Maraton för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1996

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 1996
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Maraton
10 km gång
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Maraton för herrar vid olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta avgjordes 4 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Maraton Josia Thugwane
 Sydafrika
2:12.36 Lee Bong-Ju
 Sydkorea
2:12.39 Erick Wainaina
 Kenya
2:12.44

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Tid Noteringar
1  Josia Thugwane (RSA) 2:12:36
2  Lee Bong-Ju (KOR) 2:12:39
3  Erick Wainaina (KEN) 2:12:44
4  Martín Fiz (ESP) 2:13:20
5  Richard Nerurkar (GBR) 2:13:39
6  Germán Silva (MEX) 2:14:29
7  Steve Moneghetti (AUS) 2:14:35
8  Benjamin Paredes (MEX) 2:14:55
9  Danilo Goffi (ITA) 2:15:08
10  Luiz Antonio dos Santos (BRA) 2:15:55
11  Carlos Grisales (COL) 2:15:56
12  Kim Yi-Yong (KOR) 2:16:17
13  Tendai Chimusasa (ZIM) 2:16:31
14  António Pinto (POR) 2:16:41
15  Dionicio Cerón (MEX) 2:16:48
16  Mwenze Kalombo (ZAI) 2:17:01
17  Leszek Bebło (POL) 2:17:04
18  Alberto Juzdado (ESP) 2:17:24
19  Hiromi Taniguchi (JPN) 2:17:26
20  Salvatore Bettiol (ITA) 2:17:27
21  Peter Fonseca (CAN) 2:17:28
22  Rolando Vera (ECU) 2:17:40
23  Roderic De Highden (AUS) 2:17:42
24  José Luis Molina (CRC) 2:17:49
25  Domingos Castro (POR) 2:18:03
26  Tahar Mansouri (TUN) 2:18:06
27  Lawrence Peu (RSA) 2:18:09
28  Keith Brantly (USA) 2:18:17
29  Thabiso Relekhetla (LES) 2:18:26
30  Hristo Stefanov (BUL) 2:18:29
31  Bob Kempainen (USA) 2:18:38
32  Harri Hänninen (FIN) 2:18:41
33  Gert Thys (RSA) 2:18:55
34  Sean Quilty (AUS) 2:19:35
35  Carey Nelson (CAN) 2:19:39
36  Spyros Andriopoulos (GRE) 2:19:41
37  Oleg Strizhakov (RUS) 2:19:51
38  Kim Jung-Won (PRK) 2:19:54
39  Bruce Deacon (CAN) 2:19:56
40  Kim Jong-Su (PRK) 2:20:19
41  Mark Coogan (USA) 2:20:27
42  Hussein Ahmed Salah (DJI) 2:20:33
43  Pyotro Sarafinyuk (UKR) 2:20:37
44  Abdelkader El Mouaziz (MAR) 2:20:39
45  Bert van Vlaanderen (NED) 2:20:48
46  Manuel Matias (POR) 2:20:58
47  Vanderlei de Lima (BRA) 2:21:01
48  Konrad Dobler (GER) 2:21:12
49  Borislav Dević (YUG) 2:21:22
50  Davide Milesi (ITA) 2:21:45
51  Aleksandrs Prokopčuks (LAT) 2:21:50
52  Lameck Aguta (KEN) 2:22:04
53  Diego García (ESP) 2:22:11
54  Masaki Oya (JPN) 2:22:13
55  Peter Whitehead (GBR) 2:22:37
56  Ezequiel Bitok (KEN) 2:23:03
57  Hsu Gi-Sheng (TPE) 2:23:04
58  Pavel Loskutov (EST) 2:23:14
59  Rubén Maza (VEN) 2:23:24
60  Steve Brace (GBR) 2:22:28
61  Grzegorz Gajdus (POL) 2:23:41
62  Isaac Simelane (SWZ) 2:23:43
63  Nazerdin Akylbekov (KGZ) 2:23:59
64  Anders Szalkai (SWE) 2:24:27
65  John Mwathiwa (MAW) 2:24:45
66  Leonid Shvetsov (RUS) 2:24:49
67  Eddy Hellebuyck (BEL) 2:25:04
68  Ahmad Adam (QAT) 2:25:12
69  Ikaji Salum (TAN) 2:25:29
70  Pavelas Fedorenka (LTU) 2:25:41
71  Miguel Mallqui (PER) 2:25:56
72  Ethel Hudson (INA) 2:26:02
73  Diamantino dos Santos (BRA) 2:26:53
74  Tika Bahadur Bogate (NEP) 2:27:04
75  Ronnie Holassie (TRI) 2:27:20
76  Joseph Tjitunga (NAM) 2:27:52:
77  Valeriu Vlas (MDA) 2:28:36
78  Tonado Daniel Sibandze (SWZ) 2:28:49
79  Waldemar Cotelo (URU) 2:28:50
80  Petko Stefanov (BUL) 2:29:06
81  Abebe Mekonnen (ETH) 2:29:45
82  Luis Martínez (GUA) 2:29:55
83  Sean Wade (NZL) 2:30:35
84  Abderrahim ben Redouane (MAR) 2:30:49
85  Abdou Monzo (NIG) 2:30:57
86  Marcelo Barrientos (CHI) 2:31:05
87  Antoni Bernardo (AND) 2:31:28
88  Adel Adili (LBA) 2:32:12:
89  Carlos Tarazona (VEN) 2:32:35
90  Tharcisse Gashaka (BDI) 2:32:55
91  Policarpio Calizaya (BOL) 2:33:08
92  Simon Qamunga (TAN) 2:33:11
93  Kenjiro Jitsui (JPN) 2:33:27
94  Antonio Carlos Zeferino (CPV) 2:34:13
95  Pamenos Ballantyne (VIN) 2:34:16
96  Kaleka Mutoke (ZAI) 2:34:40
97  Ernest Ndissipou (CAF) 2:35:55
98  Ali El Tounsi (MAR) 2:36:01
99  William Aguirre (NCA) 2:37:02
100  Roy Vence (PHI) 2:37:10
101  Mohamed Al-Saadi (YEM) 2:40:41 NR
102  Julio Hernández (COL) 2:41:56
103  Ajay Chuttoo (MRI) 2:42:07
104  Nils Antonio (JAM) 2:44:10
105  Rithya To (CAM) 2:47:10
106  Maximo Oliveras (PUR) 2:47:15
107  Islam Djugum (BIH) 2:47:38
108  Marlon Selwyn Williams (ISV) 2:48:26
109  Eugene Muslar (BIZ) 2:51:41
110  Abdi Isak (SOM) 2:59:55
111  Abdel Baser Wasiqi (AFG) 4:24:17
Fullföljde inte (DNF)
 Belayneh Densamo (ETH) DNF
 Stephan Freigang (GER) DNF
 Patrick Ishyaka (RWA) DNF
 Benjamin Keleketu (BOT) DNF
 Kim Wan-Ki (KOR) DNF
 Česlovas Kundrotas (LTU) DNF
 Omar Moussa (DJI) DNF
 Victor Razafindrakoto (MAD) DNF
 Antonio Silio (ARG) DNF
 Julius Sumawe (TAN) DNF
 Tumo Turbo (ETH) DNF
 Risto Ulmala (FIN) DNF
 Dainius Virbickas (LTU) DNF

Referenser[redigera | redigera wikitext]