U.S. Route 19
U.S. Route 19 | |
Längd | 2 262 km |
---|---|
Byggd | 1926 |
Södra änden | US 41 vid Memphis |
Huvudavfarter | I-275 längs med Sunshine Skyway I-10 vid Drifton |
Norra änden | US 20 vid Erie |
U.S. Route 19 (också kallad U.S. Highway 19 eller med förkortningen US 19) är en amerikansk landsväg. Den går ifrån Memphis Florida i söder till Erie Pennsylvania i norr och har en längd av 2 262 km. U.S. Route 19 är enligt många studier den farligaste vägen i USA
Externa länkar
- Wikimedia Commons har media som rör U.S. Route 19.
|