Seattle Kraken

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Seattle Kraken
NHL Seattle logo.gif
LigaNational Hockey League
ConferenceWestern Conference
DivisionPacific Division
Grundad4 december 2018
LaghistorikSeattle Kraken
2021 –
StadUSA Seattle, WA, USA
ArenaClimate Pledge Arena
Kapacitet17 100
LagfärgerMarinblå, turkos, mörkblå, ljusblå & röd
                        
Organisation
ÄgareSeattle Hockey Partners
OrdförandeDavid Bonderman
VDTod Leiweke
PresidentTod Leiweke
General managerRon Francis
TränareDave Hakstol
KaptenMark Giordano
FarmarlagAHL
Charlotte Checkers
ECHL
Allen Americans
Utmärkelser
Divisionsmästare(0)
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(0)
Stanley Cup-segrar(0)
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Kraken

Seattle Kraken är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Seattle i Washington och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan den 4 december 2018, de kom dock till spel från och med säsongen 2021–2022.[1][2] Lagets hemmaarena är Climate Pledge Arena och invigdes den 21 april 1962 som Washington State Pavilion[3] men genomgick en nästintill totalrenovering mellan den 5 december 2018[4] och den 19 oktober 2021[5]. Laget spelar i Pacific Division tillsammans med Anaheim Ducks, Calgary Flames, Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, San Jose Sharks, Vancouver Canucks och Vegas Golden Knights.[6]

De har ännu inte vunnit någon Stanley Cup.

Historik[redigera | redigera wikitext]

Seattle som stad har gamla anor med ishockey, bland annat vann laget Seattle Metropolitans Stanley Cup 1917 som första amerikanskt lag i en finalserie på tre matcher mot Montreal Canadians. Laget spelade även i WHA mellan 1944 och 1974 och staden har även tidigare försökt att komma med i NHL, till exempel 1975 och 1990 utan att ha lyckats främst då på ekonomiska skäl och mindre bra finansiella grunder. Den 7 december 2017 fick Seattles tilltänkta ägarkonstellation tillåtelse av NHL och dess kommissarie Gary Bettman att börja reservera säsongsbiljetter för att få klarhet hur publikunderlaget i Seattle såg ut.[7][8] Varje expansionslag måste få minst 10 000 säsongsbiljetter reserverade för att NHL ska inleda en expansionsprocess[9], Seattle lyckades att reservera de 10 000 säsongsbiljetterna på bara tolv minuter.[10] I oktober 2018 meddelade de att reservationerna hade ökat till 32 000.[11] Den 4 december meddelade NHL att man hade godkänt och sagt ja till att Seattle kommer få en medlemsorganisation i NHL, med start från säsongen 2021–2022. Ägarkonstellationen kommer att få betala 650 miljoner dollar för att ansluta sig till ligan.[12] Den 18 juli blev det offentligt att ishockeyorganisationen hade anställt Ron Francis som deras första general manager.[13] Den 23 juli 2020 meddelade ishockeyorganisationen att de ska heta Seattle Kraken, namnet är tagit ifrån det stora skandinaviska havsmonstret Kraken. Monstret beskrivs som en mycket stor bläckfisk som låg på botten i Nordsjön och befann sig utanför Norges kust där den (oftast vid dåligt väder och stormar) åt upp hela fiskebåtar med sjömän som aldrig kom tillbaka hem. [14]

Arena[redigera | redigera wikitext]

Arenans namn Kapacitet Stad Byggkostnad
(2017 års pengavärde)
Inflyttad Utflyttad Riven
KeyArena (2890740573).jpg Climate Pledge Arena 17 400 USA Seattle, Washington, USA $7 miljoner
($58 miljoner)
2021

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2021/2022[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 18 januari 2022
Alla spelare som har kontrakt med Kraken[15] och har spelat för dem under aktuell säsong[16] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[17] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[18]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
31 Tyskland Philipp Grubauer 25 november 1991 (30 år) Rosenheim, Tyskland $5 000 000 [19] 2027 2021 Colorado Avalanche
35 USA Joey Daccord 19 augusti 1996 (25 år) Boston, Massachusetts, USA $750 000 [20] 2023 2021 Charlotte Checkers
60 Kanada Chris Driedger 18 maj 1994 (27 år) Winnipeg, Manitoba, Kanada $2 500 000 [21] 2024 2021 Florida Panthers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3 USA Will Borgen 19 december 1996 (25 år) Moorhead, Minnesota, USA $900 000 [22] 2023 2021 Buffalo Sabres
4 Kanada Haydn Fleury 8 juli 1996 (25 år) Carlyle, Saskatchewan, Kanada $1 550 000 [23] 2022 2021 Anaheim Ducks
5 Kanada Mark GiordanoC 3 oktober 1983 (38 år) Toronto, Ontario, Kanada $6 750 000 [24] 2022 2021 Calgary Flames
6 Sverige Adam LarssonA 12 oktober 1992 (29 år) Skellefteå, Sverige $2 500 000 [25] 2025 2021 Edmonton Oilers
24 Kanada Jamie Oleksiak 21 december 1992 (29 år) Toronto, Ontario, Kanada $3 500 000 [26] 2026 2021 Dallas Stars
28 Kanada Carson Soucy 24 juli 1994 (27 år) Viking, Alberta, Kanada $3 000 000 [27] 2023 2021 Minnesota Wild
29 Kanada Vince Dunn 29 oktober 1996 (25 år) Peterborough, Ontario, Kanada $4 000 000 [28] 2023 2021 St. Louis Blues
55 Kanada Jérémy Lauzon 28 april 1997 (24 år) Val-d'Or, Québec, Kanada $900 000 [29] 2022 2021 Boston Bruins
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7 Kanada Jordan EberleA HF 15 maj 1990 (31 år) Regina, Saskatchewan, Kanada $7 000 000 [30] 2024 2021 New York Islanders
9 USA Ryan Donato VF/C 9 april 1996 (25 år) Scituate, Massachusetts, USA $750 000 [31] 2022 2021 San Jose Sharks
11 Danmark Alexander True C/HF 17 juli 1997 (24 år) Köpenhamn, Danmark $750 000 [32] 2022 2021 San Jose Barracuda
13 Kanada Brandon Tanev HF/VF 31 december 1991 (30 år) Toronto, Ontario, Kanada $3 500 000 [33] 2025 2021 Pittsburgh Penguins
15 Kanada Riley Sheahan VF/C 7 december 1991 (30 år) St. Catharines, Ontario, Kanada $850 000 [34] 2022 2021 Buffalo Sabres
16 Kanada Jared McCann VF/C 31 maj 1996 (25 år) Stratford, Ontario, Kanada $3 380 000 [35] 2022 2021 Toronto Maple Leafs
17 Kanada Jaden SchwartzA VF 25 juni 1992 (29 år) Melfort, Saskatchewan, Kanada $4 000 000 [36] 2026 2021 St. Louis Blues
19 Sverige Calle Järnkrok YF/C 25 september 1991 (30 år) Gävle, Sverige $2 000 000 [37] 2022 2021 Nashville Predators
21 Sverige Alexander Wennberg C 22 september 1994 (27 år) Nacka, Sverige $3 500 000 [38] 2024 2021 Florida Panthers
22 USA Mason Appleton HF/C 15 januari 1996 (26 år) Green Bay, Wisconsin, USA $900 000 [39] 2022 2021 Winnipeg Jets
37 Kanada Yanni GourdeA C/YF 15 december 1991 (30 år) Saint-Narcisse, Québec, Kanada $6 300 000 [40] 2025 2021 Tampa Bay Lightning
43 USA Colin Blackwell C/HF 28 mars 1993 (28 år) North Andover, Massachusetts, USA $750 000 [41] 2022 2021 New York Rangers
67 Kanada Morgan Geekie C/HF 20 juli 1998 (23 år) Strathclair, Manitoba, Kanada $750 000 [42] 2022 2021 Carolina Hurricanes
71 USA Max McCormick VF 1 maj 1992 (29 år) De Pere, Wisconsin, USA $750 000 [43] 2022 2021 Charlotte Checkers
72 Finland Joonas Donskoi HF 13 april 1992 (29 år) Brahestad, Finland $3 900 000 [44] 2023 2021 Colorado Avalanche
73 Kanada Kole Lind HF 16 oktober 1998 (23 år) Swift Current, Saskatchewan, Kanada $874 125 [45] 2022 2021 Utica Comets
90 Sverige Marcus Johansson C/YF 6 oktober 1990 (31 år) Landskrona, Sverige $1 500 000 [46] 2022 2021 Minnesota Wild
-- USA Karson Kuhlman HF/C 26 september 1995 (26 år) Esko, Minnesota, USA $750 000 [47] 2022 2022 Boston Bruins
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Långtidsskadad

Organisationen[redigera | redigera wikitext]

Huvudkontoret
Oak View Group
1100 Glendon Ave, Suite 2100
Los Angeles, CA 90024

Hemmaarenan
Climate Pledge Arena
305 Harrison St
Seattle, WA 98109

Ledningen[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 30 juli 2019.

Yrkestitel Namn
Ägare Seattle Hockey Partners (Chris Ackerley, Ted Ackerley, David Bonderman, Jerry Bruckheimer, Jay Deutsch, Adrian Hanauer, Andy Jassy, Tim Leiweke, David Wright och Jeff Wright)[48][49]
Ordförande David Bonderman
Vice ordförande David Wright
President & VD Tod Leiweke[50]
Administrationschef Alexandra Mandrycky[51]

Lagledningen[redigera | redigera wikitext]

Dave Hakstol, 2015.

Källa: [52]
Uppdaterat: 25 juni 2021

Yrkestitel Namn
General manager Ron Francis
Assisterande general manager Jason Botterill
Ricky Olczyk
Chef för spelarpersonalen Norm Maciver
Tränare Dave Hakstol
Videotränare Tim Ohashi
Fystränare Nate Brookreson
Prestationskonsulent Gary Roberts

General manager[redigera | redigera wikitext]

  • Ron Francis, 2019–

Tränare[redigera | redigera wikitext]

