Världsmästerskapen i short track 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Världsmästerskapen i short track 2004 hölls mellan 17 mars och 19 mars 2004 i Göteborg, Sverige.


Resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren: Guld: Silver: Brons:
500 m Song Suk-Woo
Sydkorea Sydkorea
42.599 Li Haonan
Kina Kina
42.667 Li Ye
Kina Kina
43.420
1000 m Ahn Hyun-Soo
Sydkorea Sydkorea
1:26.813 Li JiaJun
Kina Kina
1:27.162 Fabio Carta
Italien Italien
1:28.002
1500 m Ahn Hyun-Soo
Sydkorea Sydkorea
2:16.376 Jonathan Guilmette
Kanada Kanada
2:16.418 Song Suk-Woo
Sydkorea Sydkorea
2:16.657
3000 m Ahn Hyun-Soo
Sydkorea Sydkorea
5:03.670 Song Suk-Woo
Sydkorea Sydkorea
5:09.807 Li Ye
Kina Kina
5:10.089
5000 m

relay

Ahn Hyun-Soo
Song Suk-Woo
Cho Nam-Kyu
Kim Hyun-Kon
Sydkorea Sydkorea
6:48.133 Sui Baoku
Li JiaJun
Li Haonan
Li Ye
Kina Kina
6:49.232 Roberto Serra
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
Fabio Carta
Italien Italien
6:49.563
Sammanlagt* Ahn Hyun-Soo
Sydkorea Sydkorea
102 points Song Suk-Woo
Sydkorea Sydkorea
68 points Li JiaJun
Kina Kina
29 points
* En första plats gav 34 poäng, en andra plats gav 21 poäng, en tredje plats gav 13 poäng, en fjärde plats gav 8 poäng, en femte plats gav 5 poäng, en sjätte plats gav 3 poäng och en sjunde gav 2 poäng i varje tävling och den sammanlagda poängen ger de sammanlagda resultaten.

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren: Guld: Silver: Brons:
500 m Wang Meng
Kina Kina
45.332 Marta Capurso
Italien Italien
45.482 Choi Eun-Kyung
Sydkorea Sydkorea
45.516
1000 m Choi Eun-Kyung
Sydkorea Sydkorea
1:34.724 Byun Chun-Sa
Sydkorea Sydkorea
1:34.806 Fu Tian Yu
Kina Kina
1:35.033
1500 m Choi Eun-Kyung
Sydkorea Sydkorea
2:28.048 Wang Meng
Kina Kina
2:28.299 Alanna Kraus
Kanada Kanada
2:29.573
3000 m Byun Chun-Sa
Sydkorea Sydkorea
5:58.035 Fu Tian Yu
Kina Kina
5:58.344 Marta Capurso
Italien Italien
5:58.448
3000 m Ko Gi-Hyun
Kim Min-Jee
Choi Eun-Kyung
Byun Chun-Sa
Sydkorea Sydkorea
4:20.985 Cheng Xiao Lei
Fu Tian Yu
Liu Xiaoying
Wang Meng
Kina Kina
4:21.112 Mara Zini
Katia Zini
Catia Borrello
Marta Capurso
Italien Italien
DQ
Sammanlagt* Choi Eun-Kyung
Sydkorea Sydkorea
84 points Wang Meng
Kina Kina
60 points Byun Chun-Sa
Sydkorea Sydkorea
55 points
* En första plats gav 34 poäng, en andra plats gav 21 poäng, en tredje plats gav 13 poäng, en fjärde plats gav 8 poäng, en femte plats gav 5 poäng, en sjätte plats gav 3 poäng och en sjunde gav 2 poäng i varje tävling och den sammanlagda poängen ger de sammanlagda resultaten.

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Pl. Land Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Totalt
1 Sydkorea Sydkorea 11 3 3 17
2 Kina Kina 1 7 4 12
3 Italien Italien 0 1 3 4
4 Kanada Kanada 0 1 1 2