Fjädervikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 2000
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Flugvikt 54 kg 54 kg
Bantamvikt 58 kg 58 kg
Fjädervikt 63 kg 63 kg
Lättvikt 69 kg 69 kg
Weltervikt 76 kg 76 kg
Mellanvikt 85 kg 85 kg
Tungvikt 97 kg 97 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 24-26 september i Sydney i Sydney Convention and Exhibition Centre.


Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Fjädervikt Varteres Samurgatjev
 Ryssland
Juan Marén
 Kuba
Akaki Tjatjua
 Georgien

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

Utslagningsronder[redigera | redigera wikitext]

Grupp 1[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Varteres Samurgashev (RUS) 2 0 6 13
 Şeref Eroğlu (TUR) 1 1 5 2
 Włodzimierz Zawadzki (POL) 0 2 0 0
Röd Blå KP TP
Varteres Samurgashev Şeref Eroğlu 3-1 PP 5-2
Włodzimierz Zawadzki Varteres Samurgashev 0-3 PO 0-8
Şeref Eroğlu Włodzimierz Zawadzki 4-0 PA

Grupp 2[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Kevin Bracken (USA) 1 1 4 14
 Choi Sang-Sun (KOR) 1 1 4 10
 Riccardo Magni (ITA) 1 1 4 3
Röd Blå KP TP
Kevin Bracken Choi Sang-Sun 3-1 PP 12-5
Riccardo Magni Kevin Bracken 3-1 PP 2-2
Choi Sang-Sun Riccardo Magni 3-1 PP 5-1

Grupp 3[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Akaki Chachua (GEO) 2 0 7 17
 Vaghinak Galustyan (ARM) 1 1 4 7
 Yi Shanjun (CHN) 0 2 1 2
Röd Blå KP TP
Akaki Chachua Yi Shanjun 4-0 ST 11-0
Vaghinak Galustyan Akaki Chachua 1-3 PP 5-6
Yi Shanjun Vaghinak Galustyan 1-3 PP 2-2

Grupp 4[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Bakhodir Kurbanov (UZB) 2 0 6 10
 Michael Beilin (ISR) 1 1 3 1
 Vitali Zhuk (BLR) 0 2 1 1
Röd Blå KP TP
Vitali Zhuk Michael Beilin 0-3 PO 0-1
Bakhodir Kurbanov Vitali Zhuk 3-1 PP 6-1
Michael Beilin Bakhodir Kurbanov 0-3 PO 0-4

Grupp 5[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Juan Marén (CUB) 3 0 9 17
 Mkhitar Manukyan (KAZ) 2 1 8 22
 Gurbinder Singh (IND) 1 2 4 6
 Yassine Djakrir (ALG) 0 3 1 1
Röd Blå KP TP
Juan Marén Gurbinder Singh 3-0 PO 8-0
Mkhitar Manukyan Yassine Djakrir 4-0 ST 11-0
Juan Marén Mkhitar Manukyan 3-1 PP 5-3
Gurbinder Singh Yassine Djakrir 3-0 PO 3-0
Juan Marén Yassine Djakrir 3-1 PP 4-1
Gurbinder Singh Mkhitar Manukyan 1-3 PP 3-8

Grupp 6[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Beat Motzer (SUI) 3 0 10 22
 Grygoriy Komyshenko (UKR) 2 1 8 14
 Yasutoshi Motoki (JPN) 1 2 6 18
 Rasoul Amani (NZL) 0 3 0 0
Röd Blå KP TP
Yasutoshi Motoki Beat Motzer 1-3 PP 3-8
Rasoul Amani Grygoriy Komyshenko 0-4 ST 0-10
Yasutoshi Motoki Rasoul Amani 4-0 ST 14-0
Beat Motzer Grygoriy Komyshenko 3-1 PP 3-1
Yasutoshi Motoki Grygoriy Komyshenko 1-3 PP 1-3
Beat Motzer Rasoul Amani 4-0 ST 11-0

Utslagningsträd[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
25 september        
  Varteres Samurgashev (RUS)  11
25 september
  Kevin Bracken (USA)  5  
  Varteres Samurgashev (RUS)  7
 
    Akaki Chachua (GEO)  4  
  Akaki Chachua (GEO)  3
26 september
  Bakhodir Kurbanov (UZB)  2  
  Varteres Samurgashev (RUS)  3
 
    Juan Marén (CUB)  0
  Juan Marén (CUB)   
 
 Bye     
  Juan Marén (CUB)  3 Bronsmatch
 
    Beat Motzer (SUI)  0  
  Beat Motzer (SUI)      Akaki Chachua (GEO)  TO
 Bye        Beat Motzer (SUI)  1:57
 


Källor[redigera | redigera wikitext]