Mall:Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Preliminär kvalomgång
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|förkval}}
 v  r Preliminär kvalomgång – 16 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Tre Penne San Marino 1–3 Kosovo Gjilani
Lincoln Red Imps Gibraltar 00003–0 (TD) Kosovo Prishtina
FC Santa Coloma Andorra 00000–0 (e.f.)
(3–4 str.)
Montenegro Iskra Danilovgrad
Engordany Andorra 1–3 Montenegro Zeta
Glentoran Nordirland 1–0 Färöarna HB
St Joseph's Gibraltar 1–2 Färöarna B36
Coleraine Nordirland 1–0 San Marino La Fiorita
NSÍ Färöarna 5–1 Wales Barry Town United
Kvalomgång 1
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|kvalomgång1}}
 v  r Första kvalomgången – 94 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Maribor Slovenien 00002–2 (e.f.)
(4–5 str.)
Nordirland Coleraine
Olimpija Ljubljana Slovenien 00002–1 (e.f.) Island Víkingur
B36 Färöarna 00004–3 (e.f.) Estland Levadia
Riteriai Litauen 00003–2 (e.f.) Irland Derry City
Žalgiris Litauen 2–0 Estland Paide Linnameeskond
Budapest Honvéd Ungern 00002–1 (e.f.) Finland Inter Åbo
Zrinjski Mostar Bosnien och Hercegovina 3–0 Luxemburg Differdange 03
Valletta Malta 0–1 Wales Bala Town
Lincoln Red Imps Gibraltar 2–0 Luxemburg Union Titus Pétange
Rosenborg BK Norge 4–2 Island Breiðablik
Aberdeen Skottland 6–0 Färöarna NSÍ
Motherwell Skottland 5–1 Nordirland Glentoran
Hammarby IF Sverige 3–0 Ungern Puskás Akadémia
Malmö FF Sverige 2–0 Polen Cracovia
Kukësi Albanien 2–1 Bulgarien Slavija Sofia
Ventspils Lettland 2–1 Moldavien Dinamo-Auto
Sjachtar Salihorsk Belarus 00000–0 (e.f.)
(1–4 str.)
Moldavien Sfântul Gheorghe
Dinamo Minsk Belarus 0–2 Polen Piast Gliwice
AGF Danmark 5–2 Finland Honka
Shamrock Rovers Irland 00002–2 (e.f.)
(12–11 str.)
Finland Ilves
FH Island 0–2 Slovakien Dunajská Streda
The New Saints Wales 00003–1 (e.f.) Slovakien Žilina
Vaduz Liechtenstein 0–2 Malta Hibernians
Servette Schweiz 3–0 Slovakien Ružomberok
Nefttji Azerbajdzjan 2–1 Nordmakedonien Shkupi
Keşla Azerbajdzjan 00000–0 (e.f.)
(4–5 str.)
Albanien Laçi
Hapoel Be'er Sheva Israel 3–0 Georgien Dinamo Batumi
Nõmme Kalju Estland 0–4 Slovenien Mura
FK Bodø/Glimt Norge 6–1 Litauen Kauno Žalgiris
Fehérvár Ungern 00001–1 (e.f.)
(4–2 str.)
Irland Bohemian
Apollon Limassol Cypern 5–1 Georgien Saburtalo Tbilisi
Maccabi Haifa Israel 3–1 Bosnien och Hercegovina Željezničar
Alashkert Armenien 0–1 Nordmakedonien Renova
Partizan Serbien 1–0 Lettland RFS
Lech Poznań Polen 3–0 Lettland Valmiera
Ordabasy Kazakstan 1–2 Rumänien Botoșani
Steaua București Rumänien 3–0 Nordmakedonien Sjirak
Progrès Niederkorn Luxemburg 3–0 Montenegro Zeta
CSKA Sofia Bulgarien 2–1 Malta Sirens
Petrocub Hîncești Moldavien 0–2 Serbien TSC Bačka Topola
Sumgajit Azerbajdzjan 0–2 Nordmakedonien Shkëndija
Kairat Kazakstan 4–1 Armenien Noah
Lokomotivi Tbilisi Georgien 2–1 Rumänien Universitatea Craiova
Teuta Albanien 2–0 Israel Beitar Jerusalem
Borac Banja Luka Bosnien och Hercegovina 1–0 Montenegro Sutjeska Nikšić
Iskra Danilovgrad Montenegro 0–1 Bulgarien Lokomotiv Plovdiv
Gjilani Kosovo 00000–2 (e.f.) Cypern APOEL
Kvalomgång 2
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|kvalomgång2}}
 v  r Andra kvalomgången – Från Champions League – 20 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Inter Club d'Escaldes Andorra 0–1 Irland Dundalk
Kups Finland 00001–1 (e.f.)
(4–3 str.)
Slovakien Slovan Bratislava
Linfield Nordirland 0–1 Malta Floriana
Riga Lettland 1–0 San Marino Tre Fiori
Djurgårdens IF Sverige 2–1 Gibraltar Europa
Flora Estland 2–1 Island KR
Sileks Nordmakedonien 0–2 Kosovo Drita
Astana Kazakstan 0–1 Montenegro Budućnost Podgorica
Ararat-Armenia Armenien 00004–3 (e.f.) Luxemburg Fola Esch
Connah's Quay Nomads Wales 0–1 Georgien Dinamo Tbilisi
Andra kvalomgången – Bäst placerade – 72 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Hammarby IF Sverige 0–3 Polen Lech Poznań
Kajsar Kazakstan 1–4 Cypern APOEL
Mura Slovenien 3–0 Danmark AGF
Maccabi Haifa Israel 2–1 Kazakstan Kairat
Lokomotivi Tbilisi Georgien 2–1 Ryssland Dynamo Moskva
Nefttji Azerbajdzjan 1–3 Turkiet Galatasaray
B36 Färöarna 00002–2 (e.f.)
(5–4 str.)
Wales The New Saints
Coleraine Nordirland 00002–2 (e.f.)
(0–3 str.)
Skottland Motherwell
IFK Göteborg Sverige 1–2 Danmark FC Köpenhamn
TSC Bačka Topola Serbien 00006–6 (e.f.)
(4–5 str.)
Rumänien Steaua București
Teuta Albanien 0–4 Spanien Granada
OFI Grekland 0–1 Cypern Apollon Limassol
Progrès Niederkorn Luxemburg 0–5 Nederländerna Willem II
Viking FK Norge 0–2 Skottland Aberdeen
Standard Liège Belgien 2–0 Wales Bala Town
Sfântul Gheorghe Moldavien 00000–1 (e.f.) Serbien Partizan
CSKA Sofia Bulgarien 2–0 Belarus Bate Borisov
Botoșani Rumänien 0–1 Nordmakedonien Shkëndija
Lokomotiv Plovdiv Bulgarien 1–2 England Tottenham Hotspur
Laçi Albanien 1–2 Israel Hapoel Be'er Sheva
Aris Grekland 1–2 Ukraina Kolos Kovalivka
Budapest Honvéd Ungern 0–2 Sverige Malmö FF
Ventspils Lettland 1–5 Norge Rosenborg BK
Riteriai Litauen 1–5 Tjeckien Slovan Liberec
Lincoln Red Imps Gibraltar 0–5 Skottland Rangers
Servette Schweiz 0–1 Frankrike Reims
Borac Banja Luka Bosnien och Hercegovina 0–2 Portugal Rio Ave
Renova Nordmakedonien 0–1 Kroatien Hajduk Split
Olimpija Ljubljana Slovenien 00002–3 (e.f.) Bosnien och Hercegovina Zrinjski Mostar
Kukësi Albanien 0–4 Tyskland Wolfsburg
Dunajská Streda Slovakien 00005–3 (e.f.) Tjeckien Jablonec
Piast Gliwice Polen 3–2 Österrike Hartberg
Osijek Kroatien 1–2 Schweiz Basel
Shamrock Rovers Irland 0–2 Italien AC Milan
Hibernians Malta 0–1 Ungern Fehérvár
FK Bodø/Glimt Norge 3–1 Litauen Žalgiris
Kvalomgång 3
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|kvalomgång3}}
 v  r Tredje kvalomgången – Från Champions League – 18 (20) deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Tirana Albanien Stod över
Ludogorets Razgrad Bulgarien Stod över
Sarajevo Bosnien och Hercegovina 2–1 Montenegro Budućnost Podgorica
Sheriff Tiraspol Moldavien 00001–1 (e.f.)
(3–5 str.)
Irland Dundalk
Ararat-Armenia Armenien 1–0 Slovenien Celje
Riga Lettland 0–1 Skottland Celtic
Kups Finland 2–0 Litauen Sūduva
Legia Warszawa Polen 2–0 Kosovo Drita
Färöarna 6–1 Georgien Dinamo Tbilisi
Djurgårdens IF Sverige 0–1 Rumänien Cluj
Floriana Malta 00000–0 (e.f.)
(2–4 str.)
Estland Flora
Tredje kvalomgången – Bäst placerade – 52 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Mura Slovenien 1–5 Nederländerna PSV
Malmö FF Sverige 5–0 Kroatien Lokomotiva Zagreb
Sporting Lissabon Portugal 1–0 Skottland Aberdeen
Charleroi Belgien 00002–1 (e.f.) Serbien Partizan
Rosenborg BK Norge 1–0 Turkiet Alanyaspor
Wolfsburg Tyskland 2–0 Ukraina Desna Tjernihiv
Fehérvár Ungern 00000–0 (e.f.)
