Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2022

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenska mästerskapen i friidrott inomhus 2022
2021
2023

Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2022 var uppdelat i

Tävlingen var det 57:e svenska inomhusmästerskapet.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
60 meter[2] Henrik Larsson
IF Göta
6,60 0MR0, 0=PB0 Odain Rose
Upsala IF
6,72 0=SB0 Emmanuel Dawlson
Malmö AI
6,78 0=SB0
200 meter[2] Carl Bengtström
Örgryte IS
20,98 Desmond Rogo
Upsala IF
21,65 Rafael Tejada De León
Ullevi FK
21,95 0=SB0
400 meter[2] Kasper Kadestål
Malmö AI
47,11 0PB0 Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
47,16 0SB0 Karl Wållgren
Örgryte IS
48,27
800 meter[2] Andreas Kramer
Ullevi FK
1.48,55 Felix Francois
Örgryte IS
1.49,19 Björn Seifert
Upsala IF
1.50,17
1 500 meter[2] Andreas Kramer
Ullevi FK
3.40,84 0MR0, 0PB0 Jonathan Grahn
Mölndals AIK
3.43,56 0PB0, 0NRJ0 Gustav Berlin
Hässelby SK
3.44,63
3 000 meter[2] Andreas Almgren
Turebergs FK
7.57,55 Vidar Johansson
Ullevi FK
8.06,73 0SB0 Jonatan Gustafsson
KFUM Örebro
8.07,42 0PB0
60 meter häck[2] Joel Bengtsson
IFK Helsingborg
7,76 0PB0 Max Hrelja
Malmö AI
7,77 Elias Martinsson
Mölndals AIK
Benjamin Tinglöf
Ärla IF
7,96 0PB0
Höjdhopp[2] Melwin Lycke Holm
Kils AIK
2,16 0PB0 Fabian Delryd
Täby IS
2,14 Simon Wiklund
Mölndals AIK
2,10 0SB0
Stavhopp[2] Robin Jacobsson
Ullevi FK
5,19 Marcus Nilsson
Högby IF
5,09 0PB0 Rasmus Carlsson
KFUM Örebro
4,82
Längdhopp[2] Thobias Montler
Ullevi FK
8,06 Oliwer Danielsson
Ullevi FK
7,52 0PB0 Joakim Hellbratt
Huddinge AIS
7,31 0PB0
Tresteg[2] Gabriel Wallmark
Örgryte IS
15,87 Jesper Hellström
Hässelby SK
15,56 Oskar Weidenholm
Mölndals AIK
15,07 0PB0
Kula[2] Daniel Ståhl
Spårvägens FK
19,03 0SB0 Viktor Gardenkrans
Upsala IF
18,58 0SB0 Niklas Lindstedt
Hässelby SK
16,70
Viktkastning[2] Ragnar Carlsson
Hässelby SK
21,95 Simon Pettersson
Hässelby SK
19,57 0SB0 Hugo Sörby
Upsala IF
19,02
Sjukamp[3] Marcus Nilsson
Högby IF
5 718 poäng 0SB0 Rasmus Elfgaard
Högby IF
5 181 poäng 0PB0 Andreas Gustafsson
Upsala IF
5 069 poäng 0SB0

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
60 meter[2] Claudia Payton
Ullevi FK
7,30 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
7,37 0PB0 Filippa Sivnert
Malmö AI
7,42 0SB0
200 meter[2] Lisa Lilja
Ullevi FK
23,55 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
23,63 Elvira Tanderud
Ullevi FK
23,93
400 meter[2] Linnéa Frobe
Täby IS
53,93 0PB0 Matilda Hellqvist
Ullevi FK
54,00 Moa Hjelmer
Spårvägens FK
54,52
800 meter[2] Hanna Hermansson
Turebergs FK
2.06,73 Lova Perman
IF Göta
2.06,96 Madeleine Björlin-Delmar
IFK Göteborg
2.07,61 0PB0
1 500 meter[2] Yolanda Ngarambe
Turebergs FK
4.11,30 0SB0 Hanna Hermansson
Turebergs FK
4.12,75 Julia Svennblad
Hälle IF
4.29,74 0PB0
3 000 meter[2] Meraf Bahta
Ullevi FK
8.55,75 0MR0, 0SB0 Yolanda Ngarambe
Turebergs FK
8.56,79 Sarah Lahti
Hässelby SK
8.59,01 0PB0
60 meter häck[2] Julia Wennersten
IK Ymer
8,15 Lovisa Karlsson
Högby IF
8,34 Katharina Gråman
Tyresö FK
8,39 0PB0
Höjdhopp[2] Maja Nilsson
Örgryte IS
1,88 0=SB0 Louise Ekman
Gefle IF
1,84 Matilda Nilsson
IFK Lund
1,81
Stavhopp[2] Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
4,06 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
4,06 Malin Dahlström
Örgryte IS
3,99 0SB0
Längdhopp[2] Khaddi Sagnia
Ullevi FK
6,69 Kaiza Karlén
IF Göta
6,47 0PB0 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
6,40 0PB0
Tresteg[2] Rebecka Abrahamsson
Örgryte IS
13,17 Maja Åskag
Råby-Rekarne FIF
13,10 Melina Lidberg
Bromma IF
12,69
Kula[2] Fanny Roos
Malmö AI
18,95 0MR0, 0SB0 Frida Åkerström
Hässelby SK
16,63 0SB0 Sara Lennman
Spårvägens FK
16,39 0SB0
Viktkastning[2] Sara Forssell
Motala AIF
20,54 Grete Ahlberg
Hammarby IF
20,37 Vanessa Kamga
Hässelby SK
20,06
Femkamp[3] Lovisa Karlsson
Högby IF
4 244 poäng 0PB0 Amanda Holmberg
Hässelby SK
3 720 poäng 0SB0 Sophie Reid
IK Ymer
3 684 poäng

Källor[redigera | redigera wikitext]