Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott
vid olympiska sommarspelen 1976
Athletics pictogram.svg
Anläggning Stade Olympique, Montréal, Québec,  Kanada
Datum 23-31 juli 1976
«München 1972 Moskva 1980»
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1976
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar
20 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Femkamp damer
Tiokamp herrar
Olympic rings with white rims.svg

Friidrottstävlingarna vid de olympiska sommarspelen 1976 bestod av 37 grenar, 23 för män och 14 för kvinnor, och hölls mellan 23 och 31 juli 1976 på Stade Olympique i Montréal, Kanada. Antalet deltagare var 1 006 tävlande från 79 länder.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning Olympic rings with white rims.svg
Placering Nation Gold medal.svg Guld Silver medal.svg Silver Bronze medal.svg Brons Totalt
1  Östtyskland 11 7 9 27
2  USA 6 8 8 22
3  Sovjetunionen 4 4 10 18
4  Polen 3 2 0 5
5  Finland 2 2 0 4
6  Kuba 2 1 0 3
7  Västtyskland 1 4 4 9
8  Bulgarien 1 2 1 4
9  Jamaica 1 1 0 2
 Nya Zeeland 1 1 0 2
11  Frankrike 1 0 0 1
 Mexiko 1 0 0 1
 Sverige 1 0 0 1
 Trinidad och Tobago 1 0 0 1
 Ungern 1 0 0 1
16  Belgien 0 2 1 3
17  Italien 0 1 0 1
 Kanada 0 1 0 1
 Portugal 0 1 0 1
20  Brasilien 0 0 1 1
 Rumänien 0 0 1 1
 Storbritannien 0 0 1 1
 Tjeckoslovakien 0 0 1 1

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter

Detaljer...

Hasely Crawford
 Trinidad och Tobago
10,06 Don Quarrie
 Jamaica
10,08 Valerij Borzov
 Sovjetunionen
10,14
200 meter

Detaljer...

Don Quarrie
 Jamaica
20,23 Millard Hampton
 USA
20,29 Dwayne Evans
 USA
20,43
400 meter

Detaljer...

Alberto Juantorena
 Kuba
44,26 Fred Newhouse
 USA
44,40 Herman Frazier
 USA
44,95
800 meter

Detaljer...

Alberto Juantorena
 Kuba
1.43,50
(VR)
Ivo van Damme
 Belgien
1.43,86 Rick Wohlhuter
 USA
1.44,12
1 500 meter

Detaljer...

John Walker
 Nya Zeeland
3.39,17 Ivo van Damme
 Belgien
3.39,27 Paul-Heinz Wellmann
 Västtyskland
3.39,33
5 000 meter

Detaljer...

Lasse Virén
 Finland
13.24,76 Dick Quax
 Nya Zeeland
13.25,16 Klaus-Peter Hildenbrand
 Västtyskland
13.25,38
10 000 meter

Detaljer...

Lasse Virén
 Finland
27.40,38 Carlos Lopes
 Portugal
27.45,17 Brendan Foster
 Storbritannien
27.54,92
Maraton

Detaljer...

Waldemar Cierpinski
 Östtyskland
2:09.55,0 Frank Shorter
 USA
2:10.45,8 Karel Lismont
 Belgien
2:11.12,6
110 meter häck

Detaljer...

Guy Drut
 Frankrike
13,28 Alejandro Casañas
 Kuba
13,33 Willie Davenport
 USA
13,38
400 meter häck

Detaljer...

Edwin Moses
 USA
47,63
(VR)
Michael Shine
 USA
48,69 Jevgenij Gavrilenko
 Sovjetunionen
49,45
3 000 meter hinder

Detaljer...

Anders Gärderud
 Sverige
8.08,02
(VR)
Bronisław Malinowski
 Polen
8.09,11 Frank Baumgartl
 Östtyskland
8.10,36
4 x 100 meter stafett

Detaljer...

 USA
Harvey Glance
Johnny Jones
Millard Hampton
Steve Riddick
38,33  Östtyskland
Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
38,66  Sovjetunionen
Aleksandr Aksinin
Nikolaj Kolesnikov
Juris Silovs
Valerij Borzov
38,78
4 x 400 meter stafett

Detaljer...

 USA
Herman Frazier
Benny Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
2.58,65  Polen
Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
3.01,43  Västtyskland
Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
3.01,98
20 kilometer gång

Detaljer...

Daniel Bautista
 Mexiko
1:24.40,6 Hans Reimann
 Östtyskland
1:25.13,6 Peter Frenkel
 Östtyskland
1:25.29,4
Längdhopp

Detaljer...

Arnie Robinson
 USA
8,35 m Randy Williams
 USA
8,11 m Frank Wartenberg
 Östtyskland
8,02 m
Tresteg

Detaljer...

Viktor Sanejev
 Sovjetunionen
17,29 m James Butts
 USA
17,18 m João Carlos de Oliveira
 Brasilien
16,90 m
Höjdhopp

Detaljer...

Jacek Wszoła
 Polen
2,25 m Greg Joy
 Kanada
2,23 m Dwight Stones
 USA
2,21 m
Stavhopp

Detaljer...

Tadeusz Ślusarski
 Polen
5,50 m Antti Kalliomäki
 Finland
5,50 m David Roberts
 USA
5,50 m
Kulstötning

Detaljer...

Udo Beyer
 Östtyskland
21,05 m Jevgenij Mironov
 Sovjetunionen
21,03 m Aleksandr Barysjnikov
 Sovjetunionen
21,00 m
Diskuskastning

Detaljer...

Mac Wilkins
 USA
67,50 m Wolfgang Schmidt
 Östtyskland
66,22 m John Powell
 USA
65,70 m
Släggkastning

Detaljer...

Jurij Sedych
 Sovjetunionen
77,52 m Aleksej Spiridonov
 Sovjetunionen
76,08 m Anatolij Bondartjuk
 Sovjetunionen
75,48 m
Spjutkastning

Detaljer...

Miklós Németh
 Ungern
94,58 m
(VR)
Hannu Siitonen
 Finland
87,92 m Gheorghe Megelea
 Rumänien
87,16 m
Tiokamp

Detaljer...

Bruce Jenner
 USA
8 618 poäng
(VR)
Guido Kratschmer
 Västtyskland
8 411 poäng Nikolaj Avilov
 Sovjetunionen
8 369 poäng

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter

Detaljer...

Annegret Richter
 Västtyskland
11,08 Renate Stecher
 Östtyskland
11,13 Inge Helten
 Västtyskland
11,17
200 meter

Detaljer...

Bärbel Eckert
 Östtyskland
22,37
(OR)
Annegret Richter
 Västtyskland
22,39 Renate Stecher
 Östtyskland
22,47
400 meter

Detaljer...

Irena Szewińska
 Polen
49,28
(VR)
Christina Brehmer
 Östtyskland
50,51 Ellen Streidt
 Östtyskland
50,55
800 meter

Detaljer...

Tatiana Kazankina
 Sovjetunionen
1.54,94
(OR)
Nikolina Sjtereva
 Bulgarien
1.55,42 Elfi Zinn
 Östtyskland
1.55,60
1 500 meter

Detaljer...

Tatiana Kazankina
 Sovjetunionen
4.05,48 Gunhild Hoffmeister
 Östtyskland
4.06,02 Ulrike Klapezynski
 Östtyskland
4.06,09
100 meter häck

Detaljer...

Johanna Schaller
 Östtyskland
12,77 Tatiana Anisimova
 Sovjetunionen
12,78 Natalja Lebedeva
 Sovjetunionen
12,80
4 x 100 meter stafett

Detaljer...

 Östtyskland
Marlies Oelsner
Renate Stecher
Carla Bodendorf
Bärbel Eckert
42,55
(OR)
 Västtyskland
Elvira Possekel
Inge Helten
Annegret Richter
Annegret Kroniger
42,59  Sovjetunionen
Tatiana Prorotjenko
Ljudmila Maslakova
Nadezjda Besfamilnaja
Vera Anisimova
43,09
4 x 400 meter stafett

Detaljer...

 Östtyskland
Doris Maletzki
Brigitte Rohde
Ellen Streidt
Christina Brehmer
3.19,23
(VR)
 USA
Debra Sapenter
Sheila Ingram
Pamela Jiles
Rosalyn Bryant
3.22,81  Sovjetunionen
Inta Kļimoviča
Ljudmila Aksionova
Natalja Sokolova
Nadezjda Ilina
3.24,24
Längdhopp

Detaljer...

Angela Voigt
 Östtyskland
6,72 m Kathy McMillan
 USA
6,66 m Lidija Alfejeva
 Sovjetunionen
6,60 m
Höjdhopp

Detaljer...

Rosemarie Ackermann
 Östtyskland
1,93 m
(OR)
Sara Simeoni
 Italien
1,91 m Jordanka Blagojeva
 Bulgarien
1,91 m
Kulstötning

Detaljer...

Ivanka Hristova
 Bulgarien
21,16 m Nadezjda Tjizjova
 Sovjetunionen
20,96 m Helena Fibingerová
 Tjeckoslovakien
20,67 m
Diskuskastning

Detaljer...

Evelin Schlaak
 Östtyskland
69,00 m Maria Vergova
 Bulgarien
67,30 m Gabriele Hinzmann
 Östtyskland
66,84 m
Spjutkastning

Detaljer...

Ruth Fuchs
 Östtyskland
65,94 m Marion Becker
 Västtyskland
64,70 m Kate Schmidt
 USA
63,96 m
Femkamp

Detaljer...

Siegrun Siegl
 Östtyskland
4 745 poäng Christine Laser
 Östtyskland
4 745 poäng Burglinde Pollak
 Östtyskland
4 740 poäng

Deltagande nationer[redigera | redigera wikitext]

Totalt deltog 1 006 friidrottare från 79 länder vid de olympiska spelen 1976 i Montréal.

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]