Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1999

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1999
Plats: Ramsau am Dachstein, Österrike Österrike
Öppnades: 19 februari 1999
Öppnades av:
Maskot:
Motto:
Officiell VM-låt:
Avslutades: 28 februari 1999
Antal deltagare:
Antal nationer:
Världsmästerskapen i nordisk skidsport
Föregående: Trondheim 1997 | Nästa: Lahtis 2001

Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1999 ägde rum i Ramsau am Dachstein i Österrike 19-28 februari 1999. Storbackaloppet ägde rum i Bischofshofen.

Längdskidåkning herrar[redigera | redigera wikitext]

10 km klassisk stil[redigera | redigera wikitext]

22 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Finland Mika Myllylä, Finland 24.19,2
Silver Österrike Alois Stadlober, Österrike 24.34,7
Brons Norge Odd-Bjørn Hjelmeset, Norge 24.37,1

10 km + 15 km jaktstart[redigera | redigera wikitext]

23 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Norge Thomas Alsgaard, Norge 1:05.54,9
Silver Finland Mika Myllylä, Finland 1:05.55,6
Brons Italien Fulvio Valbusa, Italien 1:06.17,6

30 km fri stil[redigera | redigera wikitext]

19 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Finland Mika Myllylä, Finland 1:15.26,2
Silver Norge Thomas Alsgaard, Norge 1:16.01,5
Brons Norge Bjørn Dæhlie, Norge 1:16.08,7

50 km klassisk stil[redigera | redigera wikitext]

28 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Finland Mika Myllylä, Finland 2:18.08,7
Silver Estland Andrus Veerpalu, Estland 2:18.40,5
Brons Österrike Mikhail Botvinov, Österrike 2:19.52,3

4 x 10 km stafett[redigera | redigera wikitext]

26 februari 1999

Medalj Landslag Tid
Guld Österrike Österrike (Markus Gandler, Alois Stadlober, Mikhail Botvinov, Christian Hoffmann) 1:35.07,5
Silver Norge Norge (Espen Bjervig, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard) 1:35.07,7
Brons Italien Italien (Giorgio Di Centa, Fabio Maj, Fulvio Valbusa, Silvio Fauner) 1:36.38,1

Längdskidåkning damer[redigera | redigera wikitext]

5 km klassisk stil[redigera | redigera wikitext]

22 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Norge Bente Martinsen, Norge 12.49,8
Silver Ryssland Olga Danilova, Ryssland 13.02,5
Brons Tjeckien Kateřina Neumannová, Tjeckien 13.07,0

5 km + 10 km jaktstart[redigera | redigera wikitext]

23 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Italien Stefania Belmondo, Italien 42.27,9
Silver Ryssland Nina Gavriljuk, Ryssland 42.56,8
Brons Ukraina Irina Terelia Taranenko, Ukraina 43.02,3

15 km fri stil[redigera | redigera wikitext]

19 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Italien Stefania Belmondo, Italien 38.49,0
Silver Estland Kristina Šmigun, Estland 39.19,4
Brons Österrike Maria Theurl, Österrike 39.43,5

30 km klassisk stil[redigera | redigera wikitext]

27 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Ryssland Larisa Lazutina, Ryssland 1:29.19,9
Silver Ryssland Olga Danilova, Ryssland 1:30.53,9
Brons Estland Kristina Šmigun, Estland 1:31.14,6

4 x 5 km stafett[redigera | redigera wikitext]

26 februari 1999

Medalj Landslag Tid
Guld Ryssland Ryssland (Olga Danilova, Larisa Lazutina, Anfisa Reztsova, Nina Gavriljuk)
Silver Italien Italien (Sabina Valbusa, Gabriella Paruzzi, Antonella Confortola, Stefania Belmondo)
Brons Tyskland Tyskland (Viola Bauer, Ramona Roth, Evi Sachenbacher, Sigrid Wille)

Nordisk kombination[redigera | redigera wikitext]

K90 + 7,5 km sprint[redigera | redigera wikitext]

27 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Norge Bjarte Engen Vik, Norge 0,0
Silver Österrike Mario Stecher, Österrike +30,2
Brons Japan Kenji Ogiwara, Japan +31,0

K90 + 15 km[redigera | redigera wikitext]

20 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Norge Bjarte Engen Vik, Norge 0,0
Silver Finland Samppa Lajunen, Finland 34,5
Brons Ryssland Dmitrij Sinitzyn, Ryssland 152,9

K120 + 4 x 5 km stafett[redigera | redigera wikitext]

25 februari 1999

Medalj Landslag Tid
Guld Finland Finland (Hannu Manninen, Tapio Nurmela, Jari Mantila, Samppa Lajunen)
Silver Norge Norge (Fred Børre Lundberg, Trond Einar Elden, Bjarte Engen Vik, Kenneth Bråten)
Brons Ryssland Ryssland (Nikolai Parfionov, Aleksej Fadejev, Valerij Stoljarov, Dmitrij Sinitzyn)

Backhoppning[redigera | redigera wikitext]

Normalbacke K90[redigera | redigera wikitext]

26 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Japan Kazuyoshi Funaki, Japan 255,0
Silver Japan Hideharu Miyahira, Japan 253,5
Brons Japan Masahiko Harada, Japan 252,0

Stora backen K120[redigera | redigera wikitext]

21 februari 1999

Medalj Deltagare Tid
Guld Tyskland Martin Schmitt, Tyskland 263,4
Silver Tyskland Sven Hannawald, Tyskland 261,7
Brons Japan Hideharu Miyahira, Japan 258,8

Lagtävling stora backen K120[redigera | redigera wikitext]

20 februari 1999

Medalj Landslag Poäng
Guld Tyskland Tyskland (Sven Hannawald, Christof Duffner, Dieter Thoma, Martin Schmitt) 988,9
Silver Japan Japan (Noriaki Kasai, Hideharu Miyahira, Masahiko Harada, Kazuyoshi Funaki) 987,0
Brons Österrike Österrike (Andreas Widhölzl, Martin Höllwarth, Reinhard Schwarzenberger, Stefan Horngacher) 905,5

Medaljligan[redigera | redigera wikitext]

Placering Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Norge Norge 4 3 2 9
2 Finland Finland 4 2 0 6
3 Ryssland Ryssland 2 3 2 7
4 Italien Italien 2 1 2 5
5 Tyskland Tyskland 2 1 1 4
6 Japan Japan 1 2 3 6
Österrike Österrike 1 2 3 6
8 Estland Estland 0 2 1 3
9 Tjeckien Tjeckien 0 0 1 1
Ukraina Ukraina 0 0 1 1

Se även[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning per nation vid världsmästerskapen i nordisk skidsport
Lista över världsmästare i längdåkning för herrar
Lista över världsmästare i längdåkning för damer

Källor[redigera | redigera wikitext]