Simning vid olympiska sommarspelen 1972

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Swimming pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg
Simhallen i Olympiaparken.
Simhallen utifrån.

Simningen vid olympiska sommarspelen 1972 i München bestod av 29 grenar, 15 för män och 14 för kvinnor, och hölls mellan den 28 augusti och 4 september 1972 i Olympia Schwimmhalle. Antalet deltagare var 532 tävlande från 52 länder.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning Olympic rings with white rims.svg
Placering Nation Gold medal.svg Guld Silver medal.svg Silver Bronze medal.svg Brons Totalt
1  USA 17 14 12 43
2  Australien 6 2 2 10
3  Östtyskland 2 5 2 9
4  Japan 2 0 1 3
5  Sverige 2 0 0 2
6  Sovjetunionen 0 2 3 5
7  Kanada 0 2 2 4
8  Västtyskland 0 1 3 4
9  Italien 0 1 2 3
 Ungern 0 1 2 3
11  Storbritannien 0 1 0 1

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m frisim

Detaljer...

Mark Spitz
 USA
Jerry Heidenreich
 USA
Vladimir Bure
 Sovjetunionen
200 m frisim

Detaljer...

Mark Spitz
 USA
Steve Genter
 USA
Werner Lampe
 Västtyskland
400 m frisim

Detaljer...

Brad Cooper
 Australien
Steve Genter
 USA
Tom McBreen
 USA
1500 m frisim

Detaljer...

Mike Burton
 USA
Graham Windeatt
 Australien
Douglas Northway
 USA
100 m ryggsim

Detaljer...

Roland Matthes
 Östtyskland
Mike Stamm
 USA
John Murphy
 USA
200 m ryggsim

Detaljer...

Roland Matthes
 Östtyskland
Mike Stamm
 USA
Mitchell Ivey
 USA
100 m bröstsim

Detaljer...

Nobutaka Taguchi
 Japan
Tom Bruce
 USA
John Hencken
 USA
200 m bröstsim

Detaljer...

John Hencken
 USA
David Wilkie
 Storbritannien
Nobutaka Taguchi
 Japan
100 m fjäril

Detaljer...

Mark Spitz
 USA
Bruce Robertson
 Kanada
Jerry Heidenreich
 USA
200 m fjäril

Detaljer...

Mark Spitz
 USA
Gary Hall
 USA
Robin Backhaus
 USA
200 m medley

Detaljer...

Gunnar Larsson
 Sverige
Tim McKee
 USA
Steve Furniss
 USA
400 m medley

Detaljer...

Gunnar Larsson
 Sverige
Tim McKee
 USA
András Hargitay
 Ungern
4 x 100 m frisim

Detaljer...

 USA

David Edgar
John Murphy
Jerry Heidenreich
Mark Spitz

 Sovjetunionen

Vladimir Bure
Viktor Mazanov
Viktor Aboimov
Igor Grivennikov

 Östtyskland

Roland Matthes
Wilfried Hartung
Peter Bruch
Lutz Unger

4 x 200 m frisim

Detaljer...

 USA

John Kinsella
Fred Tyler
Steve Genter
Mark Spitz

 Västtyskland

Klaus Steinbach
Werner Lampe
Hans Vosseler
Hans Fassnacht

 Sovjetunionen

Igor Grivennikov
Viktor Mazanov
Georgijs Kuļikovs
Vladimir Bure

4 x 100 m medley

Detaljer...

 USA

Mike Stamm
Tom Bruce
Mark Spitz
Jerry Heidenreich

 Östtyskland

Roland Matthes
Klaus Katzur
Hartmut Flöckner
Lutz Unger

 Kanada

Erik Fish
William Mahony
Bruce Robertson
Robert Kasting

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m frisim

Detaljer...

Sandra Neilson
 USA
Shirley Babashoff
 USA
Shane Gould
 Australien
200 m frisim

Detaljer...

Shane Gould
 Australien
Shirley Babashoff
 USA
Keena Rothhammer
 USA
400 m frisim

Detaljer...

Shane Gould
 Australien
Novella Calligaris
 Italien
Gudrun Wegner
 Östtyskland
800 m frisim

Detaljer...

Keena Rothhammer
 USA
Shane Gould
 Australien
Novella Calligaris
 Italien
100 m ryggsim

Detaljer...

Melissa Belote
 USA
Andrea Gyarmati
 Ungern
Susan Atwood
 USA
200 m ryggsim

Detaljer...

Melissa Belote
 USA
Susan Atwood
 USA
Donna Gurr
 Kanada
100 m bröstsim

Detaljer...

Catherine Carr
 USA
Galina Prozumensjtjikova
 Sovjetunionen
Beverley Whitfield
 Australien
200 m bröstsim

Detaljer...

Beverley Whitfield
 Australien
Dana Schoenfield
 USA
Galina Prozumensjtjikova
 Sovjetunionen
100 m fjäril

Detaljer...

Mayumi Aoki
 Japan
Roswitha Beier
 Östtyskland
Andrea Gyarmati
 Ungern
200 m fjäril

Detaljer...

Karen Moe
 USA
Lynn Colella
 USA
Ellie Daniel
 USA
200 m medley

Detaljer...

Shane Gould
 Australien
Kornelia Ender
 Östtyskland
Lynn Vidali
 USA
400 m medley

Detaljer...

Gail Neall
 Australien
Leslie Cliff
 Kanada
Novella Calligaris
 Italien
4 x 100 m frisim

Detaljer...

 USA

Shirley Babashoff
Jane Barkman
Jennifer Kemp
Sandra Neilson

 Östtyskland

Andrea Eife
Kornelia Ender
Elke Sehmisch
Gabriele Wetzko

 Västtyskland

Gudrun Beckmann
Heidemarie Reineck
Angela Steinbach
Jutta Weber

4 x 100 m medley

Detaljer...

 USA

Melissa Belote
Catherine Carr
Deena Deardurff
Sandra Neilson

 Östtyskland

Christine Herbst
Renate Vogel
Roswitha Beier
Kornelia Ender

 Västtyskland

Gudrun Beckmann
Vreni Eberle
Silke Pielen
Heidemarie Reineck

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia