logvinenko
Ryssland
Luftpistol, 10 m  Olga Klochneva
Ryssland
 Marina Logvinenko
Ryssland
 Maria Grozdeva
Bulgarien
Dubbeltrap  Kim Rhode
USA
 Susanne Kiermayer
Tyskland
 Deserie Huddleston
Australien

Softboll[redigera | redigera wikitext]

Guld Silver Brons
 USA
Laura Berg
Gillian Boxx
Sheila Cornell
Lisa Fernandez
Michele Granger
Lori Harrigan
Dionna Harris
Kim Maher
Leah O'Brien
Dot Richardson
Julie Smith
Michele Smith
Shelly Stokes
Danielle Tyler
Christa Lee Williams
 Kina
An Zhongxin
Chen Hong
He Liping
Lei Li
Liu Xuqing
Liu Yaju
Ma Ying
Ou Jingbai
Tao Hua
Wang Lihong
Wang Ying
Wei Qiang
Xu Jian
Yan Fang
Zhang Chunfang
 Australien
Joanne Brown
Kim Cooper
Carolyn Crudgington
Kerry Dienelt
Peta Edebone
Tanya Harding
Jennifer Holliday
Jocelyn Lester
Sally McDermid
Francine McRae
Haylea Petrie
Nicole Richardson
Melanie Roche
Natalie Ward
Brooke Wilkins

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singel  Andre Agassi
USA
 Sergi Bruguera
Spanien
 Leander Paes
Indien
Dubbel  Todd Woodbridge
Mark Woodforde
Australien
 Neil Broad
Tim Henman
Storbritannien
 Marc-Kevin Goellner
David Prinosil
Tyskland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singel  Lindsay Davenport
USA
 Arantxa Sánchez Vicario
Spanien
 Jana Novotná
Tjeckien
Dubbel  Gigi Fernández
Mary Joe Fernández
USA
 Jana Novotná
Helena Suková
Tjeckien
 Conchita Martínez
Arantxa Sánchez Vicario
Spanien

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
56 kg  Halil Mutlu
Turkiet
 Zhang Xiangsen
Kina
 Sevdalin Minchev
Bulgarien
59 kg  Tang Lingsheng
Kina
 Leonidas Sampanis
Grekland
 Nikolay Pechalov
Bulgarien
64 kg  Naim Süleymanoğlu
Turkiet
 Valerios Leonidis
Grekland
 Xiao Jiangang
Kina
70 kg  Zhan Xugang
Kina
 Kim Myong-Nam
Nordkorea
 Attila Feri
Ungern
76 kg  Pablo Lara Rodriguez
Kuba
 Yoto Yotov
Bulgarien
 Jon Chol-Ho
Nordkorea
83 kg  Pyrros Dimas
Grekland
 Marc Huster
Tyskland
 Andrzej Cofalik
Polen
91 kg  Aleksei Petrov
Ryssland
 Leonidas Kokas
Grekland
 Oliver Caruso
Tyskland
99 kg  Kakhi Kakhiashvili
Grekland
 Anatoli Khrapaty
Kazakstan
 Denys Gotfrid
Ukraina
108 kg  Timour Taimazov
Ukraina
 Serguei Syrtsov
Ryssland
 Nicu Vlad
Rumänien
+108 kg  Andrei Chemerkin
Ryssland
 Ronny Weller
Tyskland
 Stefan Botev
Australien

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar  Nederländerna
Peter Blangé
Bas van de Goor
Mike van de Goor
Rob Grabert
Henk-Jan Held
Guido Görtzen
Misha Latuhihin
Olof van der Meulen
Jan Posthuma
Brecht Rodenburg
Richard Schuil
Ron Zwerver
 Italien
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Andrea Zorzi
Pasquale Gravina
Marco Meoni
Samuele Papi
Luca Cantagalli
Andrea Gardini
Andrea Giani
Lorenzo Bernardi
Vigor Bovolenta
Marco Bracci
 Jugoslavien
Đula Mešter
Vladimir Batez
Goran Vujević
Andrija Gerić
Đorđe Đurić
Dejan Brdović
Žarko Petrović
Slobodan Kovač
Vladimir Grbić
Nikola Grbić
Željko Tanasković
Rajko Jokanović
Damer  Kuba
Marlenis Costa Blanco
Regla Bell
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Ana Fernandez
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Raiza O'Farrill
Yumilka Ruiz
Regla Torres
 Kina
Yawen Lai
Yong-Mei Cui
Wenli Pan
Ziling Wang
Yue Sun
Yan Li
Qi He
Xiaoning Liu
Yongmei Wu
Yunying Zhu
Lina Wang
Yi Wang
 Brasilien
Ana Ida Alvares
Leila Barros
Ericleia Bodziak
Hilma Caldeira
Ana Paula Connelly
Marcia Fu Cunha
Virna Dias
Ana Moser
Ana Flavia Sanglard
Helia Fofao Souza
Sandra Suruagy
Fernanda Venturini