Lättvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1984
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt +100 kg +100 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen lättvikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Lättvikt You In-Tak
 Sydkorea
Andrew Rein
 USA
Jukka Rauhala
 Finland

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Dave McKay (CAN) 4-0 ST 13-0  Alexander Zammit (MLT) 1
0  Zsigmond Kelevitz (AUS) 4-0 ST 13-1  Ren Qin (CHN) 1
1  Francisco Iglesias (ESP) 0-4 TF 2:49  Steven Bayliss (GBR) 0
1  Hossameldin Hamed (EGY) 0-4 ST 0-12  Jukka Rauhala (FIN) 0
1  Georgios Athanassiadis (GRE) .5-3.5 SP 1-9  Andrew Rein (USA) 0
0  René Neyer (SUI) Bye
Omgång 2
0  René Neyer (SUI) 4-0 TF 5:03  Dave McKay (CAN) 1
2  Alexander Zammit (MLT) 0-4 TF 1:01  Zsigmond Kelevitz (AUS) 0
1  Ren Qin (CHN) 4-0 ST 15-2  Francisco Iglesias (ESP) 2
1  Steven Bayliss (GBR) 1-3 PP 2-8  Hossameldin Hamed (EGY) 1
0  Jukka Rauhala (FIN) 3-1 PP 7-3  Georgios Athanassiadis (GRE) 2
0  Andrew Rein (USA) Bye
Omgång 3
0  Andrew Rein (USA) 3.5-.5 SP 13-4  René Neyer (SUI) 1
2  Dave McKay (CAN) 1-3 PP 3-6  Zsigmond Kelevitz (AUS) 0
2  Ren Qin (CHN) 1-3 PP 4-6  Hossameldin Hamed (EGY) 1
2  Steven Bayliss (GBR) 1-3 PP 3-10  Jukka Rauhala (FIN) 0
Omgång 4
0  Andrew Rein (USA) 3-0 PO 4-0  Zsigmond Kelevitz (AUS) 1
1  René Neyer (SUI) 3-1 PP 13-11  Hossameldin Hamed (EGY) 2
0  Jukka Rauhala (FIN) Bye
Omgång 5
1  Jukka Rauhala (FIN) .5-3.5 SP 4-14  Andrew Rein (USA) 0
2  René Neyer (SUI) 1-3 PP 3-9  Zsigmond Kelevitz (AUS) 1
Sista omgången
 Andrew Rein (USA) 3-0 PO 4-0  Zsigmond Kelevitz (AUS)
 Jukka Rauhala (FIN) .5-3.5 SP 4-14  Andrew Rein (USA)
 Zsigmond Kelevitz (AUS) 1-3 PP 5-6  Jukka Rauhala (FIN)
Brottare L ER CP Sista
 Andrew Rein (USA) 0 - 13.5 6.5
 Jukka Rauhala (FIN) 1 - 10.5 3.5
 Zsigmond Kelevitz (AUS) 1 - 14 1
 René Neyer (SUI) 2 5 8.5
 Hossameldin Hamed (EGY) 2 4 7
 Steven Bayliss (GBR) 2 3 6
 Ren Qin (CHN) 2 3 5
 Dave McKay (CAN) 2 3 5
 Georgios Athanassiadis (GRE) 2 2 1.5
 Francisco Iglesias (ESP) 2 2 0
 Alexander Zammit (MLT) 2 2 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  José Betancourt (PUR) 4-0 TF 1:06  Boris Goldstein (ARG) 1
0  Fevzi Şeker (TUR) 4-0 ST 14-2  Ivan Valladares (PER) 1
1  Eric Brulon (FRA) 0-4 ST 1-13  You In-Tak (KOR) 0
0  Jagmander Balyan Singh (IND) 4-0 ST 14-0  Gustavo Manzur (ESA) 1
0  Erwin Knosp (FRG) 4-0 ST 13-0  Victor Kede Manga (CMR) 1
0  Masakazu Kamimura (JPN) Bye
Omgång 2
0  Masakazu Kamimura (JPN) 3-0 P1 5:36  José Betancourt (PUR) 1
2  Boris Goldstein (ARG) 0-4 TF 2:30  Fevzi Şeker (TUR) 0
2  Ivan Valladares (PER) 0-4 TF 2:59  Eric Brulon (FRA) 1
0  You In-Tak (KOR) 4-0 ST 19-7  Jagmander Balyan Singh (IND) 1
2  Gustavo Manzur (ESA) 0-3.5 PS 2:34  Erwin Knosp (FRG) 0
1  Victor Kede Manga (CMR) Bye
Omgång 3
2  Victor Kede Manga (CMR) 0-4 TF 1:08  Masakazu Kamimura (JPN) 0
2  José Betancourt (PUR) 0-4 ST 0-12  Fevzi Şeker (TUR) 0
2  Eric Brulon (FRA) 1-3 PP 5-10  Jagmander Balyan Singh (IND) 1
0  You In-Tak (KOR) 4-0 ST 12-0  Erwin Knosp (FRG) 1
Omgång 4
1  Masakazu Kamimura (JPN) 1-3 PP 4-11  You In-Tak (KOR) 0
0  Fevzi Şeker (TUR) 4-0 TF 2:32  Jagmander Balyan Singh (IND) 2
1  Erwin Knosp (FRG) Bye
Omgång 5
2  Erwin Knosp (FRG) 1-3 PP 2-6  Masakazu Kamimura (JPN) 1
1  Fevzi Şeker (TUR) 1-3 PP 2-7  You In-Tak (KOR) 0
Sista omgången
 Masakazu Kamimura (JPN) 1-3 PP 4-11  You In-Tak (KOR)
 Fevzi Şeker (TUR) 1-3 PP 2-7  You In-Tak (KOR)
 Masakazu Kamimura (JPN) 3-1 PP 5-5  Fevzi Şeker (TUR)
Brottare L ER CP Sista
 You In-Tak (KOR) 0 - 18 6
 Masakazu Kamimura (JPN) 1 - 11 4
 Fevzi Şeker (TUR) 1 - 17 2
 Erwin Knosp (FRG) 2 5 8.5
 Jagmander Balyan Singh (IND) 2 4 7
 Eric Brulon (FRA) 2 3 5
 José Betancourt (PUR) 2 3 4
 Victor Kede Manga (CMR) 2 3 0
 Ivan Valladares (PER) 2 2 0
 Boris Goldstein (ARG) 2 2 0
 Gustavo Manzur (ESA) 2 2 0

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
5:e plats
 Zsigmond Kelevitz (AUS) 3.5-.5 SP 11-3  Fevzi Şeker (TUR)
Bronsmatch
 Jukka Rauhala (FIN) 4-0 PA 3:02  Masakazu Kamimura (JPN)
Final
 You In-Tak (KOR) 3-1 PP 5-5  Andrew Rein (USA)


Källor[redigera | redigera wikitext]