Världscupen i rodel

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Världscupen i rodel
Sport(er)Rodel
PlatsHela världen
TidpunktNovember-februari (över årsskiftet)
År1977/1978- (herrar och damer)
Geografisk omfattningHela världen

Världscupen i rodel hade premiär säsongen 1977/1978.

Herrsingel[redigera | redigera wikitext]

Säsong Etta Tvåa Trea
1977/1978 Västtyskland Anton Winkler, Västtyskland Italien Paul Hildgartner, Italien Österrike Manfred Schmidt, Österrike
1978/1979 Italien Paul Hildgartner, Italien Italien Hansjörg Raffl, Italien Italien Karl Brunner, Italien
1979/1980 Italien Ernst Haspinger, Italien Italien Karl Brunner, Italien Österrike Georg Fluckinger, Österrike
1980/1981 Italien Ernst Haspinger, Italien Ingen placering Italien Karl Brunner, Italien
Italien Paul Hildgartner, Italien
1981/1982 Italien Ernst Haspinger, Italien Sovjetunionen Sergej Danilin, Sovjetunionen Östtyskland Michael Walter, Östtyskland
1982/1983 Italien Paul Hildgartner, Italien Sovjetunionen Sergej Danilin, Sovjetunionen Italien Ernst Haspinger, Italien
1983/1984 Östtyskland Michael Walter, Östtyskland Italien Norbert Huber, Italien Sovjetunionen Jurij Chartjenko, Sovjetunionen
1984/1985 Italien Norbert Huber, Italien Österrike Markus Prock, Österrike Österrike Gerhard Sandbichler, Österrike
1985/1986 Italien Norbert Huber, Italien Västtyskland Johannes Schettel, Västtyskland Italien Paul Hildgartner, Italien
1986/1987 Italien Norbert Huber, Italien Östtyskland Rene Friedl, Östtyskland Österrike Markus Prock, Österrike
1987/1988 Österrike Markus Prock, Österrike Sovjetunionen Juri Chartjenko, Sovjetunionen Östtyskland Jens Müller, Östtyskland
1988/1989 Tyskland Georg Hackl, Västtyskland Östtyskland Jens Müller, Östtyskland Tyskland Johannes Schettel, Västtyskland
1989/1990 Tyskland Georg Hackl, Västtyskland Österrike Markus Prock, Österrike Östtyskland Jens Müller, Östtyskland
1990/1991 Österrike Markus Prock, Österrike Tyskland Georg Hackl, Tyskland Tyskland Jens Müller, Tyskland
1991/1992 Österrike Markus Prock, Österrike USA Duncan Kennedy, USA Tyskland Georg Hackl, Tyskland
1992/1993 Österrike Markus Prock, Österrike Tyskland Georg Hackl, Tyskland USA Duncan Kennedy, USA
1993/1994 Österrike Markus Prock, Österrike USA Duncan Kennedy, USA Tyskland Georg Hackl, Tyskland
1994/1995 Österrike Markus Prock, Österrike Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Jens Müller, Tyskland
