Lista över olympiska herrmedaljörer i rodd

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Det här är en komplett lista över alla medaljörer i rodd vid olympiska spelen på herrsidan från 1900 fram till 2016. Se även Lista över olympiska dammedaljörer i rodd.

Nuvarande program[redigera | redigera wikitext]

Singelsculler[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Paris 1900
Detaljer...
 Hermann Barrelet (FRA)  André Gaudin (FRA)  George Saint Ashe (GBR)
St. Louis 1904
Detaljer...
 Frank Greer (USA)  James Juvenal (USA)  Constance Titus (USA)
London 1908
Detaljer...
 Harry Blackstaffe (GBR)  Alexander McCulloch (GBR)  Bernhard von Gaza (GER)
 Károly Levitzky (HUN)
Stockholm 1912
Detaljer...
 William Kinnear (GBR)  Polydore Veirman (BEL)  Everard Butler (CAN)
 Mart Kuusik (RUS)
Antwerpen 1920
Detaljer...
 John B. Kelly, Sr. (USA)  Jack Beresford (GBR)  Darcy Clarence Hadfield (NZL)
Paris 1924
Detaljer...
 Jack Beresford (GBR)  William Gilmore (USA)  Josef Schneider (SUI)
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Bobby Pearce (AUS)  Kenneth Myers (USA)  Theodore Collet (GBR)
Los Angeles 1932
Detaljer...
 Bobby Pearce (AUS)  William Miller (USA)  Guillermo Douglas (URU)
Berlin 1936
Detaljer...
 Gustav Schäfer (GER)  Josef Hasenöhrl (AUT)  Daniel Barrow (USA)
London 1948
Detaljer...
 Mervyn Wood (AUS)  Eduardo Risso (URU)  Romolo Catasta (ITA)
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Jurij Tjukalov (URS)  Mervyn Wood (AUS)  Teodor Kocerka (POL)
Melbourne 1956
Detaljer...
 Vjatjeslav Ivanov (URS)  Stuart MacKenzie (AUS)  John B. Kelly, Jr. (USA)
Rom 1960
Detaljer...
 Vjatjeslav Ivanov (URS)  Achim Hill (EUA)  Teodor Kocerka (POL)
Tokyo 1964
Detaljer...
 Vjatjeslav Ivanov (URS)  Achim Hill (EUA)  Gottfried Kottmann (SUI)
Mexico City 1968
Detaljer...
 Jan Wienese (NED)  Jochen Meißner (FRG)  Alberto Demiddi (ARG)
München 1972
Detaljer...
 Jurij Maljsjev (URS)  Alberto Demiddi (ARG)  Wolfgang Güldenpfennig (GDR)
Montréal 1976
Detaljer...
 Pertti Karppinen (FIN)  Peter-Michael Kolbe (FRG)  Joachim Dreifke (GDR)
Moskva 1980
Detaljer...
 Pertti Karppinen (FIN)  Vasil Jakusja (URS)  Peter Kersten (GDR)
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Pertti Karppinen (FIN)  Peter-Michael Kolbe (FRG)  Robert Mills (CAN)
Seoul 1988
Detaljer...
 Thomas Lange (GDR)  Peter-Michael Kolbe (FRG)  Eric Verdonk (NZL)
Barcelona 1992
Detaljer...
 Thomas Lange (GER)  Václav Chalupa (TCH)  Kajetan Broniewski (POL)
Atlanta 1996
Detaljer...
 Xeno Müller (SUI)  Derek Porter (CAN)  Thomas Lange (GER)
Sydney 2000
Detaljer...
 Rob Waddell (NZL)  Xeno Müller (SUI)  Marcel Hacker (GER)
Aten 2004
Detaljer...
 Olaf Tufte (NOR)  Jüri Jaanson (EST)  Ivo Janakiev (BUL)
Peking 2008
Detaljer...
 Olaf Tufte (NOR)  Ondřej Synek (CZE)  Mahé Drysdale (NZL)
London 2012
Detaljer...
 Mahé Drysdale (NZL)  Ondřej Synek (CZE)  Alan Campbell (GBR)
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Mahé Drysdale (NZL)  Damir Martin (CRO)  Ondřej Synek (CZE)
Tokyo 2020
Detaljer...

Dubbelsculler[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Paris 1900
Detaljer...
 John Mulcahy
och William Varley (USA)
 Jamie McLoughlin
och John Hoben (USA)
 Joseph Ravannack
och John Wells (USA)
1904-1912 Ingick inte i det olympiska programmet
Antwerpen 1920
Detaljer...
 Paul Costello
och John B. Kelly, Sr. (USA)
 Pietro Annoni
och Erminio Dones (ITA)
 Gaston Giran
och Alfred Plé (FRA)
Paris 1924
Detaljer...
 Paul Costello
och John B. Kelly, Sr. (USA)
 Marc Detton
och Jean-Pierre Stock (FRA)
 Rudolf Bosshard
och Heinrich Thoma (SUI)
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Paul Costello
och Charles McIlvaine (USA)
 Joseph Wright Jr.
och Jack Guest (CAN)
 Leo Losert
och Viktor Flessl (AUT)
Los Angeles 1932
Detaljer...
 Kenneth Myers
och William Gilmore (USA)
 Herbert Buhtz
och Gerhard Boetzelen (GER)
 Charles Pratt
och Noel de Mille (CAN)
Berlin 1936
Detaljer...
 Jack Beresford
och Dick Southwood (GBR)
 Willi Kaidel
och Joachim Pirsch (GER)
 Roger Verey
och Jerzy Ustupski (POL)
London 1948
Detaljer...
 Richard Burnell
och Bertie Bushnell (GBR)
 Ebbe Parsner
och Aage Larsen (DEN)
 William Jones
och Juan Rodríguez (URU)
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Tranquilo Cappozzo
och Eduardo Guerrero (ARG)
 Georgij Zjylin
och Igor Jemtjuk (URS)
 Miguel Seijas
och Juan Rodríguez (URU)
Melbourne 1956
Detaljer...
 Aleksandr Berkutov
och Jurij Tjukalov (URS)
 Pat Costello
och James Gardiner (USA)
 Murray Riley
och Mervyn Wood (AUS)
Rom 1960
Detaljer...
 Václav Kozák
och Pavol Schmidt (TCH)
 Aleksandr Berkutov
och Jurij Tjukalov (URS)
 Ernst Hürlimann
och Rolf Larcher (SUI)
Tokyo 1964
Detaljer...
 Oleg Tjurin
och Boris Dubrovsky (URS)
 Seymour Cromwell
och James Storm (USA)
 Vladimir Andrs
och Pavel Hofmann (TCH)
Mexico City 1968
Detaljer...
 Aleksandr Timosjinin
och Anatolj Sass (URS)
 Henricus Droog
och Leendert Van Dis (NED)
 John Nunn
och Bill Maher (USA)
München 1972
Detaljer...
 Aleksandr Timosjinin
och Gennadi Korsjikov (URS)
 Frank Hansen
och Svein Thøgersen (NOR)
 Joachim Böhmer
och Hans-Ulrich Schmied (GDR)
Montréal 1976
Detaljer...
 Frank Hansen
och Alf Hansen (NOR)
 Chris Baillieu
och Michael Hart (GBR)
 Jurgen Bertov
och Hans Ulrich Schmied (GDR)
Moskva 1980
Detaljer...
 Joachim Dreifke
och Klaus Kröppelien (GDR)
 Zoran Pančić
och Milorad Stanulov (YUG)
 Zdeněk Pecka
och Václav Vochoska (TCH)
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Brad Alan Lewis
och Paul Enquist (USA)
 Pierre-Marie Deloof
och Dirk Crois (BEL)
 Zoran Pančić
och Milorad Stanulov (YUG)
Seoul 1988
Detaljer...
 Nico Rienks
och Ronald Florijn (NED)
 Beat Schwerzmann
och Ueli Bodenmann (SUI)
 Oleksandr Martjenko
och Vasil Jakusja (URS)
Barcelona 1992
Detaljer...
 Peter Antonie
och Stephen Hawkins (AUS)
 Arnold Jonke
och Christoph Zerbst (AUT)
 Nico Rienks
och Henk-Jan Zwolle (NED)
Atlanta 1996
Detaljer...
 Agostino Abbagnale
och Davide Tizzano (ITA)
 Steffen Skår Størseth
och Kjetil Undset (NOR)
 Frédéric Kowal
och Samuel Barathay (FRA)
Sydney 2000
Detaljer...
 Luka Špik
och Iztok Čop (SLO)
 Olaf Tufte
och Fredrik Bekken (NOR)
 Giovanni Calabrese
och Nicola Sartori (ITA)
Aten 2004
Detaljer...
 Sébastien Vieilledent
och Adrien Hardy (FRA)
 Iztok Čop
och Luka Špik (SLO)
 Rossano Galtarossa
och Alessio Sartori (ITA)
Peking 2008
Detaljer...
 David Crawshay
och Scott Brennan (AUS)
 Tõnu Endrekson
och Jüri Jaanson (EST)
 Matthew Wells
och Stephen Rowbotham (GBR)
London 2012
Detaljer...
 Nathan Cohen
och Joseph Sullivan (NZL)
 Alessio Sartori
och Romano Battisti (ITA)
 Luka Špik
och Iztok Čop (SLO)
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Martin Sinković
och Valent Sinković (CRO)
 Mindaugas Griškonis
och Saulius Ritter (LTU)
 Kjetil Borch
och Olaf Tufte (NOR)
Tokyo 2020
Detaljer...

Scullerfyra[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Montréal 1976
Detaljer...
 Östtyskland
Wolfgang Güldenpfennig
Rüdiger Reiche
Karl-Heinz Bußert
Michael Wolfgramm
 Sovjetunionen
Evgeni Duleev
Juri Yakimov
Aivars Lazdenieks
Vjtautas Butkus
 Tjeckoslovakien
Jaroslav Helebrand
Zdeněk Pecka
Václav Vochoska
Vladek Lacina
Moskva 1980
Detaljer...
 Östtyskland
Frank Dundr
Carsten Bunk
Uwe Heppner
Martin Winter
 Sovjetunionen
Jurij Sjapotjka
Evgeni Barbakov
Valeri Klesjnjov
Mykola Dovhan
 Bulgarien
Mintjo Nikolov
Ljubomir Petrov
Ivo Rusev
Bogdan Dobrev
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Västtyskland
Albert Hedderich
Raimund Hörmann
Dieter Wiedenmann
Michael Dürsch
 Australien
Paul Reedy
Gary Gullock
Timothy Mclaren
Anthony Lovrich
 Kanada
Doug Hamilton
Mike Hughes
Phil Monckton
Bruce Ford
Seoul 1988
Detaljer...
 Italien
Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
Gianluca Farina
Piero Poli
 Norge
Alf Hansen
Rolf Thorsen
Lars Bjønness
Vetle Vinje
 Östtyskland
Jens Köppen
Steffen Zühlke
Steffen Bogs
Heiko Habermann
Barcelona 1992
Detaljer...
 Tyskland
Andreas Hajek
Michael Steinbach
Stephan Volkert
André Willms
 Norge
Kjetil Undset
Per Sætersdal
Lars Bjønness
Rolf Thorsen
 Italien
Alessandro Corona
Gianluca Farina
Rossano Galtarossa
Filippo Soffici
Atlanta 1996
Detaljer...
 Tyskland
Andreas Hajek
Stephan Volkert
André Steiner
André Willms
 USA
Tim Young
Eric Mueller
Brian Jamieson
Jason Gailes
 Australien
Janusz Hooker
Boden Joseph Hanson
Duncan Free
Ronald Snook
Sydney 2000
Detaljer...
 Italien
Agostino Abbagnale
Alessio Sartori
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
 Nederländerna
Jochem Verberne
Dirk Lippits
Diederik Simon
Michiel Bartman
 Tyskland
Marco Geisler
Andreas Hajek
Stephan Volkert
André Willms
Aten 2004
Detaljer...
 Ryssland
Nikolai Spinev
Igor Kravtsov
Aleksei Svirin
Sergei Fedorovtsev
 Tjeckien
David Kopřiva
Tomáš Karas
Jakub Hanák
David Jirka
 Ukraina
Sergij Grin
Sergij Bilusjtjenko
Oleg Ljkov
Leonid Sjaposjnikov
Peking 2008
Detaljer...
 Polen
Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michał Jeliński
Adam Korol
 Italien
Luca Agamennoni
Simone Venier
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
 Frankrike
Jonathan Coeffic
Pierre-Jean Peltier
Julien Bahain
Cédric Berrest
London 2012
Detaljer...
 Tyskland
Karl Schulze
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Tim Grohmann
 Kroatien
David Šain
Martin Sinković
Damir Martin
Valent Sinković
 Australien
Chris Morgan
Karsten Forsterling
James McRae
Daniel Noonan
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Tyskland
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Karl Schulze
Hans Gruhne
 Australien
Karsten Forsterling
Alexander Belonogoff
Cameron Girdlestone
James McRae
 Estland
Andrei Jämsä
Allar Raja
Tõnu Endrekson
Kaspar Taimsoo
Tokyo 2020
Detaljer...

