Nya Zeeland i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Nya Zeeland i olympiska spelen
Nya Zeeland IOK landskod

NZL
Kommitté Nya Zeelands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 148 deltagare i 18 grenar
Fanbärare Beatrice Faumuina
Medaljsummering
Guld
3
Silver
2
Brons
0
Totalt
5
Placering
24
Nya Zeeland i olympiska sommarspelen
1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Nya Zeeland i olympiska vinterspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Nya Zeeland i andra olympiska spel
Australasien Australasien (1908 och 1912)

Nya Zeeland i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Nya Zeelands olympiska kommitté.


Badminton[redigera | redigera wikitext]

Mixeddubbel

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
 Spanien 5 0 10
 Italien 3 2 8 1-0
 Argentina 3 2 8 0-1
 Kina 2 3 7
 Nya Zeeland 1 4 6 1-0
 Serbien och Montenegro 1 4 6 0-1

All times are local (UTC+2)

15 augusti
11:15
 Italien 71–69  Nya Zeeland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Resultat efter kvart: 25–13, 14–9, 17–24, 15–23
Pts: Basile 16
Rebs: Chiacig 9
Asts: Pozzecco 7
Pts: Penney 20
Rebs: Marks 9
Asts: Cameron 5
17 augusti
9:00
 Nya Zeeland 62–69  Kina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 1,300
Resultat efter kvart: 14–17, 6–12, 25–22, 17–18
Pts: Jones 27
Rebs: Book, Marks 7 var
Asts: Dickel 2
Pts: Yao Ming 39
Rebs: Yao Ming 13
Asts: Li Nan, Liu Wei 4 var
19 augusti
9:00
 Serbien och Montenegro 87–90  Nya Zeeland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 4,200
Resultat efter kvart: 20–22, 24–17, 22–16, 21–35
Pts: Bodiroga 25
Rebs: Bodiroga 6
Asts: Rakočević 2
Pts: Penney 15
Rebs: Marks 5
Asts: Dickel 6
21 augusti
14:30
 Nya Zeeland 94–98  Argentina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 8,000
Resultat efter kvart: 25–23, 17–24, 29–29, 23–22
Pts: Jones 25
Rebs: Book 6
Asts: Dickel 7
Pts: Scola 25
Rebs: Oberto 9
Asts: Montecchia, Oberto 5 var
23 augusti
9:00
 Spanien 88–84  Nya Zeeland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 4,252
Resultat efter kvart: 19–11, 29–26, 25–31, 15–16
Pts: Garbajosa 17
Rebs: Gasol 10
Asts: Calderón 3
Pts: Jones 23
Rebs: Marks 10
Asts: Dickel 5

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Damsingel

    • Round 1, Li Chunli, bye.
    • Round 2, Li Chunli besegrade Tawny Bank (USA) 4-1, ( 11-8, 12-10, 11-9, 8-11, 11-9).
    • Round 3, Li Chunli förlorade mot Yining Zhang (Kina), (8-11, 10-12, 5-11, 7-11).

Damdubbel

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt tungvikt

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Damernas tempolopp

    • Kval, Sarah Ulmer, 3:26.279 (nyrr världsrekord), 1st.
    • Semifinal, Sarah Ulmer, 3:27.444 besegrade Olga Slioussareva (Ryssland) 3:36.263.
    • Final, Sarah Ulmer, 3:24.537, guld, (nytt världsrekord) besegrade Katie Mactier (Australien) 3:27.65.

Herrarnas poänglopp

    • Greg Henderson, 4:a.

Damernas poänglopp

    • Sarah Ulmer, 5:a.

Herrarnas Madison

    • Greg Henderson och Hayden Roulston, 7:a.

Herrarnas tempolopp

    • Heath Blackgrove, 1:3:20.11, 32:a.

Herrarnas lagförföljelse

    • Hayden Godfrey, Tim Gudsell, Peter Latham, Matthew Randall och Marc Ryan, 4:10.82, 10:a.

Herrarnas linjelopp

    • Julian Dean, 5:41:56, 15th, 12 s bakom guldmedaljlören, Jeremy Yates, Heath Blackgrove och Robin Reid DNF.

