Världsmästerskapen i simsport 1991

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Världsmästerskapen i simsport 1991
Datum3 januari-13 januari 1991
Grenar45 grenar i 5 sporter
ArrangörFINA
Värdskap
LandAustralien Australien
OrtPerth

Världsmästerskapen i simsport 1991 var de 6:e världsmästerskapen i simsport och arrangerades i Perth, Australien mellan 3 januari och 13 januari 1991. Tävlingar i tävlingssimning, simhopp, öppet vatten-simning, vattenpolo och konstsim hölls.

Det här var de första mästerskapen som inkluderade tävlingar i öppet vatten-simning. Även simhopp från 1 meter för herrar och damer lades till på tävlingsprogrammet.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Place Nation Guld Silver Brons Totalt
1 USA USA 17 11 6 34
2 Kina Kina 8 3 2 13
3 Ungern Ungern 5 2 2 9
4 Tyskland Tyskland 4 9 9 22
5 Australien Australien 3 5 2 10
6 Nederländerna Nederländerna 2 1 1 4
7 Sovjetunionen Sovjetunionen 1 3 6 10
8 Kanada Kanada 1 3 1 5
9 Italien Italien 1 2 4 7
10 Spanien Spanien 1 1 1 3
11 Surinam Surinam 1 0 0 1
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien 1 0 0 1
13 Japan Japan 0 2 3 5
14 Frankrike Frankrike 0 2 1 3
15 Storbritannien Storbritannien 0 1 1 2
16 Sverige Sverige 0 1 0 1
17 Danmark Danmark 0 0 2 2
Polen Polen 0 0 2 2
19 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 0 0 1 1
Total 45 46 44 135

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Konstsim [1][redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuellt Sylvie Fréchette
Kanada Kanada
Kristen Babb-Sprague
USA USA
Mikako Kotani
Japan Japan
Par USA USA
Karen Josephson
Sarah Josephson
Japan Japan
Mikako Kotani
Aki Takayama
Kanada Kanada
Lisa Alexander
Kathy Glen
Lag USA USA Kanada Kanada Japan Japan

Simhopp [2][redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
1m Edwin Jongejans
Nederländerna Nederländerna
Mark Lenzi
USA USA
Wang Yijie
Kina Kina
3m Kent Ferguson
USA USA
Tan Liangde
Kina Kina
Albin Killat
Tyskland Tyskland
10m Sun Shuwei
Kina Kina
Xiong Ni
Kina Kina
Georgiy Chogovadze
Sovjetunionen Sovjetunionen

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
1m Gao Min
Kina Kina
Wendy Lucero
USA USA
Heidemarie Bártová
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
3m Gao Min
Kina Kina
Irina Lasjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Brita Baldus
Tyskland Tyskland
10m Fu Mingxia
Kina Kina
Jelena Mirosjina
Sovjetunionen Sovjetunionen
Wendy Lian Williams
USA USA

Simning [3][redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Tom Jager
USA USA
Matt Biondi
USA USA
Gennadiy Prigoda
Sovjetunionen Sovjetunionen
100 m frisim Matt Biondi
USA USA
Tommy Werner
Sverige Sverige
Giorgio Lamberti
Italien Italien
200 m frisim Giorgio Lamberti
Italien Italien
Steffen Zesner
Tyskland Tyskland
Artur Wojdat
Polen Polen
400 m frisim Jörg Hoffmann
Tyskland Tyskland
Stefan Pfeiffer
Tyskland Tyskland
Artur Wojdat
Polen Polen
1500 m frisim Jörg Hoffmann
Tyskland Tyskland
Kieren Perkins
Australien Australien
Stefan Pfeiffer
Tyskland Tyskland
100 m ryggsim Jeff Rouse
USA USA
Mark Tewksbury
Kanada Kanada
Martin López
Spanien Spanien
200 m ryggsim Martin López
Spanien Spanien
Stefano Battistelli
Italien Italien
Vladimir Selkov
Sovjetunionen Sovjetunionen
100 m bröstsim Norbert Rózsa
Ungern Ungern
Adrian Moorhouse
Storbritannien Storbritannien
Gianni Minervini
Italien Italien
200 m bröstsim Mike Barrowman
USA USA
Norbert Rózsa
Ungern Ungern
Nick Gillingham
Storbritannien Storbritannien
100 m fjärilsim Anthony Nesty
Surinam Surinam
Michael Groß
Tyskland Tyskland
Vladislav Kulikov
Sovjetunionen Sovjetunionen
200 m fjärilsim Melvin Stewart
USA USA
Michael Groß
Tyskland Tyskland
Tamás Darnyi
Ungern Ungern
200 m medley Tamás Darnyi
Ungern Ungern
Eric Namesnik
USA USA
Christian Geßner
Tyskland Tyskland
400 m medley Tamás Darnyi
Ungern Ungern
Eric Namesnik
USA USA
Stefano Battistelli
Italien Italien
4×100 m frisim USA USA
Tom Jager
Brent Lang
Doug Gjertsen
Matt Biondi
Tyskland Tyskland
Peter Sitt
Dirk Richter
Steffen Zesner
Bengt Zikarsky
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gennadiy Prigoda
Jurij Basjkatov
Veniamin Tajanovitj
Vladimir Tkasjenko
4×200 m frisim Tyskland Tyskland
Peter Sitt
Steffen Zesner
Stefan Pfeiffer
Michael Groß
USA USA
Troy Dalbey
Melvin Stewart
Dan Jorgensen
Doug Gjertsen
Italien Italien
Emanuele Idini
Roberto Gleria
Stefano Battistelli
Giorgio Lamberti
4×100 m medley USA USA
Jeff Rouse
Eric Wunderlich
Mark Henderson
Matt Biondi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladimir Sjemetov
Dmitrij Volkov
Vladislav Kulikov
Veniamin Tajanovitj
Tyskland Tyskland
Frank Hoffmeister
Christian Poswiat
Michael Groß
Dirk Richter

