Frankrike i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Frankrike i olympiska spelen
Frankrike IOK landskod

FRA
Kommitté Comité National Olympique et Sportif Français
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare 330 deltagare i 24 grenar
Fanbärare Laura Flessel-Colovic
Medaljsummering
Guld
11
Silver
11
Brons
12
Totalt
34
Placering
7
Frankrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Frankrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014

Frankrike deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.

Medaljörer (urval)[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Camille Muffat Simning Damernas 400 m frisim
1 Guld Amaury Leveaux
Fabien Gilot
Clément Lefert
Yannick Agnel
Alain Bernard*
Jeremy Stravius*
Simning Herrarnas 4x100 m frisim
1 Guld Yannick Agnel Simning Herrarnas 200 m frisim
1 Guld Tony Estanguet Kanotsport Herrarnas C-1 slalom
1 Guld Lucie Décosse Judo Damernas 70 kg
1 Guld Émilie Fer Kanotsport Damernas K-1 slalom
1 Guld Teddy Riner Judo Herrarnas +100 kg
1 Guld Florent Manaudou Simning Herrarnas 50 m frisim
2 Silver Céline Goberville Skytte Damernas 10 m luftpistol
2 Silver Camille Muffat Simning Damernas 200 m frisim
2 Silver Amaury Leveaux
Grégory Mallet
Clément Lefert
Yannick Agnel
Jérémy Stravius*
Simning Herrarnas 4x200 m frisim
2 Silver Grégory Bauge
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Cykling Herrarnas lagsprint
3 Brons Priscilla Gneto Judo Damernas 52 kg
3 Brons Automne Pavia Judo Damernas 57 kg
3 Brons Ugo Legrand Judo Herrarnas 73 kg
3 Brons Gévrise Émane Judo Damernas 63 kg
3 Brons Coralie Balmy
Charlotte Bonnet
Ophélie-Cyrielle Étienne
Camille Muffat
Margaux Farrell*
Mylène Lazare*
Simning Damernas 4x200 m frisim
3 Brons Audrey Tcheuméo Judo Damernas 78 kg

* = tävlade i heat men inte i finalen

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Brice Leverdez Herrsingel  Wong W K (HKG)
L 11–21, 16–21
 Ekiring (UGA)
W 21–12, 21–11
2 Gick inte vidare
Hongyan Pi Damsingel  Hosny (EGY)
W 21–11, 21–9
 Magee (IRL)
W 16–21, 21–18, 21–14
1 Q  Yip P Y (HKG)
L 21–13, 12–21, 16–21
Gick inte vidare

Basket[redigera | redigera wikitext]

Damernas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Namn Ålder Klubb
 Isabelle Yacoubou (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Endéné Miyem (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Clémence Beikes (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Sandrine Gruda (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Edwige Lawson-Wade (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Céline Dumerc (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Florence Lepron (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Émilie Gomis (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Marion Laborde (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Élodie Godin (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Emmeline Ndongue (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Jennifer Digbeu (FRA) .. år (19XX-XX-XX) ?
Förbundskapten(-er):
? (?)
Positioner:
G - Guard
C - Center
F - Forward
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Frankrike 5 5 0 0 356 319 +37 10
 Australien 5 4 0 1 353 322 +31 9
 Ryssland 5 3 0 2 314 308 +6 8
 Kanada 5 2 0 3 328 332 −4 7
 Brasilien 5 1 0 4 329 354 −25 6
 Storbritannien 5 0 0 5 327 372 −45 5
28 juli 2012 Brasilien  58–73  Frankrike Basketball Arena, London
30 juli 2012 Frankrike  74–70 (e fl)  Australien Basketball Arena, London
1 augusti 2012 Kanada  60–64  Frankrike Basketball Arena, London
3 augusti 2012 Frankrike  80–77 (e fl)  Storbritannien Basketball Arena, London
5 augusti 2012 Frankrike  65–54  Ryssland Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A1   USA 91  
B4   Kanada 48  
    USA 86  
    Australien 73  
B2   Australien 75
  A3   Kina 60  
      USA 86
    Frankrike 50
  B1   Frankrike 71  
A4   Tjeckien 68  
    Frankrike 81 Bronsmatch
    Ryssland 64  
A2   Turkiet 63   Australien 83
  B3   Ryssland 66     Ryssland 74

