Seventh Son

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Seventh Son
Genre(r) Familjefilm
Fantasy
Äventyr
Regissör Sergei Bodrov
Producent Basil Iwanyk
Thomas Tull
Lionel Wigram
Manus Matt Greenberg
Chuck Leavitt
Max Borenstein
Baserad på Väktarens lärling
av Joseph Delaney
Skådespelare Ben Barnes
Jeff Bridges
Julianne Moore
Alicia Vikander
Kit Harington
Djimon Hounsou
Antje Traue
Originalmusik Marco Beltrami
Produktionsbolag Legendary Pictures
Distribution Universal Studios
Premiär 6 februari 2015
Land  Storbritannien
Språk Engelska
IMDb

Seventh Son är en brittisk kommande film som har biopremiär den 6 februari 2015.[1] I huvudrollerna ser vi Ben Barnes, Alicia Vikander, Jeff Bridges och Julianne Moore. Filmen är baserad på den första boken i Väktarserien.[2]

Rollista (i urval)[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Justin Kroll (27 november 2013). ”Universal, Legendary Push Back ‘Warcraft,’ ‘Seventh Son’ Dates”. Variety. http://variety.com/2013/film/news/universal-warcraft-seventh-son-1200892615/. Läst 17 december 2013. 
  2. ^ Alexander Dunerfors (27 mars 2012). ”Inspelningsstart för "The Seventh Son"”. Moviezine. http://www.moviezine.se/artikel/9866-inspelningsstart-for-the-seventh-son. Läst 4 januari 2013. 
  3. ^ Brian Gallagher (24 juni 2011). ”The Seventh Son Gets Ben Barnes”. Movieweb. http://www.movieweb.com/news/the-seventh-son-gets-ben-barnes. Läst 4 januari 2013. 
  4. ^ Brian Gallagher (4 februari 2011). ”Jeff Bridges Joins The Seventh Son”. Movieweb. http://www.movieweb.com/news/jeff-bridges-joins-the-seventh-son. Läst 4 januari 2013. 
  5. ^ Alexander Dunerfors (15 februari 2012). ”Alicia Vikander om Hollywood-rollerna”. Moviezine. http://www.moviezine.se/artikel/9496-alicia-vikander-om-hollywood-rollerna. Läst 4 januari 2013. 
  6. ^ Matt Goldberg (21 mars 2011). ”Julianne Moore Joins Jeff Bridges in THE SEVENTH SON”. Collider. http://collider.com/julianne-moore-the-seventh-son/81560/. Läst 4 januari 2013. 
  7. ^ Adam Chitwood (7 februari 2012). ”GAME OF THRONES Star Kit Harington Joins Jeff Bridges in THE SEVENTH SON”. Collider. http://collider.com/kit-harington-seventh-son/143688/. Läst 4 januari 2013. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]