Kina i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Kina i olympiska spelen
Kina IOK landskod

CHN
Kommitté Kinas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare 396 deltagare i 23 grenar
Fanbärare Yi Jianlian
Medaljsummering
Guld
38
Silver
27
Brons
23
Totalt
88
Placering
2
Kina i olympiska sommarspelen
1952  1956–1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Kina i olympiska vinterspelen
1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Kina i andra olympiska spel
 Republiken Kina (1932-1948)

Kina deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.

Det kinesiska laget bestod av 396 aktiva, 171 män och 225 kvinnor. Detta var de nionde olympiska sommarspelen där Kina deltog, och det kinesiska laget vann näst flest guldmedaljer av alla deltagande nationer och likaså näst flest medaljer totalt.

Medaljörer (urval)[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Yi Siling Skytte Damernas 10 m luftgevär
1 Guld Wang Mingjuan Tyngdlyftning Damernas 48 kg
1 Guld Ye Shiwen Simning Damernas 400 m medley
1 Guld Sun Yang Simning Herrarnas 400 m frisim
1 Guld Guo Wenjun Skytte Damernas 10 m luftpistol
1 Guld He Zi
Wu Minxia
Simhopp Damernas svikt, par
1 Guld Cao Yuan
Zhang Yanquan
Simhopp Herrarnas höga hopp, par
1 Guld Li Xueying Tyngdlyftning Damernas 58 kg
1 Guld Chen Yibing
Feng Zhe
Guo Weiyang
Zhang Chenglong
Zou Kai
Gymnastik Herrarnas mångkamp, lag
1 Guld Chen Ruolin
Wang Hao
Simhopp Damernas höga hopp, par
1 Guld Lei Sheng Fäktning Herrarnas florett
1 Guld Ye Shiwen Simning Damernas 200 m medley
1 Guld Lin Qingfeng Tyngdlyftning Herrarnas 69 kg
1 Guld Luo Yutong
Qin Kai
Simhopp Herrarnas svikt, par
1 Guld Li Xiaoxia Bordtennis Damsingel
1 Guld Lü Xiaojun Tyngdlyftning Herrarnas 77 kg
1 Guld Jiao Liuyang Simning Damernas 200 m fjärilsim
1 Guld Zhang Jike Bordtennis Herrsingel
2 Silver Wei Ning Skytte Damernas skeet
2 Silver Fang Yuting
Cheng Ming
Xu Jing
Bågskytte Damer lag
2 Silver Lu Ying Simning Damernas 100 m fjärilsim
2 Silver Wu Jingbiao Tyngdlyftning Herrarnas 56 kg
2 Silver Sun Yang Simning Herrarnas 200 m frisim
3 Brons Li Xuanxu Simning Damernas 400 m medley
3 Brons Yu Dan Skytte Damernas 10 m luftgevär

