Herrarnas halv lättvikt i judo vid olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Olympiska sommarspelen 2012
Judo Judo pictogram.svg
Herrarnas –66 kg
Information
Datum 29 juli
Lokal tid 09:30-14:00 (UTC+1)
Anläggning ExCeL
Placeringar
Gold medal icon.svg  Lasja Sjavdatuasjvili (GEO)
Silver medal icon.svg  Miklós Ungvári (HUN)
Bronze medal icon.svg  Masashi Ebinuma (JPN)
 Cho Jun-Ho (KOR)
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Peking 2008 Rio de Janeiro 2016
Judo vid olympiska sommarspelen 2012
Herrar Viktklass Damer
under 60 kg Extra lättvikt under 48 kg
60–66 kg Halv lättvikt 48–52 kg
66–73 kg Lättvikt 52–57 kg
73–81 kg Halv mellanvikt 57–63 kg
81–90 kg Mellanvikt 63–70 kg
90–100 kg Halv tungvikt 70–78 kg
över 100 kg Tungvikt över 78 kg

Herrarnas –66 kg i judo vid olympiska sommarspelen 2012 avgjordes den 29 juli 2012 i London i mässhallen Excel London.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
66 kg
 Lasja Sjavdatuasjvili
Georgien
 Miklos Ungvari
Ungern
 Masashi Ebinuma
Japan
 Cho Jun-Ho
Sydkorea

Tävlingsformat[redigera | redigera wikitext]

Grenen avgjordes som en utslagsturnering där en besegrad idrottare blev utslagen, de två semifinalvinnarna mötte varandra i en match om guldet. De fyra atleterna som blev utslagna i kvartsfinal gick chansen i ett återkval där de tillsammans med de två semifinalisterna gjorde upp om två bronsmedaljer. Om en match var oavgjord efter ordinarie tid så vidtog en tre minuter lång förlängning där golden score tillämpades; alltså att den som gick poäng först vann matchen.[1]

Schedule[redigera | redigera wikitext]

All times are British Summer Time (UTC+1)

Date Time Round
Lördag, 29 juli 2012 09:30
14:00
16:10
Kvalificering
Semifinaler
Final

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Finaler[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
  S Uriarte (ESP) 0000  
  M Ungvári (HUN) 0011  
 
      M Ungvári (HUN) 0001
    L Sjavdatuasjvili (GEO) 0001


  L Sjavdatuasjvili (GEO) 0100
  M Ebinuma (JPN) 0000  

Uppsamling[redigera | redigera wikitext]

  Uppsamling Bronsmedalj
  T Karimov (AZE) 0000  
  P Zagrodnik (POL) 0010       P Zagrodnik (POL) 0101
           M Ebinuma (JPN) 0110
      
  Uppsamling Bronsmedalj
  C Oates (GBR) 0002  
  J-H Cho (KOR) 0021       J-H Cho (KOR) 0000
           S Uriarte (ESP) 0001
      

Pool A[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinaler
       
            M Mogusjkov (RUS)  0011  
            T Karimov (AZE)  0021  
              T Karimov (AZE)  0002  
              A Awad (EGY)  0000  
            A Awad (EGY)  0101  
            H Al-Derei (UAE)  0001  
              T Karimov (AZE)  0001
  S Uriarte (ESP)  0100         S Uriarte (ESP)  0021
  F Faraldo (ITA)  0000       S Uriarte (ESP)  0100  
            J Mata (ARU)  0000  
              S Uriarte (ESP)  0013  
              D García González (AND)  0002  
            D García González (AND)  0020        
            A Acevedo (PAR)  0001        
       

Pool B[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinaler
       
            L Cunha (BRA)  0001  
            P Zagrodnik (POL)  0011  
              P Zagrodnik (POL)  0111  
              A Nazarjan (ARM)  0102  
            R Ovinou (PNG)  0000  
            A Nazarjan (ARM)  0100  
              P Zagrodnik (POL)  0002
              M Ungvári (HUN)  0010
            R Drakšič (SLO)  0100  
            R Valderrama (VEN)  0001  
              R Drakšič (SLO)  0002  
              M Ungvári (HUN)  0011  
            E Sanchez (BIZ)  0000        
  A Faizzada (AFG)  0000       M Ungvári (HUN)  0100        
  M Ungvári (HUN)  0100  

Pool C[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinaler
       
            K Tsagaanbaatar (MGL)  0111  
            K-w Tu (TPE)  0001  
              K Tsagaanbaatar (MGL)  0000  
              C Oates (GBR)  0011  
            I dos Santos (AUS)  0002  
            C Oates (GBR)  0002  
              C Oates (GBR)  0000
  D Larose (FRA)  0011         L Sjavdatuasjvili (GEO)  0100
  G Pollack (ISR)  0000       D Larose (FRA)  0100  
            D Fasie (ROU)  0000  
              D Larose (FRA)  0001  
              L Sjavdatuasjvili (GEO)  0100  
            L Sjavdatuasjvili (GEO)  0101        
            A Zuniga (CHI)  0002        
       

Pool D[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinaler
       
            M Ebinuma (JPN)  0111  
  C Figueroa (ESA)  0000       S Mehmedovic (CAN)  0000  
  S Mehmedovic (CAN)  0010         M Ebinuma (JPN)  0010  
              S Lim (KAZ)  0001  
            S Lim (KAZ)  0101  
            M Ivanov (BUL)  0001  
              M Ebinuma (JPN)  0001
              Cho Jun-Ho (KOR)  0001
            Cho Jun-Ho (KOR)  0011  
            S Drebot (UKR)  0002  
              Cho Jun-Ho (KOR)  0011  
              M Farmonov (UZB)  0001  
            M Farmonov (UZB)  1011        
            AY Elkawiseh (LBA)  0002        
       

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Tävlingsformat damernas -48 kg. LOCOG. Läst 19 juli 2012.