Herrarnas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Nr. Namn Ålder Längd Klubb
C 4 Kevin Seraphin 22 - 7 december 1989 2.06 m USA Washington Wizards
F 5 Nicolas Batum 23 - 14 december 1988 2.03 m USA Portland Trail Blazers
G 6 Fabien Causeur 25 - 16 juni 1987 1.93 m Spanien Caja Laboral
F 7 Yakhouba Diawara 29 - 29 augusti 1982 2.01 m Italien Pallacanestro Varese
F/C 8 Ali Traore 27 - 28 februari 1985 2.08 m Ryssland BC Lokomotiv–Kuban Krasnodar
G 9 Tony Parker 30 - 17 maj 1982 1.88 m USA San Antonio Spurs
G 10 Yannick Bokolo 27 - 19 juni 1985 1.88 m Frankrike BCM Gravelines
F 11 Florent Piétrus 31 - 19 januari 1981 2.02 m Spanien Valencia BC
G 12 Nando De Colo 25 - 23 juni 1987 1.96 m USA San Antonio Spurs
F 13 Boris Diaw 30 - 16 april 1982 2.03 m USA San Antonio Spurs
C 14 Ronny Turiaf 31 - 18 juni 1981 2.08 m USA Los Angeles Clippers
F 15 Mickaël Gelabale 29 - 22 maj 1983 2.01 m Ryssland BC Khimki
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 5 5 0 0 589 398 +191 10
 Frankrike 5 4 0 1 376 378 −2 9
 Argentina 5 3 0 2 448 424 +24 8
 Litauen 5 2 0 3 395 399 −4 7
 Nigeria 5 1 0 4 338 456 −118 6
 Tunisien 5 0 0 5 320 411 −91 5
29 juli 2012 USA  98 – 71  Frankrike Basketball Arena, London
31 juli 2012 Frankrike  71 – 64  Argentina Basketball Arena, London
2 augusti 2012 Frankrike  82 – 74  Litauen Basketball Arena, London
4 augusti 2012 Tunisien  69 – 73  Frankrike Basketball Arena, London
6 augusti 2012 Frankrike  79 – 73  Nigeria Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  B1   Ryssland 83  
A4   Litauen 74  
  B1   Ryssland 59  
  B3   Spanien 67  
A2   Frankrike 59
  B3   Spanien 66  
    B3   Spanien 100
  A1   USA 107
  A1   USA 119  
B4   Australien 86  
  A1   USA 109 Bronsmatch
  A3   Argentina 83  
B2   Brasilien 77 B1   Ryssland 81
  A3   Argentina 82   A3   Argentina 77
8 augusti 2012 Frankrike  59 – 66  Spanien North Greenwich Arena, London
(Rapport)

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Adrien Mattenet Herrsingel BYE  Chen Wx (AUT)
L 0–4
Gick inte vidare
Xian Yi Fang Damsingel BYE  Hanffou (CMR)
W 4–1
 Ri M-S (PRK)
W 4–2
 Wang Yg (SIN)
L 0–4
Gick inte vidare
Xue Li BYE  Lay J F (AUS)
W 4–3
 Shen Yf (ESP)
L 0–4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Jérémy Beccu Lätt flugvikt  Zhakypov (KAZ)
L 17–18
Gick inte vidare
Nordine Oubaali Flugvikt  Faisal (AFG)
W 22–9
 Warren (USA)
W 19–18
 Conlan (IRL)
L 22–18
Gick inte vidare
Rachid Azzedine Lättvikt  Ramírez (USA)
L 20–21
Gick inte vidare
Alexis Vastine Weltervikt  Wojcicki (GER)
W 16–12
 Tüvshinbat (MGL)
W 13–12
 Shelestyuk (UKR)
L 18–18+
Gick inte vidare
Tony Yoka Supertungvikt N/A  Kean (CAN)
L 16–16+
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Didier Pais -60 kg BYE  Madany (EGY)
L 1–3
Gick inte vidare 11
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Tarik Belmadani -60 kg BYE  Ala-Huikku (FIN)
W 3–0
 Matsumoto (JPN)
L 0–3
Gick inte vidare 9
Steeve Guenot -66 kg BYE  Rivas (VEN)
W 3–0
 Abdevali (IRI)
W 3–0
 Kim H-W (KOR)
L 1–3
BYE  Mulens (CUB)
W 3–0
3
Christophe Guenot -74 kg BYE  Ikram (TUN)
W 3–0
 Vlasov (RUS)
L 1–3
Gick inte vidare  Madsen (DEN)
L 1–3
Gick inte vidare 8
Mélonin Noumonvi -84 kg BYE  Hietaniemi (FIN)
W 3–0
 Gaber (EGY)
L 1–3
Gick inte vidare BYE  Žugaj (CRO)
W 3–0
 Janikowski (POL)
L 0–3
5
Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Cynthia Vescan -72 kg BYE  Saenko (MDA)
L 1–3
Gick inte vidare 12

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Thomas Faucheron Herrarnas individuella 665 27  Thamwong (THA) (38)
W 6–0
 Prevost (FRA) (27)
L 3–7
Gick inte vidare
Romain Girouille 677 9  Myo Aung (MYA) (56)
L 5–6
Gick inte vidare
Gaël Prevost 679 6  Kouassi (CIV) (59)
W 6–3
 Faucheron (FRA) (27)
W 7–3
 Ruban (UKR) (43)
L 4–6
Gick inte vidare
Thomas Faucheron
Romain Girouille
Gaël Prevost
Herrarnas lagtävling 2021 2 N/A Bye  Mexiko
L 212–220
Gick inte vidare
Bérengère Schuh Damernas individuella 640 37  Kawanaka (JPN) (28)
W 6–2
 Lin C-E (TPE) (5)
W 6–5
 Choi H-j (KOR) (21)
W 6–5
 Lorig (USA) (4)
L 6–2
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Mickaël Bourgain Herrarnas linjelopp Bröt
Sylvain Chavanel Herrarnas linjelopp 5:46:05 20
Herrarnas tempolopp 56:07.67 29
Arnaud Demare Herrarnas linjelopp 5:46;37 30
Tony Gallopin 5:46:37 86
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Aude Biannic Damernas linjelopp 3:35:56 10
Audrey Cordon Damernas linjelopp OTL
Damernas tempolopp 40:40.51 15
Pauline Ferrand-Prevot Damernas linjelopp 3:35:56 8

Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Heat Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Grégory Baugé Herrarnas sprint 9.952
72.347
2 Q  Volkakis (GRE)
W by DSQ
 Nakagawa (JPN)
W 10.490
68.636
N/A  Förstemann (GER)
W 10.490, 10.300
 Perkins (AUS)
W 10.358, 10.268
 Kenny (GBR)
L
2
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Herrarnas lagsprint 43.097
62.649
2 Q N/A  Nya Zeeland
W 42.991
62.803
N/A  Storbritannien
L 43.013
62.771
2
Virginie Cueff Damernas sprint 11.439
62.942
15 Q  Vogel (GER)
L
N/A  Kanis (NED)
 Larreal (VEN)
L
Gick inte vidare
Sandie Clair
Virginie Cueff
Damernas lagsprint 33.638
53.510
6 Q N/A  Tyskland
L 33.707
53.401
N/A Gick inte vidare 6
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Mickaël Bourgain Herrarnas keirin 1 Q BYE 4 8
Clara Sanchez Damernas keirin 6 1 Q 2 Q 4
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Bryan Coquard Herrarnas omnium 13.347 5 51 4 1 4:30.780 12 3 1:03.078 4 29 2
Clara Sanchez Damernas omnium 14.058 2 0 18 13 3:56.800 18 18 35.451 3 72 14

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Julien Absalon gav upp i terrängloppet efter punktering
Cyklist Gren Tid Placering
Julien Absalon Herrarnas terränglopp Bröt
Jean-Christophe Péraud 1:37:07 29
Stéphane Tempier 1:31:30 11
Julie Bresset Damernas terränglopp 1:30:52 1
Pauline Ferrand-Prevot 1:42:21 26

BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Quentin Caleyron Herrarnas BMX 38.637 9 19 3 q 18 6 Gick inte vidare
Joris Daudet 38.221 2 7 2 Q 16 6 Gick inte vidare
Moana Moo-Caille 40.015 28 23 6 Did not advance
Laëtitia Le Corguillé Damernas BMX 38.976 4 N/A 15 4 Q 38.476 4
Magalie Pottier 39.778 7 N/A 6 2 Q 39.393 7

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Coach: Bruno Bini

# Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Deville, CelineCéline Deville 24 januari 1982 (30 år) 54 0 Frankrike Lyon
2 F Renard, WendieWendie Renard 20 juli 1990 (22 år) 22 3 Frankrike Lyon
3 MF Boulleau, LaureLaure Boulleau 22 oktober 1986 (25 år) 27 1 Frankrike Paris Saint-Germain
4 F Georges, LauraLaura Georges 20 augusti 1984 (27 år) 118 3 Frankrike Lyon
5 F Meilleroux, OphelieOphélie Meilleroux 18 januari 1984 (28 år) 61 0 Frankrike Montpellier
6 MF Soubeyrand, SandrineSandrine Soubeyrand (c) 16 augusti 1973 (38 år) 177 18 Frankrike Juvisy
7 F Franco, CorineCorine Franco 5 oktober 1983 (28 år) 63 10 Frankrike Lyon
8 F Bompastor, SoniaSonia Bompastor 8 juni 1980 (32 år) 149 18 Frankrike Lyon
9 A Le Sommer, EugenieEugénie Le Sommer 18 maj 1989 (23 år) 56 19 Frankrike Lyon
10 MF Abily, CamilleCamille Abily 5 december 1984 (27 år) 97 23 Frankrike Lyon
11 A Delie, Marie-LaureMarie-Laure Delie 29 januari 1988 (24 år) 40 35 Frankrike Montpellier
12 A Thomis, ElodieÉlodie Thomis 13 augusti 1986 (25 år) 72 23 Frankrike Lyon
13 MF Catala, CamilleCamille Catala 6 maj 1991 (21 år) 7 1 Frankrike Saint-Étienne
14 MF Necib, LouisaLouisa Nécib 23 januari 1987 (25 år) 79 16 Frankrike Lyon
15 MF Bussaglia, EliseÉlise Bussaglia 24 september 1984 (27 år) 101 20 Frankrike Paris Saint-Germain
16 F Viguier, SabrinaSabrina Viguier 4 januari 1981 (31 år) 91 1 Frankrike Lyon
17 A Thiney, GaetaneGaëtane Thiney 28 oktober 1985 (26 år) 70 32 Frankrike Juvisy
18 MV Bouhaddi, SarahSarah Bouhaddi 17 oktober 1986 (25 år) 52 0 Frankrike Lyon
  • Grupp G
# Lag S V O F GM IM MS P
1  USA 3 3 0 0 8 2 +6 9
2  Frankrike 3 2 0 1 8 4 +4 6
3  Nordkorea 3 1 0 2 2 6 −4 3
4  Colombia 3 0 0 3 0 6 −6 0
3 25 juli, 17:00 USA  4 – 2  Frankrike Hampden Park, Glasgow
12 28 juli, 19:45 Frankrike  5 – 0  Nordkorea Hampden Park, Glasgow
16 31 juli, 17:15 Frankrike  1 – 0  Colombia St James' Park, Newcastle
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  E1   Storbritannien 0  
F3   Kanada 2  
  V22   Kanada 3  
  V20   USA 4  
G1   USA 2
  E3   Nya Zeeland 0  
    V24   USA 2
  V23   Japan 1
  F1   Sverige 1  
G2   Frankrike 2  
  V19   Frankrike 1 Bronsmatch
  V21   Japan 2  
E2   Brasilien 0 F24   Kanada 1
  F2   Japan 2   F23   Frankrike 0
19 3 augusti, 12:00 Sverige  1 – 2  Frankrike Hampden Park, Glasgow
23 6 augusti, 17:00 Frankrike  1 – 2  Japan Wembley Stadium, London
25 9 augusti, 13:00 Kanada  1 – 0  Frankrike City of Coventry Stadium, Coventry

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Kvartsfinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Jamale Aarrass 1 500 m 3:45.13 12 N/A Gick inte vidare
Dimitri Bascou 110 m häck 13.57 4 q N/A 13.55 6 Gick inte vidare
Pierre-Ambroise Bosse 800 m 1:46.03 4 q N/A 1:45.10 4 Gick inte vidare
Florian Carvalho 1 500 m 3:37.05 7 q N/A 3:40.61 13 Gick inte vidare
Garfield Darien 110 m häck 13.54 4 q N/A 13.48 5 Gick inte vidare
Yohann Diniz 50 km gång N/A DSQ
Ladji Doucouré 110 m häck 13.67 4 q N/A 13.74 8 Gick inte vidare
Hassan Hirt 5 000 m 13:35.36 11 N/A Gick inte vidare*[1]
Cedric Houssaye 50 km gång N/A 3:55:16 31
Abraham Kiprotich Maraton N/A DNF
Yoann Kowal 1 500 m 3:41.12 3 Q N/A 3:43.48 8 Gick inte vidare
Christophe Lemaitre 200 m 20.34 1 Q N/A 20.03 3 q 20.19 6
Abdellatif Meftah Maraton N/A DNF
Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3 000 m hinder 8:16.23 1 Q N/A 8:19.08 2
Bertrand Moulinet 20 km gång N/A 1:20:12 8
50 km gång N/A 3:45:35 12
Patrick Tambwe Maraton N/A DNF
Jimmy Vicaut 100 m BYE 10.11 2 Q 10.16 6 Gick inte vidare
Vincent Zouaoui-Dandrieux 3 000 m hinder 8:36.96 8 N/A Gick inte vidare
Ben Bassaw
Emmanuel Biron
Christophe Lemaitre
Pierre-Alexis Pessonneaux
Ronald Pognon
Jimmy Vicaut
4 x 100 m 38.15 4 q N/A 38.16 4
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Quentin Bigot Släggkastning 72.42 24 Gick inte vidare
Jérôme Bortoluzzi 74.15 14 Gick inte vidare
Benjamin Compaoré Tresteg 17.06 3 q 17.08 6
Nicolas Figère Släggkastning 69.74 32 Gick inte vidare
Mickaël Hanany Höjdhopp 2.26 =8 q 2.20 14
Renaud Lavillenie Stavhopp 5.65 =1 q 5.97 OR 1
Romain Mesnil 5.60 6 q 5.50 10
Salim Sdiri Längdhopp 7.71 23 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Kevin Mayer Resultat 11.32 7.17 14.05 2.05 48.76 15.59 41.20 4.70 62.41 4:23.02 7952 15
Poäng 791 854 731 850 873 780 689 819 774 791
Damer
Bana och väg
Idrottare Event Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Véronique Mang 100 m BYE 11.41 6 Gick inte vidare
Reina Flor Okori 100 m häck 13.01 2 Q N/A DSQ Gick inte vidare
Myriam Soumaré 100 m BYE 11.07 2 Q 11.13 5 Gick inte vidare
200 m 22.70 2 Q N/A 22.56 3 q 22.63 7
Nelly Banco
Johanna Danois
Ayodele Ikuesan
Lina Jacques-Sébastien
Véronique Mang
Myriam Soumaré
4 x 100 m DSQ N/A Gick inte vidare
Phara Anacharsis
Elea Mariama Diarra
Marie Gayot
Floria Guei
Lenora Guion-Firmin
Muriel Hurtis
4 x 400 m 3:25.94 3 Q N/A 3:25.92 6
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Vanessa Boslak Stavhopp 4.55 =7 q 4.30 10
Stéphanie Falzon Släggkastning 71.67 11 q 73.06 9
Éloyse Lesueur Längdhopp 6.48 10 q 6.67 8
Marion Lotaut Stavhopp 4.10 =33 Gick inte vidare
Melanie Melfort Höjdhopp 1.93 =2 q 1.93 9
Mélina Robert-Michon Diskuskastning 62.47 12 q 63.98 6
Kombinerade grenar – sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Marisa De Aniceto Resultat 13.74 1.71 13.09 25.26 5.76 51.98 2:16.20 6030 21
Poäng 1015 867 733 863 777 899 876
Antoinette Nana Djimou Ida Resultat 12.96 1.80 14.26 24.72 6.13 55.87 2:13.62 6576 6
Poäng 1130 978 811 913 890 974 912

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Yannick Borel Värja, individuellt N/A  Karjutjenko (UKR)
W 15–10
 Kauter (SUI)
W 15–11
 Piasecki (NOR)
L 14–15
Gick inte vidare
Gauthier Grumier N/A  Piasecki (NOR)
L 13–14
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux Florett, individuellt BYE  Lefort (FRA)
W 15–9
 Choi B-C (KOR)
L 13–15
Gick inte vidare
Enzo Lefort BYE  Le Pechoux (FRA)
L 9–15
Gick inte vidare
Victor Sintes BYE  Chida (JPN)
W 15–11
 Lei S (CHN)
L 6–15
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux
Enzo Lefort
Marcel Marcilloux
Victor Sintes
Florett, lag N/A  USA
L 39–45
Klassificering semifinal
 Storbritannien
L 29–45
7:e plats-final
 Kina
L 33–45
8
Bolade Apithy Sabel, individuellt BYE  Buikevitj (BLR)
L 11–15
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Laura Flessel-Colovic Värja, individuellt BYE  Hurley (USA)
W 15–12
 Gherman (ROM)
L 13–15
Gick inte vidare
Astrid Guyart Florett, individuellt BYE  Gabert (EGY)
W 15–2
 Boubakri (TUN)
L 5–15
Gick inte vidare
Corinne Maîtrejean BYE  Sheppard (GBR)
W 15–5
 Sugawara (JPN)
L 9–15
Gick inte vidare
Ysaora Thibus BYE  Deriglazova (RUS)
W 15–8
 Ikehata (JPN)
L 11–15
Gick inte vidare
Anita Blaze
Astrid Guyart
Corinne Maitrejean
Ysaora Thibus
Florett, lag N/A  Polen
W 42–31
 Italien
L 31–45
 Sydkorea
L 32–45
4
Leonore Perrus Sabel, individuellt N/A  Nakayama (JPN)
L 12–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Pierre Yves Beny Mångkamp 14.433 13.566 14.266 14.933 14.700 N/A 14.333 15.033 14.466 14.566 14.591 13.266 N/A
Yann Cucherat N/A 14.900 14.366 N/A Tävlade inte N/A
Gael da Silva 15.400 N/A 14.366 15.366 N/A 14.966 N/A 15.200 N/A 14.633 15.466 N/A 14.766 N/A
Hamilton Sabot N/A 14.033 14.533 N/A 15.366 Q 14.866 N/A N/A 14.766 14.333 N/A 15.566 14.883 N/A
Cyril Tommasone 14.500 15.333 Q 14.166 15.466 15.100 14.133 88.698 14 Q 14.533 15.466 N/A 14.441 15.133 N/A
Totalt 44.333 42.932 43.165 45.765 45.366 44.198 265.759 8 Q 44.066 45.265 43.432 44.473 45.290 42.915 265.441 8
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Hamilton Sabot Barr N/A 15.566 N/A 15.566 3
Cyril Tommasone Mångkamp 13.500 15.333 14.400 15.358 15.000 14.066 87.657 16
Bygelhäst N/A 15.141 N/A 15.141 5
Damer
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Mira Boumejmajen Mångkamp, lag 12.933 N/A 13.300 12.966 N/A Gick inte vidare
Youna Dufournet N/A 14.166 12.966 14.200 N/A
Anne Kuhm 13.533 14.466 13.533 12.566 54.098 29
Aurélie Malaussena 13.366 14.033 13.300 13.700 54.399 25 Q
Sophia Serseri 12.933 14.133 N/A
Totalt 39.832 42.765 41.333 40.866 164.796 11
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Aurélie Malaussena Mångkamp 13.800 12.800 12.066 11.500 50.166 23

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Delphine Ledoux Individuellt 27.150 27.100 27.250 26.675 108.175 13 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Grégroire Pennes Herrar 107.539 7 Q 58.805 7

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Pos. Namn Ålder Klubb
12 MV  Amandine Leynaud (FRA) 26 år (1986-05-02) Rumänien Valcea
16 MV  Cléopâtre Darleux (FRA) 23 år (1989-07-01) Frankrike Arvor 29
3 HS  Blandine Dancette (FRA) 24 år (1988-02-14) Frankrike HBC Nîmes
4 MS  Nina Kamto Njitam (FRA) 29 år (1983-06-25) Frankrike Metz HB
5 HN  Camille Ayglon (FRA) 27 år (1985-05-21) Frankrike HBC Nîmes
7 MN  Allison Pineau (FRA) 23 år (1989-05-02) Frankrike Metz HB
8 VN  Claudine Mendy (FRA) 22 år (1990-01-08) Montenegro ŽRK Budućnost
9 VS  Paule Baudouin (FRA) 27 år (1984-10-25) Frankrike Metz HB
10 MN  Sophie Herbrecht (FRA) 30 år (1982-02-13) Frankrike Toulon Saint-Cyr Var HB
17 VS  Siraba Dembele (FRA) 26 år (1986-06-28) Danmark Randers HK
18 HS  Audrey Deroin (FRA) 22 år (1989-09-06) Frankrike Toulon Saint-Cyr Var HB
20 VN  Raphaëlle Tervel (FRA) 33 år (1979-04-21) Spanien SD Itxako
24 VN  Mariama Signate (FRA) 27 år (1985-07-22) Frankrike Issy Paris HB
64 HN  Alexandra Lacrabère (FRA) 25 år (1987-04-27) Frankrike Arvor 29
Förbundskapten:
Frankrike Olivier Krumbholz
Positioner:
MV - Målvakt
VS - Vänstersexa
VN - Vänsternia
MS - Mittsexa
MN - Mittnia
HS - Högersexa
HN - Högernia
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Frankrike 5 4 1 0 125 103 +22 9
 Sydkorea 5 3 1 1 136 130 +6 7
 Spanien 5 3 1 1 119 114 +5 7
 Norge 5 2 1 2 118 120 −2 5
 Danmark 5 1 0 4 113 121 −8 2
 Sverige 5 0 0 5 108 131 −23 0
28 juli 2012 Norge  23 – 24  Frankrike Copper Box, London
21:15 Alstad 5, Loke 3, Snorroeggen 3 (12 – 17)
[1]
Baudouin 5, Signate 5, Dembele 4 Domare: Krstic, Ljubic (SLO)
30 juli 2012 Frankrike  18–18  Spanien Copper Box, London
16:15
1 augusti 2012 Frankrike  29–17  Sverige Copper Box, London
14:30
3 augusti 2012 Sydkorea  21–24  Frankrike Copper Box, London
11:15
5 augusti 2012 Danmark  24–30  Frankrike Copper Box, London
21:15
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A1   Brasilien 19  
B4   Norge 21  
    Norge 31  
    Sydkorea 25  
A3   Ryssland 23
  B2   Sydkorea 24  
      Norge 26
    Montenegro 23
  A2   Kroatien 22  
B3   Spanien 25  
    Spanien 26 Bronsmatch
    Montenegro 27  
A4   Montenegro 23   Sydkorea 29
  B1   Frankrike 22     Spanien (e fl) 31
Herrar
Pos. Namn Ålder Klubb
12 MV  Daouda Karaboué (FRA) 36 år (1975-12-11) Frankrike Toulouse HB
16 MV  Thierry Omeyer (FRA) 35 år (1976-11-02) Tyskland THW Kiel
2 VN  Jérôme Fernandez (FRA) 35 år (1977-03-07) Frankrike Toulouse HB
3 MS  Didier Dinart (FRA) 35 år (1977-01-18) Spanien BM Atlético de Madrid
4 HS  Xavier Barachet (FRA) 23 år (1988-11-19) Spanien BM Atlético de Madrid
5 MN  Guillaume Gille (FRA) 36 år (1976-07-12) Tyskland HSV Hamburg
6 MS  Bertrand Gille (FRA) 34 år (1978-03-24) Tyskland HSV Hamburg
8 VN  Daniel Narcisse (FRA) 32 år (1979-12-16) Tyskland THW Kiel
9 HN  Guillaume Joli (FRA) 27 år (1985-03-27) Spanien BM Valladolid
11 VS  Samuel Honrubia (FRA) 26 år (1986-07-05) Frankrike Montpellier AHB
13 MN  Nikola Karabatić (FRA) 28 år (1984-04-11) Frankrike Montpellier AHB
19 HS  Luc Abalo (FRA) 27 år (1984-09-06) Spanien BM Atlético de Madrid
20 MS  Cédric Sorhaindo (FRA) 28 år (1984-06-07) Spanien FC Barcelona
21 VS  Michaël Guigou (FRA) 30 år (1982-01-28) Frankrike Montpellier AHB
Förbundskapten:
Frankrike Claude Onesta
Positioner:
MV - Målvakt
VS - Vänstersexa
VN - Vänsternia
MS - Mittsexa
MN - Mittnia
HS - Högersexa
HN - Högernia
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Island 5 5 0 0 167 132 +35 10
 Frankrike 5 4 0 1 159 110 +49 8
 Sverige 5 3 0 2 156 115 +41 6
 Tunisien 5 2 0 3 121 125 −4 4
 Argentina 5 1 0 4 113 138 −25 2
 Storbritannien 5 0 0 5 96 192 −96 0
29 juli Frankrike   44 – 15  Storbritannien Copper Box, London
31 juli Argentina   20 – 32  Frankrike Copper Box, London
2 augusti Frankrike   25 – 19  Tunisien Copper Box, London
4 augusti Island   30 – 29  Frankrike Copper Box, London
6 augusti Frankrike   29 – 26  Sverige Copper Box, London
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A1   Island 33  
B4   Ungern 34  
  B4   Ungern 26  
  A3   Sverige 27  
A3   Sverige 24
  B2   Danmark 22  
    A3   Sverige 21
  A2   Frankrike 22
  B3   Spanien 22  
A2   Frankrike 23  
  A2   Frankrike 25 Bronsmatch
  B1   Kroatien 22  
B1   Kroatien 25 B4   Ungern 26
  A4   Tunisien 23   B1   Kroatien 33

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sofiane Milous Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Shukvani (GEO)
W 0100–0001
 Lomo (SOL)
W 0020–0001
 Hiraoka (JPN)
L 0010–0012
Gick inte vidare  Davtyan (ARM)
W 0010–0002
 Sobirov (UZB)
L 0003–0100
Gick inte vidare 5
David Larose Halv lättvikt (-66 kg)  Pollack (ISR)
W 0001–0000
 Fasie (ROU)
W 0100–0000
 Shavdatuashvili (GEO)
L 0001–0100
Gick inte vidare
Ugo Legrand Lättvikt (-73 kg) BYE  Adamiec (POL)
W 0010–0000
 Hafiz (EGY)
W 0100–0104
 Elmont (NED)
L 0030–0000
Gick inte vidare  Boqiev (TJK)
W 0010–0002
 Wang K-c (KOR)
W 0101–0001
Gick inte vidare 3
Alain Schmitt Halv mellanvikt (-81 kg) N/A  Elmont (NED)
W 0000–0001
 Lucenti (ARG)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Romain Buffet Mellanvikt (-90 kg) N/A  Bauža (LTU)
L 0010–0100
Gick inte vidare
Thierry Fabre Halv tungvikt (-100 kg) N/A  Darwish (EGY)
W 0011–0002
 Naidangiin (MGL)
L 0000–0100
Gick inte vidare
Teddy Riner Tungvikt (+100 kg) N/A  Wojnarowicz (POL)
W 0010–0003
 Jaballah (TUN)
W 0101–0002
 Brayson (CUB)
W 0100–0001
 Kim S-M (KOR)
W 0010–0003
BYE  Mikhailine (RUS)
W 0101–0003
1
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Laëtitia Payet Extra lättvikt (-48 kg) BYE  Menezes (BRA)
L 0001–0000
Gick inte vidare
Priscilla Gneto Halv lättvikt (-52 kg)  He Hm (CHN)
W 0111–0012
 Ramos (POR)
W 1001–0000
 An K-a (PRK)
L 0013–0102
Gick inte vidare  Kim K-o (KOR)
W 0021–0002
 Heylen (BEL)
W 1012–0012
Gick inte vidare 3
Automne Pavia Lättvikt (-57 kg)  Clark (GBR)
W 0100–0000
 Renzi (AUS)
W 0150–0000
 Filzmoser (AUT)
W 0030–0000
 Matsumoto (JPN)
L 0000–0010
BYE  Karakas (HUN)
W 0011–0002
Gick inte vidare 3
Gévrise Émane Halv mellanvikt (-63 kg)  Howell (GBR)
W 1000–0000
 Abel (CUB)
W 0001–0001
 Tsedevsuren (MGL)
L 0001–0001
Gick inte vidare  Schlesinger (ISR)
W 0010–0002
 Joung D-w (KOR)
W 0000–0000 YUS
Gick inte vidare 3
Lucie Décosse Mellanvikt (-70 kg) BYE  Zupancic (CAN)
W 1001–0001
 Alvear (COL)
W 1000–0000
 Hwang Y-s (KOR)
W 0001–0000
BYE  Thiele (GER)
W 0120–0000
1
Audrey Tcheuméo Halv tungvikt (-78 kg)  Cotton (CAN)
W 0001–0001 YUS
 Pryshchepa (UKR)
W 0100–0000
 Yang X (CHN)
W 0101–0001
 Gibbons (GBR)
L 0000–1000
Gick inte vidare  Joó (HUN)
W 1000–0001
Gick inte vidare 3
Anne-Sophie Mondière Tungvikt (+78 kg)  Altheman (BRA)
L 0000–0101
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Etienne Daille Herrarnas K1 slalom 90.12 7 241.73 22 90.12 13 Q 100.55 10 Q 101.87 7
Tony Estanguet Herrarnas C1 slalom 93.24 2 99.20 10 93.24 7 Q 101.67 3 Q 97.06 1
Gauthier Klauss
Matthieu Peche
Herrarnas C2 slalom 96.98 1 151.03 12 96.98 1 Q 109.27 3 Q 109.17 4
Émilie Fer Damernas K1 slalom 112.77 12 106.46 8 106.46 10 Q 109.73 3 Q 105.90 1
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Maxime Beaumont Herrarnas K1 200 m 35.571 2 Q 35.814 2 FA 36.688 4
Cyrille Carre Herrarnas K1 1000 m 3:32.705 5 Q 3:38.981 8 FB 3:33.513 12
Mathieu Goubel Herrarnas C1 200 m 41.248 OB 1 Q 41.938 2 FA 44.045 7
Herrarnas C1 1000 m 3:58.122 1 Q 3:51.811 1 FA 3:50.758 5
Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
Herrarnas K2 200 m 32.933 3 Q 32.668 3 FA 35.012 4
Marie Delattre
Sarah Guyot
Joanne Mayer
Gabrielle Tuleu
Damernas K4 500 m 1:40.022 3 Q 1:33.303 5 FA 1:35.299 8

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Sara Labrousse
Chloe Willhelm
Damernas duett 87.700 10 88.340 176.040 10 Q 88.560 176.260 10

Modern pentathlon pictogram.svg Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Christopher Patte Herrar 16–19 =20 784 2:05,99 20 1292 84 21 1116 10:43,96 11 2428 5620 17
Amélie Cazé Damer 19–16 =11 856 2:11,33 4 1224 20 2 1180 12:08,71 32 1848 5108 18
Élodie Clouvel 15–20 =25 760 2:09,87 3 1244 140 27 1060 12:44,50 34 1704 4768 31

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell dressyr[2]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Placering
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jessica Michel Riwera 70,41 28 68,81 31 Ej kvalificerad 31

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

resultat från:[3][4]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Nicolas Touzaint Hildago de L'Ile Individuell 47,6 27 7,6 27 5 23 7 17 64,2 17
Lionel Guyon Nemetis de Lalou 50,9 38 20 38 0 28 21 24 91,9 24
Aurelien Kahn Cadiz 55,9 54 39,6 49 7 45 ej kvalificerad 102,5 45
Denis Mesples Oregon de la Vigne 61,5 66 45 51 19 50 ej kvalificerad 125,5 50
Donatien Schauly Ocarina du Chanois 44,4 20 9,2 23 Utgick 54
Nicolas Touzaint
Lionel Guyon
Aurelien Kahn
Denis Mesples
Donatien Schauly
som ovan Lag 142,9 9 177,7 7 230,6 8 N/A 230,6 8

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell hoppning[5]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
Simon Delestre Napoli du Ry 0 1 6 6 30 8 14 32 4 11 8 12 19 19
Kevin Staut Silvana 0 1 4 4 17 4 8 11 16 34 Ej kvalificerad 34
Penelope Leprevost Mylord Carthago 1 33 8 9 47 Ej kvalificerad 47
Olivier Guillon Lord de Theize 4 42 4 8 31 8 16 33 0 1 9 9 12 12


Resultat från lagtävlingen i hoppning[6]
Tävlande Häst Runda 1 Runda 2 Placering
Straff Placering Straff Placering
Simon Delestre
Kevin Staut
Penelope Leprevost
Olivier Guillon
som ovan 14 12 Ej kvalificerad 12

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Petrequin, Samuel (10 augusti 2012). ”AP source: Franske idrottaren Hirt testas positivt”. AP. http://summergames.ap.org/article/ap-source-french-runner-hirt-tests-positive. Läst 29 oktober 2012. 
  2. ^ ”Individual Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 2012-12-05. https://archive.is/U8VJ. Läst 18 augusti 2012. 
  3. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 2012-12-05. https://archive.is/1gMl. Läst 3 augusti 2012. 
  4. ^ ”Team Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 2012-12-05. https://archive.is/chDU. Läst 3 augusti 2012. 
  5. ^ ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 2012-12-05. https://archive.is/8lm4. Läst 16 augusti 2012. 
  6. ^ ”Team Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 2012-12-05. https://archive.is/qO2O. Läst 16 augusti 2012.