4 x 400 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1992
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
10 km gång damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

4 x 400 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona avgjordes 8 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
4 x 400 meter  USA
Andrew Valmon
Quincy Watts
Michael Johnson
Steve Lewis
Darnell Hall*
Charles Jenkins*
2.55,74
(VR)
 Kuba
Lázaro Martínez
Héctor Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
2.59,51  Storbritannien
Roger Black
David Grindley
Kriss Akabusi
John Regis
Du'aine Ladejo*
Mark Richardson*
2.59,73

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Final[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls den 8 augusti 1992
Placering Nation Final Tid
Med 1.png  USA Andrew Valmon
Quincy Watts
Michael Johnson
Steve Lewis
2.55,74 VR OR
Med 2.png  Kuba Lázaro Martínez
Héctor Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
2.59,51
Med 3.png  Storbritannien Roger Black
David Grindley
Kriss Akabusi
John Regis
2.59,73
4.  Brasilien Robson da Silva
Ediélson Rocha Tenório
Sergio Matias de Menezes
Sidney Telles de Souza
3.01,61
5.  Nigeria Udeme Ekpeyong
Emmanuel Okoli
Hassan Bosso
Sunday Bada
3:01,71
6.  Italien Alessandro Aimar
Marco Vaccari
Fabio Grossi
Andrea Nuti

3.02,18

7.  Trinidad och Tobago Alvin Daniel
Patrick Delice
Neil de Silva
Ian Morris
3.03,31
 Kenya Samson Kitur
Abednego Matilu
Simeon Kipkemboi
Simon Kemboi
DNF

Försöksheat[redigera | redigera wikitext]

Placering Nation Heat 1 Tid
1.  Trinidad och Tobago Patrick Delice
Alvin Daniel
Neil de Silva
Ian Morris
3.01,05
(NR)
2.  Storbritannien Mark Richardson
Kriss Akabusi
Roger Black
Du'aine Ladejo
3:01.20
3.  Japan Masayoshi Kan
Susumu Takano
Yoshihiko Saito
Takahiro Watanabe
3:01.35
4.  Frankrike Jean-Louis Rapnouil
Yann Quentrec
Stéphane Caristan
Stéphane Diagana
3:04.25
5.  Kanada Mark Jackson
Anthony Wilson
Mark Graham
Frederick Williams
3:04.69
6.  Thailand Athiaporn Koonjartong
Yuthana Thonglek
Sarapong Kumsup
Aktawat Sakulchun
3:08.00
7.  Portugal José Mendes
Pedro Rodrigues
Alvaro Silva
Pedro Curvelo
3:10.11
8.  Zaire Ilunga Kafila
Luasa Batungile
Kaleka Mutoke
Shintu Kibambe
3:21.91


Placering Nation Heat 2 Tid
1.  Kuba Lázaro Martínez
Héctor Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
2.59,13
2.  USA Darnell Hall
Michael Johnson
Charles Jenkins
Quincy Watts
2:59.14
3.  Kenya David Kitur
Samson Kitur
Simeon Kipkemboi
Simon Kemboi
2:59.63
4.  Nigeria Udeme Ekpeyong
Emmanuel Okoli
Hassan Bosso
Sunday Bada
3:00.39
5.  OSS Dmitry Kosov
Dmitry Kliger
Dmitry Golovastov
Oleg Tverdokhleb
3:05.59
6.  Mexiko Raymundo Escalante
Eduardo Nava
Luis Karin Toledo
Juan Vallin Gutierrez
3:05.75
7.  Saint Vincent och Grenadinerna Lenford O'Garro
Michael Williams
Eversley Linley
Eswort Coombs
3:10.21
 Barbados Seibert Straughn
Roger Jordan
Edsel Chase
Stevon Roberts
DSQ


Placering Nation Heat 3 Tid
1.  Brasilien Eronilde de Araujo
Ediélson Rocha
Sergio Matias de Menezes
Sidney Telles de Souza
3.01,38
2.  Italien Alessandro Aimar
Marco Vaccari
Fabio Grossi
Andrea Nuti
3:02.09
3.  Marocko Abdelali Kasbane
Abdelghani Gouriguer
Bouchaib Belkaid
Benyounes Lahlou
3:02.28
4.  Spanien Antonio Sánchez Muñoz
Cayetano Cornet
Manuel Moreno Sánchez
Angel de la Heras
3:04.60
5.  Qatar Sami Jumah
Masoud Khamis
Ibrahim Ismail Muftah
Fareh Ibrahim Ali
3:07.26
6.  Papua Nya Guinea Baobo Neuendorf
Kaminiel Selot
Selot Bernard
Manana Subul Babo
3:13.35
 Tyskland Ralph Pfersich
Rico Lieder
Jörg Vaihinger
Thomas Schönlebe
DSQ
 Jamaica Dennis Blake
Devon Morris
Howard Davis
Patrick O'Connor
DSQ

Referenser[redigera | redigera wikitext]