Världscupen i skidskytte 2000/2001

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Nordic combined pictogram.svg Världscupen i skidskytte 2000/2001 Nordic combined pictogram.svg
Segrare
Totalt Magdalena Forsberg, Sverige Sverige (damer) Raphaël Poirée, Frankrike Frankrike (herrar)
<<< 1999/2000 2001/2002 >>>

Världscupen i skidskytte 2000/2001 anordnades på nio orter runtom i världen[1], bland deltävlingarna fanns bland annat världsmästerskapen 2001.

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Disciplin Etta Tvåa Trea
30 november-3 december 2000 Österrike Hochfilzen
Italien Antholz [2]
20 kilometer distans Tjeckien Zdenek Vítek Tyskland Carsten Heymann Ryssland Sergej Rosjkov
10 kilometer sprint Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Sven Fischer
4 x 7,5 kilometer stafett Tjeckien Tjeckien
Petr Garabik
Ivan Masarik
Tomáš Holubec
Zdenek Vítek
Ukraina Ukraina
Vjatjeslav Derkatj
Andrij Deryzemlja
Oleksandr Bilanenko
Ruslan Lysenko
Tyskland Tyskland
Peter Sendel
Sven Fischer
Carsten Heymann
Ricco Groß
7-9 december 2000 Slovenien Pokljuka
Italien Antholz [3]
10 kilometer sprint Frankrike Raphaël Poirée Ryssland Pavel Rostovtsew Norge Ole Einar Bjørndalen
12,5 kilometer jaktstart Frankrike Raphaël Poirée Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Frode Andresen
4 x 7,5 kilometer stafett Norge Norge
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
Tjeckien Tjeckien
Petr Garabik
Ivan Masarik
Roman Dostál
Zdenek Vítek
Ryssland Ryssland
Sergej Rosjkov
Andrei Prokunin
Michail Kotschkin
Alexei Kobelew
14-17 december 2000 Slovakien Osrblie
Italien Antholz [4]
20 kilometer distans Ryssland Sergej Rosjkov Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Ricco Groß
10 kilometer sprint Frankrike Raphaël Poirée Norge Ole Einar Bjørndalen Vitryssland Vadim Sasjurin
12,5 kilometer jaktstart Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Sven Fischer
4-7 januari 2001 Tyskland Oberhof [5] 10 kilometer sprint Frankrike Raphaël Poirée Sverige Tord Wiksten Tyskland Carsten Heymann
12,5 kilometer jaktstart Ryssland Wiktor Maigurow Frankrike Raphaël Poirée Norge Frode Andresen
15 kilometer masstart Tyskland Sven Fischer Norge Egil Gjelland Slovenien Tomas Globocnik
10-14 januari 2001 Tyskland Ruhpolding [6] 4 x 7,5 kilometer stafett Norge Norge
Egil Gjelland
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
Tyskland Tyskland
Marco Morgenstern
Peter Sendel
Alexander Wolf
Ricco Groß
Vitryssland Vitryssland
Olexij Ajdarow
Alexander Syman
Oleg Ryschenkow
Vadim Sasjurin
10 kilometer sprint Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée Norge Egil Gjelland
12,5 kilometer jaktstart Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Frank Luck Tyskland Ricco Groß
18-21 januari 2001 Italien Antholz [7] 10 kilometer sprint Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée Norge Frode Andresen
4 x 7,5 kilometer stafett Tyskland Tyskland
Marco Morgenstern
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Groß
Norge Norge
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
Ryssland Ryssland
Sergej Rosjkov
Andrei Prokunin
Pavel Rostovtsev
Viktor Maigourov
15 kilometer masstart Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Carsten Heymann Ryssland Pavel Rostovtsev
3-11 februari 2001 Slovenien Pokljuka (VM 2001) [8] 10 kilometer sprint Ryssland Pavel Rostovtsev Italien René Cattarinussi Norge Halvard Hanevold
12,5 kilometer jaktstart Ryssland Pavel Rostovtsev Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Sven Fischer
20 kilometer distans Finland Paavo Puurunen Vitryssland Vadim Sasjurin Lettland Ilmars Bricis
15 kilometer masstart Frankrike Raphaël Poirée Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Sven Fischer
4 x 7,5 kilometer stafett Frankrike Frankrike
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
Vitryssland Vitryssland
Olexij Ajdarow
Alexander Syman
Oleg Ryschenkow
Vadim Sasjurin
Norge Norge
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
28 februari-3 mars 2001 USA Salt Lake City [9] 20 kilometer distans Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Sven Fischer Frankrike Julien Robert
10 kilometer sprint Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Frode Andresen Tyskland Frank Luck
12,5 kilometer jaktstart Norge Ole Einar Bjørndalen Vitryssland Vadim Sasjurin Ryssland Pavel Rostovtsev
7 mars 2001 USA Lake Placid [10] 10 kilometer sprint Norge Frode Andresen Norge Ole Einar Bjørndalen Sverige Henrik Forsberg
16-18 mars 2001 Norge Holmenkollen [11] 10 kilometer sprint Norge Frode Andresen Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Halvard Hanevold
12,5 kilometer jaktstart Norge Frode Andresen Norge Ole Einar Bjørndalen Norge Egil Gjelland
15 kilometer masstart Tyskland Sven Fischer Frankrike Raphaël Poirée Norge Frode Andresen

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

Totalcupen [12] (25 deltävlingar)
Placering Namn Poäng
1 Frankrike Raphaël Poirée 921
2 Norge Ole Einar Bjørndalen 911
3 Norge Frode Andresen 712
4 Ryssland Pawel Rostowzew 707
5 Tyskland Sven Fischer 675
6 Norge Halvard Hanevold 590
7 Norge Egil Gjelland 582
8 Tyskland Carsten Heymann 525
9 Tyskland Ricco Groß 514
10 Ryssland Wiktor Maigurow 492
11 Vitryssland Wadim Saschurin 460
12 Tyskland Frank Luck 433
13 Italien René Cattarinussi 476
14 Slovenien Tomas Globocnik 373
15 Ryssland Sergei Roschkow 363
16 Tjeckien Zdeněk Vítek 315
17 Lettland Ilmārs Bricis 275
18 Tyskland Peter Sendel 275
19 Tyskland Marco Morgenstern 231
20 Vitryssland Oleg Ryschenkow 230
21 Österrike Wolfgang Perner 214
22 Ukraina Wjatscheslaw Derkatsch 205
23 Frankrike Vincent Defrasne 202
24 Italien Patrick Favre 200
25 Tjeckien Ivan Masarik 199
26 Polen Tomasz Sikora 197
27 Italien Wilfried Pallhuber 189
Placering Namn Poäng
28 Norge Dag Bjørndalen 189
29 Sverige Henrik Forsberg 185
30 Slovenien Janez Ozbolt 182
31 Ukraina Andrij Derysemlja 177
32 Österrike Wolfgang Rottmann 159
33 Finland Paavo Puurunen 150
34 Frankrike Julien Robert 147
35 Tjeckien Petr Garabik 124
36 Frankrike Gilles Marguet 117
37 Slovenien Marco Dolenc 104
38 Ryssland Michail Kotschkin 99
39 Schweiz Jean-Marc Chabloz 94
40 Sverige Tord Wiksten 87
41 Vitryssland Olexij Ajdarow 81
42 Frankrike Ferréol Cannard 79
43 Österrike Ludwig Gredler 75
44 Finland Ville Räikkönen 74
45 Tjeckien Roman Dostál 73
46 Tyskland Michael Greis 68
47 Ryssland Andrei Prokunin 64
48 Ryssland Alexei Kobelew 62
49 Lettland Olegs Maluhins 62
50 Lettland Raivis Zimelis 61
51 Ukraina Ruslan Lysenko 60
52 Finland Vesa Hietalahti 59
53 Slovakien Marek Matiaško 55
54 Slovenien Aleksander Grajf 55
Placering Namn Poäng
55 Estland Estland 54
56 Tjeckien Tomáš Holubec 54
57 USA Jeremy Teela 44
58 Österrike Christoph Sumann 41
59 Italien Enrico Tach 39
60 Norge Anstein Mykland 33
61 USA Jay Hakkinen 32
62 Tyskland Alexander Wolf 30
63 Ryssland Serguei Bachkirov 26
64 Japan Kyoji Suga 18
65 Norge Stian Eckhoff 18
66 Italien Paolo Longo 16
67 Slovenien Janez Marič 14
68 Lettland Jekabs Nakums 13
69 Tyskland Andreas Stitzl 12
70 Österrike Daniel Mesotitsch 11
71 Polen Wieslaw Ziemianin 9
72 Slovenien Matjaz Poklukar 9
73 Österrike Günther Beck 8
74 Vitryssland Alexander Syman 7
75 Estland Janno Prants 6
76 Sverige Rickard Noberius 6
77 Finland Timo Antila 4
78 Ukraina Olexander Bilanenko 2
79 Vitryssland Rustam Waliullin 2
80 Ryssland Uladsimer Dratschou 1

