Spjutkastning för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
0
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer
0

Spjutkastning, herrar vid Olympiska sommarspelen 2004 genomfördes vid Atens olympiska stadion den 26 och 28 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Spjutkastning  Andreas Thorkildsen
Norge
86.50 m  Vadims Vasiļevskis
Lettland
84.95 m  Sergej Makarov
Ryssland
84.84 m

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Alla resultat anges i meter
Q markerar automatiskt kvalificerad.
q markerar en av de bästa tiderna därutöver
OR markerar olympiskt rekord.
NR markerar nationsrekord.
PB markerar personligt rekord.
SB markerar bästa resultat under säsongen.
NM markerar ej resultat
DNS startade inte.
DSQ markerar diskvalificerad eller utesluten.

Kval[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1  Breaux Greer (USA) 87.25 87.25 m Q
2  Sergej Makarov (RUS) 86.08 86.08 m Q
3  Esko Mikkola (FIN) 83.64 83.64 m Q
4  Andrus Värnik (EST) 83.25 83.25 m Q
5  Matti Närhi (FIN) 81.06 81.06 m Q
6  Steve Backley (GBR) 80.60 80.68 80.39 80.68 m q
7  Gerhardus Pienaar (RSA) 79.95 74.69 79.56 79.95 m
8  Christian Nicolay (GER) 79.77 X 78.50 79.77 m
9  Voldemārs Lūsis (LAT) 79.27 X X 79.27 m
10  William Hamlyn-Harris (AUS) 69.64 74.34 77.43 77.43 m
11  Peter Zupanc (SLO) 74.11 72.42 77.34 77.34 m
12  Miroslav Guzdek (CZE) 76.45 75.36 75.75 76.45 m
13  Gergely Horváth (HUN) 73.45 73.95 72.05 73.95 m
14  Ronny Nilsen (NOR) X 73.46 X 73.46 m
15  Manuel Fuenmayor (VEN) 72.26 68.72 72.14 72.26 m
16  David Brisseault (FRA) 68.70 71.86 69.58 71.86 m
17  Marián Bokor (SVK) 68.21 71.74 67.73 71.74 m


Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1  Vadims Vasiļevskis (LAT) 84.43 84.43 m Q / PB
2  Alexandr Ivanov (RUS) 82.18 82.18 m Q
3  Tero Pitkämäki (FIN) 82.04 82.04 m Q
4  Andreas Thorkildsen (NOR) 81.74 81.74 m Q
5  Jan Železný (CZE) 81.18 81.18 m Q
6  Ēriks Rags (LAT) 77.92 80.84 X 80.84 m q
7  Isbel Luaces (CUB) 80.07 77.53 79.07 80.07 m
8  Li Rongxiang (CHN) 79.73 X 79.94 79.94 m
9  Yukifumi Murakami (JPN) 77.25 77.60 78.59 78.59 m
10  Oliver Dziubak (AUS) 77.21 78.53 75.57 78.53 m
11  Peter Esenwein (GER) 75.18 73.76 78.41 78.41 m
12  Sergej Vojnov (UZB) 74.68 74.08 72.71 74.68 m
13  Stuart Farquhar (NZL) 74.24 73.07 74.63 74.63 m
14  Nick Nieland (GBR) 68.86 71.31 72.79 72.79 m
15  Park Jae-Myong (KOR) 63.01 67.60 72.70 72.70 m
16  Edi Ponoš (CRO) 66.73 X 71.43 71.43 m
 Boris Henry (GER) DNS


Totala kvalresultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Längd Grupp
1  Breaux Greer (USA) 87.25 m A
2  Sergej Makarov (RUS) 86.08 m A
3  Vadims Vasiļevskis (LAT) 84.43 m B
4  Esko Mikkola (FIN) 83.64 m A
5  Andrus Värnik (EST) 83.25 m A
6  Alexandr Ivanov (RUS) 82.18 m B
7  Tero Pitkämäki (FIN) 82.04 m B
8  Andreas Thorkildsen (NOR) 81.74 m B
9  Jan Železný (CZE) 81.18 m B
10  Matti Närhi (FIN) 81.06 m A
11  Ēriks Rags (LAT) 80.84 m B
12  Steve Backley (GBR) 80.68 m A
13  Isbel Luaces (CUB) 80.07 m B
14  Gerhardus Pienaar (RSA) 79.95 m A
15  Li Rongxiang (CHN) 79.94 m B
16  Christian Nicolay (GER) 79.77 m A
17  Voldemārs Lūsis (LAT) 79.27 m A
18  Yukifumi Murakami (JPN) 78.59 m B
19  Oliver Dziubak (AUS) 78.53 m B
20  Peter Esenwein (GER) 78.41 m B
21  William Hamlyn-Harris (AUS) 77.43 m A
22  Peter Zupanc (SLO) 77.34 m A
23  Miroslav Guzdek (CZE) 76.45 m A
24  Sergej Vojnov (UZB) 74.68 m B
25  Stuart Farquhar (NZL) 74.63 m B
26  Gergely Horváth (HUN) 73.95 m A
27  Ronny Nilsen (NOR) 73.46 m A
28  Nick Nieland (GBR) 72.79 m B
29  Park Jae-Myong (KOR) 72.70 m B
30  Manuel Fuenmayor (VEN) 72.26 m A
31  David Brisseault (FRA) 71.86 m A
32  Marián Bokor (SVK) 71.74 m A
33  Edi Ponoš (CRO) 71.43 m B
 Boris Henry (GER) DNS B


Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3 4 5 6
1  Andreas Thorkildsen (NOR) 84.82 86.50 80.96 X 86.50 m PB
2  Vadims Vasiļevskis (LAT) 84.95 83.95 X X 79.07 80.91 84.95 m PB
3  Sergej Makarov (RUS) 84.84 X 77.59 78.00 82.51 84.32 84.84 m
4  Steve Backley (GBR) 79.62 81.48 84.13 83.02 X 81.62 84.13 m SB
5  Alexandr Ivanov (RUS) 83.31 82.76 81.36 80.28 78.07 79.99 83.31 m
6  Andrus Värnik (EST) 83.25 82.72 X X 76.41 83.25 m
7  Ēriks Rags (LAT) 77.13 83.14 81.69 X X 78.63 83.14 m
8  Tero Pitkämäki (FIN) 80.38 83.01 X X 81.19 X 83.01 m
9  Jan Železný (CZE) 76.77 79.98 80.59 80.59 m
10  Matti Närhi (FIN) X 80.28 78.73 80.28 m
11  Esko Mikkola (FIN) 76.20 79.43 76.23 79.43 m
12  Breaux Greer (USA) 74.36 X X 74.36 m

Rekord[redigera | redigera wikitext]

Världsrekord[redigera | redigera wikitext]

  • Jan Železny, Tjeckien - 98,48 - 25 maj 1996 - Jena, Tyskland

Olympiskt rekord[redigera | redigera wikitext]

  • Jan Železny, Tjeckien - 90,17 - 23 september 2000 - Sydney, Australien

Tidigare vinnare[redigera | redigera wikitext]

OS[redigera | redigera wikitext]

  • 1896 – 1904: Inga tävlingar
  • 1908 i London: Eric Lemming, Sverige – 54,82
  • 1912 i Stockholm: Eric Lemming, Sverige – 60,64
  • 1920 i Antwerpen: Jonni Myyrä, Finland – 65,78
  • 1924 i Paris: Jonni Myyrä, Finland – 62,96
  • 1928 i Amsterdam: Erik Lundkvist, Sverige – 66,60
  • 1932 i Los Angeles: Matti Järvinen, Finland – 72,71
  • 1936 i Berlin: Gerhard Stöck, Tyskland – 71,84
  • 1948 i London: Tapio Rautavaara, Finland – 69,77
  • 1952 i Helsingfors: Cyrus Young, USA – 73,78
  • 1956 i Melbourne: Egil Danielsen, Norge – 85,71
  • 1960 i Rom: Viktor Tsibulenko, Sovjetunionen – 84,64
  • 1964 i Tokyo: Pauli Nevala, Finland – 82,66
  • 1968 i Mexico City: Janis Lusis, Sovjetunionen – 90,10
  • 1972 i München: Klaus Wolfermann, Västtyskland – 80,48
  • 1976 i Montréal: Miklos Nemeth, Ungern – 94,58
  • 1980 i Moskva: Dainis Kula, Sovjetunionen – 91,20
  • 1984 i Los Angeles: Arto Harkonen, Finland – 86,76
  • 1988 i Seoul: Tapio Korjus Finland – 84,28 (Ny spjutdesign)
  • 1992 i Barcelona: Jan Železny, Tjeckoslovakien – 89,66
  • 1996 i Atlanta: Jan Železny, Tjeckien – 88,15
  • 2000 i Sydney: Jan Železny, Tjeckien – 90,17

VM[redigera | redigera wikitext]

  • 1983 i Helsingfors: Detlef Michel, DDR – 89,48
  • 1987 i Rom: Seppo Räty, Finland – 83,54 (ny spjutdesign)
  • 1991 i Tokyo: Kimmo Kinnunen, Finland – 90,82
  • 1993 i Stuttgart: Jan Železny, Tjeckoslovakien – 85,98
  • 1995 i Göteborg: Jan Železny, Tjeckien – 89,58
  • 1997 i Aten: Marius Corbett, Sydafrika – 88,40
  • 1999 i Sevilla: Aki Parviainen, Finland – 89,52
  • 2001 i Edmonton: : Jan Železny, Tjeckien – 92,80
  • 2003 i Paris: Sergej Makarov, Ryssland – 85,44