Dackarna

Från Wikipedia
(Omdirigerad från Luxo Stars)
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Dackarna
Tävlingsbana: G&B Arena
Kapacitet: 15.000
Läktarplatser: 6.500 sittplaster
Parkering: 2.900 platser
Mått 500cc: Banlängd 305 m,
Raksträckor 60 m,
Kurvradie 33 m,
Kurvbredd 17 m.
Banrekord 55,1
Andreas Jonsson 2011-08-23
Mått 80cc: banlängd 150 m,
34 m, raksträckor.
kurvradie 12 m,
kurvbredd 11,5 m.
Banrekord 47,2
Johan Jensen 2011-09-17
A-lagledare: Peter Karlsson
B-lagledare: Magnus Sandberg
Lagkapten: Maciej Janowski
Sportchef: Peter Karlsson
Klubbchef: Tomas Karlsson
Ordförande (Målilla MK): Tomas Karlsson
Koordinator: Krister Eriksson
Supporterklubb: Spinning Wheels
Speakertorn och Dackarnas omklädningsstuga, från det gamla Målilla Motorstadion, numera i Målilla-Gårdveda hembygdspark

Dackarna, är ett speedwaylag som kommer från Målilla. De kör i svenska Elitserien. Hemmaarenan Målilla Motorstadion är en av Sveriges modernaste och största permanenta speedwayarenor, och har för närvarande sponsornamnet G&B Arena.

Målilla Motorklubb grundades 1929. 1949 bildades speedwaylaget Dackarna. Laget körde i den högsta serien 1951-1965, som var klubbens guldålder med nio erövrade medaljer. Det blev då fyra SM-guld: 1957, 1958, 1959 och 1962. År 2007 blev Dackarna svenska mästare senaste gången.

År 1997 fick laget en stor sponsor och döptes då om till Team Svelux. Då sponsorn 2002 blev uppköpt, bytte speedwaylaget till Luxo Stars. Under senhösten 2006 kom det gamla namnet Dackarna till heders igen.

Klubben arrangerar även varje år Scandinavian Grand Prix som är en internationell lagtävling.

År 2017 anställdes förra speedwayåkaren Peter Karlsson som ny klubbdirektör i Dackarna.

Spinning Wheels är Dackarnas egna supporterklubb.

Förare 2018[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Polen Patryk Dudek 1992 1.987 10 17 1,700
PolenMaciej Janowski 1991 1,859 10 26 2,600
USA Greg Hancock 1970 1,800 9 19 2,111
Danmark Hans Andersen 1980 1,421 8 8 1,000
Sverige Oliver Berntzon 1993 1,239 10 17 1,700
Polen Kacper Gomolski 1993 1,130
PolenPawel Przedpelski 1995 1,077 6 6 1,000
Sverige Joel Kling 1997 0,776 7 5 0,714
Sverige Joel Larsson 1992 0,500
Sverige William Björling 2000 0,500

Förare 2017[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Polen Patryk Dudek 1992 2,099 16 86 175 2,035
Polen Kacper Gomolski 1993 1,508 6 23 26 1,130
PolenMaciej Janowski 1991 1,532 15 73 130 1,781
Sverige Fredrik Lindgren 1985 1,814 13 63 123 1,952
Sverige Peter Ljung 1982 1,656 16 73 100 1,370
Polen Rune Holta 1973 1,600 10 43 69 1,605
Danmark Mads Korneliussen 1983 1,042 11 49 62 1,265
SverigeJoel Kling 1997 0,500 16 55 39 0,709
SverigeAlex Johansson 1996 0,500 0 0 0 0,000
Gästförare
Ricky Kling

Förare 2016[redigera | redigera wikitext]

<tbody></tbody>
FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
PolenMaciej Janowski19911,4911151811,588
Polen Patryk Dudek19921,46511561202,143
Danmark Michael Jepsen Jensen19921,560523361,565
Polen Kacper Gomolski19931,1921151731,431
Sverige Mikael Max19731,4471142571,447
Sverige Magnus Karlsson19810,6641032190,594
Sverige Peter Ljung19821,6731148791,673
Polen Rune Holta19731,467626471,801

Förare 2014[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Danmark Nicki Pedersen 1977 2,317 9 49 100 2,041
Polen Patryk Dudek 1992 1,896 8 36 53 1,472
Danmark Michael Jepsen Jensen 1992 1,881 4 19 21 1,105
Polen Krzysztof Buczkowski 1986 1,492 5 25 35 1,400
Sverige Joonas Kylmäkorpi 1980 1,283 9 36 44 1,222
Danmark Mikkel Bech Jensen 1994 1,129 5 21 21 1,000
Ukraina Alexandr Loktaev 1994 0,944 3 13 34 2,615
Gästförare
Sverige Dennis Andersson 1991 1,119 9 36 40 1,111
Sverige Robin Aspegren 1989 0,671 9 36 29 0,806

Förare 2013[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Australien Darcy Ward 1992 2,000 9 44 96 2,182
Danmark Michael Jepsen Jensen 1992 1,651 16 78 145 1,859
Sverige Fredrik Lindgren 1985 1,646 13 62 109 1,758
Polen Patryk Dudek 1992 1,609 16 78 146 1,872
Australien David Watt 1978 1,393 5 23 34 1,478
Sverige Dennis Andersson 1991 1,119 15 55 71 1,291
Danmark Mikkel Michelsen 1994 1,032 12 57 77 1,351
Danmark Patrick Hougaard (avregistrerad) 1989 0,786 5 19 29 1,526
Sverige Joel Larsson 1992 0,500 8 24 17 0,708
Gästförare
Sverige Simon Gustafsson 1990 1,250 7 28 19 0,679
Sverige Victor Palovaara 1994 0,500 4 12 5 0,417

Förare 2012[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Sverige Andreas Jonsson 1980 2,310 17 83 163 1,964
Australien Darcy Ward 1992 1,778 13 64 127 1,984
Sverige Fredrik Lindgren 1985 1,737 18 84 138 1,643
Sverige Jonas Davidsson 1984 1,725 13 56 69 1,232
Danmark Michael Jepsen Jensen 1992 1,324 18 84 145 1,726
Storbritannien Tai Woffinden1 1990 1,310 5 22 36 1,636
Polen Patryk Dudek 1992 0,813 13 62 110 1,774
Sverige Joel Larsson (gäst) 1992 0,722 8 25 4 0,160
Sverige Linus Eklöf (gäst) 1989 0,669 3 14 14 1,000
Sverige Tim Gudmundsson 1992 0,500 5 15 2 0,133
Sverige Victor Palovaara2 1994 0,500 13 44 25 0,568
Storbritannien Scott Nicholls3 1978 1,411 3 12 18 1,500

Källa: SVEMO

1 Tai Woffinden gick in i Dackarnas trupp under transferfönstret.
2 Victor Palovaara gick över från Valsarna till Dackarna under transferfönstret. Hans resultat från Valsarna är inräknat här.
3 Scott Nicholls gick över till Vargarna under transferfönstret.

Förare 2011[redigera | redigera wikitext]

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Polen/Norge Rune Holta 1973 2,476 20 97 151 1,557
Sverige Andreas Jonsson 1980 2,090 20 116 268 2,310
Sverige Fredrik Lindgren 1985 1,867 18 95 165 1,737
Danmark Hans Andersen 1980 1,614 13 70 85 1,214
Polen Artur Mroczka 1989 1,217 11 39 43 1,103
Sverige Ricky Kling 1987 1,192 6 23 16 0,696
Kroatien Jurica Pavlic 1989 0,950 4 18 34 1,889
Sverige Robin Aspegren 1989 0,741 1 5 3 0,600
Sverige Linus Eklöf 1989 0,669 1 4 4 1,000
Storbritannien Daniel King 1986 0.625 13 61 92 1,508
Sverige Anders Mellgren 1991 0,500 9 29 11 0,379
Sverige Joel Larsson 1992 0,500 11 36 26 0,722
Polen Tomasz Chrzanowski (Avreg.) 1980 1,157 2 6 5 0,833

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]