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Chen Jin Herrsingel  Wacha (POL)
W (21–15, 21–8)
N/A 1 Q  Zwiebler (GER)
W (19–21, 21–12, 21–19)
 Lee H-i (KOR)
L (15–21, 16–21)
Gick inte vidare
Chen Long  Ponsana (THA)
W (21–12, 21–17)
N/A 1 Q  Wong W K (HKG)
W (21–17, 21–17)
 Gade (DEN)
W (21–16, 21–13)
 Lee C W (MAS)
L (13–21, 14–21)
 Lee H-i (KOR)
W (21–12, 15–21, 21–15)
3
Lin Dan  Evans (IRL)
W (21–8, 21–14)
N/A 1 Q  Hidayat (INA)
W (21–9, 21–13)
 Sasaki (JPN)
W (21–12, 16–21, 21–13)
 Lee H-i (KOR)
W (21–12, 21–10)
 Lee C W (MAS)
W (15–21, 21–10, 21–19)
1
Cai Yun
Fu Haifeng
Herrdubbel  Kindervater /
Schöttler (GER)
W (22–20, 21–16)
 Smith /
Warfe (AUS)
W (21–17, 21–11)
 Fang C-m /
Lee S-m (TPE)
W (21–19, 21–13)
1 Q N/A  Chai B /
Guo Zd (CHN)
W (21–15, 21–19)
 Koo K K /
Tan B H (MAS)
W (21–9, 21–19)
 Boe /
Mogensen (DEN)
W (21–16, 21–15)
1
Chai Biao
Guo Zhendong
 James /
Viljoen (RSA)
W (21–8, 21–13)
 Ivanov /
Sozonov (RUS)
W (23–21, 21–15)
 Boe /
Mogensen (DEN)
L (14–21, 19–21)
1 Q N/A  Cai Y /
Fu Hf (CHN)
L (15–21, 19–21)
Gick inte vidare
  • Damer
Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Li Xuerui Damsingel  Marín (ESP)
W (21–13, 21–11)
 Rivero (PER)
W(21–5, 21–6)
N/A 1 Q  Tai T-z (TPE)
W (21–16, 23–21)
 Yip P Y (HKG)
W (21–12, 22–20)
 Wang X (CHN)
W (22–20, 21–28)
 Wang Y (CHN)
W (21–15, 21–23 21–17)
1
Wang Xin  Wang (USA)
W (21–8, 21–6)
N/A 1 Q  Firdasari (INA)
W (21–15, 21–8)
 Inthanon (THA)
W (17–21, 21–18, 21–14)
 Li X (CHN)
L (20–22, 18–21)
 Nehwal (IND)
L (21–18, 1–0 RET)
4
Wang Yihan  Li (CAN)
W (21–8, 21–16)
N/A 1 Q  Bae Y-j (KOR)
W (15–21, 21–14, 21–14)
 Cheng S-c (TPE)
W (21–14, 21–11)
 Nehwal (IND)
W (21–13, 21–13)
 Li X (CHN)
L (15–21, 23–21, 17–21)
2
Tian Qing
Zhao Yunlei
Damdubbel  Maeda /
Suetsuna (JPN)
W (21–16, 21–17)
 Juhl /
Pedersen (DEN)
L (20–22, 12–21)
 Poon L Y /
Tse Y S (HKG)
W (21–11, 21–12)
2 Q N/A  Cheng W-h /
Chien Y-c (TPE)
W (21–10, 21–14)
 Sorokina /
Vislova (RUS)
W (21–19, 21–6)
 Fujii /
Kakiiwa (JPN)
W (21–10, 25–23)
1
Wang Xiaoli
Yu Yang
 Jung K-e /
Kim H-n (KOR)
L (14–21, 11–21)
 Sorokina /
Vislova (RUS)
W (21–6, 21–9)
 Bruce /
Li (CAN)
W (21–11, 21–7)
2 Q Diskvalificerade - matchfixning
  • Mixed
Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ma Jin
Xu Chen
Mixeddubbel  Prapakamol /
Thoungthongkam (THA)
W (21–19, 21–12)
 Chan P S /
Goh L Y (MAS)
W (21–14, 21–8)
 Chen H-l /
Cheng W-h (TPE)
W (21–16, 22–20)
1 Q  Laybourn /
Juhl (DEN)
W (21–13, 21–17)
 Ahmad /
Natsir (INA)
W (21–23, 21–18, 21–13)
 Zhang N /
Zhao Y (CHN)
L (11–21, 17–21)
2
Zhang Nan
Zhao Yunlei
 Nikolaenko /
Sorokina (RUS)
W (21–18, 21–9)
 Adcock /
Bankier (GBR)
W (21–13, 21–14)
 Fuchs /
Michels (GER)
W (21–6, 21–7)
1 Q  Mateusiak /
Kostiuczyk (POL)
W (21–19, 21–16, 23–21)
 Nielsen /
Pedersen (DEN)
W (17–21, 21–17, 21–19)
 Xu C /
Ma J (CHN)
W (21–11, 21–17)
1

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Nr. Namn Ålder Längd Klubb
PF 4 Ding Jinhui 22 - 27 oktober 1989 2.04 m Kina Zhejiang Golden Bulls
PG 5 Liu Wei Captain sports.svg 32 - 15 januari 1980 1.90 m Kina Shanghai Sharks
SF 6 Yi Li 26 - 7 november 1985 2.03 m Kina Jiangsu Dragons
SG 7 Wang Shipeng 29 - 6 april 1983 1.98 m Kina Guangdong Southern Tigers
SG 8 Zhu Fangyu 29 - 5 januari 1983 2.01 m Kina Guangdong Southern Tigers
SF 9 Sun Yue 26 - 6 november 1985 2.06 m Kina Beijing Olympians
C 10 Zhang Zhaoxu 24 - 18 november 1987 2.21 m Kina Shanghai Sharks
PF 11 Yi Jianlian 24 - 27 oktober 1987 2.12 m USA Dallas Mavericks
SG 12 Guo Ailun 18 - 14 november 1993 1.92 m Kina Liaoning Dinosaurs
PG 13 Chen Jianghua 23 - 12 mars 1989 1.88 m Kina Guangdong Southern Tigers
C 14 Wang Zhizhi 35 - 8 juli 1977 2.15 m Kina Bayi Rockets
PF 15 Zhou Peng 22 - 11 oktober 1989 2.10 m Kina Guangdong Southern Tigers
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Ryssland 5 5 0 0 403 359 +44 10
 Brasilien 5 4 0 1 402 349 +53 9
 Spanien 5 3 0 2 414 394 +20 8
 Australien 5 2 0 3 410 373 +37 7
 Storbritannien 5 1 0 4 370 405 −35 6
 Kina 5 0 0 5 313 439 −126 5
29 juli 2012 Spanien  97 – 81  Kina Basketball Arena, London
31 juli 2012 Kina  54 – 73  Ryssland Basketball Arena, London
2 augusti 2012 Australien  81 – 61  Kina Basketball Arena, London
4 augusti 2012 Kina  59 – 98  Brasilien Basketball Arena, London
6 augusti 2012 Storbritannien  90 – 58  Kina Basketball Arena, London

Damernas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Namn Ålder Klubb
 Li Shanshan (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Song Xiaoyun (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Ji Yanyan (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Zhao Shuang (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Miao Lijie (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Guan Xin (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Zhang Fan (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Ma Zengyu (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Gao Song (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Chen Xiaoli (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Wei Wei (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Chen Nan (CHN) .. år (19XX-XX-XX) ?
Förbundskapten(-er):
? (?)
Positioner:
G - Guard
C - Center
F - Forward
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 5 5 0 0 462 279 +183 10
 Turkiet 5 4 0 1 343 316 +27 9
 Kina 5 3 0 2 346 363 −17 8
 Tjeckien 5 2 0 3 346 332 +14 7
 Kroatien 5 1 0 4 324 379 −55 6
 Angola 5 0 0 5 243 395 −152 5
28 juli 2012 Kina  66–57  Tjeckien Basketball Arena, London
30 juli 2012 Kroatien  58–83  Kina Basketball Arena, London
1 augusti 2012 Kina  76–52  Angola Basketball Arena, London
3 augusti 2012 Turkiet  82–55  Kina Basketball Arena, London
5 augusti 2012 Kina  66–114  USA Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A1   USA 91  
B4   Kanada 48  
    USA 86  
    Australien 73  
B2   Australien 75
  A3   Kina 60  
      USA 86
    Frankrike 50
  B1   Frankrike 71  
A4   Tjeckien 68  
    Frankrike 81 Bronsmatch
    Ryssland 64  
A2   Turkiet 63   Australien 83
  B3   Ryssland 66     Ryssland 74

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Wang Hao Singel BYE  Schlager (AUT)
W (4–1)
 Gao N (SIN)
W (4–1)
 Kishikawa (JPN)
W (4–0)
 Chuang C-y (TPE)
W (4–1)
 Zhang J (CHN)
L (1–4)
2
Zhang Jike BYE  Vang (TUR)
W (4–0)
 Samsonov (BLR)
W (4–3)
 Jiang Ty (HKG)
W (4–1)
 Ovtcharov (GER)
W (4–1)
 Wang H (CHN)
W (4–1)
1
Ma Long
Wang Hao
Zhang Jike
Lag N/A  Ryssland
W (3–1)
 Singapore
W (3–0)
 Tyskland
W (3–1)
 Sydkorea
W (3–0)
1
Damer
Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ding Ning Singel BYE  Dodean (ROU)
W (4–0)
 Jiang Hj (HKG)
W (4–1)
 Fukuhara (JPN)
W (4–0)
 Feng Tw (SIN)
W (4–2)
 Li Xx (CHN)
L (1–4)
2
Li Xiaoxia BYE  Hsing (USA)
W (4–2)
 Park M-Y (KOR)
W (4–1)
 Li J (NED)
W (4–0)
 Ishikawa (JPN)
W (4–1)
 Ding N (CHN)
W (4–1)
1
Ding Ning
Guo Yue
Li Xiaoxia
Lag N/A  Spanien
W (3–0)
 Nederländerna
W (3–0)
 Sydkorea
W (3–0)
 Japan
W (3–0)
1

