Svenska mästerskapen i friidrott 2019

Från Wikipedia
(Omdirigerad från SM i friidrott 2019)
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenska mästerskapen i friidrott utomhus 2019
2018
2020

Svenska mästerskapen i friidrott 2019 är de 124:e svenska mästerskapen, med följande deltävlingar[1]:

Nyheter för året var att herrarnas långa terrängloppet kortades av från 12 till 10 km och damernas förlängdes från 8 till 10 km. Terränglöpningens lagtävlingar avgjordes på placeringspoäng, inte längre på sammanlagd löptid.

Resultat och medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter[2] Henrik Larsson IF Göta 10,26 Emmanuel Dawlson Hammarby IF 10,60 Jean-Christian Zirignon Malmö AI 10,75
200 meter[2] Henrik Larsson IF Göta 20,78 Felix Svensson Mölndals AIK 20,84 Anders Pihlblad KFUM Örebro 21,17
400 meter[2] Nick Ekelund-Arenander Malmö AI 47,28 Anton Sigurdsson Malmö AI 47,34 Emil Johansson Turebergs FK 47,81
800 meter[2] Andreas Kramer Sävedalens AIK 1:47,17 Erik Martinsson Gefle IF 1:48,75 Berhe Kidane Ärla IF 1:48,80
1 500 meter[2] Kalle Berglund Spårvägens FK 3:40,93 Abubakar Abdullahi Malmö AI 3:43,63 Emil Danielsson Spårvägens FK 3:44,21
5 000 meter[2] Suldan Hassan Ullevi FK 14:02,45 Robel Fsiha Spårvägens FK 14:05,96 David Nilsson Högby IF 14:11,26
10 000 meter[2] Adhanom Abraha Eskilstuna FI 29:21,23 Robel Fsiha Spårvägens FK 29:23,17 Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 29:27,53
10 km landsväg[3] Robel Fsiha Spårvägens FK 29:23 David Nilsson Högby IF 29:31 Olle Walleräng Spårvägens FK 29:42
Halvmaraton[4] Robel Fsiha Spårvägens FK 1:03:02 Niklas Jonsson Huddinge AIS 1:06:14 Jonas Leandersson IF Göta 1:06:54
Maraton[5] Adhanom Abraha Eskilstuna FI 2:16:48 Ebba Tulu Chala Huddinge AIS 2:20:30 Mustafa Mohamed Hälle IF 2:21:01
100 km landsväg[6] Elov Olsson Ockelbo SK 6:38:44 Linus Wirén Hälle IF 6:44:18 Sebastian Pokorny Uptown Runners Club 7:24:40
4 km terräng[7][8] Mohammad Reza Spårvägens FK 11:44 Emil Millán de la Olivia Eskilstuna FI 11:45 Daniel Lundgren Turebergs FK 11:48
10 km terräng[7][9] Samuel Tsegay Hälle IF 30:48 Napoleon Solomon Turebergs FK 30:55 Mohammad Reza Spårvägens FK 31:01
4 km terräng lag[7][8] Spårvägens FK Mohammad Reza,
Emil Danielsson,
John Foitzik
15 p Hässelby SK Andreas Åhwall,
Elmar Engholm,
Emil Blomberg
43 p IFK Umeå Robin Rohlén,
Martin Nilsson,
Patrik Wikström
56 p
10 km terräng lag[7][9] Spårvägens FK, lag 1 Mohammad Reza,
Archie Casteel,
John Foitzik
17 p IFK Umeå Robin Rohlén,
Martin Nilsson,
Patrik Wikström
41 p Spårvägens FK, lag 2 John Börjesson,
Alexander Söderberg,
Anders Fox
42 p
110 meter häck[2] Max Hrelja Malmö AI 14,10 Hampus Widlund FK Växjö 14,11 Anton Levin Malmö AI 14,12
400 meter häck[2] Carl Bengtström Örgryte IS 50,38 Hampus Widlund FK Växjö 50,70 Isak Andersson Upsala IF 51,17
3 000 meter hinder[2] Simon Sundström IFK Lidingö 8:46,59 Emil Blomberg Hässelby SK 8:53,05 Omar Nuur IFK Växjö 8:53,94
Stafett-SM[10]
4 × 100 meter
Malmö AI, lag 1 Kasper Kadestål
Austin Hamilton
Thobias Montler
Jean Christian Zirignon
39,62 Malmö AI, lag 2 Max Hrelja
Anton Levin
Douglas Hellbratt
Amadou Sussoho
41,06 KFUM Örebro Jonatan Hirsh
Eric Larsson
Braulio Ribeiro
Anders Pihlblad
41,68
Stafett-SM
4 × 400 meter
Malmö AI Anton Sigurdsson
Simon Martinsson
Douglas Hellbratt
Nick Ekelund-Arenander
3:14,58 Örgryte IS Jonathan Carbe
Felix Francois
Samuel Wiik
Carl Bengtström
3:14,72 Ullevi FK Oskar Greilert
Martin Selin
Joakim Karlsson
Adam Danielsson
3:15,24
Stafett-SM
4 × 800 meter
Hässelby SK Anton Axelsson
Anton Persson
Gustav Berlin
Elmar Engholm
7:37,00 Ullevi FK Hampus Börjesson
Alexander Lundskog
Ali Al-Janabi
Suldan Hassan
7:37,61 Mölndals AIK Mikael Rosenqvist
Alexander Nilsson
Johan Lamm
Simon Wallenlind
7:46,72
Stafett-SM
4 × 1 500 meter
Spårvägens FK, lag 2 Alexander Holmblad
Johan Walldén
Emil Danielsson
Kalle Berglund
15:31,40 Hässelby SK Anton Persson
Axel Djurberg
Erik Djurberg
Gustaf Berlin
16:04,80 Spårvägens FK, lag 1 John Foitzik
Daniel Gleimar
Gustav Nordling
Anders Fox
16:06,83
Höjdhopp[2] Andreas Carlsson IK Ymer 2,13 Fabian Delryd Täby IS 2,11 Melwin Lycke Holm Kils AIK 2,09
Stavhopp[2] Melker Svärd Jacobsson Örgryte IS 5,50 Oscar Janson Ullevi FK 5,08 Carl Sténson Hellas FK 5,03
Längdhopp[2] Thobias Montler Malmö AI 8,01 Andreas Otterling IFK Lidingö 7,74 Andreas Carlsson IK Ymer 7,74
Tresteg[2] Jesper Hellström Hässelby SK 15,80 Erik Ehrlin Hammarby IF 15,36 Isak Persson Örgryte IS 15,12
Kula[2] Wictor Petersson Malmö AI 20,33 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 18,73 Jesper Arbinge Spårvägens FK 18,64
Diskus[2] Daniel Ståhl Spårvägens FK 69,23 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 61,14 Simon Pettersson Hässelby SK 61,06
Slägga[2] Mattias Lindberg Skellefteå AIK 70,11 Ragnar Carlsson Falu IK 66,21 Ryan McCullough Malmö AI 66,19
Spjut[2] Kim Amb Bålsta IK 86,03 Jiannis Smalios Eskilstuna FI 76,39 Sebastian Thörngren IFK Växjö 74,98
Tiokamp[11] Fredrik Samuelsson Hässelby SK 7 873 p. Andreas Gustafsson Falu IK 7 437 p. Rasmus Elfgaard Athletics 24Seven 6 676 p.
Lagtävling[12] Ullevi FK 75 p. Hässelby SK 74 p. Spårvägens FK 70 p.

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter[2] Irene Ekelund Spårvägens FK 11,51 Daniella Busk Malmö AI 11,75 Claudia Payton Ullevi FK 11,78
200 meter[2] Irene Ekelund Spårvägens FK 23,56 Moa Hjelmer Spårvägens FK 23,83 Elin Östlund KFUM Örebro 23,97
400 meter[2] Moa Hjelmer Spårvägens FK 54,15 Sandra Knezevic Hammarby IF 54,68 Linnea Killander Malmö AI 55,31
800 meter[2] Hanna Hermansson Turebergs FK 2:04,82 Linn Söderholm Sävedalens AIK 2:10,77 Lovisa Bivstedt Hässelby SK 2:11,33
1 500 meter[2] Yolanda Ngarambe Turebergs FK 4:26,23 Hanna Hermansson Turebergs FK 4:26,65 Sara Christiansson Sävedalens AIK 4:31,53
5 000 meter[2] Meraf Bahta Hälle IF 15:56,68 Samrawit Mengsteab Hälle IF 15:57,68 Sara Christiansson Sävedalens AIK 15:57,69
10 000 meter[2] Samrawit Mengsteab Hälle IF 35:03,93 Cecilia Norrbom Spårvägens FK 35:05,31 Johanna Eriksson Motala AIF 35:06,42
10 km landsväg[3] Charlotta Fougberg Ullevi FK 33:59 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 34:18 Samrawit Mengsteab Hälle IF 35:03
Halvmaraton[4] Charlotta Fougberg Ullevi FK 1:13:16 Hanna Lindholm Huddinge AIS 1:14:20 Cecilia Norrbom Spårvägens FK 1:16:10
Maraton[5] Mikaela Larsson Spårvägens FK 2:36:32 Johanna Bäcklund Runacademy IF 2:39:08 Hanna Lindholm Huddinge AIS 2:41:31
100 km landsväg[6] Lisa Ring IK Nocout.se 7:58:11 Krisztina Ruscsák Mölndals AIK 8:12:15 Therese Fredriksson SOK Knallen 9:02:25
4 km terräng[7][13] Samrawit Mengsteab Hälle IF 13:45 Sara Christiansson Sävedalens AIK 13:46 Hanna Bergström Huddinge AIS 13:57
10 km terräng[7][14] Samrawit Mengsteab Hälle IF 35:30 Moa Lundgren IFK Umeå 35:38 Sara Holmgren Örgryte IS 36:05
4 km terräng lag[15][a] - - - - - -
10 km terräng lag[7][14] Örgryte IS Sara Holmgren,
Johanna Larsson,
Hanna Michaelsson
16 p Hässelby SK Sanna Mustonen,
Gabriella Samuelsson,
Kerstin Axelsson
29 p FK Studenterna Anna Jonsson,
Emilia Todorovska,
Malin Gibrand
46 p
100 meter häck[2] Emma Tuvesson Spårvägens FK 13,76 Malin Skogström Hässelby SK 14,13 Amanda Holmberg Lidköpings IS 14,18
400 meter häck[2] Hanna Palmqvist Mölndals AIK 58,75 Moa Granat Vallentuna FK 59,44 Johanna Holmén Svensson Ullevi FK 60,30
3 000 meter hinder[2] Linn Söderholm Sävedalens AIK 10:21,94 Julia Samuelsson Högby IF 10:29,88 Tova Eurén Göteborgs KIK 10:34,34
Stafett-SM[10]
4 × 100 meter
Ullevi FK Claudia Payton
Denise Eriksson
Matilda Hellqvist
Lisa Lilja
44,87 Spårvägens FK Gladys Bamane
Isabelle Eurenius
Irene Ekelund
Moa Hjelmer
45,18 Malmö AI Nikki Anderberg
Daniella Busk
Wilma Rosenquist
Linnea Killander
45,23
Stafett-SM
4 × 400 meter
Ullevi FK Denise Eriksson
Lisa Lilja
Johanna Holmén Svensson
Matilda Hellqvist
3:44,74 Hässelby SK Malin Skogström
Lisa Duffy
Lovisa Bivstedt
Sofia Johnsson
3:50,72 Upsala IF Ebba Svantesson
Ida Ehroth
Ida Jansson
Klara Helande
3:52,44
Stafett-SM
4 × 800 meter
Turebergs FK Hanna Hermansson
Bianca Salming
Yolanda Ngarambe
Andrea Claeson
8:33,69 Täby IS Ida Holm
Linn Kaldéren
Greta Graziani
Lovisa Linde
9:06,76 IFK Lidingö Rebecka Öberg
Vilma Jonsson
Mika Söderström
Charlotte Schönbeck
9:18,92
Stafett-SM
3 × 1 500 meter
Turebergs FK Isabella Andersson
Andrea Claeson
Hanna Hermansson
13:25,73 Sävedalens AIK Linn Söderholm
Sara Christiansson
Lisa Bergdahl
13:35,16 IFK Lidingö Rebecka Öberg
Mika Söderström
Charlotte Schönbeck
14:23,32
Höjdhopp[2] Erika Kinsey Trångsvikens IF 1,88 Bianca Salming Turebergs FK 1,84 Sofie Skoog IF Göta 1,82
Stavhopp[2] Angelica Bengtsson Hässelby SK 4,62 Michaela Meijer Örgryte IS 4,32 Hanna Jansson Ullevi FK 4,02
Längdhopp[2] Kaiza Karlén IF Göta 6,26 Elin Larsson IFK Halmstad 6,18 Erica Jarder IF Göta 6,16
Tresteg[2] Emelie Nyman Wänseth Östersunds GIF 13,25 Aina Griksaite Spårvägens FK 13,22 Maja Åskag Råby-Rekarne FIF 13,19
Kula[2] Fanny Roos Athletics 24Seven SK 18,57 Maria Nilsson IK Orient 15,47 Sara Lennman Spårvägens FK 15,25
Diskus[2] Fanny Roos Athletics 24Seven SK 56,89 Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 55,98 Emma Ljungberg Spårvägens FK 54,77
Slägga[2] Tracey Andersson Ullevi FK 66,89 Grete Ahlberg Hammarby IF 65,32 Ida Storm Malmö AI 62,89
Spjut[2] Ásdís Hjálmsdóttir Spårvägens FK 57,49 Anna Wessman IFK Växjö 52,99 Mari Klaup-McColl Ullevi FK 52,62
Sjukamp[11] Bianca Salming Turebergs FK 5 610 p. Amanda Holmberg Lidköpings IS 5 435 p. Jonna Lindéen Kalmar SK 4 967 p.
Lagtävling[12] Spårvägens FK 79 p. Ullevi FK 72 p. Hässelby SK 69 p.
  1. ^ Tävlingen avlyst. För få klubbar hade föranmält sig.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Resultatarkiv hos friidrott.se”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/rs/resultat.aspx?page=results&year=2019&type=2. Läst 25 augusti 2019. 
  2. ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj] ”Friidrotts-SM 2019 Karlstad”. http://212.247.216.72/friidrott/sm19/result_t.php. Läst 17 september 2019. 
  3. ^ [a b] ”STHLM 10 Med SM-milen 2019”. marathon.se. https://www.marathon.se/racetimer?v=/sv/race/show/4576%3Flayout%3Dmarathon. Läst 25 augusti 2019. 
  4. ^ [a b] ”Resultatlista Göteborgsvarvet 2019”. goteborgsvarvet.se. https://reg.goteborgsvarvet.se/Sok/ResultatLista.aspx. Läst 25 augusti 2019. 
  5. ^ [a b] ”Svenskt mästerskap marathon 2019”. http://stockholm.r.mikatiming.de/2019/?pid=leaderboard. Läst 26 augusti 2019. 
  6. ^ [a b] ”UltraSM”. halleif.nu. http://www.halleif.nu/resultat/2019/20190706_ultrasm_resultat_klassindelad.pdf. Läst 25 augusti 2019. 
  7. ^ [a b c d e f g] ”Resultat från Racetimer - Resultat från Terräng-SM 2019”. marathon.se. https://www.marathon.se/racetimer?v=/sv/race/show/4740%3Flayout%3Dmarathon. Läst 16 oktober 2019. 
  8. ^ [a b] Hedman, Jonas (12 oktober 2019). ”Seger i SM-debuten för Mohammad”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/nyheter.aspx?id=23981. Läst 16 oktober 2019. 
  9. ^ [a b] Hedman, Jonas (13 oktober 2019). ”Terräng-SM: Seger i SM-debuten för Hälles Samuel Tsegay”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/nyheter.aspx?id=23988. Läst 16 oktober 2019. 
  10. ^ [a b] ”Stafett-SM 2019-05-25/26”. huddingeais.se. https://data.huddingeais.se/tavling/19/stafettsm/190525.htm. Läst 25 augusti 2019. 
  11. ^ [a b] ”Resultat SM Mångkamp 2019”. faluik.eu5.net. http://faluik.eu5.net/mangkampsSM2019.html. Läst 25 augusti 2019. 
  12. ^ [a b] ”Lag-SM 2019”. http://212.247.216.72/friidrott/lagsm19/resultat.php. Läst 25 augusti 2019. 
  13. ^ Hedman, Jonas (12 oktober 2019). ”Terräng-SM: Stenhård guldfight mellan Samrawit och Sara”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/nyheter.aspx?id=23982. Läst 16 oktober 2019. 
  14. ^ [a b] Hedman, Jonas (13 oktober 2019). ”Terräng-SM: Andra titeln för Samrawit”. friidrott.se. http://www.friidrott.se/nyheter.aspx?id=23987. Läst 16 oktober 2019. 
  15. ^ ”Terräng-SM Umeå 2019 12-13 oktober Lagtävling”. friidrott.smfriidrott.com. 7 oktober 2019. http://friidrott.smfriidrott.com/tavling/terr%C3%A4ng-sm-2019/nyheter/lagt%C3%A4vling. Läst 16 oktober 2019.