Manin–Drinfelds sats

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Inom matematiken är Manin–Drinfelds sats, bevisad av Yuri I. Manin 1972 och Vladimir Drinfeld 1973, en sats som säger att differensen av två spetsar av en modulär kurva har ändlig ordning i Jacobivarieteten.

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, Manin–Drinfeld theorem, 9 maj 2014.
  • Drinfeld, V. G. (1973), ”Two theorems on modular curves”, Akademija Nauk SSSR. Funkcionalnyi Analiz i ego Priloženija 7 (2): 83–84, MR 0318157, ISSN 0374-1990 
  • Manin, Ju. I. (1972), ”Parabolic points and zeta functions of modular curves”, Izvestiya Akademii Nauk SSSR. Seriya Matematicheskaya 36: 19–66, MR 0314846, ISSN 0373-2436