Weltervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1984
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt +100 kg +100 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen weltervikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Weltervikt David Schultz
 USA
Martin Knosp
 Västtyskland
Šaban Sejdi
 Jugoslavien

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Mohamed Hamad (EGY) 1-3 PP 5-8  Romelio Salas (COL) 1
1  Pekka Rauhala (FIN) .5-3.5 SP 1-9  Dave Schultz (USA) 0
1  Zane Coleman (NZL) 0-4 TF 5:03  Šaban Sejdi (YUG) 0
1  Ignacio Ordóñez (ESP) 0-4 ST 0-14  Selahattin Sağan (TUR) 0
0  Ali Hussain Faris (IRQ) 4-0 TF 1:05  Muhammad Gul (PAK) 1
0  Han Myung-Woo (KOR) Bye
Omgång 2
0  Han Myung-Woo (KOR) 4-0 TF 2:00  Mohamed Hamad (EGY) 2
1  Romelio Salas (COL) 0-4 TF 2:50  Pekka Rauhala (FIN) 1
0  Dave Schultz (USA) 4-0 ST 12-0  Zane Coleman (NZL) 2
0  Šaban Sejdi (YUG) 4-0 ST 12-0  Ignacio Ordóñez (ESP) 2
0  Selahattin Sağan (TUR) 3.5-.5 SP 9-1  Ali Hussain Faris (IRQ) 1
1  Muhammad Gul (PAK) Bye
Omgång 3
2  Muhammad Gul (PAK) 0-4 TF 0:33  Han Myung-Woo (KOR) 0
2  Romelio Salas (COL) 0-4 ST 0-12  Dave Schultz (USA) 0
1  Pekka Rauhala (FIN) 3-1 PP 9-5  Selahattin Sağan (TUR) 1
0  Šaban Sejdi (YUG) 4-0 ST 13-1  Ali Hussain Faris (IRQ) 2
Omgång 4
1  Han Myung-Woo (KOR) 1-3 PP 5-6  Pekka Rauhala (FIN) 1
0  Dave Schultz (USA) 4-0 TF 1:46  Šaban Sejdi (YUG) 1
1  Selahattin Sağan (TUR) Bye
Omgång 5
2  Selahattin Sağan (TUR) 0-3 PO 0-6  Han Myung-Woo (KOR) 1
2  Pekka Rauhala (FIN) 1-3 PP 7-10  Šaban Sejdi (YUG) 1
0  Dave Schultz (USA) Bye
Sista omgången
 Dave Schultz (USA) 4-0 TF 1:46  Šaban Sejdi (YUG)
 Han Myung-Woo (KOR) 0-3 PO 0-5  Dave Schultz (USA)
 Šaban Sejdi (YUG) 3.5-0 SO 8-0  Han Myung-Woo (KOR)
Brottare L ER CP Sista
 Dave Schultz (USA) 0 - 15.5 7
 Šaban Sejdi (YUG) 1 - 15 3.5
 Han Myung-Woo (KOR) 1 - 12 0
 Pekka Rauhala (FIN) 2 5 11.5
 Selahattin Sağan (TUR) 2 5 8.5
 Ali Hussain Faris (IRQ) 2 3 4.5
 Romelio Salas (COL) 2 3 3
 Muhammad Gul (PAK) 2 3 0
 Mohamed Hamad (EGY) 2 2 1
 Ignacio Ordóñez (ESP) 2 2 0
 Zane Coleman (NZL) 2 2 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Marc Mongeon (CAN) 4-0 TF 4:30  Fitzlloyd Walker (GBR) 1
1  Naomi Higuchi (JPN) 1-3 PP 2-5  Rajinder Singh (IND) 0
1  Mohamed Zayar (SYR) 0-3 P1 3:14  Houkreo Bambe (CMR) 0
1  Oscar Strático (ARG) .5-3.5 SP 5-15  Seidu Olawale (NGR) 0
0  Martin Knosp (FRG) 4-0 TF 1:49  Kyriakos Bogiatzis (GRE) 1
0  Craig Green (AUS) Bye
Omgång 2
1  Craig Green (AUS) 1-3 PP 2-6  Marc Mongeon (CAN) 0
2  Fitzlloyd Walker (GBR) 1-3 PP 4-7  Naomi Higuchi (JPN) 1
0  Rajinder Singh (IND) 3-1 PP 4-3  Mohamed Zayar (SYR) 2
0  Houkreo Bambe (CMR) 3.5-0 PS 1:58  Oscar Strático (ARG) 2
1  Seidu Olawale (NGR) 0-4 TF 2:20  Martin Knosp (FRG) 0
1  Kyriakos Bogiatzis (GRE) Bye
Omgång 3
1  Kyriakos Bogiatzis (GRE) 3-1 PP 4-2  Craig Green (AUS) 2
1  Marc Mongeon (CAN) .5-3.5 SP 3-11  Naomi Higuchi (JPN) 1
0  Rajinder Singh (IND) 3-1 PP 6-2  Seidu Olawale (NGR) 2
1  Houkreo Bambe (CMR) 0-4 TF 1:08  Martin Knosp (FRG) 0
Omgång 4
2  Kyriakos Bogiatzis (GRE) 0-4 ST 0-12  Marc Mongeon (CAN) 1
1  Naomi Higuchi (JPN) 4-0 TF 1:21  Houkreo Bambe (CMR) 2
1  Rajinder Singh (IND) 0-4 TF 1:31  Martin Knosp (FRG) 0
Omgång 5
2  Marc Mongeon (CAN) 0-3.5 SO 0-9  Rajinder Singh (IND) 1
2  Naomi Higuchi (JPN) 0-4 TF 1:20  Martin Knosp (FRG) 0
Brottare L ER CP
 Martin Knosp (FRG) 0 - 20
 Rajinder Singh (IND) 1 - 12.5
 Naomi Higuchi (JPN) 2 5 11.5
 Marc Mongeon (CAN) 2 5 11.5
 Houkreo Bambe (CMR) 2 4 6.5
 Kyriakos Bogiatzis (GRE) 2 4 3
 Seidu Olawale (NGR) 2 3 4.5
 Craig Green (AUS) 2 3 2
 Fitzlloyd Walker (GBR) 2 2 1
 Mohamed Zayar (SYR) 2 2 1
 Oscar Strático (ARG) 2 2 0.5

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
5:e plats
 Han Myung-Woo (KOR) 1-3 PP 3-7  Naomi Higuchi (JPN)
Bronsmatch
 Šaban Sejdi (YUG) 3-1 PP 5-1  Rajinder Singh (IND)
Final
 Dave Schultz (USA) 3-1 PP 4-1  Martin Knosp (FRG)


Källor[redigera | redigera wikitext]