Weltervikt i boxning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Boxning vid
olympiska sommarspelen 1988
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Lätt mellanvikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt

Resultat från boxning vid olympiska sommarspelen 1988 och herrarnas weltervikt. Boxarna vägde under 63,5 kg. Tävlingarna arrangerades i Chamshil Students' Gymnasium i Seoul.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Weltervikt Robert Wangila
 Kenya
Laurent Boudouani
 Frankrike
Jan Dydak
 Polen
Kenneth Gould
 USA

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Första rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Första rundan
Flag of Germany.svg Alexander Künzler (FRG) 5-0 Flag of Uganda.svg Kasmiro Omona (UGA)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Song Kyung-Sup (KOR) RSC-2 Flag of Ireland.svg William Walsh (IRL)
Flag of Morocco.svg Abdellah Taouane (MAR) 5-0 Flag of Vietnam.svg Do Tien Tua (VIE)
Flag of East Germany.svg Siegfried Mehnert (GDR) 5-0 Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg José Ortiz (PUR)
Flag of the Central African Republic.svg Fidele Mohinga (CAF) 5-0 Flag of Angola.svg Adão Nzuzi (ANG)
Flag of American Samoa.svg Maselino Francis Masoe (ASA) RSC-1 Flag of the Dominican Republic.svg Pedro Fria (DOM)
Flag of Ghana.svg Alfred Addo Ankamah (GHA) KO-1 Flag of Malawi.svg Boston Simbeye (MAW)
Flag of the United States.svg Kenneth Gould (USA) 4-1 Flag of Tanzania.svg Joseph Marwa (TAN)
Flag of Sweden.svg Sören Antman (SWE) RSC-2 Flag of Fiji.svg Isimeli Lesivakarua (FIJ)
Flag of Finland.svg Joni Nyman (FIN) 4-1 Flag of Canada.svg Manuel Sobral (CAN)
Flag of the Soviet Union.svg Vladimir Eresjtjenko (URS) 5-0 Flag of Japan (1870–1999).svg Yoshiaki Takahashi (JPN)
Flag of Zambia (1964–1996).svg Dimus Chisala (ZAM) RSC-2 Flag of Brazil (1968–1992).svg Wanderley Oliveira (BRA)

Andra rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Andra rundan
Flag of Nigeria.svg Adewale Adgebusi (NGR) KO-1 Flag of Antigua and Barbuda.svg Joseph Dary (ANT)
Flag of Spain.svg Javier Martínez (ESP) 5-0 Flag of Mozambique.svg Lucas Januario (MOZ)
Flag of Poland.svg Jan Dydak (POL) 4-1 Flag of Venezuela (1954–2006).png José García (VEN)
Flag of Costa Rica.svg Humberto Aranda (CRC) RSC-2 Flag of Samoa.svg Asomua Naea (SAM)
Flag of Togo.svg Abdoukerim Hamidou (TOG) DSQ-3 Flag of Romania (1965-1989).svg Francisc Vaştag (ROU)
Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Khristo Furnigov (BUL) KO-1 Flag of Barbados.svg Gregory Griffiths (BAR)
Flag of Kenya.svg Robert Wangila (KEN) RSC-2 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Đorđe Petronijević (YUG)
Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svg Khaidan Gantulga (MGL) RSC-2 Flag of Jamaica.svg Richard Hamilton (JAM)
Flag of France.svg Laurent Boudouani (FRA) 4-1 Flag of Hungary.svg Imre Bacskai (HUN)
Flag of Australia.svg Darren Obah (AUS) RSC-3 Flag of Oman (1970-1995).svg Abdullah al-Barwani (OMA)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Song Kyung-Sup (KOR) 5-0 Flag of Germany.svg Alexander Künzler (FRG)
Flag of East Germany.svg Siegfried Mehnert (GDR) 5-0 Flag of Morocco.svg Abdellah Taouane (MAR)
Flag of American Samoa.svg Maselino Francis Masoe (ASA) RSC-2 Flag of the Central African Republic.svg Fidele Mohinga (CAF)
Flag of the United States.svg Kenneth Gould (USA) 5-0 Flag of Ghana.svg Alfred Addo Ankamah (GHA)
Flag of Finland.svg Joni Nyman (FIN) 5-0 Flag of Sweden.svg Sören Antman (SWE)
Flag of Zambia (1964–1996).svg Dimus Chisala (ZAM) RSC-1 Flag of the Soviet Union.svg Vladimir Eresjtjenko (URS)

Tredje rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Tredje rundan
Flag of Nigeria.svg Adewale Adgebusi (NGR) 5-0 Flag of Spain.svg Javier Martínez (ESP)
Flag of Poland.svg Jan Dydak (POL) 4-1 Flag of Costa Rica.svg Humberto Aranda (CRC)
Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Khristo Furnigov (BUL) 5-0 Flag of Togo.svg Abdoukerim Hamidou (TOG)
Flag of Kenya.svg Robert Wangila (KEN) AB-2 Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svg Khaidan Gantulga (MGL)
Flag of France.svg Laurent Boudouani (FRA) 5-0 Flag of Australia.svg Darren Obah (AUS)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Song Kyung-Sup (KOR) 3-2 Flag of East Germany.svg Siegfried Mehnert (GDR)
Flag of the United States.svg Kenneth Gould (USA) 5-0 Flag of American Samoa.svg Maselino Francis Masoe (ASA)
Flag of Finland.svg Joni Nyman (FIN) 5-0 Flag of Zambia (1964–1996).svg Dimus Chisala (ZAM)

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Kvartsfinaler
Flag of Poland.svg Jan Dydak (POL) 4-1 Flag of Nigeria.svg Adewale Adgebusi (NGR)
Flag of Kenya.svg Robert Wangila (KEN) 5-0 Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Khristo Furnigov (BUL)
Flag of France.svg Laurent Boudouani (FRA) 3-2 Flag of South Korea (1984–1997).svg Song Kyung-Sup (KOR)
Flag of the United States.svg Kenneth Gould (USA) 5-0 Flag of Finland.svg Joni Nyman (FIN)

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Semifinaler
Flag of Kenya.svg Robert Wangila (KEN) WO Flag of Poland.svg Jan Dydak (POL)
Flag of France.svg Laurent Boudouani (FRA) 4-1 Flag of the United States.svg Kenneth Gould (USA)

Final[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Final
Flag of Kenya.svg Robert Wangila (KEN) KO-2 Flag of France.svg Laurent Boudouani (FRA)