Stoppa världen - jag vill stiga av
Stoppa världen - jag vill stiga av (engelska: Stop the World - I Want to Get Off) är en engelsk musikal i cirkusmiljö från 1961 med musik och text av Leslie Bricusse och Anthony Newley.
Historia [redigera]
Musikalen hade premiär på Queens Theatre i London den 20 juli 1961 med Anthony Newley både i huvudrollen som clownen "Lilleman" och som regissör. Newley följde sedan med till Broadway 1962, där den gick 555 gånger.
Den svenska premiären ägde rum på Scalateatern i Stockholm 1963 med Jan Malmsjö och Anna Sundqvist i huvudrollerna. Det blev Malmsjös stora genombrott. Den sattes även upp på Skövde teater med premiär den 6 februari 2004.[1]
Handling [redigera]
Musikalen följer Lillemans liv från födsel till död och är till stor del pantomim och enmansteater. En kvinnlig motspelare gestaltar såväl Lillemans hustru Evie som hans tre karikerade älskarinnor: ryskan Anja, tyskan Ilse och amerikanskan Ginnie. Kända melodier från musikalen är "Bygga upp ett stort berg" och "Vad för en tok är jag?".
Referenser [redigera]
- Haslum, Bengt (1979). Operett och musical. Stockholm: Sveriges radio. Sid. 242-243. Libris 7409549. ISBN 91-522-1522-9