Lista över olympiska medaljörer i fotboll

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Det här är en komplett lista över alla medaljörer i fotboll vid olympiska spelen från 1900 till 2012.

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Paris 1900[1]
Detaljer…
 Storbritannien[2]
John H. Jones
Claude Buckenham
William Gosling
Alfred Chalk
T. E. Burridge
William Quash
Arthur Turner
F. G. Spackman
J. Nicholas
James Zealley
A. Haslam
 Frankrike[3]
Pierre Allemane
Louis Bach
Alfred Bloch
Fernand Canelle
Duparc
Eugène Fraysse
Virgile Gaillard
Georges Garnier
René Grandjean
Lucien Huteau
Marcel Lambert
Maurice Macaine
Gaston Peltier
 Belgien[4]
Albert Delbecque
Hendrik van Heuckelum
Raul Kelecom
Marcel Leboutte
Lucien Londot
Ernest Moreau de Melen
Edmond Neefs
Georges Pelgrims
Alphonse Renier
Emile Spannoghe
Eric Thornton
St. Louis 1904[1]
Detaljer…
 Kanada[5]
George Ducker
John Fraser
John Gourlay
Alexander Hall
Albert Johnston
Robert Lane
Ernest Linton
Gordon McDonald
Frederick Steep
Tom Taylor
William Twaits
Otto Christman
Albert Henderson
 USA[6]
Charles Bartliff
Warren Brittingham
Oscar Brockmeyer
Alexander Cudmore
Charles January
John January
Thomas January
Raymond Lawler
Joseph Lydon
Louis Menges
Peter Ratican
 USA[7]
Joseph Brady
George Cooke
Thomas Cooke
Cormic Cosgrove
Dierkes
Martin Dooling
Frank Frost
Claude Jameson
Henry Jameson
Johnson
O'Connell
Harry Tate
London 1908
Detaljer…
 Storbritannien
Horace Bailey
Arthur Berry
Frederick Chapman
Walter Corbett
Harold Hardman
Robert Hawkes
Kenneth Hunt
Herbert Smith
Harold Stapley
Clyde Purnell
Vivian Woodward
George Barlow[8]
Albert Bell
Ronald Brebner
W. Crabtree
Walter Daffern
Thomas Porter
Albert Scothern
 Danmark[9]
Peter Marius Andersen
Harald Bohr
Charles Buchwald
Ludvig Drescher
Johannes Gandil
Harald Hansen
August Lindgren
Kristian Middelboe
Nils Middelboe
Sophus Nielsen
Oskar Nørland
Bjørn Rasmussen
Vilhelm Wolfhagen
Magnus Beck[8]
Ødbert E. Bjarnholt
Knud Hansen
Einar Middelboe
 Nederländerna
Reinier Beeuwkes
Frans de Bruyn Kops
Karel Heijting
Jan Kok
Bok de Korver
Emil Mundt
Louis Otten
Jops Reeman
Edu Snethlage
Ed Sol
Jan Thomée
Caius Welcker
Jan van den Berg[8]
Lo la Chapelle
Vic Gonsalves
John Heijting
Tonie van Renterghem
Stockholm 1912
Detaljer…
 Storbritannien
Arthur Berry
Ronald Brebner
Thomas Burn
Joseph Dines
Edward Hanney
Gordon Hoare
Arthur Knight
Henry Littlewort
Ivan Sharpe
Harold Walden
Vivian Woodward
Douglas McWhirter[10]
Harold Stamper
Gordon Wright
 Danmark[9]
Paul Berth
Charles Buchwald
Hjalmar Christoffersen
Harald Hansen
Sophus Hansen
Ivar Lykke
Nils Middelboe
Sophus Nielsen
Anthon Olsen
Axel Petersen
Vilhelm Wolfhagen
Emil Jørgensen[10]
Oskar Nørland
Poul Nielsen
Axel Thufason
Svend Aage Castella[8]
Ludvig Drescher
Axel Dyrberg
Viggo Malmquist
Christian Morville
 Nederländerna
Nico Bouvy
Huug de Groot
Bok de Korver
Nico de Wolf
Constant Feith
Just Göbel
Dirk Lotsy
Caesar ten Cate
Jan van Breda Kolff
Jan Vos
David Wijnveldt
Piet Bouman[10]
Joop Boutmy
Ge Fortgens
Jan van der Sluis
Antwerpen 1920
Detaljer…
 Belgien
Félix Balyu
Désiré Bastin
Mathieu Bragard
Robert Coppée
Jean De Bie
André Fierens
Emile Hanse
Georges Hebdin
Louis van Hege
Henri Larnoe
Joseph Musch
Fernand Nisot
Armand Swartenbroeks
Oscar Verbeeck
 Spanien
Patricio Arabolaza
Mariano Arrate
Juan Artola
José María Belauste
Sabino Bilbao
Agustín Eizaguirre
Ramón Equiazábal
Ramón Gil
Domingo Acedo
Silverio Izaguirre
Rafael Moreno
Luis Otero
Francisco Pagazaurtundúa
José Samitier
Agustín Sancho
Félix Sesúmaga
Pedro Vallana
Joaquín Vázquez
Ricardo Zamora
 Nederländerna
Arie Bieshaar
Leo Bosschart
Evert Bulder
Jaap Bulder
Harry Dénis
Jan van Dort
Ber Groosjohan
Felix von Heijden
Frits Kuipers
Dick MacNeill
Jan de Natris
Oscar van Rappard
Henk Steeman
Ben Verweij
Paris 1924
Detaljer…
 Uruguay
José Andrade
Pedro Arispe
Pedro Cea
Alfredo Ghierra
Andrés Mazali
José Nasazzi
José Naya
Pedro Petrone
Ángel Romano
Héctor Scarone
Humberto Tomasina
Antonio Urdinarán
Santos Urdinarán
José Vidal
Alfredo Zibechi
Pedro Casella[8]
Luis Chiappara
Pedro Etchegoyen
Zoilo Saldombide
Pascual Somma
Fermín Uriarte
Pedro Zingone
 Schweiz
Max Abegglen
Félix Bédouret
Walter Dietrich
Karl Ehrenbolger
Paul Fässler
Edmond Kramer
Adolphe Mengotti
August Oberhauser
Robert Pache
Aron Pollitz
Hans Pulver
Rudolf Ramseyer
Adolphe Reymond
Paul Schmiedlin
Paul Sturzenegger
Charles Bouvier[8]
Gustav Gottenkieny
Jean Haag
Marcel Katz
Louis Richard
Teo Schär
Walter Weiler
 Sverige
Axel Alfredsson
Charles Brommesson
Gustaf Carlsson
Albin Dahl
Sven Friberg
Fritjof Hillén
Konrad Hirsch
Gunnar Holmberg
Per Kaufeldt
Tore Keller
Rudolf Kock
Sigfrid Lindberg
Sven Lindqvist
Evert Lundquist
Sten Mellgren
Sven Rydell
Harry Sundberg
Thorsten Svensson
Karl Gustafsson[8]
Vigor Lindberg
Gunnar Olsson
Robert Zander
Amsterdam 1928
Detaljer…
 Uruguay
José Andrade
Pedro Arispe
Juan Arremón
René Borjas
Antonio Campolo
Adhemar Canavesi
Héctor Castro
Pedro Cea
Lorenzo Fernández
Roberto Figueroa
Alvaro Gestido
Andrés Mazali
José Nasazzi
Pedro Petrone
Juan Piriz
Héctor Scarone
Santos Urdinarán
Peregrino Anselmo[8]
Venancio Bartibas
Fausto Batignani
Ángel Melogno
Domingo Tejera
 Argentina
Ludovico Bidoglio
Ángel Bossio
Saúl Calandra
Adolfo Carricaberry
Roberto Cherro
Octavio Díaz
Juan Evaristo
Manuel Ferreira
Enrique Gainzarain
Ángel Médici
Luis Monti
Rodolfo Orlandini
Raimundo Orsi
Fernando Paternoster
Feliciano Perducca
Domingo Tarasconi
Alfredo Helman[8]
Segundo Luna
Pedro Ochoa
Natalio Perinetti
Luis Weihmuller
Adolfo Zumelzú
 Italien
Adolfo Baloncieri
Elvio Banchero
Delfo Bellini
Fulvio Bernardini
Umberto Caligaris
Giampiero Combi
Giovanni De Prà
Pietro Genovesi
Antonio Janni
Virgilio Levratto
Mario Magnozzi
Silvio Pietroboni
Alfredo Pitto
Enrico Rivolta
Virginio Rosetta
Gino Rossetti
Angelo Schiavio
Valentino Degani[8]
Attilio Ferraris
Felice Gasperi
Pietro Pastore
Andrea Viviano
Los Angeles 1932 ingick inte i det olympiska programmet
Berlin 1936
Detaljer…
 Italien
Giuseppe Baldo
Sergio Bertoni
Carlo Biagi
Giulio Cappelli
Alfredo Foni
Annibale Frossi
Francesco Gabriotti
Ugo Locatelli
Libero Marchini
Alfonso Negro
Achille Piccini
Pietro Rava
Luigi Scarabello
Bruno Venturini
 Österrike
Franz Fuchsberger
Max Hofmeister
Eduard Kainberger
Karl Kainberger
Martin Kargl
Josef Kitzmüller
Anton Krenn
Ernst Künz
Adolf Laudon
Franz Mandl
Klement Steinmetz
Karl Wahlmüller
Walter Werginz
 Norge
Arne Brustad
Nils Eriksen
Odd Frantzen
Sverre Hansen
Rolf Holmberg
Øivind Holmsen
Fredrik Horn
Magnar Isaksen
Henry Johansen
Jørgen Juve
Reidar Kvammen
Alf Martinsen
Magdalon Monsen
Frithjof Ulleberg
London 1948
Detaljer…
 Sverige
Torsten Lindberg
Kalle Svensson
Knut Nordahl
Erik Nilsson
Birger Rosengren
Bertil Nordahl
Sune Andersson
Gunnar Gren
Gunnar Nordahl
Henry Carlsson
Nils Liedholm
Börje Leander
 Jugoslavien
Franjo Šoštarić
Miroslav Brozović
Branko Stanković
Zlatko Čajkovski
Miodrag Jovanović
Aleksandar Atanacković
Prvoslav Mihajlović
Rajko Mitić
Franjo Wölfl
Stjepan Bobek
Željko Čajkovski
Kosta Tomašević
Ljubomir Lovrić
Zvonimir Cimermančić
Bernard Vukas
 Danmark[9]
John Hansen
Karl Aage Hansen
Ivan Jensen
Viggo Jensen
Knud Lundberg
Eigil Nielsen
Knud Børge Overgaard
Axel Pilmark
Johannes Pløger
Carl Aage Præst
Holger Seebach
Jørgen Leschly Sørensen
Dion Ørnvold

Knud Bastrup-Birk[8]
Hans Colberg
Edvin Hansen
Jørgen W. Hansen
Erik Kuld Jensen
Ove Jensen
Per Knudsen
Poul Petersen
Erling Sørensen
Helsingfors 1952
Detaljer…
 Ungern
Gyula Grosics
Jenő Dálnoki
Mihály Lantos
Imre Kovács
Gyula Lóránt
József Bozsik
László Budai
Sándor Kocsis
Nándor Hidegkuti
Ferenc Puskás
Zoltán Czibor
Jenő Buzánszky
József Zakariás
Lajos Csordás
Péter Palotás
 Jugoslavien
Vladimir Beara
Branko Stanković
Tomislav Crnković
Zlatko Čajkovski
Ivan Horvat
Vujadin Boškov
Tihomir Ognjanov
Rajko Mitić
Bernard Vukas
Stjepan Bobek
Branko Zebec
 Sverige
Kalle Svensson
Lennart Samuelsson
Erik Nilsson
Holger Hansson
Bengt Gustavsson
Gösta Lindh
Sylve Bengtsson
Gösta Löfgren
Ingvar Rydell
Yngve Brodd
Gösta Sandberg
Olof Ahlund
Melbourne 1956
Detaljer…
 Sovjetunionen
Lev Yashin
Nikolai Tishchenko
Mikhail Ogonkov
Aleksei Paramonov
Anatoli Bashashkin
Igor Netto
Boris Tatushin
Anatoli Isayev
Eduard Streltsov
Valentin Ivanov
Vladimir Ryzhkin
Boris Kuznetsov
Yozhef Betsa
Sergei Salnikov
Boris Razinsky
Anatoli Maslyonkin
Anatoli Ilyin
Nikita Simonyan
 Jugoslavien
Petar Radenković
Mladen Koščak
Nikola Radović
Ivan Šantek
Ljubiša Spajić
Dobrosav Krstić
Dragoslav Šekularac
Zlatko Papec
Sava Antić
Todor Veselinović
Muhamed Mujić
Blagoje Vidinić
Ibrahim Biogradlić
Luka Lipošinović
 Bulgarien
Stefan Bozhkov
Georgi Naydenov
Kiril Rakarov
Manol Manolov
Nikola Kovachev
Panayot Panayotov
Ivan Kolev
Krum Yanev
Gavril Stoyanov
Todor Diev
Yosif Yosifov
Georgi Dimitrov
Milcho Goranov
Dimitar Milanov
Rom 1960
Detaljer…
 Jugoslavien
Andrija Anković
Vladimir Durković
Milan Galić
Fahrudin Jusufi
Tomislav Knez
Bora Kostić
Aleksandar Kozlina
Dušan Maravić
Željko Matuš
Željko Perušić
Novak Roganović
Velimir Sombolac
Milutin Šoškić
Silvester Takač
Blagoje Vidinić
Ante Žanetić
 Danmark[9]
Poul Andersen
John Danielsen
Henning Enoksen
Henry From
Bent Hansen
Poul Jensen
Hans Christian Nielsen
Harald Nielsen
Flemming Nielsen
Poul Pedersen
Jørn Sørensen
Tommy Troelsen
Erik Gaardhøje[8]
Jørgen Hansen
Henning Helbrandt
Bent Krog
Erling Linde Larsen
Poul Mejer
Finn Sterobo
 Ungern
Flórián Albert
Jenő Dálnoki
Zoltán Dudás
János Dunai
Lajos Faragó
János Göröcs
Ferenc Kovács
Dezső Novák
Pál Orosz
László Pál
Tibor Pál
Gyula Rákosi
Imre Sátori
Ernő Solymosi
Gábor Török
Pál Várhidi
Oszkár Vilezsál
Tokyo 1964
Detaljer…
 Ungern
Ferenc Bene
Tibor Csernai
János Farkas
József Gelei
Kálmán Ihász
Sándor Katona
Imre Komora
Ferenc Nógrádi
Dezső Novák
Árpád Orbán
Károly Palotai
Antal Szentmihályi
Gusztáv Szepesi
Zoltán Varga
 Tjeckoslovakien
Jan Brumovský
Ludovít Cvetler
Ján Geleta
František Knebort
Karel Knesl
Karel Lichtnégl
Vojtech Masný
Štefan Matlák
Ivan Mráz
Karel Nepomucký
Zdeněk Pičman
František Schmucker
Anton Švajlen
Anton Urban
František Valošek
Josef Vojta
Vladimír Weiss
 Tyskland
Gerd Backhaus
Wolfgang Barthels
Bernd Bauchspieß
Gerhard Körner
Otto Fräßdorf
Henning Frenzel
Dieter Engelhardt
Herbert Pankau
Manfred Geisler
Jürgen Heinsch
Klaus Lisiewicz
Jürgen Nöldner
Peter Rock
Klaus-Dieter Seehaus
Hermann Stöcker
Werner Unger
Klaus Urbanczyk
Eberhard Vogel
Manfred Walter
Horst Weigang
Mexico City 1968
Detaljer…
 Ungern
István Básti
Antal Dunai
Lajos Dunai
Ernő Noskó
Dezső Novák
Károly Fatér
László Fazekas
István Juhász
László Keglovich
Lajos Kocsis
Iván Menczel
László Nagy
Miklós Páncsics
István Sárközi
Lajos Szűcs
Zoltan Szarka
Miklós Szalai
Gábor Sárközi
 Bulgarien
Stoyan Yordanov
Atanas Gerov
Georgi Hristakiev
Milko Gaydarski
Kiril Ivkov
Ivaylo Georgiev
Tsvetan Dimitrov
Evgeni Yanchovski
Petar Zhekov
Atanas Hhristov
Asparuh Donev
Kiril Hristov
Georgi Ivanov
Todor Nikolov
Yancho Dimitrov
Ivan Zafirov
Mihail Gyonin
Georgi Vasilev
 Japan
Kenzo Yokoyama
Hiroshi Katayama
Masakatsu Miyamoto
Yoshitada Yamaguchi
Mitsuo Kamata
Ryozo Suzuki
Kiyoshi Tomizawa
Takaji Mori
Aritatsu Ogi
Eizo Yuguchi
Shigeo Yaegashi
Teruki Miyamoto
Masashi Watanabe
Yasuyuki Kuwahara
Kunishige Kamamoto
Ikuo Matsumoto
Ryuichi Sugiyama
Masahiro Hamazaki
München 1972
Detaljer…
 Polen
Hubert Kostka

Zbigniew Gut
Jerzy Gorgoń
Zygmunt Anczok
Lesław Ćmikiewicz
Zygmunt Maszczyk
Jerzy Kraska
Kazimierz Deyna
Zygfryd Szołtysik
Włodzimierz Lubański
Robert Gadocha
Ryszard Szymczak
Antoni Szymanowski
Joachim Marx
Grzegorz Lato
Marian Ostafiński
Kazimierz Kmiecik

 Ungern
István Géczi

Péter Vépi
Miklós Páncsics
Péter Juhász
Lajos Szűcs
Mihály Kozma
Antal Dunai
Lajos Kű
Béla Váradi
Ede Dunai
László Bálint
Lajos Kocsis
Kálmán Tóth
László Branikovics
József Kovács
Csaba Vidács
Adám Rothermel

 Sovjetunionen
Oleh Blochin
Murtaz Churtsilava
Juri Istomin
Vladimir Kaplitjnj
Viktor Kolotov
Evgenj Lovtjev
Sergei Olshanskj
Evhen Rudakov
Vjatjeslav Semjonov
Gennadj Jevriuzjikin
Oganes Zanazanjan
Andrei Jakubik
Arkadj Andreasjan
Revaz Dzodzuasjvili
Jozjef Sabo
Juri Jelisejev
Vladimir Onistjenko
Anatolij Kuksov
Vladimir Pilguj
 Östtyskland
Jürgen Croy
Manfred Zapf
Konrad Weise
Bernd Bransch
Jürgen Pommerenke
Jürgen Sparwasser
Hans-Jürgen Kreische
Joachim Streich
Wolfgang Seguin
Peter Ducke
Frank Ganzera
Lothar Kurbjuweit
Eberhard Vogel
Harald Irmscher
Ralf Schulenberg
Reinhard Häfner
Siegmar Watzlich
Montréal 1976
Detaljer…
 Östtyskland
Hans-Ulrich Grapenthin
Wilfried Gröbner
Jürgen Croy
Gerd Weber
Hans-Jürgen Dörner
Konrad Weise
Lothar Kurbjuweit
Reinhard Lauck
Gerd Heidler
Reinhard Häfner
Hans-Jürgen Riediger
Bernd Bransch
Martin Hoffmann
Gerd Kische
Wolfram Löwe
Hartmut Schade
Dieter Riedel
 Polen
Jan Tomaszewski
Piotr Mowlik
Antoni Szymanowski
Jerzy Gorgoń
Wojciech Rudy
Władysław Żmuda
Zygmunt Maszczyk
Grzegorz Lato
Henryk Wawrowski
Henryk Kasperczak
Roman Ogaza
Kazimierz Kmiecik
Kazimierz Deyna
Andrzej Szarmach
Henryk Wieczorek
Lesław Ćmikiewicz
Jan Benigier
 Sovjetunionen
Vladimir Astapovskj
Anatolj Konjkov
Viktor Matvienko
Mjchailo Fomenko
Stefan Resjko
Vladimir Trosjkin
David Kipiani
Vladimir Onistjenko
Viktor Kolotov
Vladimir Veremeev
Oleh Blochin
Leonid Burjak
Vladimir Fjodorov
Aleksandr Minajev
Viktor Zvjagintsev
Leonid Nazarenko
Aleksandr Protjorov
Moskva 1980
Detaljer…
 Tjeckoslovakien
Stanislav Seman
Luděk Macela
Josef Mazura
Libor Radimec
Zdeněk Rygel
Petr Němec
Ladislav Vízek
Jan Berger
Jindřich Svoboda
Luboš Pokluda
Werner Lička
Rostislav Václavíček
Jaroslav Netolička
Oldřich Rott
František Štambacher
František Kunzo
 Östtyskland
Bodo Rudwaleit
Arthur Ullrich
Lothar Hause
Frank Uhlig
Frank Baum
Rudiger Schnuphase
Frank Terletzki
Wolfgang Steinbach
Jürgen Bähringer
Werner Peter
Dieter Kühn
Norbert Trieloff
Matthias Müller
Matthias Liebers
Bernd Jakubowski
Wolf-Rudiger Netz
 Sovjetunionen
Rinat Dasayev
Tengiz Sulakvelidze
Aleksandr Tjivadze
Vagiz Chidijatullin
Oleg Romantsev
Sergej Sjavlo
Sergej Andrejev
Volodimir Bezsonov
Juri Gavrilov
Fjodor Cherenkov
Valeri Gazzaev
Vladimir Pilguj
Serhij Baltatja
Sergei Nikulin
Choren Oganesian
Aleksandr Prokopenko
Los Angeles 1984
Detaljer…
 Frankrike
William Ayache
Michel Bensoussan
Michel Bibard
Dominique Bijotat
François Brisson
Patrick Cubaynes
Patrice Garande
Philippe Jeannol
Guy Lacombe
Jean-Claude Lemoult
Jean Philippe Rohr
Albert Rust
Didier Senac
Jean-Christophe Thouvenel
Jose Toure
Daniel Xuereb
Jean Louis Zanon
 Brasilien
Pinga
Davi
Milton Cruz
Luís Henrique Dias
André Luís
Mauro Galvão
Tonho
Kita
Gilmar Popoca
Silvinho
Gilmar
Ademir
Paulo Santos
Ronaldo Silva
Dunga
Chicão
Luiz Carlos Winck
 Jugoslavien
Mirsad Baljić
Mehmed Baždarević
Vlado Čapljić
Borislav Cvetković
Stjepan Deverić
Milko Djurovski
Marko Elsner
Nenad Gračan
Tomislav Ivković
Srečko Katanec
Branko Miljuš
Mitar Mrkela
Jovica Nikolić
Ivan Pudar
Ljubomir Radanović
Admir Smajić
Dragan Stojković
Seoul 1988
Detaljer…
 Sovjetunionen
Aleksandr Borodjuk
Oleksij Tjerednyk
Igor Dobrovolskij
Sergej Fokin
Sergej Gorlukovitj
Arvidas Janonis
Gela Ketasjvili
Dimitrij Charin
Jevgenij Kuznetsov
Viktor Losev
Vladimir Ljutij
Aleksej Michajlitjenko
Arminas Narbekovas
Igor Ponomarev
Jurij Savitjev
Igor Skljarov
Vladimir Tatartjuk
Jevgenij Jarovenko
Aleksej Prudnikov
Vadim Tysjtjenko
 Brasilien
Ademir
Aloísio
Andrade
Batista
Bebeto
Careca
André Cruz
Edmar
Geovani
João Paulo
Jorginho
Milton
Neto
Romário
Cláudio Taffarel
Luiz Carlos Winck
Ricardo Gomes
Mazinho
Valdo Filho
Zé Carlos
 Västtyskland
Rudi Bommer
Holger Fach
Wolfgang Funkel
Armin Görtz
Roland Grahammer
Thomas Häßler
Thomas Hörster
Olaf Janßen
Uwe Kamps
Gerhard Kleppinger
Jürgen Klinsmann
Frank Mill
Karl-Heinz Riedle
Christian Schreier
Michael Schulz
Ralf Sievers
Fritz Walter
Wolfram Wuttke
Oliver Reck
Gunnar Sauer
Barcelona 1992
Detaljer…
 Spanien
José Emilio Amavisca
Rafael Berges
Santiago Cañizares
Abelardo
Albert Ferrer
Josep Guardiola
Miguel Hernández
Antonio Jiménez Sistachs
Mikel Lasa
Juan Manuel López
Javier Manjarín
Luis Enrique
Kiko Narváez
Alfonso Pérez Muñoz
Antonio Pinilla
Francisco Soler Atencia
Gabriel Vidal
Roberto Solozábal
David Villabona
Francisco Veza
 Polen
Dariusz Adamczuk
Marek Bajor
Jerzy Brzęczek
Marek Koźmiński
Dariusz Gęsior
Marcin Jałocha
Tomasz Łapiński
Tomasz Wałdoch
Aleksander Kłak
Andrzej Kobylański
Ryszard Staniek
Wojciech Kowalczyk
Andrzej Juskowiak
Grzegorz Mielcarski
Piotr Świerczewski
Mirosław Walogóra
Dariusz Koseła
Arkadiusz Onyszko
Dariusz Szubert
Tomasz Wieszczycki
 Ghana
Joachin Yaw Acheampong
Simon Addo
Sammi Adjei
Maxwell Konadu
Mamood Amadu
Isaac Asare
Frank Amankwah
Nii Lamptey
Bernard Aryee
Kwame Ayew
Mohammed Gargo
Mohammed Kalilu
Ibrahim Dossey
Samuel Osei Kuffour
Samuel Kumah
Anthony Mensah
Alex Nyarko
Yaw Preko
Shamo Quaye
Oli Rahman
Atlanta 1996
Detaljer…
 Nigeria
Daniel Amokachi
Emmanuel Amunike
Tijani Babangida
Celestine Babayaro
Emmanuel Babayaro
Teslim Fatusi
Victor Ikpeba
Dosu Joseph
Nwankwo Kanu
Garba Lawal
Abiodon Obafemi
Kingsley Obiekwu
Uche Okechukwu
Jay-Jay Okocha
Sunday Oliseh
Mobi Oparaku
Wilson Oruma
Taribo West
 Argentina
Matias Almeyda
Roberto Ayala
Christian Bassedas
Carlos Bossio
Pablo Cavallero
José Chamot
Hernán Crespo
Marcelo Delgado
Marcelo Gallardo
Claudio López
Gustavo Adrián López
Hugo Morales
Ariel Ortega
Pablo Paz
Hector Pineda
Roberto Sensini
Diego Simeone
Javier Zanetti
 Brasilien
Dida
Zé María
Aldair
Ronaldo
Flávio Conceição
Roberto Carlos
Bebeto
Amaral
Juninho
Rivaldo
Sávio
Danrlei
Narciso
André Luiz
Zé Elias
Marcelinho Paulista
Luizão
Ronaldo Guiaro
Sydney 2000
Detaljer…
 Kamerun
Samuel Eto'o
Serge Mimpo
Clément Beaud
Aaron Nguimbat
Joël Epalle
Modeste M'bami
Patrice Abanda
Nicolas Alnoudji
Daniel Bekono
Serge Branco
Lauren
Carlos Kameni
Patrick Mboma
Albert Meyong
Daniel Ngom Kome
Geremi
Patrick Suffo
Pierre Wome
 Spanien
David Albelda
Iván Amaya
Miguel Ángel Angulo
Daniel Aranzubia
Joan Capdevila
Jordi Ferrón
Gabriel García
Xavier Hernández
Jesus María Lacruz
Albert Luque
Carlos Marchena
Felip Ortiz
Carles Puyol
José María Romero
Ismael Ruiz
Raúl Tamudo
Antonio Velamazán
Unai Vergara
 Chile
Pedro Reyes
Nelson Tapia
Iván Zamorano
Javier di Gregorio
Cristian Álvarez
Francisco Arrué
Pablo Contreras
Sebastián González
David Henríquez
Manuel Ibarra
Claudio Maldonado
Reinaldo Navia
Rodrigo Núñez
Rafael Olarra
Patricio Ormazábal
David Pizarro
Rodrigo Tello
Mauricio Rojas
Aten 2004
Detaljer…
 Argentina
Roberto Ayala
Nicolás Burdisso
Wilfredo Caballero
Fabricio Coloccini
César Delgado
Andrés D'Alessandro
Leandro Fernández
Luciano Figueroa
Cristian 'Kily' González
Luis González
Mariano González
Gabriel Heinze
Germán Lux
Javier Mascherano
Nicolás Medina
Clemente Rodríguez
Mauro Rosales
Javier Saviola
Carlos Tévez
Tränare: Marcelo Bielsa
 Paraguay
Rodrigo Romero
Emilio Martínez
Julio Manzur
Carlos Gamarra
José Devaca
Celso Esquivel
Pablo Giménez
Edgar Barreto
Fredy Barreiro
Diego Figueredo
Aureliano Torres
Pedro Benítez
Julio César Enciso
Julio Valentín González
Ernesto Cristaldo
Osvaldo Díaz
José Cardozo
Diego Barreto
Tränare: Carlos Jara Saguier
 Italien
Marco Amelia
Andrea Barzagli
Daniele Bonera
Cesare Bovo
Giorgio Chiellini
Daniele De Rossi
Simone Del Nero
Marco Donadel
Matteo Ferrari
Andrea Gasbarroni
Alberto Gilardino
Emiliano Moretti
Giandomenico Mesto
Angelo Palombo
Ivan Pelizzoli
Giampiero Pinzi
Andrea Pirlo
Giuseppe Sculli
Tränare: Claudio Gentile
Peking 2008
Detaljer…
 Argentina
Oscar Ustari
Ezequiel Garay
Luciano Fabián Monzón
Pablo Zabaleta
Fernando Gago
Federico Fazio
José Ernesto Sosa
Éver Banega
Ezequiel Lavezzi
Juan Román Riquelme
Ángel Di María
Nicolás Pareja
Lautaro Acosta
Javier Mascherano
Lionel Messi
Sergio Agüero
Diego Buonanotte
Sergio Romero
Nicolás Navarro
Coach: Sergio Batista
 Nigeria
Ambruse Vanzekin
Chibuzor Okonkwo
Onyekachi Apam
Dele Adeleye
Monday James
Chinedu Obasi
Sani Kaita
Victor Nsofor Obinna
Promise Isaac
Solomon Okoronkwo
Oluwafemi Ajilore
Olubayo Adefemi
Peter Odemwingie
Efe Ambrose
Victor Anichebe
Emmanuel Ekpo
Ikechukwu Ezenwa
Oladapo Olufemi
Coach: Samson Siasia
 Brasilien
Diego Alves
Renan
Rafinha
Alex Silva
Thiago Silva
Marcelo
Ilsinho
Breno
Hernanes
Anderson
Lucas
Ronaldinho
Ramires
Diego
Thiago Neves
Alexandre Pato
Rafael Sóbis

