Uzbekistan i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Uzbekistan i olympiska spelen
Uzbekistan IOK landskod

UZB
Kommitté Uzbekistans olympiska komitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 70 deltagare i 13 grenar
Fanbärare Abdullo Tangriev
Medaljsummering
Guld
2
Silver
1
Brons
2
Totalt
5
Placering
34
Uzbekistan i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012
Uzbekistan i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010
Uzbekistan i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)

Uzbekistan i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Uzbekistans olympiska kommitté.


Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Damsingel

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Flugvikt

Bantamvikt

Fjädervikt

Lätt weltervikt

Weltervikt

Mellanvikt

Lätt tungvikt

Tungvikt

Supertungvikt


Brottning[redigera | redigera wikitext]

Fristil, herrar 55 kg

Fristil, herrar 60 kg

Fristil, herrar 66 kg

Fristil, herrar 96 kg

Fristil, herrar 120 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 74 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 96 kg

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas linjelopp

Friidrott[redigera | redigera wikitext]


Herrarnas 800 meter

  • Erkinjon Isakov
    • Omgång 1: 1:48.28 (8:a i heat 4, gick inte vidare, 54:a totalt)

Herrarnas stavhopp

Herrarnas spjutkastning

  • Sergey Voynov
    • Kval: 74.68 m (12:a i grupp B, gick inte vidare, 24:a totalt)

Herrarnas tiokamp

  • Pavel Andreyev
    • Fullföljde inte
      • 100 meter: 11.29 s (797 poäng)
      • Längdhopp: Ingen notering (0 poäng) (Totalt: 797 poäng)
      • Kulstötning: 14.30 m (747 poäng) (Totalt: 1544 poäng)
      • Höjdhopp: 2.00 m (803 poäng) (Totalt: 2347 poäng)
      • 400 meter: 51.46 s (741 poäng) (Totalt: 3088 poäng)
      • 110 meter häck: 15.54 s (785 poäng) (Totalt: 3873 poäng)
      • Diskuskastning: 41.89 m (703 poäng) (Totalt: 4576 poäng)
      • Stavhopp: 4.90 m (880 poäng) (personbästa) (Totalt: 5456 poäng)
      • Spjutkastning: Startade inte
  • Vitaliy Smirnov
    • 7993 poäng (17:a totalt)
      • 100 meter: 10.89 s (885 poäng)
      • Längdhopp: 7.07 m (830 poäng) (Totalt: 1715 poäng)
      • Kulstötning: 13.88 m (721 poäng) (personbästa) (Totalt: 2436 poäng)
      • Höjdhopp: 1.94 m (749 poäng) (Totalt: 3185 poäng)
      • 400 meter: 49.11 s (856 poäng) (Totalt: 4041 poäng)
      • 110 meter häck: 14.77 s (978 poäng) (Totalt: 4826 poäng)
      • Diskuskastning: 42.47 m (715 poäng) (Totalt: 5634 poäng)
      • Stavhopp: 4.70 m (819 poäng) (personbästa) (Totalt: 6453 poäng)
      • Spjutkastning: 60.88 m (751 poäng) (Totalt: 7204 poäng)
      • 1500 meter: 4:23.31 (789 poäng) (personbästa) (Totalt: 7993 poäng)

Damernas 100 meter

  • Guzel Khubbieva
    • Omgång 1: 11.31 s (4:a i heat 2, kvalificerad, 19:a totalt)
    • Omgång 2, 11.35 s (6:a i heat 4, gick inte vidare, 19:a totalt )
  • Lyubov Perepelova
    • Omgång 1: 11.30 s (3:a i heat 8, kvalificerad, 17:a totalt)
    • Omgång 2: 11.26 s (4:a i heat 2, kvalificerad, 13:a totalt)
    • Semifinal: 11.40 s (8:a i semifinal 2, gick inte vidare, 16:a totalt)

Damernas 200 meter

  • Lyubov Perepelova
    • Omgång 1: 24.10 s (5:a i heat 2, gick inte vidare, 39:a totalt)

Damernas 400 meter

  • Zamira Amirova
    • Omgång 1: 54.43 s (7:a i heat 3, gick inte vidare, 37:a totalt)

Damernas längdhopp

Damernas tresteg

  • Anastasiya Zhuravleva
    • Kval: 13.64 m (11:a i grupp B, gick inte vidare, 27:a totalt)

Damernas kulstötning

Shchukina testades positivt för dopning.

Damernas spjutkastning

  • Liliya Dusmetova
    • Kval: 52.46 m (20:a i grupp B, gick inte vidare, 38:a totalt)

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk

Mångkamp, ind., damer

  • Oxana Chusovitina
    • Kval: 8.675 poäng (97:a totalt)
      • Hopp: 8.800 poäng (23:a totalt)
Trampolin

Damer, trampolin

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas extra lättvikt (-60 kg)

Herrarnas halv lättvikt (-66 kg)

Herrarnas lättvikt (-73 kg)

Herrarnas halv mellanvikt (-81 kg)

MHerrarnas mellanvikt (-90 kg)

Herrarnas tungvikt (+100 kg)

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas K-1 500 m

  • Anton Ryahov
    • Heat: 1:42,253 (6:e plats i heat 2, advanced to semifinal)
    • Semifinal: 1:40,737 (5:e plats i semifinal 1, gick inte vidare, 12:a totalt)

Herrarnas K-1 1000 m

  • Danila Turchin
    • Heat: 3:48,140 (8:e plats i heat 2, gick inte vidare, 24:a totalt)

Herrarnas K-2 500 m

  • Aleksey Babadjanov och Sergey Borzov
    • Heat: 1:34,782 (7:e plats i heat 1, advanced to semifinal)
    • Semifinal: 1:33,654 (6:e plats i semifinal 2, gick inte vidare, 15:a totalt)

Herrarnas K-2 1000 m

  • Danila Turchin och Michail Tarasov
    • Heat: 3:24,031 (8:e plats i heat 2, gick inte vidare, 16:e totalt)

Herrarnas K-4 1000 m

  • Aleksey Babadjanov, Dmitriy Strijkov, Sergey Borzov, Anton Ryahov
    • Heat: 3:01,446 (5:a i heat 2, gick till semifinal)
    • Semifinal: 2:56,594 (4:a i semifinal 1, gick inte vidare, 10:a totalt)

Herrarnas K-1 500 m

  • Yulia Borzova
    • Heat: 1:56,586 (6:a i heat 2, gick till semifinal)
    • Semifinal: 1:59,560 (6th in semifinal 2, gick inte vidare, 17:a totalt)

Referenser[redigera | redigera wikitext]