200 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1980

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1980
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Femkamp damer
Tiokamp herrar

200 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1980 i Moskva avgjordes 28-30 juli.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
200 meter Bärbel Wöckel
 Östtyskland
22,03
(OR)
Natalja Botjina
 Sovjetunionen
22,19 Merlene Ottey
 Jamaica
22,20

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s

Final[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls onsdagen den 30 juli 1980
Placering Final Tid
Med 1.png  Bärbel Wöckel (GDR) 22,03
Med 2.png  Natalja Botjina (URS) 22,19
Med 3.png  Merlene Ottey (JAM) 22,20
4.  Romy Müller (GDR) 22,47
5.  Kathy Smallwood-Cook (GBR) 22,61
6.  Beverley Goddard (GBR) 22,72
7.  Denise Boyd (AUS) 22,76
8.  Sonia Lannaman (GBR) 22,80


Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls onsdagen den 30 juli 1980
Placering Heat 1 Tid
1.  Merlene Ottey (JAM) 22,32
2.  Bärbel Wöckel (GDR) 22,54
3.  Kathy Smallwood-Cook (GBR) 22,65
4.  Beverley Goddard (GBR) 22.73
5.  Chantal Réga (FRA) 22.87
6.  Linda Haglund (SWE) 23.11
7.  Ljudmila Maslakova (URS) 23.27
8.  Galina Penkova (BUL) 23.27


Placering Heat 2 Tid
1.  Romy Müller (GDR) 22,72
2.  Natalja Botjina (URS) 22,75
3.  Denise Boyd (AUS) 22,80
4.  Sonia Lannaman (GBR) 22.82
5.  Jackie Pusey (JAM) 22.90
6.  Lilijana Panajotova (BUL) 23.07
7.  Raymonde Naigre (FRA) 23.18
8.  Els Vader (NED) 23.44


Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls måndagen den 28 juli 1980


Placering Heat 1 Tid
1.  Kathy Smallwood-Cook (GBR) 22,95
2.  Ljudmila Maslakova (URS) 23,24
3.  Lilijana Panajotova (BUL) 23,29
4.  Jackie Pusey (JAM) 23.35
5.  Els Vader (NED) 23.67
6.  Irén Orosz (HUN) 23.68
7.  Karin Verguts (BEL) 24.00
8.  Françoise Odette Damado (SEN) 24.8


Placering Heat 2 Tid
1.  Merlene Ottey (JAM) 22,82
2.  Bärbel Wöckel (GDR) 22,86
3.  Beverley Goddard (GBR) 22,97
4.  Chantal Réga (FRA) 23.29
5.  Galina Penkova (BUL) 23.37
6.  Rufina Ubah (NGR) 23.55
7.  Marisa Masullo (ITA) 23.74
8.  Brigitte Senglaub (SUI) 23.84


Placering Heat 3 Tid
1.  Natalja Botjina (URS) 22,26
2.  Romy Müller (GDR) 22,55
3.  Sonia Lannaman (GBR) 22,84
4.  Linda Haglund (SWE) 22.90
5.  Denise Boyd (AUS) 22.91
6.  Raymonde Naigre (FRA) 23.10
7.  Elżbieta Stachurska (POL) 23.11
8.  Nzael Kyomo (TAN) 24.59

Referenser[redigera | redigera wikitext]