Tvåa utan styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
St. Louis 1904
Detaljer...
 Robert Farnan
och Joseph Ryan (USA)
 John Mulcahy
och William Varley (USA)
 John Joachim
och Joseph Buerger (USA)
London 1908
Detaljer...
 John Fenning
och Gordon Thomson (GBR)
 George Fairbairn
och Philip Verdon (GBR)
 Frederick Toms
och Norwey Jackes (CAN)
 Martin Stahnke
och Willy Düskow (GER)
1912-1920 Ingick inte i det olympiska programmet
Paris 1924
Detaljer...
 Teun Beijnen
och Willy Rösingh (NED)
 Maurice Bouton
och Georges Piot (FRA)
Ingen utsedd[1]
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Kurt Moeschter
och Bruno Müller (GER)
 Terence O'Brien
och Robert Nisbet (GBR)
 Paul McDowell
och John Schmitt (USA)
Los Angeles 1932
Detaljer...
 Lewis Clive
och Hugh Edwards (GBR)
 Cyril Stiles
och Fred Thompson (NZL)
 Henryk Budziński
och Jan Krenz-Mikołajczak (POL)
Berlin 1936
Detaljer...
 Willi Eichhorn
och Hugo Strauß (GER)
 Harry Larsen
och Peter Olsen (DEN)
 Horacio Podestá
och Julio Curatella (ARG)
London 1948
Detaljer...
 John Wilson
och Ran Laurie (GBR)
 Hans Kalt
och Josef Kalt (SUI)
 Felice Fanetti
och Bruno Boni (ITA)
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Charles Logg
och Thomas Price (USA)
 Michel Knuysen
och Bob Baetens (BEL)
 Kurt Schmid
och Hans Kalt (SUI)
Melbourne 1956
Detaljer...
 James Fifer
och Duvall Hecht (USA)
 Igor Buldakov
och Viktor Ivanov (URS)
 Josef Kloimstein
och Alfred Sageder (AUT)
Rom 1960
Detaljer...
 Valentin Borejko
och Oleg Golovanov (URS)
 Josef Kloimstein
och Alfred Sageder (AUT)
 Veli Lehtelä
och Toimi Pitkänen (FIN)
Tokyo 1964
Detaljer...
 George Hungerford
och Roger Jackson (CAN)
 Steven Blaisse
och Ernst Veenemans (NED)
 Michael Schwan
och Wolfgang Hottenrott (EUA)
Mexico City 1968
Detaljer...
 Jörg Lucke
och Heinz-Jörg Bothe (GDR)
 Laurence Hough
och Philip Johnson (USA)
 Peter Christiansen
och Ivan Larsen (DEN)
München 1972
Detaljer...
 Siegfried Brietzke
och Wolfgang Mager (GDR)
 Heinrich Fischer
och Alfred Bachmann (SUI)
 Roel Luynenburg
och Ruud Stokvis (NED)
Montréal 1976
Detaljer...
 Bernd Landvoigt
och Jörg Landvoigt (GDR)
 Calvin Coffey
och Michael Staines (USA)
 Peter Vanroye
och Thomas Strauss (FRG)
Moskva 1980
Detaljer...
 Bernd Landvoigt
och Jörg Landvoigt (GDR)
 Juri Pimenov
och Nikolaj Pimenov (URS)
 Charles Wiggin
och Malcolm Carmichael (GBR)
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Petru Iosub
och Valer Toma (ROU)
 Fernando Climent
och Luis María Lasúrtegui (ESP)
 Hans Magnus Grepperud
och Sverre Løken (NOR)
Seoul 1988
Detaljer...
 Andy Holmes
och Steve Redgrave (GBR)
 Dănuţ Dobre
och Dragoș Neagu (ROU)
 Sadik Mujkič
och Bojan Prešern (YUG)
Barcelona 1992
Detaljer...
 Matthew Pinsent
och Steve Redgrave (GBR)
 Colin von Ettingshausen
och Peter Hoeltzenbein (GER)
 Iztok Čop
och Denis Žvegelj (SLO)
Atlanta 1996
Detaljer...
 Matthew Pinsent
och Steve Redgrave (GBR)
 David Weightman
och Robert Scott (AUS)
 Michel Andrieux
och J. C. Rolland (FRA)
Sydney 2000
Detaljer...
 Michel Andrieux
och J. C. Rolland (FRA)
 Ted Murphy
och Sebastian Bea (USA)
 Matthew Long
och James Tomkins (AUS)
Aten 2004
Detaljer...
 Drew Ginn
och James Tomkins (AUS)
 Siniša Skelin
och Nikša Skelin (CRO)
 Donovan Cech
och Ramon di Clemente (RSA)
Peking 2008
Detaljer...
 Drew Ginn
och Duncan Free (AUS)
 David Calder
och Scott Frandsen (CAN)
 Nathan Twaddle
och George Bridgewater (NZL)
London 2012
Detaljer...
 Eric Murray
och Hamish Bond (NZL)
 Germain Chardin
och Dorian Mortelette (FRA)
 George Nash
och William Satch (GBR)
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Eric Murray
och Hamish Bond (NZL)
 Lawrence Brittain
och Shaun Keeling (RSA)
 Marco Di Costanzo
och Giovanni Abagnale (ITA)
Tokyo 2020
Detaljer...

Fyra utan styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
St. Louis 1904
Detaljer...
 USA
Arthur Stockhoff
August Erker
George Dietz
Albert Nasse
 USA
Frederick Suerig
Martin Formanack
Charles Aman
Michael Begley
 USA
Gustav Voerg
John Freitag
Louis Helm
Frank Dummerth
London 1908
Detaljer...
 Storbritannien
Collier Cudmore
James Angus Gillan
Duncan Mackinnon
John Somers-Smith
 Storbritannien
Philip Filleul
Harold Barker
John Fenning
Gordon Thomson
 Kanada
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
 Nederländerna
Hermannus Höfte
Albertus Wielsma
Johan Burk
Bernardus Croon
1912-1920 Ingick inte i det olympiska programmet
Paris 1924
Detaljer...
 Storbritannien
Charles Eley
James MacNabb
Robert Morrison
Terence Sanders
 Kanada
Archibald Black
George MacKay
Colin Finlayson[2]
William Wood
 Schweiz
Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Storbritannien
John Lander
Michael Warriner
Richard Beesly
Edward Vaughan Bevan
 USA
Charles Karle
William Miller
George Healis
Ernest Bayer
 Italien
Cesare Rossi
Pietro Freschi
Umberto Bonadè
Paolo Gennari
Los Angeles 1932
Detaljer...
 Storbritannien
John Badcock
Hugh Edwards
Jack Beresford
Rowland George
 Tyskland
Karl Aletter
Ernst Gaber
Walter Flinsch
Hans Maier
 Italien
Antonio Ghiardello
Francesco Cossu
Giliante D'Este
Antonio Garzoni Provenzani
Berlin 1936
Detaljer...
 Tyskland
Rudolf Eckstein
Anton Rom
Martin Karl
Wilhelm Menne
 Storbritannien
Thomas Bristow
Alan Barrett
Peter Jackson
John Sturrock
 Schweiz
Hermann Betschart
Hans Homberger
Alex Homberger
Karl Schmid
London 1948
Detaljer...
 Italien
Giuseppe Moioli
Elio Morille
Giovanni Invernizzi
Francesco Faggi
 Danmark
Helge Halkjær
Aksel Bonde Hansen
Helge Muxoll Schrøder
Ib Storm Larsen
 USA
Frederick Kingsbury
Stuart Griffing
Gregory Gates
Robert Perew
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien
Duje Bonačić
Velimir Valenta
Mate Trojanović
Petar Šegvić
 Frankrike
Pierre Blondiaux
Jean-Jacques Guissart
Marc Bouissou
Roger Gautier
 Finland
Veikko Lommi
Kauko Wahlsten
Oiva Lommi
Lauri Nevalainen
Melbourne 1956
Detaljer...
 Kanada
Archibald McKinnon
Lorne Loomer
Walter D'Hondt
Donald Arnold
 USA
John Welchli
John McKinlay
Arthur McKinlay
James McIntosh
 Frankrike
René Guissart
Yves Delacour
Gaston Mercier
Guy Guillabert
Rom 1960
Detaljer...
 USA
Arthur Ayrault
Ted Nash
John Sayre
Rusty Wailes
 Italien
Tullio Baraglia
Renato Bosatta
Giancarlo Crosta
Giuseppe Galante
 Sovjetunionen
Igor Achremtjik
Juri Batjurov
Valentin Morkovkin
Anatolj Tarabrin
Tokyo 1964
Detaljer...
 Danmark
John Hansen
Bjørn Hasløv
Erik Petersen
Kurt Helmudt
 Storbritannien
John Russell
Hugh Wardell-Yerburgh
William Barry
John James
 USA
Geoffrey Picard
Dick Lyon
Ted Mittet
Ted Nash
Mexico City 1968
Detaljer...
 Östtyskland
Frank Forberger
Frank Rühle
Dieter Grahn
Dieter Schubert
 Ungern
Zoltán Melis
József Csermely
György Sarlós
Antal Melis
 Italien
Renato Bosatta
Pier Conti-Manzini
Tullio Baraglia
Abramo Albini
München 1972
Detaljer...
 Östtyskland
Frank Forberger
Frank Rühle
Dieter Grahn
Dieter Schubert
 Nya Zeeland
Dick Tonks
Dudley Storey
Ross Collinge
Noel Mills
 Västtyskland
Joachim Ehrig
Peter Funnekötter
Franz Held
Wolfgang Plottke
Montréal 1976
Detaljer...
 Östtyskland
Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Wolfgang Mager
 Norge
Ole Nafstad
Arne Bergodd
Finn Tveter
Rolf Andreassen
 Sovjetunionen
Raul Arnemann
Nikolaj Kuznetsov
Valeri Dolinin
Anusjavan Gassan-Dzjalalov
Moskva 1980
Detaljer...
 Östtyskland
Jürgen Thiele
Andreas Decker
Stefan Semmler
Siegfried Brietzke
 Sovjetunionen
Aleksej Kamkin
Valeri Dolinin
Aleksandr Kulagin
Vitali Eliseev
 Storbritannien
John Beattie
Ian McNuff
David Townsend
Martin Cross
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Nya Zeeland
Les O'Connell
Shane O'Brien
Conrad Robertson
Keith Trask
 USA
David Clark
Jonathan Smith
Phillip Stekl
Alan Forney
 Danmark
Michael Jessen
Lars Nielsen
Per Rasmussen
Erik Christiansen
Seoul 1988
Detaljer...
 Östtyskland
Roland Schröder
Ralf Brudel
Olaf Förster
Thomas Greiner
 USA
Raoul Rodriguez
Thomas Bohrer
Richard Kennelly
David Krmpotich
 Västtyskland
Guido Grabow
Volker Grabow
Norbert Keßlau
Jörg Puttlitz
Barcelona 1992
Detaljer...
 Australien
Andrew Cooper
Nicholas Green
Mike McKay
James Tomkins
 USA
Jeffrey McLaughlin
William Burden
Thomas Bohrer
Patrick Manning
 Slovenien
Milan Janša
Sadik Mujkič
Sašo Mirjanič
Janez Klemenčič
Atlanta 1996
Detaljer...
 Australien
Nicholas Green
Drew Ginn
James Tomkins
Mike McKay
 Frankrike
Bertrand Vecten
Olivier Moncelet
Daniel Fauche
Giles Bosquet
 Storbritannien
Greg Searle
Jonny Searle
Rupert Obholzer
Tim Foster
Sydney 2000
Detaljer...
 Storbritannien
James Cracknell
Steve Redgrave
Tim Foster
Matthew Pinsent
 Italien
Valter Molea
Riccardo Dei Rossi
Lorenzo Carboncini
Carlo Mornati
 Australien
James Stewart
Ben Dodwell
Geoffrey Stewart
Bo Hanson
Aten 2004
Detaljer...
 Storbritannien
Steve Williams
James Cracknell
Ed Coode
Matthew Pinsent
 Kanada
Cameron Baerg
Thomas Herschmiller
Jake Wetzel
Barney Williams
 Italien
Lorenzo Porzio
Dario Dentale
Luca Agamennoni
Raffaello Leonardo
Peking 2008
Detaljer...
 Storbritannien
Tom James
Steve Williams
Pete Reed
Andrew Triggs-Hodge
 Australien
Matt Ryan
James Marburg
Cameron McKenzie-McHarg
Francis Hegerty
 Frankrike
Julien Desprès
Benjamin Rondeau
Germain Chardin
Dorian Mortelette
London 2012
Detaljer...
 Storbritannien
Alex Gregory
Tom James
Pete Reed
Andrew Triggs-Hodge
 Australien
James Chapman
Joshua Dunkley-Smith
Drew Ginn
William Lockwood
 USA
Charlie Cole
Scott Gault
Glenn Ochal
Henrik Rummel
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Storbritannien
Alex Gregory
Mohamed Sbihi
George Nash
Constantine Louloudis
 Australien
William Lockwood
Joshua Dunkley-Smith
Josh Booth
Alexander Hill
 Italien
Domenico Montrone
Matteo Castaldo
Matteo Lodo
Giuseppe Vicino
Tokyo 2020
Detaljer...