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zou Shiming Lätt flugvikt BYE  Veitia (CUB)
W 14–11
 Zhakypov (KAZ)
W 13–10
 Barnes (IRL)
W 15+–15
 Pongprayoon (THA)
W 13–10
1
Liu Qiang Lättvikt  Jackson (AUS)
W 20–7
 Toledo (CUB)
L 10–14
Gick inte vidare
Maimaitituersun Qiong Weltervikt  Zamkovoy (RUS)
L 11–16
Gick inte vidare
Meng Fanlong Lätt tungvikt  Sangwan (IND)
W 15–14
 Falcão (BRA)
L 17–17+
Gick inte vidare
Wang Xuanxuan Tungvikt N/A  Pulev (BUL)
L 7–10
Gick inte vidare
Zhang Zhilei Supertungvikt N/A  Linde (AUS)
W
 Joshua (GBR)
L 11–15
Gick inte vidare
Damer
Boxare Gren Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ren Cancan Flugvikt BYE  Savelyeva (RUS)
W 12–7
 Esparza (USA)
W 10–8
 Adams (GBR)
L 7–16
2
Dong Cheng Lättvikt  Lăcătuș (ROU)
W 10–5
 Chorieva (TJK)
L 8–13
Gick inte vidare
Li Jinzi Mellanvikt  Feitosa (BRA)
W 19–14
 Spencer (CAN)
W 17–14
 Torlopova (RUS)
L 10–12
Gick inte vidare 3

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zhang Chongyao -74 kg BYE  Hatos (HUN)
L 0–3
Gick inte vidare 17
Liang Lei -120 kg Drog sig ur till följd av skada
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Li Shujin -55 kg  Ragjmov (UKR)
W 3–1
 Kostadinov (BUL)
W 3–1
 Bajramov (AZE)
L 0–3
Did not advance BYE  Semenov (RUS)
L 0–3
Gick inte vidare 7
Sheng Jiang -60 kg  Norouzi (IRI)
L 1–3
Gick inte vidare  Angelov (BUL)
L 1–3
Gick inte vidare 10
Liu Deli -120 kg  Deák-Bárdos (HUN)
L 1–3
Gick inte vidare 13
Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zhao Shasha -48 kg  Chun (USA)
L 0–3
Gick inte vidare 18
Jing Ruixue -63 kg BYE  Choe U-G (PRK)
W 3–0
 Michalik (POL)
W 3–0
 Volosova (RUS)
W 3–1
BYE  Icho (JPN)
L 0–3
2
Wang Jiao -72 kg BYE  Obiajunwa (NGR)
W 5–0
 Saenko (MDA)
W 5–0
 Vorobieva (RUS)
L 0–5
BYE  Manjurova (KAZ)
L 1–3
5

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damer
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Cheng Ming Damernas individuella 651 20  Brito (VEN) (45)
W 6–4
 Valencia (MEX) (13)
W 7–1
 Lorig (USA) (4)
L 3–7
Gick inte vidare
Fang Yuting 649 25  Rochmawati (INA) (40)
L 4–6
Gick inte vidare
Xu Jing 646 27  Leśniak (POL) (38)
W 6–2
 Kanie (JPN) (6)
L 0–6
Gick inte vidare
Cheng Ming
Fang Yuting
Xu Jing
Damernas lagtävling 1946 7 N/A  Italien (10)
W 200–199
 USA (2)
W 218–213
 Ryssland (6)
W 208–207
 Sydkorea (1)
L 209–210
2
Herrar
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Dai Xiaoxiang Herrarnas individuella 678 7  Štrajhar (SLO) (58)
W 6–0
 Vélez (MEX) (26)
W 6–0
 Worth (AUS) (23)
W 6–5
 Kim B-M (KOR) (2)
W 6–5
 Oh J-H (KOR) (3)
L 5–6
 van der Ven (NED) (16)
W 6–5
3
Liu Zhaowu 668 22  Ruban (UKR) (43)
L 5–6
Gick inte vidare
Xing Yu 673 13  Mayr (GER) (52)
W 6–0
 Mohamad (MAS) (20)
L 5–6
Gick inte vidare
Dai Xiaoxiang
Liu Zhaowu
Xing Yu
Herrarnas lagtävling 2019 3 N/A BYE  Italien (10)
L 216–220
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Liu Xin Damernas linjelopp OTL

Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Omgång 1 Återkval 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final /Bronsmatch
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Zhang Miao Herrarnas sprint 10.155
70.901
8  Awang (MAS)
L
 Esterhuizen (RSA)
 Mazquiaran (ESP)
L
Gick inte vidare
Cheng Changsong
Zhang Lei
Zhang Miao
Herrarnas lagsprint 43.751
61.712
6 Q N/A  Australien
L 43.505
62.061
N/A Gick inte vidare 6
Guo Shuang Damernas sprint 11.020
65.335
3  Larreal (VEN)
W 11.371
63.318
BYE  Hansen (NZL)
W 11.431
62.986
 Guerra (CUB)
W 11.283,
W 11.337
 Meares (AUS)
L
 Vogel (GER)
W 11.532,
W 11.591
3
Gong Jinjie
Guo Shuang
Damernas lagsprint 32.447 VR
55.475
1 Q N/A  Venezuela
W 32.422 VR
55.517
N/A  Tyskland
L REL
2
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Zhang Miao Herrarnas keirin 6 R 6 Gick inte vidare 17
Guo Shuang Damernas keirin 1 Q BYE 3 Q 2
Förföljelse
Cyklist Gren Kvalomgång Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering
Jiang Fan
Jiang Wenwen
Liang Jing
Damernas lagförföljelse 3:26.049 10 Gick inte vidare
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Huang Li Damernas omnium 14.571 9 2 15 16 3:45.610 13 8 36.315 6 67 12

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Athlete Event Time Rank
Tong Weisong Herrarnas terränglopp Varvad (3 varv) 41
Shi Qinglan Damernas terränglopp 1:35:28 12

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Su Bingtian 100 m BYE 10.19 3 Q 10.28 8 Gick inte vidare
Xie Zhenye 200 m 20.69 6 N/A Gick inte vidare
Liu Xiang 110 m häck DNF N/A Gick inte vidare
Shi Dongpeng 13.78 7 N/A Gick inte vidare
Xie Wenjun 13.43 3 Q N/A 13.34 3 Gick inte vidare
Cheng Wen 400 m häck 50.38 6 N/A Gick inte vidare
Li Zhilong 50.36 7 Gick inte vidare
Guo Fan
Lao Yi
Liang Jiahong
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Zheng Dongsheng
4 x 100 m 38.38 NR 5 N/A Gick inte vidare
Dong Guojian Maraton N/A 2:20:39 54
Li Zicheng DNF
Cai Zilin 20 km gång N/A 1:19:44 4
Chen Ding 1:18:46 OR 1
Wang Zhen 1:19:25 3
Li Jianbo 50 km gång N/A 3:39:01 7
Si Tianfeng 3:37:16 3
Zhao Jianguo 3:56:59 37
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Li Jinzhe Längdhopp 7.77 20 Gick inte vidare
Zhang Xiaoyi 7.25 36 Gick inte vidare
Cao Shuo Tresteg 16.27 20 Gick inte vidare
Dong Bin 16.94 5 q 16.75 10
Zhang Guowei Höjdhopp 2.21 =21 Gick inte vidare
Yang Yansheng Stavhopp 5.35 =20 Gick inte vidare
Zhang Jun Kulstötning NM Gick inte vidare
Qin Qiang Spjutkastning 72.29 41 Gick inte vidare
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Wei Yongli 100 m BYE 11.48 7 Gick inte vidare
Sun Yawei 100 m häck 13.26 5 N/A Gick inte vidare
Huang Xiaoxiao 400 m häck 56.29 6 N/A Gick inte vidare
Li Zhenzhu 3 000 m hinder 9:34.29 7 N/A Gick inte vidare
Yin Annuo 10:09.10 14 Gick inte vidare
Wang Jiali Maraton N/A 2:35:46 58
Wang Xueqin 2:28:21 22
Zhu Xiaolin 2:24:48 6
Liu Hong 20 km gång N/A 1:26:00 4
Lu Xiuzhi 1:26:26 6
Qieyang Shenjie 1:25:16 NR 3
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Li Yanmei Tresteg 13.43 30 Gick inte vidare
Xie Limei 13.69 23 Gick inte vidare
Zheng Xingjuan Höjdhopp 1.90 18 Gick inte vidare
Li Ling Stavhopp 4.25 30 Gick inte vidare
Gong Lijiao Kulstötning 19.11 5 Q 20.22 3
Li Ling 19.23 4 Q 19.63 4
Liu Xiangrong 18.96 6 Q 19.18 6
Li Yanfeng Diskuskastning 64.48 6 Q 67.22 3
Ma Xuejun 62.66 11 q 61.02 11
Tan Jian NM Gick inte vidare
Li Lingwei Spjutkastning 56.50 30 Gick inte vidare
Lu Huihui 64.45 5 Q 63.70 5
Zhang Li 58.35 23 Gick inte vidare
Zhang Wenxiu Släggkastning 74.53 2 Q 76.34 4

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Li Guojie Värja, individuellt N/A  Kelsey (USA)
L 7–8
Gick inte vidare
Lei Sheng Florett, individuellt BYE  Schlosser (AUT)
W 15–9
 Sintes (FRA)
W 15–6
 Aspromonte (ITA)
W 15–8
 Baldini (ITA)
W 15–11
 Abouelkassem (EGY)
W 15–13
1
Ma Jianfei BYE  Gómez (MEX)
W 15–9
 Akmatchuzin (RUS)
W 15–11
 Choi B-c (KOR)
L 13–15
Gick inte vidare
Zhu Jun BYE  Choi B-c (KOR)
L 13–15
Gick inte vidare
Lei Sheng
Ma Jianfei
Zhang Liangliang
Zhu Jun
Florett, lag N/A  Japan (7)
L 30–45
Klassificering semifinal
 Ryssland
L 40–45
7:e plats-final
 Frankrike
W 45–33
7
Liu Xiao Sabel, individuellt BYE  Occhiuzzi (ITA)
L 9–15
Gick inte vidare
Wang Jingzhi BYE  Won W-y (KOR)
L 6–15
Gick inte vidare
Zhong Man BYE  Kim J-h (KOR)
W 15–14
 Szilágyi (HUN)
L 10–15
Gick inte vidare
Jiang Kelu
Liu Xiao
Wang Jingzhi
Zhong Man
Sabel, lag N/A  Rumänien
L 30–45
Klassificering semifinal
 USA (8)
W 45–28
5:e plats-final
 Tyskland (3)
L 30–45
6
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Li Na Värja, individuellt BYE  Panteljejeva (UKR)
W 15–10
 Heidemann (GER)
L 13–14
Gick inte vidare
Luo Xiaojuan BYE  Besbes (TUN)
L 9–15
Gick inte vidare
Sun Yujie BYE  Duplitzer (GER)
W 15–10
 Géroudet (SUI)
W 15–10
 Fiamingo (ITA)
W 15–14
 Sjemjakina (UKR)
L 13–14
 Shin A-L (KOR)
W 15–11
3
Li Na
Luo Xiaojuan
Sun Yujie
Xu Anqi
Värja, lag N/A  Tyskland
W 45–42
 Ryssland
W 20–19
 Sydkorea
W 39–25
1
Chen Jinyan Florett, individuellt BYE  Wojtkowiak (POL)
W 15–8
 Vezzali (ITA)
L 6–15
Gick inte vidare
Chen Xiaodong Sabel, individuellt N/A  Ben Chaabane (TUN)
W 15–12
 Vecchi (ITA)
L 10–15
Gick inte vidare
Zhu Min N/A  Pascu (ROU)
W 15–10
 Gavrilova (RUS)
W 15–11
 Zagunis (USA)
L 6–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Chen Yibing Mångkamp N/A 14.466 15.858 Q N/A 12.900 N/A N/A 14.733 15.800 N/A
Feng Zhe 14.433 N/A 14.866 16.100 15.633 Q 15.000 N/A 14.400 N/A 14.533 16.226 15.950 15.000 N/A
Guo Weiyang 12.266 13.266 14.400 15.300 13.966 14.933 84.131 29 N/A 14.600 14.566 N/A 15.200 N/A
Zhang Chenglong 14.666 13.133 N/A 16.233 15.366 Q 15.933 Q N/A 14.900 14.500 N/A 16.200 15.600 15.666 N/A
Zou Kai 15.833 Q 12.533 N/A 15.200 N/A 15.533 Q N/A 15.833 N/A 15.900 N/A 16.400 N/A
Totalt 44.932 40.865 45.124 47.633 44.965 46.466 269.985 6 Q 45.133 43.833 44.899 48.316 46.750 47.066 275.997 1
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Chen Yibing Ringar N/A 15.800 N/A 15.800 2
Feng Zhe Barr N/A 15.966 N/A 15.966 1
Zhang Chenglong Räck N/A 16.266 16.266 4
Barr N/A 13.808 N/A 13.808 9
Zou Kai Fristående 15.933 N/A 15.933 1
Räck N/A 16.366 16.366 3
Damer
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Deng Linlin Mångkamp, lag 13.833 14.833 14.166 15.166 Q 57.998 6 Q 14.900 N/A 13.766 13.733 N/A
He Kexin N/A 13.733 15.966 Q N/A N/A 15.766 N/A
Huang Qiushuang 13.575 15.000 15.266 13.866 57.707 10 Q 15.033 15.100 13.800 12.500 N/A
Sui Lu 14.233 N/A 15.400 Q N/A N/A 15.366 14.600 N/A
Yao Jinnan 13.066 13.133 15.766 Q 12.833 54.798 22 14.333 15.533 N/A
Totalt 41.641 43.566 46.998 44.432 176.637 3 Q 44.266 46.399 42.932 40.833 174.430 4
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Deng Linlin Mångkamp 14.900 14.266 15.300 13.933 58.399 6
Bom N/A 15.600 15.600 1
He Kexin Barr N/A 15.933 N/A 15.933 2
Huang Qiushuang Mångkamp 14.916 15.133 14.133 13.933 58.115 7
Sui Lu Bom N/A 15.500 15.500 2
Yao Jinnan Barr N/A 15.766 N/A 15.766 4

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Deng Senyue Individuellt 27.150 26.800 27.575 27.300 108.825 11 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Dong Dong Herrar 112.895 1 Q 62.990 1
Lu Chunlong 112.299 3 Q 61.319 3
He Wenna Damer 105.500 1 Q 55.950 3
Huang Shanshan 104.759 2 Q 56.730 2

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
A Lamusi Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Guédez (VEN)
L 0000-0111
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Wu Shugen Extra lättvikt (-48 kg) BYE  Kearney (IRL)
W 1011–0012
 Menezes (BRA)
L 0002–0011
Gick inte vidare  Csernoviczki (HUN)
L 0002–0021
Gick inte vidare
He Hongmei Halv lättvikt (-52 kg)  Gneto (FRA)
L 0012–0111
Gick inte vidare
Wang Hui Lättvikt (-57 kg)  Căprioriu (ROU)
L 0000–0102
Gick inte vidare
Xu Lili Halv mellanvikt (-63 kg)  Silva (BRA)
W 0101–0001
 Gwend (ITA)
W 0211–0002
 Willeboordse (NED)
W 1000–0001
 Joung D-w (KOR)
W 0011–0002
BYE  Žolnir (SLO)
L 0011–0100
2
Chen Fei Mellanvikt (-70 kg)  Klys (POL)
W 1001–0000
 Miled (TUN)
W 1000–0001
 Tachimoto (JPN)
W 0020–0020 YUS
 Thiele (GER)
L 0000–0001
BYE  Alvear (COL)
L 0001–0011
Gick inte vidare 5
Yang Xiuli Halv tungvikt (-78 kg) BYE  Aung (MYA)
W 0100–0000
 Tcheuméo (FRA)
L 0001–0101
Gick inte vidare  Verkerk (NED)
L 0000–0000 YUS
Gick inte vidare 7
Tong Wen Tungvikt (+78 kg)  Zambotti (MEX)
W 0100–0000
 Sadkowska (POL)
W 0101–0000
 Kindzerska (UKR)
W 0100–0000
 Ortiz (CUB)
L 0001–0010
BYE  Altheman (BRA)
W 0100–0001
Gick inte vidare 3