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Zhuang Yong
Kina Kina
Leigh Ann Fetter
USA USA
Catherine Plewinski
Frankrike Frankrike
100 m frisim Nicole Haislett
USA USA
Catherine Plewinski
Frankrike Frankrike
Zhuang Yong
Kina Kina
200 m frisim Hayley Lewis
Australien Australien
Janet Evans
USA USA
Mette Jacobsen
Danmark Danmark
400 m frisim Janet Evans
USA USA
Hayley Lewis
Australien Australien
Suzu Chiba
Japan Japan
800 m frisim Janet Evans
USA USA
Grit Müller
Tyskland Tyskland
Jana Henke
Tyskland Tyskland
100 m ryggsim Krisztina Egerszegi
Ungern Ungern
Tünde Szabó
Ungern Ungern
Janie Wagstaff
USA USA
200 m ryggsim Krisztina Egerszegi
Ungern Ungern
Dagmar Hase
Tyskland Tyskland
Janie Wagstaff
USA USA
100 m bröstsim Linley Frame
Australien Australien
Jana Dörries
Tyskland Tyskland
Jelena Volkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
200 m bröstsim Jelena Volkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
Linley Frame
Australien Australien
Jana Dörries
Tyskland Tyskland
100 m fjärilsim Hong Qian
Kina Kina
Wang Xiaohong
Kina Kina
Catherine Plewinski
Frankrike Frankrike
200 m fjärilsim Summer Sanders
USA USA
Rie Shito
Japan Japan
Hayley Lewis
Australien Australien
200 m medley Lin Li
Kina Kina
Summer Sanders
USA USA
Daniela Hunger
Tyskland Tyskland
400 m medley Lin Li
Kina Kina
Hayley Lewis
Australien Australien
Summer Sanders
USA USA
4×100 m frisim USA USA
Nicole Haislett
Julie Cooper
Whitney Hedgepeth
Jenny Thompson
Tyskland Tyskland
Simone Osygus
Kerstin Kielgaß
Karen Seick
Manuela Stellmach
Nederländerna Nederländerna
Mildred Muis
Inge de Bruijn
Marianne Muis
Karin Brienesse
4×200 m frisim Tyskland Tyskland
Kerstin Kielgaß
Manuela Stellmach
Dagmar Hase
Stephanie Ortwig
Nederländerna Nederländerna
Marianne Muis
Manon Masseurs
Mildred Muis
Karin Brienesse
Danmark Danmark
Gitta Jensen
Berit Puggaard
Annette Povlsen
Mette Jacobsen
4×100 m medley relay USA USA
Janie Wagstaff
Tracey McFarlane
Crissy Ahmann-Leighton
Nicole Haislett
Australien Australien
Nicole Livingstone
Linley Frame
Susie O'Neill
Karen van Wirdum
Tyskland Tyskland
Svenja Schlicht
Jana Dörries
Susanne Müller
Manuela Stellmach

Vattenpolo [4][redigera | redigera wikitext]

Turnering Guld Silver Brons
Herrar
detaljer
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Jugoslavien Spanien Spanien Ungern Ungern
Damer
detaljer
Nederländerna Nederländerna Kanada Kanada USA USA

Öppet vatten-simning [5][redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
25km Chad Hundeby
USA USA
Sergio Chariandini
Italien Italien
David O'Brien
Australien Australien

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
25km Shelley Taylor Smith
Australien Australien
Martha Jahn
USA USA
Karen Burton
USA USA

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”HistoFINA - SYNCHRONISED SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_SY.pdf.  (engelska)
  2. ^ ”HistoFINA - DIVING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/diving.pdf.  (engelska)
  3. ^ ”HistoFINA - SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS AT FINA WORLD CHAMPIONSHIPS (50M)”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/swimming_50m.pdf.  (engelska)
  4. ^ ”HistoFINA - WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/waterpolo.pdf.  (engelska)
  5. ^ ”HistoFINA - OPEN WATER MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_OW.pdf.  (engelska)