Världscupen i skidskytte 1997/1998

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Nordic combined pictogram.svg Världscupen i skidskytte 1997/1998 Nordic combined pictogram.svg
Segrare
Totalt Magdalena Forsberg, Sverige Sverige (damer) Ole Einar Bjørndalen, Norge Norge (herrar)
<<< 1996/1997 1998/1999 >>>

Världscupen i skidskytte 1997/1998 anordnades på sju olika orter runtom i världen[1], bland deltävlingarna fanns bland annat världsmästerskapen 1998. Totalcupen vanns på herrsidan av Ole Einar Bjørndalen, Norge före Ricco Groß, Tyskland och Sven Fischer, Tyskland medan den på damsidan vanns av Magdalena Forsberg, Sverige före Uschi Disl, Tyskland och Martina Zellner, Tyskland. Herrarnas nationscup vanns av Norge före Tyskland medan damernas vanns av Tyskland före Ryssland.

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Resultat[redigera | redigera wikitext]

1. världscupen i Norge Lillehammer, 6 december 1997 – 7 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
6 december 1997 (lördag) sprint (10 kilometer) Tyskland Frank Luck Norge Dag Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée
7 december 1997 (söndag) jaktstart (12,5 kilometer) Vitryssland Aleksej Ajdarov Norge Halvard Hanevold Ryssland Pavel Muslimov
2. världscupen i Sverige Östersund, 11 december 1997 – 14 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
11 december 1997 (torsdag) distans (20 kilometer) Norge Sylfest Glimsdal Ryssland Aleksej Kobeljev Ryssland Viktor Majgurov
13 december 1997 (lördag) sprint (10 kilometer) Ryssland Aleksej Kobelev Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Carsten Heymann
14 december 1997 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Norge Norge
Egil Gjelland
Sylfest Glimsdal
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
Tyskland Tyskland
Jan Wüstenfeld
Carsten Heymann
Marco Morgenstern
Sven Fischer
Italien Italien
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pier Alberto Carrara
René Cattarinussi
3. världscupen i Finland Kontiolax, 18 december 1997 – 21 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
18 december 1997 (torsdag) sprint (10 kilometer) Tyskland Jan Wüstenfeld Tyskland Ricco Groß Tyskland Sven Fischer
20 december 1997 (lördag) jaktstart (12,5 kilometer) Tyskland Sven Fischer Österrike Ludwig Gredler Tyskland Jan Wüstenfeld
21 december 1997 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Ryssland Ryssland
Sergej Rosjkov
Vladimir Dratsjov
Sergej Tarasov
Pavel Rostovtsev
Vitryssland Vitryssland
Aleksej Ajdarov
Oleg Rysjenkov
Vadim Sasjurin
Aljaksandr Papou
Italien Italien
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pier Alberto Carrara
René Cattarinussi
4. världscupen i Tyskland Ruhpolding, 8 januari 1998 – 11 januari 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
8 januari 1998 (torsdag) sprint (10 kilometer) Frankrike Raphaël Poirée Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Ricco Groß
10 januari 1998 (lördag) sprint (10 kilometer) Norge Frode Andresen Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée
11 januari 1998 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Norge Norge
Egil Gjelland
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
Tyskland Tyskland
Ricco Groß
Jan Wüstenfeld
Sven Fischer
Frank Luck
Ryssland Ryssland
Sergej Rosjkov
Pavel Vavilov
Pavel Rostovtsev
Aleksej Kobeljev
5. världscupen i Italien Antholz, 15 januari 1998 – 18 januari 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
15 januari 1998 (torsdag) distans (20 kilometer) Norge Halvard Hanevold Tyskland Ricco Groß Vitryssland Aleksej Ajdarov
17 januari 1998 (lördag) sprint (10 kilometer) Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Frode Andresen Ryssland Viktor Majgurov
18 januari 1998 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Tyskland Tyskland
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
Norge Norge
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
Vitryssland Vitryssland
Aleksej Ajdarov
Oleg Rysjenkov
Aljaksandr Papou
Vadim Sasjurin
Skidskytte vid olympiska vinterspelen 1998 i Japan Nagano, 9 februari 1998 – 21 februari 1998 Olympic rings without rims.svg
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
11 februari 1998 (onsdag) distans (20 kilometer) Norge Halvard Hanevold Italien Pier Alberto Carrara Vitryssland Aleksej Ajdarov
18 februari 1998 (onsdag) sprint (10 kilometer) Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Frode Andresen Finland Ville Räikkönen
21 februari 1998 (lördag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Tyskland Tyskland
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
Norge Norge
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
Ryssland Ryssland
Pavel Muslimov
Vladimir Dratjov
Sergej Tarasov
Viktor Majgurov
6. världscupen i Slovenien Pokljuka, 3 mars 1998 – 8 mars 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
3 mars 1998 (tisdag) distans (20 kilometer) Tyskland Ricco Groß Norge Egil Gjelland Norge Ole Einar Bjørndalen
5 mars 1998 (torsdag) sprint (10 kilometer) Tyskland Frank Luck Frankrike Raphaël Poirée Ryssland Viktor Majgurov
7 mars 1998 (lördag) sprint (10 kilometer) Ryssland Vladimir Dratjov Tyskland Sven Fischer Lettland Ilmārs Bricis
8 mars 1998 (söndag) jaktstart (12,5 kilometer) (världsmästerskapen) Ryssland Vladimir Dratjov Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée
7. världscupen i Österrike Hochfilzen, 12 mars 1997 – 15 mars 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
12 mars (torsdag) distans (20 kilometer) Ryssland Vladimir Dratjov Norge Halvard Hanevold Ryssland Viktor Majgurov
14 mars (lördag) sprint (10 kilometer) Ryssland Vladimir Dratjov Lettland Ilmārs Bricis Tyskland Sven Fischer
15 mars (söndag) Lag (10 kilometer) världsmästerskapen Tävlingen inställd

