Hoppa till innehållet

Finländska Mästerskapsserien i fotboll 1949

Från Wikipedia
Finländska Mästerskapsserien
Säsong1949
VinnareTPS
← 1948
1950 →

Finländska Mästerskapsserien i fotboll 1949 bestod av 12 lag, och TPS vann mästerskapet.

Slutställning

[redigera | redigera wikitext]
PlaceringLagSpeladeVinstOavgjortFörlusterGjorda målInsläppta målPoäng
1TPS, Åbo221543532534
2VPS, Vasa221534592933
3Kronohagens IF, Helsingfors221444604032
4IFK Vasa221075613127
5KTP, Kotka221066383426
6TuWe, Åbo229310394221
7Ilves-Kissat, Tammerfors22769484920
8KuPS, Kuopio227510384119
9IFK Helsingfors227213385216
10HJK, Helsingfors225413275514
11HPS, Helsingfors223712275413
12TuTo, Åbo22171418549
Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från en annan språkversion av Wikipedia.