Târgu Neamț
| Târgu Neamț | ||
| Niamtz, Németvásár | ||
| Stad | ||
Târgu Neamț sedd från den medeltida borgen. | ||
|
|
||
| Officiellt namn: Orașul Târgu Neamț | ||
| Land | ||
|---|---|---|
| Landskap | Moldova | |
| Län | Neamț | |
| Koordinater | 47°12′9″N 26°21′31″Ö / 47.20250°N 26.35861°Ö | |
| Geonames | 8334756 | |
|
Staden Târgu Neamțs läge i Rumänien.
| ||
|
Staden Târgu Neamțs läge i länet Neamț.
| ||
| Webbplats: http://www.primariatgneamt.ro | ||
Târgu Neamț (tyska: Niamtz eller Deutschmarkt, ungerska: Németvásár, latin: Ante Castrum Nempch) är en stad (rumänska: oraș) i den norra delen av länet Neamț i det historiska landskapet Moldova i nordöstra Rumänien. Staden ligger vid floden Neamț, där riksväg 15B möter riksväg 15C och har 18 029 invånare (2021). Vid folkräkningen 2011 hade staden 18 695 invånare.[1] Den är länets tredje största stad, efter residensstaden Piatra Neamț och staden Roman.
Historia
[redigera | redigera wikitext]Enligt dokument från 1400-talet var Târgu Neamț en köpstad i området. Ordet "Neamț" betyder på olika slaviska språk "snö" respektive "tysk", eftersom teutoner inte kunde förstå de slavisktalande folken när kulturerna först möttes. Teutoner korsade Karpaterna från Bistrița-Năsăud och byggde upp kommersiella samhällen i Neamț. Enligt Bogdan Petriceicu Hasdeu var det teutoner som först etablerade samhället Târgu Neamț när de avancerade österut för att gå i strid mot kumaner.[2][bättre källa behövs]
Folkmängd
[redigera | redigera wikitext]- 1992: 22 221
- 2002: 20 496
- 2011: 18 695
Kända personer
[redigera | redigera wikitext]Bilder
[redigera | redigera wikitext]- Târgu Neamț sedd från berget Boiștea.
- Den medeltida borgen.
- Karta över staden.
Källor
[redigera | redigera wikitext]- ↑ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 18 januari 2016. https://web.archive.org/web/20160118131243/http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2013/07/sR_Tab_8.xls. Läst 11 juli 2013.
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Târgu_Neamt
Externa länkar
[redigera | redigera wikitext]- Officiell webbplats
Wikimedia Commons har media som rör Târgu Neamț.

