Boss CH-1 Super Chorus

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Boss CH-1 Super Chorus
TillverkareBoss Corporation
Tillverkningsdatum1989nu
TillverkningslandTaiwan
Färgskala         
Tekniska specifikationer
EffekttypChorus
HårdvaraAnalog (1989-2001)
Digital (2001-nu)
Kontroller
PedalkontrollerE.Level, EQ, Rate, Depth
KontakterInput, Outputs (A, B), AC Adaptor

Boss CH-1 Super Chorus är en effektpedal för gitarr, tillverkad av Roland Corporation under varumärket Boss från 1989. Effektpedalen tillverkas i Taiwan.[1] Pedalen är även populär bland keyboardspelare.[2][3]

Historia[redigera | redigera wikitext]

Boss CH-1 Super Chorus är en vidareutveckling av både Boss CE-1 Chorus Ensemble och Boss CE-2 Chorus, och har utökats med en tonkontroll (EQ) för att kunna producera unika chorusljud, både mjuka och hårda.[1]

Boss CH-1 Super Chorus har även stereoutgångar för att kunna skapa ett brett spektrum av effekten.[1][2]

Bild på de två olika versionerna som visar skillnaden på kretskorten.

Analog till digital[redigera | redigera wikitext]

Tillsammans med Boss CE-5 Chorus Ensemble genomgick Boss CH-1 Super Chorus omfattande designändringar i oktober 2001. Det innebar att alla pedaler med modellbetäckningen CH-1 tillverkade efter denna tid använder digitala kretsar och ytmonterade komponenter medan den äldre versionen använder sig av den analoga IC-kretsen MN3007 BBD.[1]

Noterbara användare[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b c d] Florence (7 mars 2020). ”Boss CH-1 Super Chorus” (på amerikansk engelska). Boss Area. https://bossarea.com/boss-ch-1-super-chorus/. Läst 14 mars 2021. 
  2. ^ [a b] Corporation, BOSS. ”BOSS - CH-1 | SUPER Chorus”. BOSS. https://www.boss.info/global/products/ch-1/. Läst 4 april 2021. 
  3. ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p] ”Boss CH-1 Super Chorus” (på engelska). Equipboard. https://equipboard.com/items/boss-ch-1-super-chorus-pedal. Läst 7 april 2021. 
  4. ^ ”Steve Vai's Guitar Gear, Pedalboard & Amps | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/steve-vai. Läst 7 april 2021. 
  5. ^ ”Zakk Wylde’s Guitars, Gear & Pedalboard | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/zakk-wylde. Läst 7 april 2021. 
  6. ^ ”Joe Satriani's Guitar Gear, Pedalboard & Amps | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/joe-satriani. Läst 7 april 2021. 
  7. ^ ”Dave Mustaine's Guitar Gear, Pedalboard & Amps | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/dave-mustaine. Läst 7 april 2021. 
  8. ^ ”Jerry Cantrell’s Guitar Gear, Pedalboard & Amps | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/jerry-cantrell. Läst 7 april 2021. 
  9. ^ ”Robert Smith | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/robert-smith. Läst 7 april 2021. 
  10. ^ ”Ray Toro, My Chemical Romance Singer & Guitarist Gear | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/ray-toro. Läst 7 april 2021. 
  11. ^ ”John 5 | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/john-5. Läst 7 april 2021. 
  12. ^ ”Dave Navarro | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/dave-navarro. Läst 7 april 2021. 
  13. ^ ”Ryan Adams's Guitar Gear, Pedalboard & Amps | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/ryan-adams. Läst 7 april 2021. 
  14. ^ ”Richie Sambora's Guitar Gear | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/richie-sambora. Läst 7 april 2021. 
  15. ^ ”Courtney Barnett | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/courtney-barnett. Läst 7 april 2021. 
  16. ^ ”Herman Li, DragonForce Guitarist Gear | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/herman-li. Läst 7 april 2021. 
  17. ^ ”The Weeknd | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/the-weeknd. Läst 7 april 2021. 
  18. ^ ”Greg Howe, Richie Kotzen & Greg Howe Guitarist Gear | Equipboard®”. equipboard.com. https://equipboard.com/pros/greg-howe. Läst 7 april 2021. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]