Uefacupen 2002/2003

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Uefacupen 2002/2003
Evenemangsfakta
Datum 13 augusti 2002–21 maj 2003
Arrangör Uefa
Finalarena Spanien Sevillas olympiastadion
0
Simple gold cup.svg Mästare Portugal Porto (1:a titeln)
Simple silver cup.svg Finalist Skottland Celtic
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2001/2002 2003/2004

Uefacupen 2002/2003 vanns av Porto, Portugal efter finalseger, 3-2 på silver goal i Sevilla, mot Celtic, Skottland.

Kvalificeringsomgång[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Litex Lovech Bulgarien 8–1 Litauen Atlantas 5–0 3–1
Encamp Andorra 00–13 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 0–5 0–8
Atyrau Kazakstan 0–2 Slovakien Matador Púchov 0–0 0–2
Glentoran Nordirland 0–6 Polen Wisła Kraków 0–2 0–4
Pobeda Makedonien 2–3 Danmark FC Midtjylland 2–0 0–3 (e.f.)
Primorje Slovenien 6–3 Armenien Zvartnots Jerevan 6–1 0–2
Ventspils Lettland 3–1 Schweiz Lugano 3–0 0–1
Hapoel Tel Aviv Israel 5–1 Albanien Partizani 1–0 4–1
Ferencváros Ungern 5–2 Cypern AEL Limassol 4–0 1–2
Hajduk Split Kroatien 11–0 Färöarna GÍ Gøta 3–0 8–0
SK Brann Norge 4–6 Litauen Sūduva Marijampolė 2–3 2–3
Amica Wronki Polen 12–20 Wales The New Saints 5–0 7–2
FC Köpenhamn Danmark 7–2 Georgien Lokomotivi Tbilisi 3–1 4–1
Liepājas Metalurgs Lettland 2–6 Österrike Kärnten 0–2 2–4
Vaduz Liechtenstein 00001–1 (BM) Skottland Livingston 1–1 0–0
Sliema Wanderers Malta 1–5 Polen Polonia Warszawa 1–3 0–2
Anorthosis Famagusta Cypern 3–2 Luxemburg Grevenmacher 3–0 0–2
Levadia II Tallinn Estland 0–4 Israel Maccabi Tel Aviv 0–2 0–2
Leixões Portugal 4–3 Makedonien Belasica Geras Cunev 2–2 2–1
Sigma Olomouc Tjeckien 3–3
(3–5 str.)
Bosnien och Hercegovina Sarajevo 2–1 1–2 (e.f.)
Zimbru Chişinău Moldavien 5–3 Sverige IFK Göteborg 3–1 2–2
KÍ Klaksvík Färöarna 2–3 Ungern Újpest 2–2 0–1
Mypa Finland 1–2 Danmark Odense BK 1–0 0–2
Dinamo Minsk Vitryssland 1–5 Bulgarien CSKA Sofia 1–4 0–1
Dinamo Tbilisi Georgien 5–1 Estland TVMK Tallinn 4–1 1–0
Spartak Jerevan Armenien 0–5 Schweiz Servette 0–2 0–3
Shamrock Rovers Irland 1–5 Sverige Djurgårdens IF 1–3 0–2
Varteks Varaždin Kroatien 9–0 Irland Dundalk 5–0 4–0
Homel Vitryssland 5–0 Finland HJK Helsingfors 1–0 4–0
Aberdeen Skottland 1–0 Moldavien Nistru Otaci 1–0 0–0
AIK Sverige 5–1 Island ÍBV 2–0 3–1
Rapid Bukarest Rumänien 5–1 Slovenien Gorica 2–0 3–1
Domagnano San Marino 0–5 Tjeckien Viktoria Žižkov 0–2 0–3
Kairat Almaty Kazakstan 0–5 Serbien och Montenegro Röda stjärnan 0–2 0–3
Metalurh Zaporizjzja Ukraina 3–0 Malta Birkirkara 3–0 0–0
Bangor City Wales 1–2 Serbien och Montenegro Smederevo 1–0 0–2
Koba Senec Slovenien 1–5 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 1–2 0–3
Tirana Albanien 2–3 Rumänien Naţional Bucureşti 0–1 2–2
Avenir Beggen Luxemburg 1–9 England Ipswich Town 0–1 1–8
Fylkir Island 2–4 Belgien Mouscron 1–1 1–3
Stabæk IF Norge 5–1 Nordirland Linfield 4–0 1–1

Inledande omgångar[redigera | redigera wikitext]

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Paris Saint-Germain Frankrike 4–0 Ungern Újpest 3–0 1–0
Sporting Lissabon Portugal 4–6 Serbien och Montenegro Partizan 1–3 3–3 (e.f.)[a]
Legia Warszawa Polen 7–2 Nederländerna Utrecht 4–1 3–1
Zimbru Chişinău Moldavien 1–4 Spanien Real Betis 0–2 1–2
Beşiktaş Turkiet 7–2 Bosnien och Hercegovina Sarajevo 2–2 5–0
CSKA Moskva Ryssland 3–4 Italien Parma 1–1 2–3
Levski Sofia Bulgarien 5–2 Danmark Brøndby IF 4–1 1–1
Anderlecht Belgien 00002–2 (BM) Norge Stabæk IF 0–1 2–1
Naţional Bucureşti Rumänien 3–2 Nederländerna Heerenveen 3–0 0–2
Lazio Italien 4–0 Grekland Skoda Xanthi 4–0 0–0
Aberdeen Skottland 0–1 Tyskland Hertha Berlin 0–0 0–1
Ipswich Town England 2–1 Serbien och Montenegro Smederevo 1–1 1–0
Maccabi Tel Aviv Israel 2–4 Portugal Boavista 1–0 1–4
AIK Sverige 4–6 Turkiet Fenerbahçe 3–3 1–3
Sparta Prag Tjeckien 4–0 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 3–0 1–0
Austria Wien Österrike 5–2 Ukraina Sjachtar Donetsk 5–1 0–1
Denizlispor Turkiet 00003–3 (BM) Frankrike Lorient 2–0 1–3
Chelsea England 4–5 Norge Viking FK 2–1 2–4
Kärnten Österrike 1–4 Israel Hapoel Tel Aviv 0–4 1–0
Stuttgart Tyskland 8–2 Lettland Ventspils 4–1 4–1
Dinamo Zagreb Kroatien 9–1 Ungern Zalaegerszegi 6–0 3–1
FC Köpenhamn Danmark 1–3 Sverige Djurgårdens IF 0–0 1–3
Viktoria Žižkov Tjeckien 00003–3 (BM) Skottland Rangers 2–0 1–3
Vitesse Nederländerna 2–1 Rumänien Rapid Bukarest 1–1 1–0
Leeds United England 2–1 Ukraina Metalurh Zaporizjzja 1–0 1–1
Servette Schweiz 00004–4 (BM) Polen Amica Wronki 2–3 2–1
Sturm Graz Österrike 8–6 Skottland Livingston 5–2 3–4
Ferencváros Ungern 5–0 Turkiet Kocaelispor 4–0 1–0
Željezničar Bosnien och Hercegovina 0–1 Spanien Málaga 0–0 0–1
Bordeaux Frankrike 10–10 Slovakien Matador Púchov 6–0 4–1
Slovan Liberec Tjeckien 4–2 Georgien Dinamo Tbilisi 3–2 1–0
Leixões Portugal 3–5 Grekland PAOK 2–1 1–4
Litex Lovech Bulgarien 1–3 Grekland Panathinaikos 0–1 1–2 (e.f.)
Röda stjärnan Serbien och Montenegro 2-0 Italien Chievo 0–0 2–0
Hajduk Split Kroatien 2–3 England Fulham 0–1 2–2
Primorje Slovenien 1–8 Polen Wisła Kraków 0–2 1–6
APOEL Cypern 3–1 Österrike Grazer 2–0 1–1
Celta Vigo Spanien 2–1 Danmark Odense BK 2–0 0–1
Metalurh Donetsk Ukraina 02–10 Tyskland Werder Bremen 2–2 0–8
Celtic Skottland 10–10 Litauen Sūduva 8–1 2–0
Porto Portugal 6–2 Polen Polonia Warszawa 6–0 0–2
Homel Vitryssland 1–8 Tyskland Schalke 04 1–4 0–4
Grasshopper Schweiz 4–3 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 3–1 1–2
Ankaragücü Turkiet 1–5 Spanien Deportivo Alavés 1–2 0–3
Iraklis Grekland 00005–5 (BM) Cypern Anorthosis Famagusta 4–2 1–3
FC Midtjylland Danmark 2–1 Kroatien Varteks 1–0 1–1
Blackburn Rovers England 00004–4 (BM) Bulgarien CSKA Sofia 1–1 3–3
Mouscron Belgien 3–7 Tjeckien Slavia Prag 2–2 1–5