1995/1996 Österrike Markus Prock, Österrike Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Georg Hackl, Tyskland
1996/1997 Österrike Markus Prock, Österrike Tyskland Jens Müller, Tyskland Italien Wilfried Huber, Italien
1997/1998 Italien Armin Zöggeler, Italien Italien Norbert Huber, Italien Österrike Gerhard Gleirscher, Österrike
1998/1999 Österrike Markus Prock, Österrike Tyskland Georg Hackl, Tyskland Tyskland Jens Müller, Tyskland
1999/2000 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Jens Müller, Tyskland Tyskland Georg Hackl, Tyskland
2000/2001 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Georg Hackl, Tyskland Österrike Markus Prock, Österrike
2001/2002 Österrike Markus Prock, Österrike Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Georg Hackl, Tyskland
2002/2003 Österrike Markus Kleinheinz, Österrike Tyskland Georg Hackl, Tyskland Italien Armin Zöggeler, Italien
2003/2004 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Georg Hackl, Tyskland Tyskland David Möller, Tyskland
2004/2005 Ryssland Albert Demtjenko, Ryssland Tyskland Georg Hackl, Tyskland Österrike Markus Kleinheinz, Österrike
2005/2006 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland David Möller, Tyskland USA Tony Benshoof, USA
2006/2007 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland David Möller, Tyskland Italien Reinhold Rainer, Italien
2007/2008 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland David Möller, Tyskland Ryssland Albert Demtjenko, Ryssland
2008/2009 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland David Möller, Tyskland Tyskland Jan Eichhorn, Tyskland
2009/2010 Italien Armin Zöggeler, Italien Ryssland Albert Demtjenko, Ryssland Tyskland Felix Loch, Tyskland
2010/2011 Italien Armin Zöggeler, Italien Tyskland Felix Loch, Tyskland Ryssland Albert Demtjenko, Ryssland
2011/2012 Felix Loch, Tyskland Tyskland Andi Langenhan, Tyskland Tyskland David Möller, Tyskland Tyskland
2012/2013 Felix Loch, Tyskland Tyskland Andi Langenhan, Tyskland Tyskland David Möller, Tyskland Tyskland
2013/2014 Felix Loch, Tyskland Tyskland Armin Zöggeler, Italien Italien Dominik Fischnaller, Italien Italien
2014/2015 Felix Loch, Tyskland Tyskland Andi Langenhan, Tyskland Tyskland Wolfgang Kindl, Österrike Österrike
2015/2016 Felix Loch, Tyskland Tyskland Wolfgang Kindl, Österrike Österrike Chris Mazdzer, USA USA
2016/2017 Roman Repilov, Ryssland Ryssland Felix Loch, Tyskland Tyskland Wolfgang Kindl, Österrike Österrike

Damsingel[redigera | redigera wikitext]

Säsong Etta Tvåa Trea
1977/1978 Västtyskland Regina König, Västtyskland Västtyskland Andrea Fendt, Västtyskland Österrike Angelika Schafferer, Österrike
1978/1979 Österrike Angelika Schafferer, Österrike Italien Marie-Louise Rainer, Italien Österrike Christine Brunner, Österrike
1979/1980 Österrike Angelika Schafferer, Österrike Östtyskland Bettina Schmidt, Östtyskland Österrike Christine Brunner, Österrike
1980/1981 Österrike Angelika Schafferer, Österrike Italien Monika Auer, Italien Italien Marie-Louise Rainer, Italien
1981/1982 Sovjetunionen Vera Zozula, Sovjetunionen Italien Marie-Louise Rainer, Italien Italien Monika Auer, Italien
1982/1983 Östtyskland Ute Weiss, Östtyskland Sovjetunionen Ingrida Amantova, Sovjetunionen Östtyskland Melitta Sollmann, Östtyskland
1983/1984 Östtyskland Steffi Martin, Östtyskland Ingen placering Östtyskland Ute Oberhoffner-Weiss, Östtyskland
Östtyskland Bettina Schmidt, Östtyskland
1984/1985 Östtyskland Cerstin Schmidt, Östtyskland Östtyskland Ute Oberhoffner-Weiss, Östtyskland Italien Marie-Louise Rainer, Italien
1985/1986 Italien Marie-Louise Rainer, Italien Östtyskland Cerstin Schmidt, Östtyskland Östtyskland Ute Oberhoffner-Weiss, Östtyskland
1986/1987 Östtyskland Cerstin Schmidt, Östtyskland Italien Marie-Louise Rainer, Italien Östtyskland Gabriele Kohlisch, Östtyskland
1987/1988 Sovjetunionen Yuliya Antipova, Sovjetunionen Östtyskland Gabriele Kohlisch, Östtyskland Östtyskland Susi Erdmann, Östtyskland
1988/1989 Östtyskland Ute Oberhoffner-Weiss, Östtyskland Italien Gerda Weissensteiner, Italien Sovjetunionen Yuliya Antipova, Sovjetunionen
1989/1990 Sovjetunionen Julija Antipova, Sovjetunionen Italien Gerda Weissensteiner, Italien Tyskland Jana Bode, Västtyskland
1990/1991 Tyskland Susi Erdmann, Tyskland Italien Gerda Weissensteiner, Italien Tyskland Gabriele Kohlisch, Tyskland
1991/1992 Tyskland Susi Erdmann, Tyskland USA Cammy Myler, USA Österrike Doris Neuner, Österrike
1992/1993 Italien Gerda Weissensteiner, Italien Österrike Doris Neuner, Österrike Österrike Andrea Tagwerker, Österrike
1993/1994 Tyskland Gabriele Kohlisch, Tyskland Tyskland Jana Bode, Tyskland Tyskland Susi Erdmann, Tyskland
Österrike Andrea Tagwerker, Österrike
1994/1995 Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Gabriele Kohlisch, Tyskland Tyskland Jana Bode, Tyskland
1995/1996 Tyskland Jana Bode, Tyskland Italien Gerda Weissensteiner, Italien Tyskland Gabriele Kohlisch, Tyskland
1996/1997 Österrike Andrea Tagwerker, Österrike Österrike Angelika Neuner, Österrike Tyskland Jana Bode, Tyskland
1997/1998 Italien Gerda Weissensteiner, Italien Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland USA Cammy Myler, USA
1998/1999 Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland
1999/2000 Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland
2000/2001 Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Sylke Otto, Tyskland Österrike Angelika Neuner, Österrike
2001/2002 Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland
2002/2003 Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland
2003/2004 Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland
2004/2005 Tyskland Barbara Niedernhuber, Tyskland Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Sylke Otto, Tyskland
2005/2006 Tyskland Silke Kraushaar, Tyskland Tyskland Sylke Otto, Tyskland Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland
2006/2007 Tyskland Silke Kraushaar-Pielach, Tyskland Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland
2007/2008 Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Silke Kraushaar-Pielach, Tyskland Tyskland Natalie Geisenberger, Tyskland
2008/2009 Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland
2009/2010 Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland
2010/2011 Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland
2011/2012 Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland Tyskland
2012/2013 Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Anke Wischnewski, Tyskland Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland
2013/2014 Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Alex Gough, Kanada Kanada Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland
2014/2015 Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Dajana Eitberger, Tyskland Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland
2015/2016 Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Tatjana Ivanova, Ryssland Ryssland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland
2016/2017 Natalie Geisenberger, Tyskland Tyskland Tatjana Hüfner, Tyskland Tyskland Tatjana Ivanova, Ryssland Ryssland

Herrdubbel[redigera | redigera wikitext]

Säsong Etta Tvåa Trea
1977/1978 Italien Italien
Peter Gschnitzer
Karl Brunner
Västtyskland Västtyskland
Hans Brandner
Balthasar Schwarm
Västtyskland Västtyskland
Stefan Hölzlwimmer
Rudolf Grosswang
1978/1979 Italien Italien
Peter Gschnitzer
Karl Brunner
Österrike Österrike
Georg Fluckinger
Karl Schrott
Västtyskland Västtyskland
Hans Brandner
Balthasar Schwarm
1979/1980 Österrike Österrike
Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
Österrike Österrike
Georg Fluckinger
Karl Schrott
Italien Italien
Peter Gschnitzer
Karl Brunner
1980/1981 Österrike Österrike
Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
Italien Italien
Hansjörg Raffl
Karl Brunner
Västtyskland Västtyskland
Hans Stangassinger
Franz Wembacher
1981/1982 Österrike Österrike
Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
Österrike Österrike
Georg Fluckinger
Franz Wilhelmer
Sovjetunionen Sovjetunionen
Juris Eissak
Eynar Veyksha
1982/1983 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Karl Brunner
Västtyskland Västtyskland
Hans Stangassinger
Franz Wembacher
Västtyskland Västtyskland
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
1983/1984 Östtyskland Östtyskland
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
Österrike Österrike
Georg Fluckinger
Franz Wilhelmer
Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1984/1985 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Österrike Österrike
Georg Fluckinger
Franz Wilhelmer
Östtyskland Östtyskland
René Keller
Lutz Kühnlenz
1985/1986 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Västtyskland Västtyskland
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
Västtyskland Västtyskland
Stefan Ilsanker
Georg Hackl
1986/1987 Västtyskland Västtyskland
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
Västtyskland Västtyskland
Stefan Ilsanker
Georg Hackl
Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1987/1988 Sovjetunionen Sovjetunionen
Jevgenij Belousov
Aleksandr Beljakov
Västtyskland Västtyskland
Stefan Ilsanker
Georg Hackl
Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1988/1989 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Östtyskland Östtyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
Östtyskland Östtyskland
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
1989/1990 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Italien Italien
Kurt Brugger
Wilfried Huber
Västtyskland Västtyskland
Stefan Ilsanker
Georg Hackl
1990/1991 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
Italien Italien
Kurt Brugger
Wilfried Huber
1991/1992 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Tyskland Tyskland
Yves Mankel
Thomas Rudolph
Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
1992/1993 Italien Italien
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Italien Italien
Kurt Brugger
Wilfried Huber
Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
1993/1994 Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
Österrike Österrike
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
Tyskland Tyskland
Steffen Skel
Steffen Wöller
1994/1995 Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
Italien Italien
Kurt Brugger
Wilfried Huber
USA USA
Chris Thorpe
Gordy Sheer
1995/1996 Tyskland Tyskland
Stefan Krausse
Jan Behrendt
Tyskland Tyskland
Yves Mankel
Thomas Rudolph
USA USA
Chris Thorpe
Gordy Sheer
1996/1997 USA USA
Chris Thorpe
Gordy Sheer
Italien Italien
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
Österrike Österrike
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
1997/1998 USA USA
Mark Grimmette
Brian Martin
Italien Italien
Kurt Brugger
Wilfried Huber
Italien Italien
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
1998/1999 USA USA
Mark Grimmette
Brian Martin
Österrike Österrike
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
1999/2000 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Tyskland Tyskland
Steffen Skel
Steffen Wöller
USA USA
Mark Grimmette
Brian Martin
2000/2001 Tyskland Tyskland
Steffen Skel
Steffen Wöller
Tyskland Tyskland
André Florschütz
Torsten Wustlich
Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
2001/2002 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Tyskland Tyskland
Steffen Skel
Steffen Wöller
Österrike Österrike
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2002/2003 USA USA
Mark Grimmette
Brian Martin
Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Österrike Österrike
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2003/2004 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Tyskland Tyskland
André Florschütz
Torsten Wustlich
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2004/2005 Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Tyskland Tyskland
André Florschütz
Torsten Wustlich
Österrike Österrike
Andreas Linger
Wolfgang Linger
2005/2006 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Tyskland Tyskland
André Florschütz
Torsten Wustlich
2006/2007 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Italien Italien
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2007/2008 Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Österrike Österrike
Andreas Linger
Wolfgang Linger
2008/2009 Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Österrike Österrike
Andreas Linger
Wolfgang Linger
2009/2010 Tyskland Tyskland
André Florschütz
Torsten Wustlich
Tyskland Tyskland
Patric Leitner
Alexander Resch
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2010/2011 Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Österrike Österrike
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2011/2012 Österrike Österrike
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
2012/2013 Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
Österrike Österrike
Peter Penz
Georg Fischler
2013/2014 Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
Italien Italien
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2014/2015 Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Lettland Lettland
Andris Šics
Juris Šics
2015/2016 Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
Österrike Österrike
Peter Penz
Georg Fischler
2016/2017 Tyskland Tyskland
Toni Eggert
Sascha Benecken
Tyskland Tyskland
Tobias Wendl
Tobias Arlt
USA USA
Matt Mortensen
Jayson Terdiman

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia