Tyskland i olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Tyskland i olympiska spelen
Tyskland IOK-landskod

GER
Kommitté Deutscher Olympischer Sportbund
Olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona
Deltagare 463 deltagare i 26 sporter
Fanbärare Manfred Klein
Medaljsummering
Guld
33
Silver
21
Brons
28
Totalt
82
Placering
3
Tyskland i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Tyskland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Tyskland i andra olympiska spel
Saar (protektorat) Saarland (1952)

Tyskland Tysklands förenade lag (1956-1964)
Tyskland Västtyskland (1968-1988)

Östtyskland Östtyskland (1968-1988)

Tyskland deltog i de olympiska sommarspelen 1992 med en trupp bestående av 463 deltagare, och landet kom totalt trea i medaljligan.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  USA 5 5 0 0 579 350 +229 10
2  Kroatien 5 4 0 1 423 400 +23 9
3  Brasilien 5 2 0 3 420 463 −43 7
4  Tyskland 5 2 0 3 369 432 −63 7
5  Angola 5 1 0 4 324 392 −68 6
6  Spanien 5 1 0 4 398 476 −78 6
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Angola Brasilien Kroatien Spanien Tyskland USA
Angola  66–76 64–73 83–63 63–64 48–116
Brasilien  76–66 76–93 100–101 85–76 83–127
Kroatien  73–64 93–76 88–79 99–78 70–103
Spanien  63–83 101–100 79–88 74–83 81–122
Tyskland  64–63 76–85 78–99 83–74 68–111
USA  116–48 127–83 103–70 122–81 111–68
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 USA 0115
0 Puerto Rico 077 0
0 USA 0127
0 0 Litauen 076 0
0 Litauen 0114
0 Brasilien 096 0
0 USA 0117
0 0 Kroatien 085
0 OSS 083
0 Tyskland 076 0
0 OSS 074 Bronsmatch
0 0 Kroatien 075 0
0 Kroatien 098 0 OSS 078
0 Australien 065 0 0 Litauen 082

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt flugvikt

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damernas individuella

Herrarnas individuella

Damernas lagtävling

  • Hanschen, Pfohl och Wagner — Åttondelsfinal, 10:e plats (0-1)

Herrarnas lagtävling

  • Marzoch, Rosicke och Lippoldt — Åttondelsfinal, 11:e plats (0-1)

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Damernas linjelopp

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 400 meter

Herrarnas 800 meter

Herrarnas 1 500 meter

Herrarnas 5 000 meter

Herrarnas 10 000 meter

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas maraton

Herrarnas 110 meter häck

Herrarnas 400 meter häck

  • Olaf Hense
    • Heat — 49,97
    • Semifinal — DNS (→ gick inte vidare)

Herrarnas 3 000 meter hinder

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas 50 kilometer gång

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas längdhopp

Herrarnas tresteg

  • Ralf Jaros
    • Kval — 16,89 m (→ gick inte vidare)

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas släggkastning

  • Heinz Weis
    • Kval — 74,86 m
    • Final — 76,90 m (→ 6:e plats)

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas kulstötning

  • Udo Beyer
    • Kval — 18,47 m (→ gick inte vidare)
  • Kalman Konya
    • Kval — startade inte (→ gick inte vidare)

Herrarnas tiokamp

Damernas 100 meter

Damernas 200 meter

Damernas 400 meter

Damernas 800 meter

  • Sabine Zwiener
    • Heat — 2:00,87
    • Semifinal — 2:02,64 (→ gick inte vidare)
  • Sigrun Grau
    • Heat — 2:00,31
    • Semifinal — 2:00,91 (→ gick inte vidare)

Damernas 1 500 meter

Damernas 10 000 meter

  • Uta Pippig
    • Heat — 32:07,28
    • Final — 31:36,45 (→ 7:e plats)

Damernas maraton

Damernas 100 meter häck

Damernas 400 meter häck

  • Heike Meissner
    • Heat — 55,52
    • Semifinal — 55,35 (→ gick inte vidare)