Andra omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Viktoria Žižkov Tjeckien 0–4 Spanien Real Betis 0–1 0–3
Legia Warszawa Polen 2–3 Tyskland Schalke 04 2–3 0–0
Djurgårdens IF Sverige 1–3 Frankrike Bordeaux 0–1 1–2
APOEL Cypern 0–5 Tyskland Hertha Berlin 0–1 0–4
Dinamo Zagreb Kroatien 1–5 England Fulham 0–3 1–2
Sparta Prag Tjeckien 1–2 Turkiet Denizlispor 1–0 0–2
Ferencváros Ungern 0–2 Tyskland Stuttgart 0–0 0–2
Sturm Graz Österrike 1–1
(8–7 str.)
Bulgarien Levski Sofia 1–0 0–1 (e.f.)
Partizan Serbien och Montenegro 4–6 Tjeckien Slavia Prag 3–1 1–5 (e.f.)
Naţional Bucureşti Rumänien 0–3 Frankrike Paris Saint-Germain 0–2 0–1
Fenerbahçe Turkiet 2–5 Grekland Panathinaikos 1–1 1–4
PAOK Grekland 3–2 Schweiz Grasshopper 2–1 1–1
Lazio Italien 2–1 Serbien och Montenegro Röda stjärnan 1–0 1–1
Anderlecht Belgien 6–1 Danmark FC Midtjylland 3–1 3–0
Austria Wien Österrike 0–3 Portugal Porto 0–1 0–2
Vitesse Nederländerna 5–4 Tyskland Werder Bremen 2–1 3–3
Ipswich Town England 1–1
(2–4 str.)
Tjeckien Slovan Liberec 1–0 0–1 (e.f.)
Deportivo Alavés Spanien 1–2 Turkiet Beşiktaş 1–1 0–1
Parma Italien 3–5 Polen Wisła Kraków 2–1 1–4 (e.f.)
Leeds United England 5–1 Israel Hapoel Tel Aviv 1–0 4–1
Celtic Skottland 3–0 England Blackburn Rovers 1–0 2–0
Málaga Spanien 4–2 Polen Amica Wronki 2–1 2–1
Celta Vigo Spanien 4–1 Norge Viking FK 3–0 1–1
Boavista Portugal 3–1 Cypern Anorthosis Famagusta 2–1 1–0

Tredje omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Hertha Berlin Tyskland 2–1 England Fulham 2–1 0–0
Paris Saint-Germain Frankrike 00002–2 (BM) Portugal Boavista 2–1 0–1
Wisła Kraków Polen 5–2 Tyskland Schalke 04 1–1 4–1
Denizlispor Turkiet 1–0 Frankrike Lyon 0–0 1–0
Slovan Liberec Tjeckien 2–3 Grekland Panathinaikos 2–2 0–1
Beşiktaş Turkiet 3–1 Ukraina Dynamo Kiev 3–1 0–0
Bordeaux Frankrike 2–4 Belgien Anderlecht 0–2 2–2
PAOK Grekland 1–4 Tjeckien Slavia Prag 1–0 0–4
AEK Aten Grekland 8–1 Israel Maccabi Haifa 4–0 4–1
Sturm Graz Österrike 2–3 Italien Lazio 1–3 1–0
Club Brügge Belgien 1–3 Tyskland Stuttgart 1–2 0–1
Vitesse Nederländerna 0–2 England Liverpool 0–1 0–1
Celtic Skottland 00002–2 (BM) Spanien Celta Vigo 1–0 1–2
Real Betis Spanien 1–2 Frankrike Auxerre 1–0 0–2
Málaga Spanien 2–1 England Leeds United 0–0 2–1
Porto Portugal 3–1 Frankrike Lens 3–0 0–1

Fjärde omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Hertha Berlin Tyskland 00003–3 (BM) Portugal Boavista 3–2 0–1
Panathinaikos Grekland 3–2 Belgien Anderlecht 3–0 0–2
Slavia Prag Tjeckien 3–4 Turkiet Beşiktaş 1–0 2–4
Auxerre Frankrike 0–3 England Liverpool 0–1 0–2
Lazio Italien 5–4 Polen Wisła Kraków 3–3 2–1
Málaga Spanien 1–0 Grekland AEK Aten 0–0 1–0
Celtic Skottland 5–4 Tyskland Stuttgart 3–1 2–3
Porto Portugal 8–3 Turkiet Denizlispor 6–1 2–2

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Porto Portugal 2–1 Grekland Panathinaikos 0–1 2–0 (e.f.)
Lazio Italien 3–1 Turkiet Beşiktaş 1–0 2–1
Celtic Skottland 3–1 England Liverpool 1–1 2–0
Málaga Spanien 1–1
(1–4 str.)
Portugal Boavista 1–0 0–1 (e.f.)

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Porto Portugal 4–1 Italien Lazio 4–1 0–0
Celtic Skottland 2–1 Portugal Boavista 1–1 1–0

Final[redigera | redigera wikitext]

Huvudartikel: UEFA-cupfinalen 2003
21 maj 2003
20:45 CET
Skottland Celtic FC 2 – 3
(a.e.t.)
F.C. Porto Portugal Estadio Olímpico de Sevilla, Sevilla
Larsson Mål 47′, Mål 57′ (Report) Derlei Mål 45′, Mål 115′
Alenichev Mål 54′

Anmärkningslista[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Matchen spelades inför tomma läktare som straff för FK Partizan efter tidigare publikbråk.

Se även[redigera | redigera wikitext]

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]

Den portugisiska klubben Leixoes låg vid denna tid i Portugals tredjedivision.


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia