Maraton för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1992
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
3 000 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Maraton
10 km gång
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer


Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Maraton för herrar vid olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona avgjordes 8 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Maraton Hwang Young-Cho
 Sydkorea
2:13.23 Koichi Morishita
 Japan
2:13.45 Stephan Freigang
 Tyskland
2:14.00

Slutliga resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Maratonlöpare Tid Noteringar
1  Hwang Young-Cho (KOR) 2:13:23
2  Koichi Morishita (JPN) 2:13:45
3  Stephan Freigang (GER) 2:14:00
4  Takeyuki Nakayama (JPN) 2:14:02
5  Salvatore Bettiol (ITA) 2:14:15
6  Salah Kokaich (MAR) 2:14:25
7  Jan Huruk (POL) 2:14:32
8  Hiromi Taniguchi (JPN) 2:14:42
9  Diego García (ESP) 2:14:56
10  Kim Jae-Ryong (KOR) 2:15:01
11  Harri Hänninen (FIN) 2:15:19
12  Steve Spence (USA) 2:15:21
13  Ed Eyestone (USA) 2:15:23
14  Boniface Merande (KEN) 2:15:46
15  Bert van Vlaanderen (NED) 2:15:47
16  Rex Wilson (NZL) 2:15:51
17  Bob Kempainen (USA) 2:15:53
18  Rodrigo Gavela (ESP) 2:16:23
19  Karel David (TCH) 2:16:34
20  Leszek Beblo (POL) 2:16:38
21  Wiesław Perszke (POL) 2:16:38
22  Yakov Tolstikov (EUN) 2:17:04
23  Tena Megere (ETH) 2:17:07
24  Osmiro Silva (BRA) 2:17:16
25  Abel Mokibe (RSA) 2:17:24
26  Robert de Castella (AUS) 2:17:44
27  Steve Brace (GBR) 2:17:49
28  Kim Wan-Ki (KOR) 2:18:32
29  Isidro Rico (MEX) 2:18:52
30  Hussein Ahmed Salah (DJI) 2:19:04
31  Dominique Chauvelier (FRA) 2:19:09
32  José Montiel (ESP) 2:19:15
33  Thabiso Moqhali (LES) 2:19:28
34  Juma Ikangaa (TAN) 2:19:34
35  Derek Froude (NZL) 2:19:37
36  Douglas Wakiihuri (KEN) 2:19:38
37  Ibrahim Hussein (KEN) 2:19:49
38  Gyula Borka (HUN) 2:20:46
39  Dave Long (GBR) 2:20:51
40  Mirko Vindiš (SLO) 2:21:03
41  Paul Davies-Hale (GBR) 2:21:15
42  Elphas Gimindaza (SWZ) 2:21:15
43  Rolando Vera (ECU) 2:21:30
44  Alessio Faustini (ITA) 2:21:37
45  Luis Soares (FRA) 2:21:57
46  Paul Kuété (CMR) 2:22:43
47  Helmut Schmuck (AUT) 2:23:38
48  Steve Moneghetti (AUS) 2:23:42
49  Konrad Dobler (GER) 2:23:44
50  Ralombo Mwenze (ZAI) 2:23:47
51  John Treacy (IRL) 2:24:11
52  Herman Suizo (PHI) 2:25:18
53  Peter Reynierse (ARU) 2:25:31
54  Nelson Zamora (URU) 2:25:32
55  Daniel Böltz (SUI) 2:25:50
56  Joslelldo da Silva (BRA) 2:26:00
57  Juan Camacho (BOL) 2:26:01
58  Cephas Matafi (ZIM) 2:26:17
59  Mohamed Selmi (ALG) 2:26:56
60  Ildephonse Sehirwa (RWA) 2:27:44
61  Zerehune Gitaw (ETH) 2:28:25
62  Jaime Ojeda (CHI) 2:28:39
63  Smartex Tambala (MAW) 2:29:02
64  Pascal Zilliox (FRA) 2:30:02
65  Luis López (CRC) 2:30:26
66  Gian Luigi Macina (SMR) 2:30:45
67  Abdou Manzo (NIG) 2:31:15
68  Roland Willie (LIE) 2:31:32
69  Frank Kayele (NAM) 2:31:41
70  Hari Bahadur Rokaya (NEP) 2:32:26
71  Kuruppu Karunaratne (SRI) 2:32:26
72  Tommy Hughes (IRL) 2:32:55
73  William Aguirre (NCA) 2:34:18
74  Ferdinand Amadi (CAF) 2:35:39
75  Mohamed Khamis Taher (LBA) 2:35:46
76  Dieudonné LaMothe (HAI) 2:36:11
77  Myint Kan (MYA) 2:37:39
78  Calvin Dallas (ISV) 2:38:11
79  Saad Mubarak Ali (BRN) 2:39:19
80  Ryu Ok-Hyon (PRK) 2:40:51
81  Alain Razahasoa (MAD) 2:41:41
82  Michael Lopeyok (UGA) 2:42:54
83  Benjamin Keleketu (BOT) 2:45:57
84  Moussa El-Hariri (SYR) 2:47:06
85  Luu Van Hung (VIE) 2:56:42
86  Hussein Haleem (MDV) 3:04:16
87  Pyambuugiin Tuul (MGL) 4:00:44
Fullföljde inte (DNF)
 Apolinario Belisle (HON) DNF
 Abebe Mekonnen (ETH) DNF
 Bineshwar Prasad (FIJ) DNF
 Peter Maher (CAN) DNF
 Diamantino dos Santos (BRA) DNF
 Luketz Swartbooi (NAM) DNF
 John Burra (TAN) DNF
 Dionicio Cerón (MEX) DNF
 Jorge González (PUR) DNF
 António Pinto Coelho (POR) DNF
 Gelindo Bordin (ITA) DNF
 Carlos Risales (COL) DNF
 Alberto Cuba (CUB) DNF
 Talan Omar Abdillahi (DJI) DNF
 Csaba Szűcs (HUN) DNF
 Andy Ronan (IRL) DNF
 Mohamed Ould Khalifa (MTN) DNF
 Tonnie Dirks (NED) DNF
 Dionísio Castro (POR) DNF
 Joaquim Pinheiro (POR) DNF
 Jan Tau (RSA) DNF
 Zithulele Sinqe (RSA) DNF
 Simon Robert Naali (TAN) DNF

Referenser[redigera | redigera wikitext]