Damernas 4 x 100 meter stafett

Damernas 4 x 400 meter stafett

Damernas 10 kilometer gång

Damernas höjdhopp

  • Birgit Kahler
    • Kval — 1,92 m
    • Final — 1,88 m (→ 11:e plats)

Damernas längdhopp

Damernas kulstötning

Damernas diskuskastning

  • Ilke Wyludda
    • Heat — 64,26m
    • Final — 62,16m (→ 9:e plats)

Damernas spjutkastning

Damernas sjukamp

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas florett

Herrarnas florett, lag

Herrarnas värja

Herrarnas värja, lag

Herrarnas sabel

Herrarnas sabel, lag

Damernas florett

Damernas florett, lag

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 OSS 5 5 0 0 121 98 +23 10
 Frankrike 5 4 0 1 111 98 +13 8
 Spanien 5 3 0 2 97 98 −1 6
 Rumänien 5 1 1 3 107 115 −8 3
 Tyskland 5 1 1 3 97 103 −6 3
 Egypten 5 0 0 5 92 113 −21 0
Resultat OSS Frankrike Spanien Rumänien Tyskland Egypten
 OSS 23–22 24–18 27–25 25–15 22–18
Frankrike  22–23 18–16 26–20 23–20 22–19
Spanien  18–24 16–18 21–20 19–18 23–18
Rumänien  25–27 20–26 20–21 20–20 22–21
Tyskland  15–25 20–23 18–19 20–20 24–16
Egypten  18–22 19–22 18–23 21–22 16–24
Damer
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 OSS 3 3 0 0 77 56 +21 6
 Tyskland 3 2 0 1 86 61 +25 4
 USA 3 1 0 2 55 76 −21 2
 Nigeria 3 0 0 3 56 81 −25 0
Resultat  OSS Tyskland USA Nigeria
 OSS 28–22 23–16 26–18
Tyskland  22–28 26–24 22–16
USA  16–23 24–26 22–18
Nigeria  18–26 16–22 18–22
Slutspel
  Semifinaler Final
  OSS  22  
  Norge  23  
 
      Norge  21
    Sydkorea  28
Bronsmatch
  Sydkorea  26   OSS  24
  Tyskland  25     Tyskland  20

Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Konstsim[redigera | redigera wikitext]


Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag P W D L GF GA GD Poäng
 Australien 5 4 1 0 20 2 +18 9
 Tyskland 5 4 1 0 16 4 +12 9
 Storbritannien 5 3 0 2 7 10 –3 6
 Indien 5 2 0 3 4 8 –4 4
 Argentina 5 1 0 4 3 12 –9 2
 Egypten 5 0 0 5 4 18 –14 0
Gruppspel
  Semifinaler Final
5 augusti
  Australien  3  
  Nederländerna  2  
 
8 augusti
      Australien  1
    Tyskland  2
Bronsmatch
5 augusti 8 augusti
  Tyskland  2   Nederländerna  3
  Pakistan  1     Pakistan  4
Damer
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA GD Poäng
 Tyskland 3 2 1 0 7 2 +5 5
 Spanien 3 2 1 0 5 3 +2 5
 Australien 3 1 0 2 2 2 0 2
 Kanada 3 0 0 3 1 8 –7 0
Slutspel
  Semifinaler Final
4 augusti 1992
  Spanien  2  
  Sydkorea  1  
 
7 augusti
      Spanien  2
    Tyskland  1
Bronsmatch
4 augusti 1992 7 augusti
  Tyskland  2   Storbritannien  4
  Storbritannien  1     Sydkorea  3

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella tävling

Herrarnas lagtävling

  • Dirk Knappheide, Ulrich Czermak och Pawel Olszewski

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas lechner

  • Slutlig placering — 214,0 poäng (→ 18:e plats)

Damernas 470

  • Slutlig placering — 71,7 poäng (→ 8:e plats)

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GER/summer/1992/ Sports-reference.com (engelska)