4 x 400 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1996

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 1996
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Maraton
10 km gång
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

4 x 400 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta avgjordes 2-3 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
4 x 400 meter  USA
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser*
2.55,99  Storbritannien
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Mark Hylton*
Du'aine Ladejo*
2.56,60  Jamaica
Michael McDonald
Greg Haughton
Roxbert Martin
Davian Clarke
Dennis Blake*
Garth Robinson*
2.59,42

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Land Idrottare Final Bana
Med 1.png  USA Lamont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
2.55,99 5
Med 2.png  Storbritannien Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
2.56,60 6
Med 3.png  Jamaica Michael McDonald
Roxbert Martin
Gregory Haughton
Davian Clarke
2.59,42 4
4.  Senegal Moustapha Diarra
Aboubakry Dia
Hachim Ndiaye
Ibou Faye
3.00,64
(NR)
3
5.  Japan Shunji Karube
Koji Ito
Jun Osakada
Shigekazu Omori
3.00,76 7
6.  Polen Piotr Rysiukiewicz
Tomasz Jędrusik
Piotr Haczek
Robert Maćkowiak
3.00,96 4
7.  Bahamas Carl Oliver
Troy McIntosh
Dennis Darling
Timothy Munnings
3.02,71 2
8.  Kenya Samson Kitur
Samson Yego
Simon Kemboi
Julius Chepkwony
DNS 1

Icke-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Land Idrottare Semi Försök
 Italien Fabrizio Mori
Alessandro Aimar
Andrea Nuti
Ashraf Saber
3.02,56 3.03,60
 Sydafrika Alfred Visagie
Arnaud Malherbe
Hendrik Mokganyetsi
Bobang Phiri
3:02.96 3:03.79
 Brasilien Sanderlei Parrela
Valdinei da Silva
Everson Teixeira
Eronilde de Araujo
3:03.46 3:02.51
 Australien Mark Ladbrook
Michael Joubert
Paul Greene
Cameron MacKenzie
3:04.55 3:03.73
 Schweiz Laurent Clerc
Kevin Widmer
Alain Rohr
Mathias Rusterholz
3:05.36 3:03.05
 Ryssland Innokentij Zjarov
Michail Vdovin
Ruslan Masjtjenko
Dmitrij Kosov
3:05.63 3:04.73
 Saudiarabien Saleh al-Saydan
Mohammed al-Beshi
Hashim al-Sharfa
Hadi Somayli
3:07.18 3:04.67
 Nigeria Udeme Ekpeyong
Clement Chukwu
Ayuba Machem
Sunday Bada
DSQ 3:02.73
 Tyskland Rico Lieder
Andreas Hein
Kai Karsten
Thomas Schönlebe
DNQ 3:05.16
 Ghana Solomon Amegatcher
Abu Duah
Julius Sedame
Ahmed Ali
DNQ 3:05.53
 Kuba Omar Meña
Jorge Crusellas
Georkis Vera
Roberto Hernández
DNQ 3:05.75
 Saint Vincent och Grenadinerna Eswort Coombs
Thomas Dickson
Eversley Linley
Erasto Sampson
DNQ 3:06.52
 Botswana Aggripa Matshameko
Keteng Baloseng
Rampa Mosweu
Johnson Kubisa
DNQ 3:06.62
 Mauritius Gilbert Hashan
Desire Pierre-Louis
Rudy Tirvengadum
Jean Milazar
DNQ 3:08.17
 Qatar Mubarak Faraj
Ali Doka
Sami al-Abdulla
Hamad al-Dosari
DNQ 3:08.25
 Nederländska Antillerna N'kosie Barnes
Michael Terry
Mitchell Browne
Howard Lindsay
DNQ 3:09.46
 Saint Lucia Dominic Johnson
Ivan Jean-Marie
Maxime Charlemagne
Max Seales
DNQ 3:10.51
 Fiji Soloveni Nakaunicina
Henry Semiti
Solomone Bole
Isireli Naikelekelevesi
DNQ 3:10.67
 Sierra Leone Foday Sillah
Haroun Korjie
Frank Turay
Prince Amara
DNQ 3:11.65
 Zimbabwe Julius Masvanise
Tawanda Chiwira
Savieri Ngidhi
Ken Harnden
DNQ 3:13.35
 Lesotho Isaac Seatile
Motlatsi Maseela
Makoekoe Mahanetsa
Mpho Morobe
DNQ 3:15.67
 Brittiska Jungfruöarna Mario Todman
Steve Augustine
Greg Rhymer
Ralston Varlack
DNQ 3:17.30
 Papua Nya Guinea Samuel Bai
Ivan Wakit
Amos Ali
Subul Babo
DNQ 3:19.92
 Maldiverna Ahmed Shageef
Mohamed Amir
Naseer Ismail
Hussain Riyaz
DNQ 3:24.88
 Gambia Dawda Jallow
Momodou Drammeh
Lamin Drammeh
Assan John
DNQ DNF
 Grenada Richard Britton
Rufus Jones
Alleyne Francique
Clint Williams
DNQ DSQ
 Guyana Andrew Harry
Roger Gill
Lancelot Gittens
Richard Jones
DNQ DSQ

Referenser[redigera | redigera wikitext]