Åtta med styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Paris 1900
Detaljer...
 USA
William Carr
Harry DeBaecke
John Exley
John Geiger
Edwin Hedley
James Juvenal
Roscoe Lockwood
Edward Marsh
Louis Abell
 Belgien
Jules De Bisschop
Prospère Bruggeman
Oscar De Somville
Oscar De Cock
Maurice Hemelsoet
Marcel Van Crombrugge
Frank Odberg
Maurice Verdonck
Alfred van Landeghem
 Nederländerna
François Brandt
Johannes van Dijk
Roelof Klein
Ruurd Leegstra
Walter Middelberg
Hendrik Offerhaus
Walter Thijssen
Henricus Tromp
Hermanus Brockmann
St. Louis 1904
Detaljer...
 USA
Frederick Cresser
Michael Gleason
Frank Schell
James Flanagan
Charles Armstrong
Harry Lott
Joseph Dempsey
John Exley
Louis Abell
 Kanada
Arthur Bailey
William Rice
George Reiffenstein
Phil Boyd
George Strange
William Wadsworth
Donald MacKenzie
Joseph Wright
Thomas Loudon
Ingen utsedd
London 1908
Detaljer...
 Storbritannien
Albert Gladstone
Frederick Kelly
Banner Johnstone
Guy Nickalls
Charles Burnell
Ronald Sanderson
Raymond Etherington-Smith
Henry Bucknall
Gilchrist Maclagan
 Belgien
Oscar Taelman
Marcel Morimont
Rémy Orban
Georges Mijs
François Vergucht
Polydore Veirman
Oscar De Somville
Rodolphe Poma
Alfred van Landeghem
 Kanada
Irvine Robertson
Joseph Wright
Julius Thomson
Walter Lewis
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
Douglas Kertland
 Storbritannien
Frank Jerwood
Eric Powell
Oswald Carver
Edward Williams
Henry Goldsmith
Harold Kitching
John Burn
Douglas Stuart
Richard Boyle
Stockholm 1912
Detaljer...
 Storbritannien
Edgar Burgess
Sidney Swann
Leslie Wormwald
Ewart Horsfall
James Angus Gillan
Arthur Garton
Alister Kirby
Philip Fleming
Henry Wells
 Storbritannien
William Fison
William Parker
Thomas Gillespie
Beaufort Burdekin
Frederick Pitman
Arthur Wiggins
Charles Littlejohn
Robert Bourne
John Walker
 Tyskland
Otto Liebing
Max Bröske
Max Vetter
Willi Bartholomae
Fritz Bartholomae
Werner Dehn
Rudolf Reichelt
Hans Matthiae
Kurt Runge
Antwerpen 1920
Detaljer...
 USA
Virgil Jacomini
Edwin Graves
William Jordan
Edward Moore
Alden Sanborn
Donald Johnston
Vincent Gallagher
Clyde King
Sherman Clark
 Storbritannien
Ewart Horsfall
Guy Oliver Nickalls
Richard Lucas
Walter James
John Campbell
Sebastian Earl
Ralph Shove
Sidney Swann
Robin Johnstone
 Norge
Theodor Nag
Conrad Olsen
Adolf Nilsen
Håkon Ellingsen
Thore Michelsen
Arne Mortensen
Karl Nag
Tollef Tollefsen
Thoralf Hagen
Paris 1924
Detaljer...
 USA
Leonard Carpenter
Howard Kingsbury
Alfred Lindley
John Miller
James Rockefeller
Frederick Sheffield
Benjamin Spock
Alfred Wilson
Laurence Stoddard
 Kanada
Arthur Bell
Robert Hunter
William Langford
Harold Little
John Smith
Warren Snyder
Norman Taylor
William Wallace
Ivor Campbell
 Italien
Antonio Cattalinich
Francesco Cattalinich
Simeone Cattalinich
Giuseppe Grivelli
Latino Galasso
Pietro Ivanov
Bruno Sorich
Carlo Toniatti
Vittorio Gliubich
Amsterdam 1928
Detaljer...
 USA
Marvin Stalder
John Brinck
Francis Frederick
William Thompson
William Dally
James Workman
Hubert A. Caldwell
Peter Donlon
Donald Blessing
 Storbritannien
Jamie Hamilton
Guy Oliver Nickalls
John Badcock
Donald Gollan
Harold Lane
Gordon Killick
Jack Beresford
Harold West
Arthur Sulley
 Kanada
Frederick Hedges
Frank Fiddes
John Hand
Herbert Richardson
Jack Murdoch
Athol Meech
Edgar Norris
William Ross
John Donnelly
Los Angeles 1932
Detaljer...
 USA
Edwin Salisbury
James Blair
Duncan Gregg
David Dunlap
Burton Jastram
Charles Chandler
Harold Tower
Winslow Hall
Norris Graham
 Italien
Vittorio Cioni
Mario Balleri
Renato Bracci
Dino Barsotti
Roberto Vestrini
Guglielmo Del Bimbo
Enrico Garzelli
Renato Barbieri
Cesare Milani
 Kanada
Earl Eastwood
Joseph Harris
Stanley Stanyar
Harry Fry
Cedric Liddell
William Thoburn
Donald Boal
Albert Taylor
George MacDonald
Berlin 1936
Detaljer...
 USA
Herbert Morris
Charles Day
Gordon Adam
John White
James McMillin
George Hunt
Joseph Rantz
Donald Hume
Robert Moch
 Italien
Guglielmo Del Bimbo
Dino Barsotti
Oreste Grossi
Enzo Bartolini
Mario Checcacci
Dante Secchi
Ottorino Quaglierini
Enrico Garzelli
Cesare Milani
 Tyskland
Alfred Rieck
Helmut Radach
Hans Kuschke
Heinz Kaufmann
Gerd Völs
Werner Loeckle
Hans-Joachim Hannemann
Herbert Schmidt
Wilhelm Mahlow
London 1948
Detaljer...
 USA
Ian Turner
David Turner
James Hardy
George Ahlgren
Lloyd Butler
David Brown
Justus Smith
John Stack
Ralph Purchase
 Storbritannien
Christopher Barton
Michael Lapage
Guy Richardson
Ernest Bircher
Paul Massey
Charles Lloyd
David Meyrick
Alfred Mellows
Jack Dearlove
 Norge
Kristoffer Lepsøe
Thorstein Kråkenes
Hans Hansen
Halfdan Gran Olsen
Harald Kråkenes
Leif Næss
Thor Pedersen
Carl Monssen
Sigurd Monssen
Helsingfors 1952
Detaljer...
 USA
Frank Shakespeare
William Fields
James Dunbar
Richard Murphy
Robert Detweiler
Henry Procter
Wayne Frye
Edward Stevens
Charles Manring
 Sovjetunionen
Jevgenj Brago
Vladimir Rodimusjkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Jevgenj Samsonov
Vladimir Kryukov
Igor Poljakov
 Australien
Bob Tinning
Ernest Chapman
Nimrod Greenwood
David Anderson
Geoffrey Williamson
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Tom Chessell
Melbourne 1956
Detaljer...
 USA
Thomas Charlton
David Wight
John Cooke
Donald Beer
Caldwell Esselstyn
Charles Grimes
Rusty Wailes
Robert Morey
William Becklean
 Kanada
Philip Kueber
Richard McClure
Robert Wilson
David Helliwell
Donald Pretty
Bill McKerlich
Douglas McDonald
Lawrence West
Carlton Ogawa
 Australien
Michael Aikman
David Boykett
Angus Benfield
James Howden
Garth Manton
Walter Howell
Adrian Monger
Bryan Doyle
Harold Hewitt
Rom 1960
Detaljer...
 Tyskland
Manfred Rulffs
Walter Schröder
Frank Schepke
Kraft Schepke
Karl-Heinrich von Groddeck
Karl-Heinz Hopp
Klaus Bittner
Hans Lenk
Willi Padge
 Kanada
Donald Arnold
Walter D'Hondt
Nelson Kuhn
John Lecky
Lorne Loomer
Archibald MacKinnon
Bill McKerlich
Glen Mervyn
Sohen Biln
 Tjeckoslovakien
Bohumil Janoušek
Jan Jindra
Jiří Lundák
Stanislav Lusk
Václav Pavkovič
Luděk Pojezný
Jan Švéda
Josef Věntus
Miroslav Koníček
Tokyo 1964
Detaljer...
 USA
Joseph Amlong
Thomas Amlong
Boyce Budd
Emory Clark
Stanley Cwiklinski
Hugh Foley
William Knecht
William Stowe
Róbert Zimonyi
 Tyskland
Klaus Aeffke
Klaus Bittner
Karl-Heinrich von Groddeck
Hans-Jurgen Wallbrecht
Klaus Behrens
Jürgen Schröder
Jürgen Plagemann
Horst Meyer
Thomas Ahrens
 Tjeckoslovakien
Petr Čermák
Jiří Lundák
Jan Mrvík
Július Toček
Josef Věntus
Luděk Pojezný
Bohumil Janoušek
Richard Nový
Miroslav Koníček
Mexico City 1968
Detaljer...
 Västtyskland
Horst Meyer
Wolfgang Hottenrott
Dirk Schreyer
Egbert Hirschfelder
Rüdiger Henning
Jörg Siebert
Lutz Ulbricht
Nikolaus Ott
Günther Thiersch
 Australien
Alf Duval
David Douglas
Michael Morgan
John Ranch
Joe Fazio
Gary Pearce
Peter Dickson
Bob Shirlaw
Alan Grover
 Sovjetunionen
Zigmas Jukna
Aleksandr Martysjkin
Antanas Bagdonavičius
Vjtautas Briedis
Volodymyr Sterlyk
Valentyn Kravtjuk
Juozas Jagelavičius
Viktor Suslin
Juri Lorentsson
München 1972
Detaljer...
 Nya Zeeland
Tony Hurt
Wybo Veldman
Dick Joyce
John Hunter
Lindsay Wilson
Athol Earl
Trevor Coker
Gary Robertson
Simon Dickie
 USA
Lawrence Terry
Franklin Hobbs
Peter Raymond
Timothy Mickelson
Eugene Clapp
William Hobbs
Cleve Livingston
Michael Livingston
Paul Hoffman
 Östtyskland
Hans-Joachim Borzym
Jörg Landvoigt
Harold Dimke
Manfred Schneider
Hartmut Schreiber
Manfred Schmorde
Bernd Landvoigt
Heinri Mederow
Dietmar Schwarz
Montréal 1976
Detaljer...
 Östtyskland
Bernd Baumgart
Gottfried Döhn
Werner Klatt
Hans Joachim Luck
Dieter Wendisch
Roland Kostulski
Ulrich Karnatz
Karl Heins Prudohl
Karl Heinz Danielovski
 Storbritannien
Richard Lester
John Yallop
Timothy Crooks
Hugh Matheson
David Maxwell
James Clark
Fred Smallbone
Leonard Robertson
Patrick Sweeney
 Nya Zeeland
Ivan Sutherland
Trevor Coker
Peter Dignan
Lindsay Wilson
Athol Earl
Dave Rodger
Alex McLean
Tony Hurt
Simon Dickie
Moskva 1980
Detaljer...
 Östtyskland
Bernd Krauß
Hans-Peter Koppe
Ulrich Kons
Jörg Friedrich
Jens Doberschütz
Ulrich Karnatz
Uwe Dühring
Bernd Höing
Klaus-Dieter Ludwig
 Storbritannien
Duncan McDougall
Allan Whitwell
Henry Clay
Chris Mahoney
Andrew Justice
John Pritchard
Malcolm McGowan
Richard Stanhope
Colin Moynihan
 Sovjetunionen
Viktor Kokosjin
Andrij Tisjtjenko
Aleksandr Tkatjenko
Jonas Pinskus
Jonas Normantas
Andrei Lugin
Aleksandr Mantsevitj
Igor Maistrenko
Grigory Dmitrienko
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Kanada
Blair Horn
Dean Crawford
Michael Evans
Paul Steele
Grant Main
Mark Evans
Kevin Neufeld
Pat Turner
Brian McMahon
 USA
Chip Lubsen
Andrew Sudduth
John Terwilliger
Christopher Penny
Tom Darling
Fred Borchelt
Charles Clapp III
Bruce Ibbetson
Bob Jaugstetter
 Australien
Craig Muller
Clyde Hefer
Samuel Patten
Tim Willoughby
Ian Edmunds
James Battersby
Ion Popa
Stephen Evans
Gavin Thredgold
Seoul 1988
Detaljer...
 Västtyskland
Bahne Rabe
Eckhardt Schultz
Ansgar Wessling
Wolfgang Maennig
Matthias Mellinghaus
Thomas Möllenkamp
Thomas Domian
Armin Eichholz
Manfred Klein
 Sovjetunionen
Viktor Omeljanovitj
Vasilj Tichonov
Andrej Vasiljev
Pavel Gurkovsky
Nikolaj Kumarov
Aleksandr Lukvanov
Veniamin But
Viktor Diduk
Aleksandr Dumtjev
 USA
Mike Teti
Jonathan Smith
Ted Patton
John Rusher
Peter Nordell
Jeffrey McLaughlin
Doug Burden
John Pescatore
Seth Bauer
Barcelona 1992
Detaljer...
 Kanada
Darren Barber
Andrew Crosby
Michael Forgeron
Robert Marland
Terence Paul
Derek Porter
Michael Rascher
Bruce Robertson
John Wallace
 Rumänien
Iulica Ruican
Viorel Talapan
Vasile Nastase
Claudiu Marin
Dǎnuţ Dobre
Valentin Robu
Vasile Mastacan
Ioan Vizitiu
Marin Gheorghe
 Tyskland
Roland Baar
Armin Eichholz
Detlef Kirchhoff
Manfred Klein
Bahne Rabe
Frank Richter
Hans Sennewald
Thorsten Streppelhoff
Ansgar Wessling
Atlanta 1996
Detaljer...
 Nederländerna
Koos Maasdijk
Ronald Florijn
Jeroen Duyster
Michiel Bartman
Henk-Jan Zwolle
Niels van der Zwan
Niels van Steenis
Diederik Simon
Nico Rienks
 Tyskland
Mark Kleinschmidt
Detlef Kirchhoff
Wolfram Huhn
Roland Baar
Marc Weber
Ulrich Viefers
Peter Thiede
Thorsten Streppelhoff
Frank Jörg Richter
 Ryssland
Pavel Melnikov
Andrei Gluchov
Anton Tjermasjentsev
Aleksandr Lukjanov
Nikolai Aksjonov
Dmitri Rozinkevitj
Sergei Matvejev
Roman Montjenko
Vladimir Volodenkov
Vladimir Sokolov
Sydney 2000
Detaljer...
 Storbritannien
Andrew Lindsay
Ben Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
 Australien
Christian Ryan
Alastair Gordon
Nick Porzig
Robert Jahrling
Mike McKay
Stuart Welch
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Brett Hayman
 Kroatien
Igor Francetić
Tihomir Franković
Tomislav Smoljanović
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Krešimir Čuljak
Igor Boraska
Branimir Vujević
Silvijo Petriško
Aten 2004
Detaljer...
 USA
Jason Read
Wyatt Allen
Chris Ahrens
Joseph Hansen
Matt Deakin
Dan Beery
Beau Hoopman
Bryan Volpenhein
Peter Cipollone
 Nederländerna
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
Jan-Willem Gabriëls
Daniël Mensch
Geert Jan Derksen
Gerritjan Eggenkamp
Diederik Simon
Michiel Bartman
Chun Wei Cheung
 Australien
Stefan Szczurowski
Stuart Reside
Stuart Welch
James Stewart
Geoffrey Stewart
Boden Hanson
Mike McKay
Stephen Stewart
Michael Toon
Peking 2008
Detaljer...
 Kanada
Kevin Light
Ben Rutledge
Andrew Byrnes
Jake Wetzel
Malcolm Howard
Dominic Seiterle
Adam Kreek
Kyle Hamilton
Brian Price
 Storbritannien
Alex Partridge
Tom Stallard
Tom Lucy
Richard Egington
Josh West
Alastair Heathcote
Matthew Langridge
Colin Smith
Acer Nethercott
 USA
Beau Hoopman
Matt Schnobrich
Micah Boyd
Wyatt Allen
Daniel Walsh
Steven Coppola
Josh Inman
Bryan Volpenhein
Marcus McElhenney
London 2012
Detaljer...
 Tyskland
Filip Adamski
Andreas Kuffner
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Richard Schmidt
Lukas Müller
Florian Mennigen
Kristof Wilke
Martin Sauer
 Kanada
Gabriel Bergen
Douglas Csima
Robert Gibson
Conlin McCabe
Malcolm Howard
Andrew Byrnes
Jeremiah Brown
Will Crothers
Brian Price
 Storbritannien
Alex Partridge
James Foad
Tom Ransley
Richard Egington
Mohamed Sbihi
Greg Searle
Matthew Langridge
Constantine Louloudis
Phelan Hill
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Storbritannien
Paul Bennett
Scott Durant
Matt Gotrel
Matthew Langridge
Tom Ransley
Pete Reed
William Satch
Andrew Triggs-Hodge
Phelan Hill
 Tyskland
Maximilian Munski
Malte Jakschik
Andreas Kuffner
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Felix Drahotta
Richard Schmidt
Hannes Ocik
Martin Sauer
 Nederländerna
Kaj Hendrik
Robert Lücken
Boaz Meylink
Boudewijn Roell
Olivier Siegelaar
Dirk Uittenboogaard
Mechiel Versluis
Tone Wieten
Peter Wiersum
Tokyo 2020
Detaljer...