Distanscupen [13]
(fyra deltävlingar)

Sprintcupen [14]
(tio deltävlingar)

Jaktstartscupen [15]
(sju deltävlingar)

Placering Namn Poäng
1 Ryssland Sergei Roschkow 133
2 Norge Ole Einar Bjørndalen 110
3 Tyskland Ricco Groß 109
4 Tyskland Sven Fischer 107
5 Tyskland Carsten Heymann 101
6 Norge Halvard Hanevold 88
7 Frankrike Raphaël Poirée 83
8 Ryssland Wiktor Maigurow 83
9 Vitryssland Wadim Saschurin 82
10 Ryssland Pawel Rostowzew 80
Placering Namn Poäng
1 Norge Ole Einar Bjørndalen 393
2 Frankrike Raphaël Poirée 375
3 Norge Frode Andresen 337
4 Ryssland Pawel Rostowzew 282
5 Norge Halvard Hanevold 280
6 Tyskland Frank Luck 223
7 Tyskland Sven Fischer 210
8 Norge Egil Gjelland 209
9 Tyskland Carsten Heymann 195
10 Slovenien Tomas Globocnik 153
Placering Namn Poäng
1 Frankrike Raphaël Poirée 278
2 Norge Ole Einar Bjørndalen 272
3 Norge Frode Andresen 247
4 Ryssland Pawel Rostowzew 228
5 Tyskland Sven Fischer 190
6 Vitryssland Wadim Saschurin 170
7 Norge Egil Gjelland 166
8 Ryssland Wiktor Maigurow 161
9 Tyskland Frank Luck 155
10 Norge Halvard Hanevold 151

Masstartscupen [16]
(fyra deltävlingar)

Stafettcupen [17]
(fem deltävlingar)

Nationscupen [18]
(14 deltävlingar)

Placering Namn Poäng
1 Tyskland Sven Fischer 143
2 Norge Ole Einar Bjørndalen 136
3 Frankrike Raphaël Poirée 136
4 Norge Egil Gjelland 120
5 Tyskland Ricco Groß 109
6 Ryssland Pawel Rostowzew 95
7 Tyskland Carsten Heymann 90
8 Norge Frode Andresen 83
9 Slovenien Tomas Globocnik 81
10 Ryssland Wiktor Maigurow 81
Placering Land Poäng
1 Norge Norge 189
2 Tyskland Tyskland 173
3 Tjeckien Tjeckien 167
4 Vitryssland Vitryssland 166
5 Ryssland Ryssland 158
6 Slovenien Slovenien 130
7 Italien Italien 136
8 Frankrike Frankrike 122
9 Lettland Lettland 115
10 Ukraina Ukraina 114
...
14 Österrike Österrike 100
19 Schweiz Schweiz 29
Placering Land Poäng
1 Norge Norge 4919
2 Tyskland Tyskland 4713
3 Ryssland Ryssland 4455
4 Frankrike Frankrike 4356
5 Slovenien Slovenien 3905
6 Tjeckien Tjeckien 3865
7 Österrike Österrike 3825
8 Vitryssland Vitryssland 3813
9 Italien Italien 3795
10 Lettland Lettland 3566
...
17 Schweiz Schweiz 2498

Damer[redigera | redigera wikitext]

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Disciplin Etta Tvåa Trea
30 november-3 december 2000 Österrike Hochfilzen
Italien Antholz [2]
15 kilometer distans Frankrike Corinne Niogret Tyskland Andrea Henkel Sverige Magdalena Forsberg
7,5 kilometer sprint Ukraina Olena Zubrylova Frankrike Corinne Niogret Ukraina Olena Petrova
4 x 7,5 kilometer stafett Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Poirée
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Andrea Henkel
Katrin Apel
Martina Glagow
Ukraina Ukraina
Olena Zubrylova
Olena Petrova
Nina Lemesch
Tetyana Vodopyanova
7-9 december 2000 Slovenien Pokljuka
Italien Antholz [3]
7,5 kilometer sprint Norge Gro Marit Istad Ryssland Olga Pyljova Tyskland Kati Wilhelm
10 kilometer jaktstart Sverige Magdalena Forsberg Frankrike Corinne Niogret Ukraina Olena Zubrylova
4 x 7,5 kilometer stafett Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Katrin Apel
Andrea Henkel
Frankrike Frankrike
Sylvie Becaert
Delphyne Heymann-Burlet
Sandrine Bailly
Corinne Niogret
Ryssland Ryssland
Olga Pyljova
Galina Kuklewa
Anna Bogalij-Titovets
Swetlana Tschernoussowa
14-17 december 2000 Slovakien
Italien Antholz [4]
15 kilometer distans Frankrike Sandrine Bailly Frankrike Corinne Niogret Sverige Magdalena Forsberg
7,5 kilometer sprint Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Poirée Ukraina Tetyana Vodopyanova
10 kilometer jaktstart Sverige Magdalena Forsberg Tyskland Andrea Henkel Tyskland Uschi Disl
4-7 januari 2001 Tyskland Oberhof [5] 7,5 kilometer sprint Sverige Magdalena Forsberg Ukraina Olena Zubrylova Frankrike Corinne Niogret
10 kilometer Verfolgung Sverige Magdalena Forsberg Ukraina Olena Zubrylova Tyskland Uschi Disl
12,5 kilometer masstart Sverige Magdalena Forsberg Ryssland Swetlana Tschernoussowa Norge Liv Grete Poirée
10-14 januari 2001 Tyskland Ruhpolding [6] 4 x 7,5 kilometer stafett Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Linda Tjørhom
Liv Grete Poirée
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Martina Glagow
Katrin Apel
Andrea Henkel
Ryssland Ryssland
Olga Pyljova
Svetlana Isjmuratova
Galina Kuklewa
Swetlana Tschernoussowa
7,5 kilometer sprint Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Poirée Tyskland Katrin Apel
10 kilometer jaktstart Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Poirée Ryssland Galina Kuklewa
18-21 januari 2001 Italien Antholz [7] 7,5 kilometer sprint Sverige Magdalena Forsberg 1 Ryssland Olga Pyljova Tyskland Martina Glagow
4 x 7,5 kilometer stafett Norge Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Linda Tjørhom
Gunn Margit Andreassen
Ryssland Ryssland
Anna Bogalij-Titovets
Swetlana Tschernoussowa
Svetlana Isjmuratova
Olga Pyljova
Ukraina Ukraina
Olena Zubrylova
Olena Petrova
Nina Lemesch
Tetyana Vodopyanova
12,5 kilometer masstart Frankrike Corinne Niogret Frankrike Delphyne Heymann-Burlet Tyskland Uschi Disl
3-11 februari 2001 Slovenien Pokljuka (VM 2001) [8] 7,5 kilometer sprint Tyskland Kati Wilhelm Tyskland Uschi Disl Norge Liv Grete Poirée
10 kilometer jaktstart Norge Liv Grete Poirée Frankrike Corinne Niogret Sverige Magdalena Forsberg
15 kilometer distans Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Poirée Ukraina Olena Zubrylova
12,5 kilometer masstart Sverige Magdalena Forsberg Tyskland Martina Glagow Norge Liv Grete Poirée
4 x 7,5 kilometer stafett Ryssland Ryssland
Olga Pyljova
Anna Bogalij-Titovets
Galina Kuklewa
Svetlana Isjmuratova
Tyskland Tyskland
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Ukraina Ukraina
Olena Zubrylova
Olena Petrova
Nina Lemesch
Tetyana Vodopyanova
28 februari-3 mars 2001 USA Salt Lake City [9] 15 kilometer distans Sverige Magdalena Forsberg Tyskland Martina Zellner Tyskland Martina Glagow
7,5 kilometer sprint Tyskland Uschi Disl Norge Liv Grete Poirée Tyskland Andrea Henkel
10 kilometer jaktstart Sverige Magdalena Forsberg Norge Liv Grete Poirée Frankrike Corinne Niogret
7 mars 2001 USA [10] 7,5 kilometer sprint Tyskland Kati Wilhelm Tyskland Martina Zellner Frankrike Delphyne Burlet
16-18 mars 2001 Norge Holmenkollen [11] 7,5 kilometer sprint Norge Liv Grete Poirée Sverige Magdalena Forsberg Italien Italien Nathalie Santer
10 kilometer jaktstart Sverige Magdalena Forsberg 2 Norge Liv Grete Poirée Tyskland Martina Glagow
12,5 kilometer masstart Kina Kina Yu Shumei Sverige Magdalena Forsberg Ukraina Olena Zubrylova