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Huang Cunguang Herrarnas K1 slalom 94.40 14 94.54 15 94.40 17 Gick inte vidare
Teng Zhiqiang Herrarnas C1 slalom 95.68 5 96.06 7 95.68 11 Q 107.53 12 Gick inte vidare
Hu Minghai
Shu Junrong
Herrarnas C2 slalom 103.36 5 99.05 2 99.05 3 Q 110.70 5 Q 112.86 6
Li Jingjing Damernas K1 slalom 108.53 8 111.22 14 108.53 12 Q 117.02 11 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Li Qiang Herrarnas C1 200 m 42.004 3 Q 42.149 3 FB 47.295 16
Zhou Yubo Herrarnas K1 200 m 38.316 5 Q 39.042 8 FB 40.157 16
Herrarnas K1 1000 m 3:36.994 4 Q 3:36.163 7 FB 3:36.110 15
Huang Maoxing
Li Qiang
Herrarnas C2 1000 m 3:38.483 3 Q 3:37.746 1 FA 3:48.930 8
Zhang Hongpeng
Shen Jie
Zhou Peng
Zhou Yubo
Herrarnas K4 1000 m 3:14.234 5 Q 3:00.315 8 Gick inte vidare
Zhou Yu Damernas K1 200 m 42.885 6 Q 42.279 6 Gick inte vidare
Wu Yanan
Zhou Yu
Damernas K2 500 m 1:43.448 1 Q 1:41.863 1 FA 1:44.136 4
Li Zhangli
Liu Haiping
Ren Wenjun
Yu Lamei
Damernas K4 500 m 1:40.661 4 Q 1:34.004 8 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Huang Xuechen
Liu Ou
Damernas duett 96.100 2 96.710 192.810 2 Q 96.770 192.870 3
Chang Si
Chen Xiaojun
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Xi
Sun Wenyan
Wu Yiwen
Damernas lagtävling 97.000 2 N/A 97.010 194.010 2

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Damer
  1. Ma Yibo
  2. Wang Mengyu
  3. Ma Wei
  4. Sun Sinan
  5. Cui Qiuxia
  6. Fu Baorong
  7. Gao Lihua
  8. Zhang Yimeng (GK)
  1. Li Hongxia
  2. Ren Ye (C)
  3. Zhao Yudiao
  4. Song Qingling
  5. De Jiaojiao
  6. Xu Xiaoxu
  7. Liang Meiyu
  8. Peng Yang
Kinas damlag innan matchen mot Belgien

Reserver:

Gruppspel
# Lag S V O F GM IM MS P
1  Nederländerna 5 5 0 0 12 5 +7 15
2  Storbritannien 5 3 0 2 14 7 +7 9
3  Kina 5 2 1 2 6 3 +3 7
4  Sydkorea 5 2 0 3 7 12 −5 6
5  Japan 5 1 1 3 4 9 −5 4
6  Belgien 5 0 2 3 2 10 −8 2

Modern pentathlon pictogram.svg Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Cao Zhongrong Herrar 25–10 =2 1000 1:58,93 3 1376 120 27 1080 10:38,02 9 2448 5904 2
Wang Guan 12–23 =34 688 2:12,13 32 1216 DNS 36 0 Fullföljde inte 1904 36
Chen Qian Damer 21–14 =6 904 2:17,77 14 1148 80 22 1120 11:52,20 3 2152 5324 5
Miao Yihua 20–15 =8 880 2:19,31 21 1132 64 17 1136 12:26,31 20 2016 5164 14

Referenser[redigera | redigera wikitext]