(4–1 str.)
Frankrike Reims
Granada Spanien 2–0 Georgien Lokomotivi Tbilisi
Rijeka Kroatien 00002–0 (e.f.) Ukraina Kolos Kovalivka
St. Gallen Schweiz 0–1 Grekland AEK Aten
Lask Österrike 7–0 Slovakien Dunajská Streda
AC Milan Italien 3–2 Norge FK Bodø/Glimt
Shkëndija Nordmakedonien 1–3 England Tottenham Hotspur
Standard Liège Belgien 00002–1 (e.f.) Serbien Vojvodina
Rostov Ryssland 1–2 Israel Maccabi Haifa
Willem II Nederländerna 0–4 Skottland Rangers
Apollon Limassol Cypern 0–5 Polen Lech Poznań
Beşiktaş Turkiet 00001–1 (e.f.)
(2–4 str.)
Portugal Rio Ave
Steaua București Rumänien 0–2 Tjeckien Slovan Liberec
Hapoel Be'er Sheva Israel 3–0 Skottland Motherwell
FC Köpenhamn Danmark 3–0 Polen Piast Gliwice
Basel Schweiz 3–2 Cypern Anorthosis Famagusta
Galatasaray Turkiet 2–0 Kroatien Hajduk Split
Viktoria Plzeň Tjeckien 3–0 Danmark SønderjyskE
APOEL Cypern 2–2 (e.f.)
(4–2 str.)
Bosnien och Hercegovina Zrinjski Mostar
CSKA Sofia Bulgarien 3–1 Färöarna B36
Playoffomgång
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|playoff}}
 v  r Playoffomgången – Från Champions League – 16 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Young Boys Schweiz 3–0 Albanien Tirana
Dinamo Zagreb Kroatien 3–1 Estland Flora
Cluj Rumänien 3–1 Finland Kups
Ararat-Armenia Armenien 1–2 Serbien Röda stjärnan
Dinamo Brest Belarus 0–2 Bulgarien Ludogorets Razgrad
Sarajevo Bosnien och Hercegovina 0–1 Skottland Celtic
Legia Warszawa Polen 0–3 Azerbajdzjan Qarabağ
Dundalk Irland 3–1 Färöarna
Playoffomgången – Bäst placerade – 26 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Hapoel Be'er Sheva Israel 1–0 Tjeckien Viktoria Plzeň
Basel Schweiz 1–3 Bulgarien CSKA Sofia
Rio Ave Portugal 00002–2 (e.f.)
(8–9 str.)
Italien AC Milan
Rosenborg BK Norge 0–2 Nederländerna PSV
Sporting Lissabon Portugal 1–4 Österrike Lask
FC Köpenhamn Danmark 0–1 Kroatien Rijeka
AEK Aten Grekland 2–1 Tyskland Wolfsburg
Charleroi Belgien 1–2 Polen Lech Poznań
Malmö FF Sverige 1–3 Spanien Granada
Tottenham Hotspur England 7–2 Israel Maccabi Haifa
Slovan Liberec Tjeckien 1–0 Cypern APOEL
Standard Liège Belgien 3–1 Ungern Fehérvár
Rangers Skottland 2–1 Turkiet Galatasaray
Sextondelsfinaler
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|sextondelsfinaler}}
 v  r Sextondelsfinaler – 32 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Wolfsberger Österrike England Tottenham Hotspur 1–4
Dynamo Kiev Ukraina Belgien Club Brugge 1–1
Real Sociedad Spanien England Manchester United 0–4
Benfica Portugal England Arsenal 1–1
Röda stjärnan Serbien Italien AC Milan 2–2
Royal Antwerp Belgien Skottland Rangers 3–4
Slavia Prag Tjeckien England Leicester City 0–0
Red Bull Salzburg Österrike Spanien Villarreal 0–2
Braga Portugal Italien Roma 0–2
Krasnodar Ryssland Kroatien Dinamo Zagreb 2–3
Young Boys Schweiz Tyskland Bayer Leverkusen 4–3
Molde FK Norge Tyskland 1899 Hoffenheim 3–3
Granada Spanien Italien Napoli 2–0
Maccabi Tel Aviv Israel Ukraina Sjachtar Donetsk 0–2
Lille Frankrike Nederländerna Ajax 1–2
Olympiakos Grekland Nederländerna PSV 4–2
Åttondelsfinaler
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|åttondelsfinaler}}
 v  r Åttondelsfinaler – 16 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
Kvartsfinaler
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|kvartsfinaler}}
 v  r Kvartsfinaler – 8 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
 ? ? 
Semifinaler
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|semifinaler}}
 v  r Semifinaler – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
 ? ? 
 ? ? 
Final
Syntax: {{Resultattabeller för Uefa Europa League 2020/2021|final}}
 v  r Final – 2 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
? ?