Hailey Baldwin

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Hailey Baldwin
Baldwin, maj 2018.
Född22 november 1996 (21 år)
USA Tucson, Arizona, USA
Yrke/uppdragFotomodell, tv-personlighet
MakeJustin Bieber (2018-)
FöräldrarStephen Baldwin
Kennya Deodato

Hailey Rhode Baldwin, född 22 november 1996 i Tucson, Arizona,[1] är en amerikansk modell och tv-personlighet. Hon är dotter till skådespelaren Stephen Baldwin.

Biografi

Baldwin föddes 1996 i Tucson i Arizona som dotter till skådespelaren Stephen Baldwin, den yngste av bröderna Baldwin. Hennes mor är den grafiska designern Kennya Deodato Baldwin, som kommer från Brasilien. Baldwins morfar är den brasilianska musikern Eumir Deodato.[2]

Karriär

Den första modellagenturen Baldwin skrev på för var New York byrån Ford Models.[3] Hennes första kommersiella kampanj var för klädmärket French Connection på vintern 2014.[4] I oktober 2014 gjorde Baldwin sin catwalk debut för Topshop[5] och för franska modeskaparen Sonia Rykiel.[6]

I januari 2015, fotograferades Baldwin för amerikanska Vogue[7] och i mars för Teen Vogue.[8] I juli 2015 var hon med i Ralph Lauren-reklam tillsammans med den australiensiska sångaren Cody Simpson och i oktober återvände hon till catwalken för Tommy Hilfiger.[9][10]

Den 25 oktober 2015, arbetade Baldwin som TV-värd vid 2015 MTV Europe Music Awards i Milano, Italien.[11]

Privatliv

Baldwin främsta professionella mål var att bli en professionell klassisk balettdansare, men hon var tvungen att sluta träna på grund av en fotskada.[12]

Den 7 juli 2018 förlovade sig Baldwin med sångaren Justin Bieber.[13]

Referenser

  1. ^ ”Hailey Baldwin | TMZ.com”. TMZ. http://www.tmz.com/person/hailey-baldwin. Läst 10 juli 2018. 
  2. ^ Kennya Baldwin- Stephen Baldwin’s Wife (PHOTOS)” (på en-US). DailyEntertainmentNews.com. http://dailyentertainmentnews.com/movies/kennya-baldwin-stephen-balwins-wife/. Läst 10 juli 2018. 
  3. ^ Ford Models NY S/S 14 Polaroids/Portraits Part 2 (Polaroids/Digitals)”. MODELS.com. https://models.com/work/polaroidsdigitals-ford-models-ny-ss-14-polaroidsportraits-part-2/286117. Läst 10 juli 2018. 
  4. ^ French Connection: Work to Weekend (French Connection)”. MODELS.com. https://models.com/work/french-connection-french-connection-work-to-weekend. Läst 10 juli 2018. 
  5. ^ Topshop Unique S/S 15 Show (Topshop)”. MODELS.com. https://models.com/work/topshop-topshop-unique-ss-15-show-1. Läst 10 juli 2018. 
  6. ^ Sonia Rykiel S/S 15 Show (Sonia Rykiel)”. MODELS.com. https://models.com/work/sonia-rykiel-sonia-rykiel-ss-15-show-1. Läst 10 juli 2018. 
  7. ^ Year Zero (American Vogue)”. MODELS.com. https://models.com/work/american-vogue-year-zero-1. Läst 10 juli 2018. 
  8. ^ FLOWER POWER (Teen Vogue)”. MODELS.com. https://models.com/work/teen-vogue-flower-power. Läst 10 juli 2018. 
  9. ^ Denim & Supply presents: Express Yourself by Cody Simpson and Tinashe (Ralph Lauren)”. MODELS.com. https://models.com/work/ralph-lauren-denim--supply-presents-express-yourself-by-cody-simpson-and-tinashe/429278. Läst 10 juli 2018. 
  10. ^ Tommy Hilfiger S/S 16 Show (Tommy Hilfiger)”. MODELS.com. https://models.com/work/tommy-hilfiger-tommy-hilfiger-ss-16-show/425310. Läst 10 juli 2018. 
  11. ^ ”Model Hailey Baldwin’s hilarious blunder as she presents 2015 MTV EMAs”. www.9news.com.au. https://www.9news.com.au/entertainment/2015/10/26/15/21/model-hailee-baldwin-s-epic-blunder-as-she-presents-2015-mtv-emas. Läst 10 juli 2018. 
  12. ^ Who Is Hailey Baldwin? Here's 10 Things You Didn't Know About This 18-Year-Old | Celebuzz” (på en-US). Celebuzz. http://www.celebuzz.com/2015-06-16/hailey-baldwin-facts-10-things-you-didnt-know/. Läst 10 juli 2018. 
  13. ^ Källor: Justin Bieber förlovad med kändisdotter” (på sv). Aftonbladet. https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/a2on64/kallor-justin-bieber-forlovad-med-kandisdotter. Läst 10 juli 2018. 

Externa länkar