  • Dave Hakstol, 2021–

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

  • Mark Giordano, 2021–

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Seattle awarded National Hockey League’s 32nd franchise”. Media.NHL.com. https://media.nhl.com/public/news/12481. 
  2. ^ Baker, Geoff. ”History on hand as Seattle awarded the 32nd NHL franchise for 2021-22 season”. SeattleTimes.com. https://www.seattletimes.com/sports/hockey/history-on-hand-as-seattle-awarded-the-32nd-nhl-franchise-for-2021-22-season/. 
  3. ^ Frantilla, Anne. ”Seattle Municipal Archives: Century 21 World's Fair”. Seattle.gov. https://www.seattle.gov/cityarchives/exhibits-and-education/digital-document-libraries/century-21-worlds-fair. 
  4. ^ Daniels, Chris; Bernhard, Jimmy; Sundell, Allison. ”New Seattle Center arena to cost an estimated $850 million”. King5.com. https://www.king5.com/article/news/local/arena/new-seattle-center-arena-to-cost-an-estimated-850-million/281-621138581. 
  5. ^ Land, Ted. ”Climate Pledge Arena hosts the Foo Fighters, Death Cab for Cutie at soft opening”. King5.com. https://www.king5.com/article/news/local/climate-pledge-arena-foo-fighters-death-cab-for-cutie-soft-opening-seattle/281-ccf37ab2-057c-480f-86fb-d20bf45b3c3d. 
  6. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  7. ^ ”Seattle 'shell-shocked' at ticket drive response”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/nhl-to-seattle-ticket-drive-for-possible-expansion-team/c-296507418. 
  8. ^ Rodgers, Joe. ”NHL to accept $650 million Seattle expansion application”. SportingNews.com. http://www.sportingnews.com/us/nhl/news/nhl-accept-expansion-application-from-seattle-for-new-team/1ib4t1zryapx91htgd3bje16or. 
  9. ^ ”FAQS”. NHLSeattle.com. https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:BOlq6Js3xEYJ:https://www.nhlseattle.com/faqs.html+&cd=1&hl=sv&ct=clnk&gl=se. [död länk]
  10. ^ Blackburn, Pete. ”Seattle's NHL season ticket drive reportedly sold 10,000 tickets in 12 minutes”. CBSSports.com. https://www.cbssports.com/nhl/news/seattles-nhl-season-ticket-drive-reportedly-sold-10000-tickets-in-12-minutes/. 
  11. ^ ”After meeting with N.H.L., Seattle group is optimistic about expansion team”. NYTimes.com. https://www.nytimes.com/2018/10/02/sports/seattle-nhl-expansion.html. 
  12. ^ Rosen, Dan. ”Seattle NHL expansion approved by Board of Governors”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/seattle-nhl-expansion-approved-to-be-32nd-team-play-in-2021-22/c-302581450. 
  13. ^ Eide, Andy. ”Francis named general manager of Seattle NHL expansion team”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/ron-francis-named-seattle-general-manager/c-308280338. 
  14. ^ Baker, Geoff. ”Release the Kraken! NHL Seattle picks fictitious sea creature for its long-awaited team name”. SeattleTimes.com. https://www.seattletimes.com/sports/hockey/release-the-kraken-nhl-seattle-picks-fictitious-sea-creature-for-its-long-awaited-team-name/. 
  15. ^ ”Seattle Kraken”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/kraken. 
  16. ^ ”2021–22 Seattle Kraken roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/SEA/2022.html#all_skaters. 
  17. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  18. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  19. ^ ”Philipp Grubauer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/philipp-grubauer. 
  20. ^ ”Joey Daccord”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joey-daccord. 
  21. ^ ”Chris Driedger”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/chris-driedger. 
  22. ^ ”William Borgen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/william-borgen. 
  23. ^ ”Haydn Fleury”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/haydn-fleury. 
  24. ^ ”Mark Giordano”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mark-giordano. 
  25. ^ ”Adam Larsson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-larsson. 
  26. ^ ”Jamie Oleksiak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jamie-oleksiak. 
  27. ^ ”Carson Soucy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carson-soucy. 
  28. ^ ”Vince Dunn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vince-dunn. 
  29. ^ ”Jeremy Lauzon”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeremy-lauzon. 
  30. ^ ”Jordan Eberle”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-eberle. 
  31. ^ ”Ryan Donato”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-donato. 
  32. ^ ”Alex True”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-true. 
  33. ^ ”Brandon Tanev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brandon-tanev. 
  34. ^ ”Riley Sheahan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/riley-sheahan. 
  35. ^ ”Jared McCann”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jared-mccann. 
  36. ^ ”Jaden Schwartz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaden-schwartz. 
  37. ^ ”Calle Jarnkrok”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/calle-jarnkrok. 
  38. ^ ”Alexander Wennberg”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-wennberg. 
  39. ^ ”Mason Appleton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mason-appleton. 
  40. ^ ”Yanni Gourde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yanni-gourde. 
  41. ^ ”Colin Blackwell”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/colin-blackwell. 
  42. ^ ”Morgan Geekie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/morgan-geekie. 
  43. ^ ”Max McCormick”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/max-mccormick. 
  44. ^ ”Joonas Donskoi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joonas-donskoi. 
  45. ^ ”Kole Lind”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kole-lind. 
  46. ^ ”Marcus Johansson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/marcus-johansson. 
  47. ^ ”Karson Kuhlman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/karson-kuhlman. 
  48. ^ Schram, Carol. ”Seattle Hockey Partners ready to make formal NHL expansion pitch on october 2”. Forbes.com. https://www.forbes.com/sites/carolschram/2018/09/05/seattle-hockey-partners-ready-to-make-formal-nhl-expansion-pitch-on-october-2. 
  49. ^ Baker, Geoff. ”NHL Seattle minority owners include Sounders owner Adrian Hanauer and family of former Sonics owner”. SeattleTimes.com. https://www.seattletimes.com/sports/hockey/minority-ownership-partners-announced-for-the-nhl-seattle-initiative-includes-sounders-owner-adrian-hanauer/. 
  50. ^ Kaplan, Emily. ”Tod Leiweke to be CEO, president of Seattle Hockey”. ESPN.com. http://www.espn.com/nhl/story/_/id/23113474/tod-leiweke-ceo-president-seattle-hockey. 
  51. ^ Douglas, William. ”NHL Seattle analytics specialist eager to help build expansion team”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/nhl-seattle-analytics-director-mandrycky-on-role/c-308122326?tid=304993632. 
  52. ^ ”Hockey operations”. NHL.com/Kraken. https://www.nhl.com/kraken/team/hockey-operations-management. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]