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

Totalcupen
Placering Namn Poäng
1 Norge Ole Einar Bjørndalen 289
2 Tyskland Ricco Groß 286
3 Tyskland Sven Fischer 270
4 Norge Halvard Hanevold 263
5 Frankrike Raphaël Poirée 249
6 Ryssland Vladimir Dratjov 240
7 Tyskland Frank Luck 231
8 Ryssland Viktor Majgurov 230
9 Norge Frode Andresen 222
10 Ryssland Sergej Rosjkov 165
11 Lettland Ilmārs Bricis 161
12 Norge Dag Bjørndalen 160
13 Vitryssland Aleksej Ajdarov 158
14 Lettland Olegs Maluhins 158
15 Ryssland Pavel Muslimov 157
16 Österrike Ludwig Gredler 154
17 Italien Pier Alberto Carrara 144
18 Ryssland Sergej Tarasov 122
19 Italien René Cattarinussi 114
20 Ryssland Aleksej Kobeljev 113
21 Vitryssland Vadim Sasjurin 105
22 Finland Ville Räikkönen 103
23 Italien Wilfried Pallhuber 103
24 Norge Sylfest Glimsdal 101
25 Tyskland Peter Sendel 101
26 Tyskland Jan Wüstenfeld 100
27 Norge Egil Gjelland 100
Placering Namn Poäng
28 Italien Patrick Favre 89
29 Tjeckien Ivan Masarik 72
30 Sverige Fredrik Kuoppa 68
31 Slovenien Tomas Globočnik 66
32 Tyskland Carsten Heymann 60
33 Polen Tomasz Sikora 60
34 Finland Paavo Puurunen 60
35 Lettland Jekabs Nakums 56
36 Schweiz Jean-Marc Chabloz 55
37 Österrike Wolfgang Rottmann 50
38 Ryssland Pavel Vavilov 48
39 Italien Hubert Leitgeb 47
40 Österrike Wolfgang Perner 46
41 Ryssland Pavel Rostovtsev 43
42 Vitryssland Aljaksandr Papou 33
43 Vitryssland Oleg Rysjenkov 27
44 Polen Wiesław Ziemianin 27
45 Japan Kyōji Suga 25
46 Tyskland Mark Kirchner 22
47 Slovenien Aleksander Grajf 22
48 Tjeckien Petr Garabík 21
49 Tyskland Marco Morgenstern 20
50 Frankrike Andreas Heymann 20
51 Kazakstan Valerij Ivanov 19
52 Slovenien Joze Poklukar 19
53 Slovakien Lubomir Machyniak 18
54 Ryssland Konstantin Popov 18
Placering Namn Poäng
55 Japan Yukio Mochizuki 17
56 Österrike Günther Dengg 16
57 Finland Ville Kotikumpu 14
58 Tjeckien Zdeněk Vítek 13
58 Finland Vesa Hietalahti 13
60 Polen Wojciech Kozub 13
61 Litauen Liutauras Barila 12
61 Norge Jon Åge Tyldum 12
63 Italien Helmuth Messner 11
64 Finland Olli-Pekka Peltola 11
65 Estland Dimitri Borovik 11
66 Japan Hironao Meguro 11
67 Japan Atsushi Kazama 10
68 Slovenien Matjaž Poklukar 9
69 Estland Janno Prants 8
70 Frankrike Franck Perrot 8
71 Sverige Jonas Eriksson 7
72 Sverige Mikael Löfgren 7
73 Finland Harri Eloranta 6
74 USA Jay Hakkinen 5
75 Frankrike Patrice Bailly-Salins 4
75 Slovenien Janez Ožbolt 4
75 Kanada Glenn Rupertus 4
78 Estland Kalju Ojaste 2
78 Kazakstan Dmitrij Pozdnjakov 2
78 Ryssland Andrei Padin 2
81 Kazakstan Aleksandr Tropnikov 1

Distanscupen

Sprintvärldscupen

Jaktstartscupen

Placering Namn Poäng
1 Norge Halvard Hanevold 103
2 Tyskland Ricco Groß 94
3 Norge Ole Einar Bjørndalen 71
4 Italien Pier Alberto Carrara 70
5 Ryssland Viktor Majgurov 68
6 Norge Dag Bjørndalen 68
7 Tyskland Peter Sendel 67
8 Vitryssland Vadim Sasjurin 52
9 Tyskland Sven Fischer 51
10 Ryssland Vladimir Dratjov 44
Placering Namn Poäng
1 Norge Ole Einar Bjørndalen 185
2 Frankrike Raphaël Poirée 161
3 Norge Frode Andresen 147
4 Tyskland Sven Fischer 147
5 Ryssland Vladimir Dratjov 145
6 Tyskland Frank Luck 142
7 Ryssland Viktor Maj gurov || 140
8 Tyskland Ricco Groß 133
9 Norge Halvard Hanevold 121
10 Österrike Ludwig Gredler 91
Placering Namn Poäng
1 Tyskland Sven Fischer 72
2 Tyskland Ricco Groß 59
3 Ryssland Sergej Rosjkov 54
4 Ryssland Vladimir Dratjov 51
5 Tyskland Frank Luck 51
6 Ryssland Pavel Muslimov 47
7 Frankrike Raphaël Poirée 46
8 Lettland Olegs Maluhins 46
9 Vitryssland Aleksej Ajdarov 44
10 Norge Halvard Hanevold 39

Stafettcupen

Nationscupen

Placering Namn Poäng
1 Tyskland Tyskland 112
1 Norge Norge 112
3 Ryssland Ryssland 98
4 Vitryssland Vitryssland 90
5 Italien Italien 87
6 Österrike Österrike 82
7 Frankrike Frankrike 81
8 Sverige Sverige 74
9 Finland Finland 72
10 Slovenien Slovenien 71
...
18 Schweiz Schweiz 35
Placering Namn Poäng
1 Norge Norge 5660
2 Tyskland Tyskland 5493
3 Ryssland Ryssland 5481
4 Italien Italien 4943
5 Vitryssland Vitryssland 4522
6 Österrike Österrike 4452
7 Slovenien Slovenien 4371
8 Frankrike Frankrike 4122
9 Finland Finland 4047
10 Lettland Lettland 4042
...
18 Schweiz Schweiz 2254

Damer[redigera | redigera wikitext]

Resultat[redigera | redigera wikitext]

1. världscupen i Norge Lillehammer, 6 december 1997 – 7 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
6 december 1997 (lördag) sprint (7,5 kilometer) Ryssland Galina Kukleva Ryssland Olga Melnik Sverige Magdalena Forsberg
7 december 1997 (söndag) jaktstart (10 kilometer) Ryssland Galina Kukleva Sverige Magdalena Forsberg Tyskland Uschi Disl
2. världscupen i Sverige Östersund, 11 december 1997 – 14 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
11 december 1997 (torsdag) distans (15 kilometer) Slovenien Andreja Grasič Sverige Magdalena Forsberg Ukraina Olena Petrova
13 december 1997 (lördag) sprint (7,5 kilometer) Sverige Magdalena Forsberg Ryssland Ryssland Ryssland Anna Volkova
14 december 1997 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Frankrike Frankrike
Florence Baverel
Emmanuelle Claret
Christelle Gros
Corinne Niogret
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
Ryssland Ryssland
Olga Melnik
Galina Kukleva
Albina Achatova
Anna Volkova
3. världscupen i Finland Kontiolax, 18 december 1997 – 21 december 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
18 december 1997 (torsdag) sprint (7,5 kilometer) Tyskland Uschi Disl Tyskland Martina Zellner Ryssland Svetlana Isjmuratova
20 december 1997 (lördag) jaktstart (10 kilometer) Sverige Magdalena Forsberg Ryssland Svetlana Isjmuratova Tyskland Martina Zellner
21 december 1997 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Tjeckien Tjeckien
Kateřina Losmanova
Jiřina Pelcová
Irena Česneková
Eva Hakova
Frankrike Frankrike
Florence Baverel
Anne Briand
Christelle Gros
Corinne Niogret
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Martina Zellner
4. världscupen i Tyskland Ruhpolding, 8 januari 1998 – 11 januari 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
8 januari 1998 (torsdag) sprint (7,5 kilometer) Sverige Magdalena Forsberg Tyskland Petra Behle Frankrike Corinne Niogret
10 januari 1998 (lördag) sprint (7,5 kilometer) Tyskland Petra Behle Tyskland Martina Zellner Frankrike Corinne Niogret
11 januari 1998 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Ryssland Ryssland
Olga Melnik
Galina Kukleva
Nadezjda Talanova
Albina Achatova
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
5. världscupen i Italien Antholz, 15 januari 1998 – 18 januari 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
15 januari 1998 (torsdag) distans (15 kilometer) Ryssland Olga Romasko Norge Liv Grete Skjelbreid Sverige Magdalena Forsberg
17 januari 1998 (lördag) sprint (7,5 kilometer) Ukraina Nina Lemesj Ryssland Svetlana Isjmuratova Sverige Sverige
18 januari 1998 (söndag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Ryssland Ryssland
Anna Volkova
Galina Kukleva
Olga Romasko
Albina Achatova
Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Katja Beer
Skidskytte vid olympiska vinterspelen 1998 i Japan Nagano, 9 februari 1998 – 21 februari 1998 Olympic rings without rims.svg
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
9 februari 1998 (måndag) distans (15 kilometer) Bulgarien Jekaterina Dafovska Ukraina Olena Petrova Tyskland Uschi Disl
15 februari 1998 (söndag) sprint (7,5 kilometer) Ryssland Galina Kukleva Tyskland Uschi Disl Tyskland Katrin Apel
19 februari 1998 (torsdag) stafett (4 x 7,5 kilometer) Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
Ryssland Ryssland
Olga Melnik
Galina Kukleva
Albina Achatova
Olga Romasko
Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
6. världscupen i Slovenien Pokljuka, 3 mars 1998 – 8 mars 1998
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
3 mars 1998 (tisdag) distans (15 kilometer) Sverige Magdalena Forsberg Frankrike Florence Baverel Tyskland Uschi Disl
5 mars 1998 (torsdag) sprint (7,5 kilometer) Frankrike Corinne Niogret Frankrike Emmanuelle Claret Norge Annette Sikveland
7 mars 1998 (lördag) sprint (7,5 kilometer) Sverige Magdalena Forsberg Norge Ann-Elen Skjelbreid Frankrike Christelle Gros
8 mars 1998 (söndag) jaktstart (10 kilometer) (världsmästerskapen) Sverige Magdalena Forsberg Frankrike Corinne Niogret Tyskland Martina Zellner
7. världscupen i Österrike Hochfilzen, 12 mars 1997 – 15 mars 1997
Datum Disciplin Etta Tvåa Trea
12 mars (torsdag) distans (15 kilometer) Tyskland Uschi Disl Slovenien Andreja Grasič Tyskland Martina Zellner
14 mars (lördag) sprint (10 kilometer) Tyskland Uschi Disl Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Skjelbreid
15 mars (söndag) Lag (7,5 kilometer) världsmästerskapen Tävlingen inställd

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

Totalcupen
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 387
2 Tyskland Uschi Disl 325
3 Tyskland Martina Zellner 255
4 Frankrike Corinne Niogret 238
5 Ryssland Galina Kukleva 227
6 Slovenien Andreja Grasič 221
7 Tyskland Petra Behle 194
8 Ryssland Albina Achatova 184
9 Norge Ann-Elen Skjelbreid 182
10 Frankrike Florence Baverel 181
11 Ukraina Olena Petrova 159
12 Norge Liv Grete Skjelbreid 159
13 Tyskland Katrin Apel 153
14 Ryssland Svetlana Isjmuratova 151
15 Ryssland Anna Volkova 139
16 Bulgarien Jekaterina Dafovska 129
17 Vitryssland Svetlana Paramygina 119
18 Norge Annette Sikveland 118
19 Italien Nathalie Santer 116
20 Ukraina Olena Zubrilova 115
21 Kina Yu Shumei 114
22 Frankrike Christelle Gros 104
23 Frankrike Emmanuelle Claret 103
24 Ryssland Olga Melnik 98
25 Ryssland Olga Romasko 94
26 Frankrike Anne Briand 89
27 Tjeckien Eva Hakova 87
28 Finland Mari Lampinen 87
29 Tjeckien Kateřina Losmanova 85
Placering Namn Poäng
30 Ryssland Nadezjda Talanova 85
31 Tyskland Katja Beer 83
32 Bulgarien Pavlina Filipova 75
33 Norge Gunn Margit Andreassen 74
34 Polen Anna Stera 69
35 Ukraina Valentina Nesina 68
36 Ukraina Nina Lemesj 54
37 Slovakien Martina Schwarzbacherová 53
38 Slovakien Anna Murínová 52
39 Japan Hiromi Seino 52
40 Slovenien Tadeja Brankovič 38
41 Tyskland Simone Greiner-Petter-Memm 37
42 Japan Ryoko Takahashi 33
43 Finland Katja Holanti 33
44 Kanada Martine Albert 29
45 Tjeckien Irena Česneková 27
46 Slovakien Sona Mihokova 25
47 Tyskland Steffi Kindt 24
48 Polen Agata Suszka 24
49 Sverige Maria Schylander 23
50 Vitryssland Irina Tananaiko 22
51 Frankrike Delphyne Heymann-Burlet 21
52 Ukraina Tetjana Vodopjanova 20
53 Tjeckien Jitka Simunkova 18
54 USA Kristina Viljanen Sabasteanski 18
55 Tyskland Kathi Schwaab 17
56 Norge Ann Helen Grande 16
56 Polen Halina Gunka 16
56 Tyskland Janet Klein 16
Placering Namn Poäng
59 Kazakstan Inna Sjesjkil 16
60 Rumänien Éva Tófalvi 15
61 Bulgarien Radka Popova 15
62 Kazakstan Ludmila Gurjeva 15
63 Lettland Anzela Brice 14
64 Tyskland Peggy Wagenführ 12
65 Kanada Myriam Bédard 11
66 Vitryssland Natalia Ryzjenkova 11
67 USA Ntala Skinner 10
68 Lettland Ieva Cederstrema 10
69 Ukraina Irina Kortjagina 10
70 Kazakstan Margarita Dulova 9
71 Sverige Kristina Brouneus 9
72 Norge Hildegunn Mikkelsplass 9
73 USA Stacey Wooley 8
74 Italien Siegrid Pallhuber 7
75 Tjeckien Jiřina Pelcová 7
76 USA Kara Hermanson Salmela 6
77 Kina Sun Ribo 5
78 USA Rachel Steer 4
79 Kina Liu Xianying 3
79 Slovenien Lucija Larisi 3
81 Vitryssland Ludmila Lysenko 2
81 Finland Sanna-Leena Perunka 2
83 Finland Tina Mikkola 1
83 Frankrike Veronique Claudel 1
83 Ryssland Natalia Martinova 1
83 USA Joan Miller Smith 1

Distanscupen

Sprintvärldscupen

Jaktstartscupen

Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 99
2 Tyskland Uschi Disl 97
3 Slovenien Andreja Grasič 83
4 Tyskland Martina Zellner 78
5 Ukraina Olena Petrova 77
6 Vitryssland Svetlana Paramygina 66
7 Bulgarien Jekaterina Dafovska 61
8 Frankrike Florence Baverel 61
9 Norge Liv Grete Skjelbreid 50
10 Ryssland Albina Achatova 50
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 202
2 Tyskland Uschi Disl 171
3 Frankrike Corinne Niogret 152
4 Ryssland Galina Kukleva 141
5 Tyskland Martina Zellner 129
6 Tyskland Petra Behle 120
7 Norge Ann-Elen Skjelbreid 120
8 Tyskland Katrin Apel 108
9 Ryssland Albina Achatova 107
10 Slovenien Andreja Grasič 96
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 86
2 Tyskland Uschi Disl 57
3 Frankrike Corinne Niogret 53
4 Ryssland Galina Kukleva 49
5 Tyskland Martina Zellner 48
6 Slovenien Andreja Grasič 42
7 Norge Ann-Elen Skjelbreid 40
8 Frankrike Florence Baverel 39
9 Tyskland Petra Behle 35
10 Ryssland Anna Volkova 35

Stafettcupen

Nationscupen

Placering Namn Poäng
1 Ryssland Ryssland 110
2 Tyskland Tyskland 106
3 Frankrike Frankrike 100
4 Norge Norge 96
5 Tjeckien Tjeckien 91
6 Ukraina Ukraina 74
7 Vitryssland Vitryssland 74
8 Slovakien Slovakien 72
9 Sverige Sverige 70
10 Litauen Litauen 68
...
18 Italien Italien 31
Placering Namn Poäng
1 Tyskland Tyskland 5560
2 Ryssland Ryssland 5454
3 Frankrike Frankrike 5151
4 Norge Norge 5108
5 Ukraina Ukraina 4601
6 Tjeckien Tjeckien 4465
7 Vitryssland Vitryssland 4192
8 Sverige Sverige 4019
9 Finland Finland 3781
10 Japan Japan 3774
...
18 Italien Italien 2725
23 Österrike Österrike 872

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från tyskspråkiga Wikipedia.

Fotnoter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Events 1997/1998” (på engelska). Ukrainas skidskytteförbund. http://www.biathlon.com.ua/calendar.php?lang=eng&id=224. Läst 11 september 2017. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]