Coach: Dunga
London 2012  Mexiko
José Corona
Israel Jiménez
Carlos Salcido
Hiram Mier
Dárvin Chávez
Héctor Herrera
Javier Cortés
Marco Fabián
Oribe Peralta
Giovani dos Santos
Javier Aquino
Raúl Jiménez
Diego Reyes
Jorge Enríquez
Néstor Vidrio
Miguel Ponce
Néstor Araujo
José Antonio Rodríguez
 Brasilien
Gabriel
Rafael Pereira da Silva
Thiago Emiliano da Silva
Juan Jesus
Sandro
Marcelo
Lucas
Rômulo
Leandro Damião
Oscar
Neymar
Hulk
Bruno Uvini
Danilo
Alex Sandro
Ganso
Alexandre Pato
Neto
 Sydkorea
Jung Sung-Ryong
Oh Jae-Seok
Yun Suk-Young
Kim Young-Gwon
Kim Kee-Hee
Ki Sung-Yueng
Kim Bo-Kyung
Baek Sung-Dong
Ji Dong-Won
Park Chu-Young
Nam Tae-Hee
Hwang Seok-Ho
Koo Ja-Cheol
Kim Chang-Soo
Park Jong-Woo
Jung Woo-Young
Kim Hyun-Sung
Lee Beom-Young

Damer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1996 Atlanta
Detaljer…
 USA
Mary Harvey
Cindy Parlow
Carla Overbeck
Tiffany Roberts
Brandi Chastain
Staci Wilson
Shannon MacMillan
Mia Hamm
Michelle Akers-Stahl
Julie Foudy
Carin Gabarra
Kristine Lilly
Joy Fawcett
Tisha Venturini
Tiffeny Milbrett
Briana Scurry
 Kina
Zhong Honglian
Wang Liping
Fan Yunjie
Yu Hongqi
Xie Huilin
Zhao Lihong
Wei Haiying
Shui Qingxia
Sun Wen
Liu Ailing
Sun Qingmei
Wen Lirong
Liu Ying
Chen Yufeng
Shi Guihong
Gao Hong
 Norge
Bente Nordby
Agnete Carlsen
Gro Espeseth
Nina Nymark Andersen
Merete Myklebust
Hege Riise
Anne Nymark Andersen
Heidi Støre
Marianne Pettersen
Linda Medalen
Brit Sandaune
Kjersti Thun
Tina Svensson
Tone Haugen
Trine Tangeraas
Ann-Kristin Aarønes
Tone Gunn Frustøl
Reidun Seth
Ingrid Sternhoff
2000 Sydney
Detaljer…
 Norge
Gro Espeseth
Bente Nordby
Marianne Pettersen
Hege Riise
Kristin Bekkevold
Ragnhild Gulbrandsen
Solveig Gulbrandsen
Margunn Haugenes
Ingeborg Hovland
Christine Bøe Jensen
Silje Jørgensen
Monica Knudsen
Gøril Kringen
Unni Lehn
Dagny Mellgren
Anita Rapp
Brit Sandaune
Bente Kvitland
 USA
Brandi Chastain
Joy Fawcett
Julie Foudy
Mia Hamm
Kristine Lilly
Tiffeny Milbrett
Carla Overbeck
Cindy Parlow
Briana Scurry
Lorrie Fair
Shannon MacMillan
Siri Mullinix
Christie Pearce
Nikki Serlenga
Danielle Slaton
Kate Sobrero
Sara Whalen
 Tyskland
Ariane Hingst
Melanie Hoffmann
Steffi Jones
Renate Lingor
Maren Meinert
Sandra Minnert
Claudia Mueller
Birgit Prinz
Silke Rottenberg
Kerstin Stegemann
Bettina Wiegmann
Tina Wunderlich
Nicole Brandebusemeyer
Nadine Angerer
Doris Fitschen
Jeannette Goette
Stefanie Gottschlich
Inka Grings
2004 Athens
Detaljer…
 USA
Briana Scurry
Heather Mitts
Christie Rampone
Cat Reddick
Lindsay Tarpley
Brandi Chastain
Shannon Boxx
Angela Hucles
Mia Hamm
Aly Wagner
Julie Foudy
Cindy Parlow
Kristine Lilly
Joy Fawcett
Kate Markgraf
Abby Wambach
Heather O'Reilly
Kristin Luckenbill
 Brasilien
Andréia
Maravilha
Mônica
Tânia
Juliana
Daniela
Rosana
Renata Costa
Aline
Formiga
Elaine
Maycon
Pretinha
Marta
Cristiane
Roseli
Dayane
Grazielle
 Tyskland
Silke Rottenberg
Kerstin Stegeman
Kerstin Garefrekes
Steffi Jones
Sarah Günther
Viola Odebrecht
Pia Wunderlich
Petra Wimbersky
Birgit Prinz
Renate Lingor
Martina Müller
Navina Omilade
Sandra Minnert
Isabell Bachor
Sonja Fuss
Conny Pohlers
Ariane Hingst
Nadine Angerer
2008 Beijing
Detaljer…
 USA
Hope Solo
Heather Mitts
Christie Rampone
Rachel Buehler
Lindsay Tarpley
Natasha Kai
Shannon Boxx
Amy Rodriguez
Heather O'Reilly
Aly Wagner
Carli Lloyd
Lauren Cheney
Tobin Heath
Stephanie Cox
Kate Markgraf
Angela Hucles
Lori Chalupny
Nicole Barnhart
Coach: Pia Sundhage
 Brasilien
Andréia
Simone
Andréia Rosa
Tânia
Renata Costa
Maycon
Daniela
Formiga
Ester
Marta
Cristiane
Bárbara
Francielle
Pretinha
Fabiana
Érika
Maurine
Rosana
Coach: Jorge Luiz Barcellos
 Tyskland
Nadine Angerer
Kerstin Stegemann
Saskia Bartusiak
Babett Peter
Annike Krahn
Linda Bresonik
Melanie Behringer
Sandra Smisek
Birgit Prinz
Renate Lingor
Anja Mittag
Ursula Holl
Célia Okoyino da Mbabi
Simone Laudehr
Fatmire Bajramaj
Conny Pohlers
Ariane Hingst
Kerstin Garefrekes
Coach: Silvia Neid
2012 London  USA
Hope Solo
Heather Mitts
Christie Rampone
Becky Sauerbrunn
Kelley O'Hara
Amy LePeilbet
Shannon Boxx
Amy Rodriguez
Heather O'Reilly
Carli Lloyd
Sydney Leroux
Lauren Cheney
Alex Morgan
Abby Wambach
Megan Rapinoe
Rachel Buehler
Tobin Heath
Nicole Barnhart
 Japan
Miho Fukumoto
Yukari Kinga
Azusa Iwashimizu
Saki Kumagai
Aya Sameshima
Mizuho Sakaguchi
Kozue Ando
Aya Miyama
Nahomi Kawasumi
Homare Sawa
Shinobu Ohno
Kyoko Yano
Karina Maruyama
Asuna Tanaka
Megumi Takase
Mana Iwabuchi
Yūki Ōgimi
Ayumi Kaihori
 Kanada
Karina LeBlanc
Emily Zurrer
Chelsea Stewart
Carmelina Moscato
Robyn Gayle
Kaylyn Kyle
Rhian Wilkinson
Diana Matheson
Candace Chapman
Lauren Sesselmann
Desiree Scott
Christine Sinclair
Sophie Schmidt
Melissa Tancredi
Kelly Parker
Jonelle Filigno
Brittany Timko
Erin McLeod
Melanie Booth
Marie-Eve Nault

Individuella multimedaljörer[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

 Arthur Berry (GBR) (1908, 1912)
 Ronald Brebner (GBR) (1908, 1912)
 Vivian Woodward (GBR) (1908, 1912)
 José Andrade (URU) (1924, 1928)
 Pedro Arispe (URU) (1924, 1928)
 Pedro Cea (URU) (1924, 1928)
 Andrés Mazali (URU) (1924, 1928)
 José Nasazzi (URU) (1924, 1928)
 Pedro Petrone (URU) (1924, 1928)
 Héctor Scarone (URU) (1924, 1928)
 Santos Urdinarán (URU) (1924, 1928)
 Dezső Novák (HUN) (1964, 1968)
 Javier Mascherano (ARG) (2004, 2008)

Damer[redigera | redigera wikitext]

 Shannon Boxx (USA) (2004, 2008)
 Brandi Chastain (USA) (1996, 2004)
 Joy Fawcett (USA) (1996, 2004)
 Julie Foudy (USA) (1996, 2004)
 Angela Hucles (USA) (2004, 2008)
 Mia Hamm (USA) (1996, 2004)
 Kristine Lilly (USA) (1996, 2004)
 Kate Markgraf (USA) (2004, 2008)
 Heather O'Reilly (USA) (2004, 2008)
 Cindy Parlow (USA) (1996, 2004)
 Christie Rampone (USA) (2004, 2008)
 Briana Scurry (USA) (1996, 2004)
 Lindsay Tarpley (USA) (2004, 2008)
 Aly Wagner (USA) (2004, 2008)

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] Vid detta mästerskap var fotbollen en demonstrationsidrott och inga formella medaljer deludes ut. Dock erkänner IOC medaljerna för att påvisa ett samband mellan de tidiga sporterna och sporterna på dagens olympiska program.
  2. ^ Representerade av Upton Park F.C.
  3. ^ Representerade av Club Française
  4. ^ Representerade av Université de Bruxelles
  5. ^ Representerade av Galt F. C.
  6. ^ Representerade av Christian Brothers College
  7. ^ Representerade av St. Rose Parish
  8. ^ [a b c d e f g h i j k l] Dessa spelare ingick i truppen, men spelade inga matcher.
  9. ^ [a b c d] (danska) Slutrundetrupper 1908-2004Daniska fotbollsförbundet
  10. ^ [a b c] Databasen hos IOC visar endast de elva spelarna som medaljörer för sina länder. Denna lista innehåller dessa elva spelare, men även andra spelare som var med vid minst ett tillfälle under turneringen

Referenser[redigera | redigera wikitext]