Lättvikts-dubbelsculler[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Atlanta 1996
Detaljer...
 Michael Gier
och Markus Gier (SUI)
 Maarten van der Linden
och Pepijn Aardewijn (NED)
 Bruce Hick
och Anthony Edwards (AUS)
Sydney 2000
Detaljer...
 Tomasz Kucharski
och Robert Sycz (POL)
 Elia Luini
och Leonardo Pettinari (ITA)
 Pascal Touron
och Thibaud Chapelle (FRA)
Aten 2004
Detaljer...
 Tomasz Kucharski
och Robert Sycz (POL)
 Frédéric Dufour
och Pascal Touron (FRA)
 Vasileios Polymeros
och Nikolaos Skiathitis (GRE)
Peking 2008
Detaljer...
 Zac Purchase
och Mark Hunter (GBR)
 Dimitrios Mougios
och Vasileios Polymeros (GRE)
 Mads Rasmussen
och Rasmus Quist (DEN)
London 2012
Detaljer...
 Mads Rasmussen
och Rasmus Quist Hansen (DEN)
 Zac Purchase
och Mark Hunter (GBR)
 Storm Uru
och Peter Taylor (NZL)
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Pierre Houin
och Jeremie Azou (FRA)
 Gary O'Donovan
och Paul O'Donovan (IRE)
 Kristoffer Brun
och Are Strandli (NOR)
Tokyo 2020
Detaljer...

Borttagna grenar[redigera | redigera wikitext]

Tvåa med styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Paris 1900
Detaljer...
 Kombinationslag
François Brandt
Roelof Klein
Hermanus Brockmann[3]
 Frankrike
Lucien Martinet
René Waleff
okänd styrman
 Frankrike
Carlos Deltour
Antoine Védrenne
Raoul Paoli
1904-1912 Ingick inte i det olympiska programmet
Antwerpen 1920
Detaljer...
 Italien
Ercole Olgeni
Giovanni Scatturin
Guido De Filip
 Frankrike
Gabriel Poix
Maurice Bouton
Ernest Barberolle
 Schweiz
Édouard Candeveau
Alfred Felber
Paul Piaget
Paris 1924
Detaljer...
 Schweiz
Édouard Candeveau
Alfred Felber
Émile Lachapelle
 Italien
Ercole Olgeni
Giovanni Scatturin
Gino Sopracordevole
 USA
Leon Butler
Harold Wilson
Edward Jennings
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Schweiz
Hans Schöchlin
Karl Schöchlin
Hans Bourquin
 Frankrike
Armand Marcelle
Edouard Marcelle
Henri Préaux
 Belgien
Léon Flament
François de Coninck
Georges Anthony
Los Angeles 1932
Detaljer...
 USA
Joseph Schauers
Charles Kieffer
Edward Jennings
 Polen
Jerzy Braun
Janusz Ślązak
Jerzy Skolimowski
 Frankrike
Anselme Brusa
André Giriat
Pierre Brunet
Berlin 1936
Detaljer...
 Tyskland
Gerhard Gustmann
Herbert Adamski
Dieter Arend
 Italien
Almiro Bergamo
Guido Santin
Luciano Negrini
 Frankrike
Marceau Fourcade
Georges Tapie
Noël Vandernotte
London 1948
Detaljer...
 Danmark
Finn Pedersen
Tage Henriksen
Carl Andersen
 Italien
Giovanni Steffè
Aldo Tarlao
Alberto Radi
 Ungern
Antal Szendey
Béla Zsitnik
Róbert Zimonyi
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Frankrike
Raymond Salles
Gaston Mercier
Bernard Malivoire
 Tyskland
Heinz Manchen
Helmut Heinhold
Helmut Noll
 Danmark
Svend Pedersen
Poul Svendsen
Jørgen Frantzen
Melbourne 1956
Detaljer...
 USA
Arthur Ayrault
Conn Findlay
Armin Seiffert
 Tyskland
Karl-Heinrich von Groddeck
Horst Arndt
Rainer Borkowsky
 Sovjetunionen
Ihor Yemchuk
Georgiy Zhylin
Vladimir Petrov
Rom 1960
Detaljer...
 Tyskland
Bernhard Knubel
Karl Renneberg
Klaus Zerta
 Sovjetunionen
Antanas Bagdonavičius
Zigmas Jukna
Igor Rudakov
 USA
Richard Draeger
Conn Findlay
Henry Mitchell
Tokyo 1964
Detaljer...
 USA
Edward Ferry
Conn Findlay
Kent Mitchell
 Frankrike
Jacques Morel
Georges Morel
Jean Claude Darouy
 Nederländerna
Jan Just Bos
Herman Rouwé
Erik Hartsuiker
Mexico City 1968
Detaljer...
 Italien
Primo Baran
Renzo Sambo
Bruno Cipolla
 Nederländerna
Herman Suselbeek
Hadriaan van Nes
Roderick Rijnders
 Danmark
Jørn Krab
Harry Jørgensen
Preben Krab
München 1972
Detaljer...
 Östtyskland
Wolfgang Gunkel
Jörg Lücke
Klaus-Dieter Neubert
 Tjeckoslovakien
Oldřich Svojanovský
Pavel Svojanovský
Vladimír Petříček
 Rumänien
Ştefan Tudor
Petre Ceapura
Ladislau Lovrenschi
Montréal 1976
Detaljer...
 Östtyskland
Harald Jährling
Friedrich Ulrich
Georg Spohr
 Sovjetunionen
Dmitrij Bechterev
Jurij Sjurkalov
Jurij Lorentsson
 Tjeckoslovakien
Oldřich Svojanovský
Pavel Svojanovský
Ludvík Vébr
Moskva 1980
Detaljer...
 Östtyskland
Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr
 Sovjetunionen
Viktor Pereverzev
Gennady Kryuchkin
Aleksandr Lukjanov
 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien
Dusko Mrduljas
Zlatko Celent
Josip Reic
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Italien
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua
 Rumänien
Dimitrie Popescu
Vasile Tomoiagă
Dumitru Răducanu
 USA
Kevin Still
Robert Espeseth
Doug Herland
Seoul 1988
Detaljer...
 Italien
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua
 Östtyskland
Mario Streit
Detlef Kirchhoff
René Rensch
 Storbritannien
Patrick Sweeney
Andy Holmes
Steve Redgrave
Barcelona 1992
Detaljer...
 Storbritannien
Garry Herbert
Greg Searle
Jonny Searle
 Italien
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua
 Rumänien
Dimitrie Popescu
Dumitru Răducanu
Nicolaie Taga

Fyra med styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Paris 1900
Detaljer...
 Frankrike
Henri Bouckaert
Jean Cau
Émile Delchambre
Henri Hazebrouck
Charlot
 Tyskland
Gustav Goßler
Oskar Goßler
Walter Katzenstein
Waldemar Tietgens
Carl Goßler
 Frankrike
Georges Lumpp
Charles Perrin
Daniel Soubeyran
Émile Wegelin
okänd styrman
 Nederländerna
Coenraad Hiebendaal
Geert Lotsij
Paul Lotsij
Johannes Terwogt
Hermanus Brockmann
 Tyskland
Wilhelm Carstens
Julius Körner
Adolf Möller
Hugo Rüster
Gustav Moths
 Tyskland
Ernst Felle
Otto Fickeisen
Carl Lehle
Hermann Wilker
Franz Kröwerath[4]
1904-1908 Ingick inte i det olympiska programmet
Stockholm 1912
Detaljer...
 Tyskland
Albert Arnheiter
Hermann Wilker
Rudolf Fickeisen
Otto Fickeisen
Karl Leister[5]
 Storbritannien
Julius Beresford
Karl Vernon
Charles Rought
Bruce Logan
Geoffrey Carr
 Danmark
Erik Bisgaard
Rasmus Frandsen
Mikael Simonsen
Poul Thymann
Ejgil Clemmensen
Antwerpen 1920
Detaljer...
 Schweiz
Willy Brüderlin
Max Rudolf
Paul Rudolf
Hans Walter
Paul Staub
 USA
Kenneth Myers
Carl Klose
Franz Federschmidt
Erich Federschmidt
Sherman Clark
 Norge
Birger Var
Theodor Klem
Henry Larsen
Per Gulbrandsen
Thoralf Hagen
Paris 1924
Detaljer...
 Schweiz
Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
Émile Lachapelle
 Frankrike
Eugène Constant
Louis Gressier
Georges Lecointe
Raymond Talleux
Ernest Barberolle
 USA
Robert Gerhardt
Sidney Jelinek
Edward Mitchell
Henry Welsford
John Kennedy
Amsterdam 1928
Detaljer...
 Italien
Valerio Perentin
Giliante D'Este
Nicolò Vittori
Giovanni Delise
Renato Petronio
 Schweiz
Ernst Haas
Joseph Meyer
Otto Bucher
Karl Schwegler
Fritz Bösch
 Polen
Franciszek Bronikowski
Edmund Jankowski
Leon Birkholc
Bernard Ormanowski
Bolesław Drewek
Los Angeles 1932
Detaljer...
 Tyskland
Hans Eller
Horst Hoeck
Walter Meyer
Joachim Spremberg
Carlheinz Neumann
 Italien
Bruno Vattovaz
Giovanni Plazzer
Riccardo Divora
Bruno Parovel
Giovanni Scher
 Polen
Jerzy Braun
Janusz Ślązak
Stanisław Urban
Edward Kobyliński
Jerzy Skolimowski
Berlin 1936
Detaljer...
 Tyskland
Hans Maier
Walter Volle
Ernst Gaber
Paul Söllner
Fritz Bauer
 Schweiz
Hermann Betschart
Hans Homberger
Alex Homberger
Karl Schmid
Rolf Spring
 Frankrike
Fernand Vandernotte
Marcel Vandernotte
Jean Cosmat
Marcel Chauvigné
Noël Vandernotte
London 1948
Detaljer...
 USA
Warren Westlund
Robert Martin
Bob Will
Gordon Giovanelli
Allan Morgan
 Schweiz
Rudolf Reichling
Erich Schriever
Emil Knecht
Peter Stebler
André Moccand
 Danmark
Erik Larsen
Børge Nielsen
Henry Larsen
Harry Knudsen
Jørgen Olsen
Helsingfors 1952
Detaljer...
 Tjeckoslovakien
Karel Mejta
Jiří Havlis
Jan Jindra
Stanislav Lusk
Miroslav Koranda
 Schweiz
Rico Bianchi
Karl Weidmann
Heinrich Scheller
Émile Ess
Walter Leiser
 USA
Carl Lovsted
Al Ulbrickson
Richard Wahlstrom
Matt Leanderson
Al Rossi
Melbourne 1956
Detaljer...
 Italien
Albert Winkler
Romano Sgheiz
Angelo Vanzin
Franco Trincavelli
Ivo Stefanoni
 Sverige
Olle Larsson
Gösta Eriksson
Ivar Aronsson
Evert Gunnarsson
Bertil Göransson
 Finland
Kauko Hänninen
Reino Poutanen
Veli Lehtelä
Toimi Pitkänen
Matti Niemi
Rom 1960
Detaljer...
 Tyskland
Gerd Cintl
Horst Effertz
Klaus Riekemann
Jürgen Litz
Michael Obst
 Frankrike
Robert Dumontois
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean Klein
 Italien
Fulvio Balatti
Romano Sgheiz
Franco Trincavelli
Giovanni Zucchi
Ivo Stefanoni
Tokyo 1964
Detaljer...
 Tyskland
Peter Neusel
Bernhard Britting
Joachim Werner
Egbert Hirschfelder
Juergen Oelke
 Italien
Renato Bosatta
Emilio Trivini
Giuseppe Galante
Franco De Pedrina
Giovanni Spinola
 Nederländerna
Lex Mullink
Jan van de Graaff
Freek van de Graaff
Robert van de Graaff
Marius Klumperbeek
Mexico City 1968
Detaljer...
 Nya Zeeland
Dick Joyce
Ross Collinge
Dudley Storey
Warren Cole
Simon Dickie
 Östtyskland
Peter Kremtz
Manfred Gelpke
Roland Göhler
Klaus Jacob
Dieter Semetzky
 Schweiz
Denis Oswald
Peter Bolliger
Hugo Waser
Jakob Grob
Gottlieb Fröhlich
München 1972
Detaljer...
 Västtyskland
Peter Berger
Hans-Johann Färber
Gerhard Auer
Alois Bierl
Uwe Benter
 Östtyskland
Dietrich Zander
Reinhard Gust
Eckhard Martens
Rolf Jobst
Klaus-Dieter Ludwig
 Tjeckoslovakien
Otakar Mareček
Karel Neffe
Vladimír Jánoš
František Provazník
Vladimír Petříček
Montréal 1976
Detaljer...
 Sovjetunionen
Vladimir Esjinov
Nikolai Ivanov
Michail Kuznetsov
Aleksandr Klepikov
Aleksandr Lukjanov
 Östtyskland
Andreas Schulz
Rüdiger Kunze
Walter Dießner
Ullrich Dießner
Johannes Thomas
 Västtyskland
Johann Faerber
Ralph Kubail
Siegfried Fricke
Peter Niehusen
Hartmut Wenzel
Moskva 1980
Detaljer...
 Östtyskland
Dieter Wendisch
Ullrich Dießner
Walter Dießner
Gottfried Döhn
Andreas Gregor
 Sovjetunionen
Artūrs Garonskis
Dimants Krišjānis
Dzintars Krišjānis
Žoržs Tikmers
Juris Bērziņš
 Polen
Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Ryszard Stadniuk
Ryszard Kubiak
Los Angeles 1984
Detaljer...
 Storbritannien
Richard Budgett
Martin Cross
Adrian Ellison
Andy Holmes
Steve Redgrave
 USA
Edward Ives
Thomas Kiefer
Michael Bach
Gregory Springer
John Stillings
 Nya Zeeland
Brett Hollister
Kevin Lawton
Barrie Mabbott
Don Symon
Ross Tong
Seoul 1988
Detaljer...
 Östtyskland
Bernd Niesecke
Hendrik Reiher
Karsten Schmelling
Bernd Eichwurzel
Frank Klawonn
 Rumänien
Dimitrie Popescu
Ioan Snep
Vasile Tomoiagă
Ladislau Lovrenschi
Valentin Robu
 Nya Zeeland
Chris White
Ian Wright
Andrew Bird
Greg Johnston
George Keys
Barcelona 1992
Detaljer...
 Rumänien
Iulica Ruican
Viorel Talapan
Dimitrie Popescu
Dumitru Răducanu
Nicolaie Taga
 Tyskland
Ralf Brudel
Uwe Kellner
Thoralf Peters
Karsten Finger
Hendrik Reiher
 Polen
Wojciech Jankowski
Maciej Lasicki
Jacek Streich
Tomasz Tomiak
Michał Cieślak

Fyra med styrman, utriggare[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Stockholm 1912
Detaljer...
 Danmark
Ejler Allert
Jørgen Hansen
Carl Møller
Carl Pedersen
Poul Hartmann
 Sverige
Ture Rosvall
William Bruhn-Möller
Conrad Brunkman
Herman Dahlbäck
Wilhelm Wilkens
 Norge
Claus Høyer
Reidar Holter
Magnus Herseth
Frithjof Olstad
Olav Bjørnstad

Lättvikts-fyra utan styrman[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Atlanta 1996
Detaljer...
 Danmark
Victor Feddersen
Niels Henriksen
Thomas Poulsen
Eskild Ebbesen
 Kanada
Brian Peaker
Jeffrey Lay
Dave Boyes
Gavin Hassett
 USA
Marc Schneider
Jeff Pfaendtner
David Collins
William Carlucci
Sydney 2000
Detaljer...
 Frankrike
Laurent Porchier
Jean-Christophe Bette
Yves Hocdé
Xavier Dorfman
 Australien
Simon Burgess
Anthony Edwards
Darren Balmforth
Robert Richards
 Danmark
Søren Madsen
Thomas Ebert
Eskild Ebbesen
Victor Feddersen
Aten 2004
Detaljer...
 Danmark
Thor Kristensen
Thomas Ebert
Stephan Mølvig
Eskild Ebbesen
 Australien
Glen Loftus
Anthony Edwards
Ben Cureton
Simon Burgess
 Italien
Lorenzo Bertini
Catello Amarante
Salvatore Amitrano
Bruno Mascarenhas
Peking 2008
Detaljer...
 Danmark
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Eskild Ebbesen
Mads Kruse Andersen
 Polen
Łukasz Pawłowski
Bartłomiej Pawełczak
Miłosz Bernatajtys
Paweł Rańda
 Kanada
Iain Brambell
Jon Beare
Mike Lewis
Liam Parsons
London 2012
Detaljer...
 Sydafrika
James Thompson
Matthew Brittain
John Smith
Sizwe Ndlovu
 Storbritannien
Peter Chambers
Rob Williams
Richard Chambers
Chris Bartley
 Danmark
Kasper Winther
Morten Jørgensen
Jacob Barsoe
Eskild Ebbesen
Rio de Janeiro 2016
Detaljer...
 Schweiz
Lucas Tramèr
Simon Schürch
Simon Niepmann
Mario Gyr
 Danmark
Jacob Barsøe
Jacob Larsen
Kasper Winther Jørgensen
Morten Jørgensen
 Frankrike
Franck Solforosi
Thomas Baroukh
Guillaume Raineau
Thibault Colard

Se även[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Den officiella rapporten från det tyska laget (C. Killig och C. Southgate) rankar dem trea, men de startade inte i finalen med de två andra besättningarna och IOK:s medaljdatabas tillkännager inte något brons åt dem.
  2. ^ IOK:s medaljdatabas tillkännager medaljen till A. Mariacher. Den officiella rapporten skriver ut Mariacher som tävlande istället för Finlayson. Dock visar Kanadas olympiska kommitté Arkiverad 13 oktober 2007 hämtat från the Wayback Machine. enbart Finlayson som tävlande, och inte Mariacher.
  3. ^ Brockmann var styrman i det nederländska laget i semifinalen, men inte i finalen. Han räknas som guldmedaljör av IOK och står med i organisationens medaljdatabas.
  4. ^ Det tyska laget ändrade styrman efter semifinalen. Gustav Moths deltog enbart i semifinalen och Max Ammermann deltog i finalen. IOK:s medaljdatabas tillskriver guldmedaljen enbart till Gustav Moths.
  5. ^ Det tyska laget bytte styrman efter första omgången. Det är dock oklart om Otto Maier deltog i första omgången och Karl Leister i resten av turneringen eller om det var tvärtom, men i IOK:s medaljdatabas är det bara Karl Leister av de två som tillskrivs guldmedaljen.

Källor[redigera | redigera wikitext]