Tungvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1988
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen tungvikt vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes i Seongnam i Sangmu Gymnasium.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Tungvikt Andrzej Wroński
 Polen
Gerhard Himmel
 Västtyskland
Dennis Koslowski
 USA

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Steve Marshall (CAN) 3-0 P1 5:43  Juha Ahokas (FIN) 1
0  Dennis Koslowski (USA) 4-0 ST 16-0  Masahiko Fukube (JPN) 1
0  Jožef Tertei (YUG) 3-0 P1 3:21  Dušan Masár (TCH) 1
0  Vasile Andrei (ROU) 3-1 PP 4-1  Guram Gedechauri (URS) 1
0  Andrzej Wroński (POL) Bye
Omgång 2
0  Andrzej Wroński (POL) 3-0 PO 2-0  Steve Marshall (CAN) 1
2  Juha Ahokas (FIN) 0-4 ST 0-15  Dennis Koslowski (USA) 0
2  Masahiko Fukube (JPN) 0-4 ST 2-17  Jožef Tertei (YUG) 0
2  Dušan Masár (TCH) 0-3 PO 0-6  Vasile Andrei (ROU) 0
1  Guram Gedechauri (URS) Bye
Omgång 3
1  Guram Gedechauri (URS) 4-0 TF 3:48  Andrzej Wroński (POL) 1
2  Steve Marshall (CAN) 0-3 P1 4:51  Dennis Koslowski (USA) 0
0  Jožef Tertei (YUG) 3-0 PO 1-0  Vasile Andrei (ROU) 1
Omgång 4
1  Guram Gedechauri (URS) 3-1 PP 5-4  Dennis Koslowski (USA) 1
1  Andrzej Wroński (POL) 3-0 PO 1-0  Jožef Tertei (YUG) 1
1  Vasile Andrei (ROU) Bye
Omgång 5
2  Vasile Andrei (ROU) 0-3 P1 5:50  Andrzej Wroński (POL) 1
2  Guram Gedechauri (URS) 0-3 PO 0-4  Jožef Tertei (YUG) 1
1  Dennis Koslowski (USA) Bye
Omgång 6
1  Dennis Koslowski (USA) 0-3 PO 0-1  Andrzej Wroński (POL) 0
1  Jožef Tertei (YUG) Bye
Omgång 7
2  Jožef Tertei (YUG) 0-3 PO 0-2  Dennis Koslowski (USA) 1
0  Andrzej Wroński (POL) Bye
Brottare L ER CP Tiebreaker
 Andrzej Wroński (POL) 1 - 9 6
 Dennis Koslowski (USA) 1 - 12 3
 Jožef Tertei (YUG) 1 - 13 0
 Guram Gedechauri (URS) 2 5 8
 Vasile Andrei (ROU) 2 5 6
 Steve Marshall (CAN) 2 3 3
 Masahiko Fukube (JPN) 2 2 0
 Juha Ahokas (FIN) 2 2 0
 Dušan Masár (TCH) 2 2 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Floriano Spiess (BRA) 0-4 ST 0-15  Tamás Gáspár (HUN) 0
0  Ilia Georgiev (BUL) 4-0 TF 1:49  Ambroise Sarr (SEN) 1
0  Gerhard Himmel (FRG) 3-0 P1 5:07  Sören Claeson (SWE) 1
0  Oumar Samba Sy (MTN) 4-0 TF 1:47  Maisiba Obwoge (KEN) 1
0  Yoo Young-Tai (KOR) Bye
Omgång 2
0  Yoo Young-Tai (KOR) 4-0 ST 18-2  Floriano Spiess (BRA) 2
0  Tamás Gáspár (HUN) 3-1 PP 2-1  Ilia Georgiev (BUL) 1
2  Ambroise Sarr (SEN) 0-4 TF 2:57  Gerhard Himmel (FRG) 0
1  Sören Claeson (SWE) 4-0 TF 1:27  Oumar Samba Sy (MTN) 1
1  Maisiba Obwoge (KEN) Bye
Omgång 3
2  Maisiba Obwoge (KEN) 0-4 TF 0:34  Yoo Young-Tai (KOR) 0
1  Tamás Gáspár (HUN) 0-4 PA 1:13  Gerhard Himmel (FRG) 0
1  Ilia Georgiev (BUL) 3.5-.5 SP 14-2  Sören Claeson (SWE) 2
1  Oumar Samba Sy (MTN) Bye
Omgång 4
1  Yoo Young-Tai (KOR) 0-4 ST 0-17  Ilia Georgiev (BUL) 1
0  Gerhard Himmel (FRG) Bye
1  Oumar Samba Sy (MTN) DNA
1  Tamás Gáspár (HUN) DNA
Omgång 5
0  Gerhard Himmel (FRG) 3-0 PO 7-0  Yoo Young-Tai (KOR) 2
1  Ilia Georgiev (BUL) Bye
Omgång 6
2  Ilia Georgiev (BUL) 0-3 P1 4:49  Gerhard Himmel (FRG) 0
Brottare L ER CP
 Gerhard Himmel (FRG) 0 - 17
 Ilia Georgiev (BUL) 2 6 12.5
 Yoo Young-Tai (KOR) 2 5 8
 Tamás Gáspár (HUN) 1 3 7
 Sören Claeson (SWE) 2 3 4.5
 Oumar Samba Sy (MTN) 1 3 4
 Maisiba Obwoge (KEN) 2 3 0
 Floriano Spiess (BRA) 2 2 0
 Ambroise Sarr (SEN) 2 2 0

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
7:e plats
 Guram Gedechauri (URS) 4-0 PA  Tamás Gáspár (HUN)
5:e plats
 Jožef Tertei (YUG) 4-0 PA  Yoo Young-Tai (KOR)
Bronsmatch
 Dennis Koslowski (USA) 3-0 PO 6-0  Ilia Georgiev (BUL)
Final
 Andrzej Wroński (POL) 3-1 PP 3-1  Gerhard Himmel (FRG)

Källor[redigera | redigera wikitext]