1 Skidskytterekord 1: Vid sprinttävlingen i Antholz vann Magdalena Forsberg sin åttonde raka deltävling
2 Skidskytterekord 2: Vid jaktstartstävlingen i Oslo vann Magdalena Forsberg den 14 deltävlingen för säsongen

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

Totalcupen [19] (25 deltävlingar)
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 1021 1
2 Norge Liv Grete Skjelbreid-Poirée 804
3 Ukraina Olena Subrylowa 774
4 Frankrike Corinne Niogret 665
5 Tyskland Andrea Henkel 635
6 Tyskland Uschi Disl 621
7 Ryssland Olga Pyljowa 558
8 Tyskland Kati Wilhelm 476
9 Tyskland Martina Glagow 451
10 Ryssland Swetlana Ischmuratowa 441
11 Frankrike Delphyne Heymann-Burlet 431
12 Tyskland Katrin Apel 412
13 Ryssland Swetlana Tschernoussowa 401
14 Ukraina Tetyana Vodopyanova 393
15 Italien Nathalie Santer 376
16 Kina Yu Shumei 363
17 Ryssland Galina Kuklewa* 340
18 Ryssland Anna Bogali 334
19 Bulgarien Ekaterina Dafowska 323
20 Norge Ann-Elen Skjelbreid 307
21 Tyskland Martina Zellner 299
22 Ukraina Olena Petrowa 286
23 Norge Gunn Margit Andreassen 269
24 Norge Gro Marit Istad 235
25 Bulgarien Pawlina Filipowa 234
26 Frankrike Florence Baverel 231
27 Vitryssland Swjatlana Paramyhina 205
Placering Namn Poäng
28 Frankrike Sandrine Bailly 194
29 Norge Linda Tjørhom 173
30 Slovenien Tadeja Brankovič 166
31 Slovenien Andreja Grasič 158
32 Vitryssland Wolha Nasarawa 134
33 Frankrike Christelle Gros 121
34 Rumänien Éva Tófalvi 110
35 Ryssland Maria Strelenko 110
36 Ryssland Albina Achatowa 109
37 Frankrike Sylvie Becaert 105
38 Ukraina Nina Lemesch 100
39 Tyskland Katja Beer 94
40 Japan Hiromi Suga 80
41 Japan Tamami Tanaka 79
42 Bulgarien Irina Nikultschina 79
43 Slovakien Anna Murinova 66
44 Italien Michela Ponza 59
45 Japan Mami Shindo 54
46 Polen Magdalena Gwizdoń 52
47 Tyskland Peggy Wagenführ 47
48 Vitryssland Ludmila Lysenko 42
49 Tjeckien Irena Cesneková Novotna 41
50 Slovakien Sona Mihokova 38
51 Slovakien Martina Schwarzbacherová 36
52 Japan Ryoko Takahashi 34
53 Bulgarien Radka Popova 34
54 Kina Liu Xianying 33
Placering Namn Poäng
55 Tjeckien Jitka Pesinova 32
56 Slovenien Lucija Larisi 29
57 Vitryssland Irina Tananaiko* 29
58 Polen Magdalena Grzywa 29
59 Tyskland Sabrina Buchholz 28
60 Ukraina Irina Merkushina 23
61 Finland Niina Jyrkiäinen 22
62 Ukraina Oksana Chwostenko 20
63 Tjeckien Kateřina Losmanova 17
64 Finland Sanna-Leena Perunka 16
65 USA Rachel Steer 14
66 Kanada Martine Albert 13
67 Ukraina Natalia Tereshenko 13
68 Vitryssland Ekaterine Grigorjeva 7
69 Kanada Sylvie Boudreault 6
70 Sverige Kristina Brouneus 5
71 Österrike Brigitte Weisleitner 5
72 Finland Katja Holanti 4
73 Slovakien Tatiana Kutlikova 4
74 Ryssland Lilija Jefremowa* 4
75 Italien Siegrid Pallhuber 3
76 Tjeckien Jana Dufkova 3
77 Polen Anna Stera-Kustusz 2
78 Kazakstan Ludmila Gurieva 2
79 Italien Saskia Santer 1
80 Japan Mie Takeda 1
1 Skidskytterekord 3: Magdalena Forsberg satte nytt poängrekord.

Distanscupen [20]
(fyra deltävlingar)

Sprintcupen [21]
(tio deltävlingar)

Jaktstartscupen [22]
(sju deltävlingar)

Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 143
2 Frankrike Corinne Niogret 110
3 Norge Liv Grete Skjelbreid-Poirée 110
4 Tyskland Andrea Henkel 110
5 Tyskland Martina Glagow 102
6 Ukraina Olena Subrylowa 101
7 Ryssland Anna Bogali 93
8 Kina Yu Shumei 85
9 Ryssland Swetlana Ischmuratowa 77
10 Tyskland Martina Zellner 76
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 368
2 Norge Liv Grete Skjelbreid-Poirée 312
3 Ukraina Olena Subrylowa 284
4 Ryssland Olga Pyljowa 252
5 Frankrike Corinne Niogret 245
6 Tyskland Uschi Disl 244
7 Tyskland Katrin Apel 224
8 Italien Nathalie Santer 223
9 Tyskland Kati Wilhelm 213
10 Tyskland Andrea Henkel 210
Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 300
2 Norge Liv Grete Skjelbreid-Poirée 252
3 Ukraina Olena Subrylowa 246
4 Frankrike Corinne Niogret 213
5 Tyskland Andrea Henkel 210
6 Tyskland Uschi Disl 200
7 Ryssland Olga Pyljowa 188
8 Frankrike Delphyne Heymann-Burlet 146
9 Tyskland Kati Wilhelm 126
10 Ryssland Swetlana Ischmuratowa 124

Masstartscupen [23]
(fyra deltävlingar)

Stafettcupen [24]
(fem deltävlingar)

Nationscupen [25]
(14 deltävlingar)

Placering Namn Poäng
1 Sverige Magdalena Forsberg 146
2 Norge Liv Grete Skjelbreid-Poirée 120
3 Tyskland Martina Glagow 117
4 Ukraina Olena Subrylowa 113
5 Tyskland Uschi Disl 111
6 Frankrike Delphyne Heymann-Burlet 104
7 Tyskland Kati Wilhelm 94
8 Kina Yu Shumei 88
9 Norge Gunn Margit Andreassen 88
10 Frankrike Corinne Niogret 80
Placering Land Poäng
1 Norge Norge 190
2 Tyskland Tyskland 188
3 Ryssland Ryssland 182
4 Ukraina Ukraina 169
5 Frankrike Frankrike 149
6 Bulgarien Bulgarien 142
7 Japan Japan 130
8 Italien Italien 125
9 Vitryssland Vitryssland 124
10 Kina Kina 123
Placering Land Poäng
1 Tyskland Tyskland 4851
2 Ryssland Ryssland 4635
3 Ukraina Ukraina 4470
4 Frankrike Frankrike 4406
5 Norge Norge 4393
6 Bulgarien Bulgarien 3765
7 Vitryssland Vitryssland 3710
8 Italien Italien 3622
9 Japan Japan 3518
10 Kina Kina 3453
...
25 Österrike Österrike 799

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”2000/2001” (på engelska). Ukrainas skidskytteförbund. http://www.biathlon.com.ua/calendar.php?lang=eng&id=194. Läst 11 september 2017. 
  2. ^ [a b] World Cup 1 - Hochfilzen, Antholz Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  3. ^ [a b] World Cup 2 - Pokljuka, Antholz Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  4. ^ [a b] World Cup 3 - Osrblie, Antholz Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  5. ^ [a b] World Cup 4 - Oberhof Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  6. ^ [a b] World Cup 5 - Ruhpolding Arkiverad 4 mars 2016 hämtat från the Wayback Machine.
  7. ^ [a b] World Cup 6 - Antholz Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  8. ^ [a b] World Championships Pokljuka Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  9. ^ [a b] World Cup 7 - Salt Lake City Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  10. ^ [a b] World Cup 8 - Lake Placid Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  11. ^ [a b] World Cup 9 - Holmenkollen Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  12. ^ World Cup Total Score Men Arkiverad 26 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  13. ^ Men's World Cup Individual Score Arkiverad 26 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  14. ^ Men's World Cup sprint Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  15. ^ Men's World Cup Pursuit Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  16. ^ Men's World Cup Mass Start Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  17. ^ Men's World Cup Relay Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  18. ^ Men's Nation Cup Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  19. ^ World Cup Total Score Women Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  20. ^ Women's World Cup Individual Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  21. ^ Women's World Cup sprint Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  22. ^ Women's World Cup Pursuit Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  23. ^ Women's World Cup Mass Start Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  24. ^ Women's World Cup Relay Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.
  25. ^ Women's Nation Cup Score Arkiverad 29 september 2007 hämtat från the Wayback Machine.

Webbkällor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från tyskspråkiga Wikipedia.

Tryckta källor[redigera | redigera wikitext]