Herrarnas linjelopp

    • Joanne Kiesanowski, 3:25:42, 17:e,
    • Michelle Hyland, 3:40:43, 54:e,
    • Melissa Holt, fullföljde inte

Herrarnas terränglopp

    • Kashi Leuchs, 2:28:20, 28:a,

Damernas terränglopp

    • Robyn Wong, 2:10:59, 16:a,

Herrarnas lagförföljelse

    • Hayden Godfrey, Peter Latham, Matthew Randall och March Ryan, 4:10.82, 10:a. (Tim Gudsell startade inte).

Herrarnas förföljelse

    • Hayden Godfrey, Startade inte.

Herrarnas keirin

    • Anthony Peden, drog sig ur spelen.

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 800 meter

    • Heat 3, Jason Stewart, 1:46.24, gick inte vidare

Herrarnas 1 500 meter

    • Heat 2, Nicholas Willis, 3:a, 3:39.80.
    • Semifinal, Nicholas Willis, 6th, 3:41.46 (Långsamaste semifinalen så gick inte vidare).

Herrarnas 5 000 meter

    • Heat 2. Michael Aish, 13:50, 17:a (32:a totalt).

Damernas 5 000 meter

    • Heat 1, Kimberly Smith, 15:31.80, 11:a, kvalificerade sig inte.

Herrarnas 10 000 meter

    • John Henwood, fullföljde inte.

Herrarnas maraton

    • Johnathon Wyatt, 21:a
    • Dale Warrender, 32:a

Damernas maraton

    • Liza Hunter-Galvin, 2:50:23, 51:a

Herrarnas 50 kilometer gång

    • Craig Barrett, 29th, 6:48, 29:a

Damernas diskuskastning

    • Heat 1 kval, Beatrice Faumuina, 64.07 m, 5:e bästa kvaltiden.
    • Final, Beatrice Faumuina, 7th with throw of 63.45 m.

Damernas stavhopp

    • Grupp A kval, Melina Hamilton, 4.15 m, 12:a, (24:a totalt).

Damernas kulstötning

    • Grupp A kval, Valerie Adams, 3:a med 18.79 m stöt
    • Final, Valerie Adams, 8:a med 18.56 m stöt.

Herrarnas spjutkastning

    • Grupp B kval, Stuart Farquhar, 74.63 m, 13th (19:a totalt)

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Värja, damer

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas halv lättvikt (-52 kg)

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas K-1 500 m

    • Heat 4, Steven Ferguson, 2:6,937, 7:a, gick inte vidare.

Herrarnas K-1 1000 m

    • Heat 1, Ben Fouhy, 3:26,064. 1st.
    • Final, Ben Fouhy, 3:27,413, 2:a, silver.

Herrarnas K-2 1000 m

    • Heat 1, Ferguson och Fouhy, 3:10,388 2:a.
    • Final, Ferguson och Fouhy, 3:21,336, 8:a.

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Kevin Towns

  1. Simon Towns (c)
  2. Mitesh Patel
  3. Darren Smith
  4. Wayne McIndoe
  5. Dion Gosling
  6. Blair Hopping
  7. Dean Couzins
  8. Ryan Archibald
  1. Umesh Parag
  2. Bevan Hari
  3. Paul Woolford (GK)
  4. Kyle Pontifex (GK)
  5. Phillip Burrows
  6. Hayden Shaw
  7. James Nation
  8. Gareth Brooks
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Nederländerna 5 5 0 0 16 9 +7 15
 Australien 5 3 1 1 14 10 +10 10
 Nya Zeeland 5 3 0 2 13 11 +2 9
 Indien 5 1 1 3 11 13 −2 4
 Sydafrika 5 1 0 4 9 15 −6 3
 Argentina 5 0 2 3 8 13 −5 2
Damer

Coach: Ian Rutledge

  1. Kayla Sharland
  2. Emily Naylor
  3. Rachel Sutherland
  4. Meredith Orr
  5. Jaimee Provan
  6. Leisen Jobe
  7. Lizzy Igasan
  8. Stacey Carr
  9. Lisa Walton
  10. Suzie Muirhead (c)
  11. Beth Jurgeleit (GK)
  12. Helen Clarke (GK)
  13. Diana Weavers
  14. Niniwa Roberts
  15. Rachel Robertson
  16. Tara Drysdale
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Kina 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
 Nya Zeeland 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Spanien 4 0 0 4 3 12 −9 0

Referenser[redigera | redigera wikitext]